• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkania komunalnego od Sopotu już nie kupisz

Ewelina Oleksy
12 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat W Sopocie będą kolejne mieszkania komunalne
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy al. Niepodległości w Sopocie. Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy al. Niepodległości w Sopocie.

Sopot całkowicie rezygnuje ze sprzedaży mieszkań komunalnych ich najemcom. Władze miasta decyzję argumentują złą sytuacją na rynku mieszkaniowym i chęcią pomocy tym, którzy nie mają pieniędzy na kupno własnego lokum. Mieszkań komunalnych nie sprzedaje też Gdynia, a Gdańsk to zjawisko bardzo ograniczył.



Czy rezygnacja ze sprzedaży mieszkań komunalnych to dobra decyzja?

Do tej pory mieszkańcy Sopotu mogli kupować od miasta lokale komunalne na preferencyjnych warunkach, z bonifikatą, czyli po niższej cenie niż ta rynkowa. Od 2019 r. bonifikata ta wynosiła 20 proc. We wcześniejszych latach sięgała nawet do 90 proc. wartości mieszkania.

Najemca mieszkania komunalnego już nie kupi



Dziś bonifikaty nie są już udzielane, a od przyszłego roku miasto całkowicie zrezygnuje ze sprzedaży mieszkań komunalnych ich najemcom.

Rada Miasta Sopotu zdecydowała o uchyleniu od 1 stycznia 2023 r. uchwał dotyczących zasad sprzedaży lokali komunalnych. Gmina zrezygnowała ze sprzedaży lokali w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców.

Wynajem jest tańszy niż zakup mieszkania na kredyt Wynajem jest tańszy niż zakup mieszkania na kredyt

Miasto jednocześnie zostawiło sobie możliwość sprzedaży w trybie przetargu tych mieszkań, które nie są nikomu wynajmowane, czyli stoją puste.

- Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest zła. Wielokrotne podnoszenie stóp procentowych i rosnąca inflacja spowodowały, że dramatycznie spadły zdolności kredytowe wielu młodych osób, które nie mają też gotówki, by kupić własne mieszkanie - tłumaczy decyzję Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Chcemy pomóc młodym i dać im możliwość zamieszkania w Sopocie, a żeby robić to skutecznie, musimy zabezpieczyć posiadane gminne zasoby mieszkaniowe, nie zaś je uszczuplać. Zahamowanie spadku liczby mieszkańców Sopotu, pomoc najbardziej potrzebującym oraz młodym rodzinom z dziećmi w zapewnieniu mieszkań jest aktualnie jednym z naszych priorytetów. Stąd ograniczenie sprzedaży lokali z własnego zasobu mieszkaniowego - podkreśla.
70 proc. mniej zapytań o kredyty mieszkaniowe 70 proc. mniej zapytań o kredyty mieszkaniowe

Jednocześnie, jak przypomina Marcin Skwierawski, Sopot inwestuje w nowe budownictwo komunalne, by tego typu mieszkań było w mieście więcej.

- W ubiegłym roku oddaliśmy 50 nowych mieszkań, niedawno rozpoczęliśmy budowę kolejnych 50 - mówi Skwierawski.

Sopot sprzedał ponad 3 tys. mieszkań komunalnych



Urząd Miasta Sopotu podaje, że w latach 1994-2022 sprzedano najemcom około 3305 lokali mieszkalnych z bonifikatą.

W zasobie gminnym wciąż pozostaje ok. 1,8 tys. mieszkań komunalnych.

Kupowali tanio, sprzedawali lub wynajmowali drogo



- Postępująca depopulacja występująca w wielu miastach w Polsce, w tym również w Sopocie, wymagała generalnej zmiany dotychczasowej polityki w zakresie sprzedaży gminnych lokali mieszkalnych. W wielu przypadkach mieszkania nabyte od Gminy Miasta Sopotu zostały sprzedane na rynku wtórnym. Warto zaznaczyć, że 75 proc. nowych właścicieli nie melduje się w nabytych lokalach, traktując je jako lokatę kapitału, miejsce do wypoczynku lub przeznaczając na krótkoterminowy wynajem - mówi Marek Niziołek z sopockiego magistratu.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Gdynia też nie sprzedaje już komunalnych



Podobne podejście do sprawy ma Urząd Miasta Gdyni.

- Nie sprzedajemy lokali komunalnych. Reguluje to uchwała z 27 października 2021 r. Zgodnie z nią sprzedaż gminnych lokali mieszkalnych na rzecz najemców nie będzie prowadzona - jest duże zapotrzebowanie na wynajem lokali komunalnych - mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu.
Gdańsk utrzymał możliwość sprzedaży mieszkań komunalnych najemcom, ale sprzedaje ich zdecydowanie mniej niż kiedyś. Gdańsk utrzymał możliwość sprzedaży mieszkań komunalnych najemcom, ale sprzedaje ich zdecydowanie mniej niż kiedyś.

Gdańsk sprzedaje, ale mniej



Mieszkanie komunalne od miasta nadal można odkupić w Gdańsku.

- Ale tych mieszkań celowo sprzedajemy zdecydowanie mniej niż w dawniejszych latach - mówi Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Mieszkanie do wynajęcia w zamian za remont. W puli 20 lokali Mieszkanie do wynajęcia w zamian za remont. W puli 20 lokali

W latach 2004-2018 Gdańsk sprzedał mieszkańcom 18 944 lokale.

- Obecny zasób, czyli prawie 16 tys. lokali komunalnych, to liczba niezbędna do zabezpieczenia potrzeb mieszkańców i taka, którą miasto będzie mogło w sposób zrównoważony gospodarować. Dlatego miasto w 2019 r. podjęło uchwałę o likwidacji bonifikaty przy sprzedaży lokali komunalnych. Wnioski można było składać do 31 lipca 2020 roku. Obecnie wykup z bonifikatą jest możliwy wyłącznie w budynkach dwu-trzylokalowych. W jednorodzinnych nie ma już bonifikaty - tłumaczy Sieliwończyk.

Miejsca

Opinie (123) 4 zablokowane

  • W komunalkach wielu ma wlasne mieszkania i domy nikt tego nie sprawdza wiem co piszę

    • 8 1

  • Gdańsk ogranicza?

    Buahaha, sukcesywnie od wieelu lat uniemożliwia wykup w lepszych dzielnicach. Wykańcza mieszkańców, czyści kamienice, potem sprzedaje je za bezcen znajomkom... Cała starówka tak została wyczyszczona, dolne miasto też idzie tym tropem... a kto wie,gdzie jeszcze

    • 7 0

  • Sopot Sobiepaństwo

    jak zwykle zapomnieli zapytać mieszańców o zdanie, którzy na to wszystko łożą!

    • 6 1

  • Ja jestem z Warszawy - i sąsiadka mająca mieszkanie "komunalne" wymianę okien "wychodziła" niedawno w administracji

    Ok. 3 lata starań, ale w tym pandemia. Budynek ma 50 lat, kiedyś połowa osiedla to były mieszkania kwaterunkowe. Na osiedlu cześć bloków była takich, a część z mieszkaniami spółdzielczymi. Nic specjalnego, ani osiedle ani mieszkania. U nas gdzieś od 1993 jeden emeryt ze 3 lata ADM nachodził, to mu okna w końcu darmo wymienili. I cwaniura pół roku później mieszkanie wykupił. Ja w 2000 w swoim kwaterunkowym połowę okien na swój koszt wymieniłem, bo pracując nie miałem czasu na takie coś, jak on. I u nas jest blok o strukturze mieszanej, nie wszyscy mieszkania wykupili (ja owszem, kilkanaście lat temu), a nawet jeśli w ostatnich kilku latach chcą, to już nie mogą. Czemu, to nawet nie wiem. Najpierw pewnie jakieś roszczenia do gruntów, potem polityka urzędu miasta. No a teraz sąsiadka, od 5 lat emerytka, miała okna wymienione, te z 1970. Zabytki. Zresztą ramy miała zaniedbane, z 25 lat niemalowane. Ja u siebie co parę lat zawsze malowałem. A jej okna teraz ADM wymienił za darmo w całym mieszkaniu, z tytułu czynszu, co ona płaci ! U nas jest wspólnota mieszkaniowa, zarząd wspólnoty, od 15 lat ponad 50% mieszkań wykupionych. Prywatna firma zarządzająca jest od 16 lat; prywatna, bo ADM nam przymusowo umowy wtedy wypowiedział na zarządzanie. No ale mieszkania miejskie, czyli komunalne, nadal są. Ile ona czynszu płaci i płaciła, nie wiem. Nie wypada pytać. Ale okna to jej ekipa zrobiła nie wynajęta przez zarządcę budynku i nie na koszt funduszu remontowego wspólnoty ! Bo zrobił to "właściciel lokalu", czyli ADM reprezentujący miasto! A ja za wymianę swoich okien musiałem płacić. I to 15 czy 22 lata temu, tak "na raty" robiłem. To znaczy ja płaciłem, a firma robiła. Budynek jest ocieplony, nowa instalacja CO od 5 lat, no ale widok oraz na pewno standardy mieszkań porównując z tą "nówką" z 3M... To nie ma co porównywać nawet. Ok. 1984 mieszkania 5-7 metrów większe niedaleko robili jako 2-pokojowe, a nie, że aż 3.

    • 1 0

  • Moment sobie wybrali "idealny" (2)

    Kiedy dostępność kredytu hipotecznego jest praktycznie żadna. Obecna 20% bonifkata od ceny rynkowej dla długoletnich najemców nie jest żadną promocją a teraz Ci ludzie mają 2,5 miesiąca na zorganizowanie sobie kilkuset tysięcy złotych żeby skorzystać ostatniej szansy wykupu. To nie jest uczciwe wobec długoletnich lokatorów. Zamknięcie możliwości wykupu powinno obowiązywać najwcześniej od stycznia 2025. Mam nadzieję, że władze miasta to czytają, Sopot nie jest dużym miastem - wystarczy kilka tysięcy głosów niezadowolonych z tej zmiany najemców lokali komunalnych żeby te władze wymienić!

    • 6 4

    • Kilkaset tysiecy ? (1)

      To te mieszkania musiałyby być warte kilka milionów atak chyba nie jest ,bez przesady . Nawet jeśli to każdy by stanął na uszach żeby za 200000 wykupić coś wartego dwa miliony .

      • 2 0

      • Chyba się nie rozumiemy

        Załóżmy że jesteś najemcą takiego mieszkania. Niech ma 45 mkw i będzie obecnie warte 500 tys. Miasto może Ci je sprzedać za 400 tys. Masz wkład własny 60 tys. ale przy obecnych stopach nie dostaniesz 340 tys kredytu. Nie masz też żadnych bogatych znajomych i rodziny którzy Ci pożyczą choćby 100 tys. Gdybyś miał dwa lata na zorganizowanie sobie kasy (bo w takiej perspektywie stopy procentowe powinny się też obniżyć) byłoby to okej. Ale nie w 2,5 miesiąca. Twoje magiczne założenia są oderwane od realiów. I żeby było jasne chodzi mi o wykup przez przeciętnego człowieka mieszkania na własny użytek. Nie za pomocą inwestora, który da Ci dźwignię ale będziesz musiał to mieszkanie mu odsprzedać.

        • 0 0

  • Teraz mieszkanie lepiej kupić w Hiszpanii.

    • 2 0

  • Urzędnicy chętnie odcinają się od mieszkańców. Do urzędnika nie dostaniesz się z marszu, nie wpuszcza ochrona, a jeśli umówisz się na spotkanie to urzędnik przyjmie Cię na korytarzu i nie udzieli pełnej informacji, tłumacząc, ze nie ma przy sobie pełnej dokumentacji. Dla kogo jest urząd i urzędnik ?

    • 7 0

  • Nie powinno się sprzedawać mieszkań komunalnych (1)

    najemcom, którzy wynajmują krócej niż 25 lat.

    • 7 0

    • Nikomu nie powinno sie ich sprzedawać.

      • 3 3

  • I prawidłowo.
    Cwaniaki wykupywali tanio komunałki i jako mieszkania własnościowe sprzedawali po cenach rynkowych albo przeznaczali te mieszkania na wynajem krótkoterminowy dla turystów.

    Dość cwaniactwa gdy innych, ciężko pracujących ludzi nie stać na mieszkanie.

    • 4 4

  • A po co wykupywać

    Skoro można wynajmować przez kilka pokoleń?

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane