• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkaniec: jak parkować w centrum Gdyni?

Piotr
23 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Nieliczni szczęściarze mają w Śródmieściu garaże. Inni muszą szukać miejsc - np. przy ul. 3 Maja. Nieliczni szczęściarze mają w Śródmieściu garaże. Inni muszą szukać miejsc - np. przy ul. 3 Maja.

Znalezienie miejsca parkingowego w centrum Gdyni to często 20-30 minut krążenia, a władze właśnie likwidują kolejne miejsca. Mieszkańcy centrum w zamian za tak poszukiwane miejsca parkingowe otrzymają wątpliwej urody kwietniki, przyciągające niestety osoby żebrzące i uzależnione, które będą miały gdzie sobie "przycupnąć" pomiędzy nagabywaniem przechodniów - pisze nasz czytelnik, pan Piotr z Gdyni.



Czy masz kłopoty z parkowaniem w okolicach domu?

Przypomnijmy: zarówno władze miasta, jak i radni dzielnicy Śródmieście przekonują, że w centrum miasta powinno być więcej zieleni. Nawet kosztem miejsc parkingowych.

Zieleń i piesi najważniejsi w Śródmieściu

Nie wszystkim to się jednak podoba. Prezentujemy list mieszkańca centrum Gdyni - pana Piotra - który opisuje, jak już teraz trudno jest zaparkować nieopodal własnego mieszkania. Oto jego przemyślenia:
***

Gdynię uważam za najpiękniejsze miasto w Polsce, od dziecka byłem nią zafascynowany. Dowodem mojej fascynacji miastem była napisana przeze mnie praca magisterska poświęcona Gdyni jako modernistycznemu miastu, w którym tak cudownie się żyje i mieszka... Jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej inwestycji, koncepcji i pomysłów, które bezpośrednio utrudniają życie mieszkańcom centrum. Jestem mieszkańcem kamienicy przy ul. 10 Lutego 19Mapka i mam wykupione "miejsce" w strefie płatnego parkowania. Strefa ta ogranicza się do możliwości pozostawienia samochodu w kwadracie ulic:

W Strefie Płatnego Parkowania obszar ten określony jest jako 200 m od miejsca zamieszkania. A teraz fakty: problem z parkowaniem w tej strefie był zawsze. Jest to związane zarówno z liczbą sklepów, restauracji i innych punktów usługowych, jak i z bliskością C.H. Batory. Problem z miejscami był szczególnie w ciągu dnia, w sezonie oraz w godzinach popołudniowych przez cały rok. Piszę "problem", bo najczęściej wystarczyło jednorazowe, dodatkowe objechanie strefy, żeby takowe miejsce znaleźć.

Samochodów przybywa, Gdynia "upiększa" okolicę



W tym miejscu chciałbym zaznaczyć jeszcze jedną ważną rzecz: kamienice w centrum w ok. 50 proc. są zamieszkiwane przez osoby starsze, które nie posiadają samochodów. Cały czas ze względu na - nazwijmy to - "zmianę pokoleniową" w ich miejsce pojawia się coraz więcej nowych mieszkańców, którzy to samochodami już dysponują i muszą gdzieś parkować.

Co na to Gdynia? Gdynia uruchamia inicjatywę, która ma na celu "upiększenie" naszego miasta. Jak to zrobić? Na ul. 10 Lutego powstaje nowy budynek mieszkalny, na ul. Batorego powstał nowy budynek mieszkalny, kolejny nowy budynek mieszkalny to inwestycja "Plac Unii" powstająca przy ul. Armii Krajowej. Trzy potężne inwestycje zwiększające liczbę mieszkańców centrum, a co za tym idzie niezbędnych miejsc parkingowych, bo dość często, pomimo zakupionego miejsca w hali garażowej, rodzina posiada drugi samochód, który będzie musiała postawić w strefie. Co robi Gdynia dla mieszkańców centrum?

  1. Likwiduje całkowicie miejsca parkingowe na ul. 3 Maja.
  2. Zmniejsza o sześć liczbę miejsc na ul. Władysława IV, rzekomo powstaje miejsce na wyładunek towaru dla okolicznych punktów usługowych, ale ani jeden z punktów usługowych z tego nie korzysta. Wszystkie punkty usługowe w obszarze ulic 10 Lutego i Władysława IV zaopatrzenie przyjmują od "podwórka", od strony ul. Batorego i robią to od godziny 5 rano codziennie. C.H. Batory oraz C.K Kwiatkowski mają własną strefę rozładunkową wewnątrz budynku.
  3. Likwiduje całkowicie największą liczbę miejsc parkingowych (dostępnych w mojej strefie), czyli cały pas ul. 10 Lutego.

Co w zamian? Zamiast tak poszukiwanych miejsc parkingowych będą wątpliwej urody kwietniki, przyciągające niestety osoby żebrzące i uzależnione, które będą miały gdzie sobie "przycupnąć" pomiędzy nagabywaniem przechodniów.

Znalezienie miejsca w obecnych realiach to często ok 20-30 minut krążenia w dzień. Wieczorem jest łatwiej, ale pamiętajmy, że zamknięte są centra handlowe, siłownie, a restauracje serwują posiłki tylko na wynos (co będzie, gdy wszystko znów zostanie otwarte?) Co z małymi/lokalnymi przedsiębiorcami, które Gdynia tak zawsze wspierała, czy z pozostałymi usługami prowadzonymi przy ul. 10 Lutego? O ile spadnie im sprzedaż, skoro nie będzie gdzie zaparkować?

Zieleni i lasów przecież w Gdyni nie brakuje



Gdynia to jedno z nielicznych miast w Polsce, w którym z każdej dzielnicy można dojść spacerem do lasu. Gdynia to jedno z nielicznych miast w Polsce, w którym z każdej dzielnicy można dojść spacerem do lasu.
Gdynia jako jedno z nielicznych, a może jedyne miasto w Polsce, dysponuje dostępem do lasów z każdej swojej dzielnicy. Nawet z centrum jest 10-15 minut piechotą, by znaleźć się w lesie na Działkach Leśnych i móc odsapnąć od gwaru Śródmieścia.

Ostatnio pojawiła się informacja dotycząca poszerzenia strefy płatnego parkowania. Mieszkańcy zyskaliby aż 100 m więcej do parkowania od miejsca zamieszkania. W moim przypadku oznacza to, że mógłbym zaparkować (a raczej upolować miejsce) 300 m od domu, wypakować dzieci (mam dwójkę małych), zakupy, psa i ruszyć obładowany na 300-metrowy spacer, zadowolony, że w końcu gdzieś udało się znaleźć miejsce. Najlepiej niech jeszcze pada deszcz.

Uśmiechnij się... chyba że mieszkasz w centrum



Ostatnia kwestia to odtworzenie historycznego szpaleru drzew wzdłuż ul. 10 Lutego i inne tego typu pomysły. W przedwojennej Gdyni jeździły konie, a samochód pojawiał się raz, dwa razy dziennie. Gdynia nigdy nie potrzebowała historii, to Gdynia tworzyła historię, będąc najbardziej nowoczesnym miastem w Polsce. To mieszkańcy Gdyni zawsze stali murem za rządzącymi, bo rządzący chcieli dla mieszkańców jak najlepiej.

Obecnie stanowisko władz miasta mówi jasno: Gdynia nie ma być przyjazna mieszańcom centrum i innych dzielnic, a ewentualnie turystom, którzy zjadą tłumnie zachwycać się kwietnikami. A hasło naszego pięknego miasta powinno być zmodyfikowane na: Uśmiechnij się, jesteś w Gdyni (chyba że mieszkasz w centrum, bo wtedy nie masz powodów do śmiechu).
Piotr

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (676) ponad 20 zablokowanych

  • Może nareszcie (1)

    Nasz wielebny prezydent Szczurek dojrzeje do tego aby w śródmieściu wybudować minimum 2 wielopoziomowe parkingi ,1 proponuje na nieużytku przy stacji SKM Wzgórze a 2 przy ul Wendy na placu po dawnym składzie opałowym

    • 12 1

    • buduj za swoje.

      masz już pomysł na biznes. kup grunt, wybuduj i udostepniaj. powodzenia

      • 2 3

  • To już nie jest miasto Gdynian

    • 8 0

  • Mieszkańcy dzielnic są dyskryminowani w opłatach za dostęp do miejsc publicznych w centrum! Opłaty równe dla wszystkich! (3)

    Dlaczego miejsce publiczne do którego wszyscy mieszkańcy Gdyni mają takie samo prawo muszą płacić więcej niż mieszkaniec śródmieścia posiadający mieszkanie na danej ulicy!!! Jest to niesprawiedliwe, że osoby które mają mieszkania w centrum płaca grosze i blokują miejsca na wiele godzin innym mieszkańcom Gdyni !!!Centrum Gdyni to przestrzeń wszystkich a nie tylko mieszkańców śródmieścia!!!

    • 8 7

    • (2)

      Przepraszam bardzo, a czy Ty płacisz za miejsce parkingowe w swojej dzielnicy? Ja płacę za miejsce w Śródmieściu i nie narzekam. Niestety za chwilę nie będzie za co płacić, bo trwa likwidacja miejsc parkingowych dookoła mojego domu.

      • 0 3

      • (1)

        Tak, ja płacę za miejsce w hali garażowej. Bardzo chętnie zapłacę również abonament za parkowanie w centrum w takiej samej wysokości jak mieszkaniec centrum

        • 0 0

        • Nie ja ustalałam cenę abonamentu. Mogę zapłacić więcej. Nie będę marudzić. Rzecz w tym, że za chwilę nie będzie za co płacić, bo nie będzie żadnych miejsc. Mam w domu starszą, mocno niepełnosprawną osobę, która ma olbrzymie problemy z chodzeniem. W tej chwili, gdy muszę ją gdzieś zawieźć, dojście do najbliższego miejsca parkingowego zajmuje jej 10 minut i jest duży wysiłek. Bliżej nie możemy już zaparkować, bo nie ma gdzie. Na tym odcinku ulicy zniknęły wszystkie miejsca.

          • 0 0

  • To niech rodzina kupi sobie po 5 samochodów, 2 to dla plebsu

    • 1 6

  • Śródmieście - 12113 mieszańców, średnia gęstość zaludnienia 1054 osób/km2
    Chylonia - 22 788, 5934

    W Chyloni jest na pewno gorzej z parkowaniem, bo więcej ludzi na km2.

    • 6 0

  • Początkowo myślałem, że Miasto ma jakiś plan.

    Plan, który pogodzi uzasadnione potrzeby pieszych i kierowców.
    Bez emocji podchodziłem do zabierania miejsc parkingowych pod stojaki na rowery. OK - mówiłem, uważając, że jest to właśnie szukanie kompromisu.
    To, co stało się jednak ostatnio rozwiało moje wszelkie wątpliwości. Najwyraźniej jest w UM kilka osób nienawidzących kierowców i samochodów, bo inaczej trudno wytłumaczyć pewne poczynania.
    Dam 3 przykłady:
    Parking przy Muzeum Miasta i klubie oficerskim Riviera. Utworzono tam strefę relaksu, która świeci pustkami. Trudno się temu dziwić. Kto normalny będzie siedział na parkingu skoro parę metrów dalej może posiedzieć na bulwarze czy ławkach na alejkach lub skwerze. I pytanie zasadnicze - komu przeszkadzał ten parking? Chyba nie pieszym, a tym bardziej mieszkańcom okolicznych bloków, których nie ma ...
    Kolejna kwestia. Parking na końcu Skweru Kościuszki. Jest tam tyle miejsca, że można było część zagospodarować dla pieszych, a cześć pozostawić dla samochodów. Zupełnie nie pomyślano, że w okresie jesienno - zimowym jest tam dosyć zimno i wietrznie dlatego nikt nie będzie siedział na środku wielkiego parkingu. Wiele osób lubi przyjechać chociaż na chwilę relaksu. Przejść się, dotlenić i wrócić do obowiązków. Było to też miejsce spotkań "na chwilę". Teraz jest to totalnie opustoszały teren. Nikt też nie zaobserwował ile osób starszych parkowało, aby zrobić sobie krótki spacer.
    Po trzecie. Ogranicza się miejsca postojowe przy Poczcie. Przecież jest to miejsce, do którego zanosi się czasami ciężką firmową korespondencję lub takową odbiera. Jest to punkt pocztowy wielu firm działających na terenie Śródmieścia.
    W całym ferworze walki z kierowcami zapomniano, że są wśród nich osoby niepełnosprawne lub z licznymi dolegliwościami i ułomnościami. Gdynia to nie tylko ludzie młodzi i wysportowani biegający w maratonach. Gdynia to także ludzie starsi lub mające inne dolegliwości, które ograniczają sprawność.

    • 33 1

  • pytanie (1)

    Jak deweloper otrzyma pozwolenie na budowę w centrum miasta,to ma obowiązek zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych?

    • 12 0

    • Oczywiście

      takie jest prawo budowlane.

      • 1 0

  • Miasto ma prostą radę: Jak chcesz parkować pod domem to się wyprowadź z Gdyni. (1)

    Zamknąć Gdynię dla samochodów, na ulicach wymalować czerwoną farbą więcej ścieżek rowerowych, a na skrzyżowaniach postawić fontanny

    • 15 2

    • I gryzonie. Ku chwale

      • 0 0

  • (2)

    Mieszkam nad Polonią niema gdzie zaparkować bo cały czas parkują pracownicy HOSTI chociaż mają podziemny parking władze GDYNI nic nam nie pomagają straż miejska badziewie na niczym się nie zna przyjeżdżają nic nie robią

    • 14 0

    • Hossy raczej,

      Caly czas? Po nocach i w weekendy tez robia? A wladze Gdyni co niby maja robic: laweta sciagac ich samochody na podziemny parking czy rozciagnac Swietojanska?

      • 1 1

    • zwracać uwagę, a jak nie pomaga to naklejka z karnym kut..em albo brak powietrza w kole. Szybko sie nauczą.

      • 0 0

  • Centrum Gdyni, to takie osiedle w Gdyni,

    z własnymi kinami, teatrem, dworcem, szpitalem, nawet ma własne morze.
    Tutaj mieszkańcy mieszkają w pięknych apartamentach, w modernistycznych apartamentowcach.
    Mieszkańcy mają własne podziemne garaże, wszędzie mają blisko, nawet do Urzędu Skarbowego mogą iść w bamboszach ...

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane