• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ministerstwo nie zgadza się na 200-metrowe wieżowce w Gdańsku

Katarzyna Moritz
21 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy kawałek Gdańska na Starym Mieście
Wizualizacje przygotowane na zlecenie spółki Organika Trade z widocznymi wysokościowcami w miejscu Proremu i w okolicach NOT. Wizualizacje przygotowane na zlecenie spółki Organika Trade z widocznymi wysokościowcami w miejscu Proremu i w okolicach NOT.

Ministerstwo Kultury unieważnia postanowienie pomorskiego konserwatora zabytków, które dawało możliwość budowy dwóch wieżowców na Starym Mieście w Gdańsku: jednego 200-metrowego, a drugiego 70-metrowego.



Czy w Trójmieście zabytki są dobrze chronione?

Jesienią 2013 roku zaprezentowaliśmy koncepcje na rozbudowę biurowca zwanego Proremem zobacz na mapie Gdańska, które trafiły do Urzędu Miejskiego w Gdańsku i które powstały na zlecenie firmy Organika Trade Sp. z o.o. - właściciela tego budynku. Zgodnie z tymi projektami 80-metrowy obecnie obiekt miałby mieć prawie 200 m wysokości (dla porównania: wyższa z wież Sea Towers w Gdyni ma 142 m wysokości). Projekt podwyższonej Organiki zakłada też, że po drugiej stronie ul. Heweliusza, w miejscu, gdzie od lat znajduje się tzw. "dziura wstydu", miałby stanąć budynek o wysokości 70 metrów.

Czytaj więcej: Konserwator zgodzi się na wysokościowce w centrum Gdańska?

Taki pomysł stał się możliwy, bo wojewódzki konserwator zabytków uchylił decyzję swojego poprzednika, a dokładniej uzgodniony w 2012 roku projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta w rejonie ul. Rajskiej, który nie zezwalał na tak wysoką zabudowę na tym obszarze. Stało się to na wniosek złożony przez zastępcę prezydenta Gdańska, Wiesława Bielawskiego.

Przeciwników nie brakowało

Wizja wysokościowców w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny oburzyła wielu mieszkańców Gdańska i środowiska miłośników historii czy architektów. Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami w związku z tym skierowało pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na początku października Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków, zwierzchnik Dariusza Chmielewskiego, czyli pomorskiego konserwatora, wydał postanowienie, w którym stwierdził nieważność wydanej przez niego dwa lata temu decyzji. "Została ona wydana bez podstawy prawnej oraz z rażącym naruszeniem art. 106 Kpa" - czytamy w piśmie z ministerstwa.

O decyzji ministerstwa poinformował na wtorkowej debacie wyborczej, poświęconej ochronie zabytków, prezes TONZ.

- To jest precedensowe orzeczenie, które daje szanse na uporządkowanie przestrzeni urbanistycznej i po raz pierwszy jest dowodem na faktyczną realizację nadzoru ministra kultury nad działaniami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jest to aktywna interwencja nadzorcza ministra, wywołana artykułem na portalu Trojmiasto.pl oraz naszym pismem i jest to olbrzymi sukces, że mister przychylił się do naszych próśb - komentuje sprawę Tomasz Korzeniowski, prezes TONZ.
Na debacie z udziałem posłów PiS - Jarosława Sellina, Andrzeja Jaworskiego - oraz posła PO Jerzego Borowczaka, był także Dariusz Chmielewski, pomorski konserwator zabytków. Został zapytany, dlaczego zgodził się na wysokościowce.

Wizualizacje przygotowane na zlecenie spółki Organika Trade z widocznymi wysokościowcami w miejscu Proremu i w okolicach NOT. Wizualizacje przygotowane na zlecenie spółki Organika Trade z widocznymi wysokościowcami w miejscu Proremu i w okolicach NOT.
Konserwator tłumaczył, że jednym z powodów był fakt, że plan wcześniej zatwierdzony przez jego poprzednika zawierał dużo błędów, m.in. w projekcie planu odwrotnie usytuowano dominanty oraz nie uwzględniono w nim w ogóle występowania na tym terenie istniejących już obiektów wysokościowych.

- Problemem tego planu było duże nasycenie obiektów zabytkowych bez zapewnienia w planie spójnej polityki urbanistycznej. To jest problem od lat w Gdańsku, gdzie raczej jest prowadzona polityka działkowa pod konkretnego inwestora. Zależało mi, by całe Stare Miasto zostało objęte spójnym planem zagospodarowania, wysokościowym również. Ponadto pominięto w nim fakt, że urbanistykę w tym miejscu zupełnie zrujnowano, po odbudowie po II wojnie światowej - wyjaśniał Dariusz Chmielewski, pomorski konserwator.
Wcześniej poseł Jaworski podkreślał, że zmiana planu pod wieżowce była typową działalnością ukierunkowaną pod zamierzenia inwestora, który miał kreślić nowy wygląd miasta. Poseł Borowczak natomiast zaznaczył, że inwestorzy są bardzo ważni i cenni, bo dzięki nim łatwiej jest ratować zabytki.

Zobacz zapis z debaty na temat ochrony zabytków.

- Chcemy uporządkować pracę służby konserwatorskich, by były scalone i z odpowiednią hierarchią, by nie czuły się bardziej lojalne np. wobec wojewody czy władz samorządowych. Z tym trzeba skończyć - podkreślał Jarosław Sellin, poseł PiS.
Zgodził się z nim Chmielewski i przyznał, że konieczne są zmiany systemowe w ochronie zabytków, gdyż obecnie nie ma standardów działań konserwatorskich. Podkreślił też, że muszą powstać większe narodowe fundusze ochrony zabytków. Roczny budżet na ten cel dla całego województwa pomorskiego, którym dysponuje konserwator, wynosi jedynie 650 tys. zł.

Opinie (257) 5 zablokowanych

  • Mhm tak tylko zabraniać

    A potem piszą "Polska w ruinie"

    • 2 3

  • Gdansk...

    Konserwator zabytków w Gdańsku - jest ktoś taki naprawdę, czy to tylko stołek w urzędzie...?

    Bo obserwując, co w ciągu ostatnich 20 lat działo/ dzieje się z naprawdę wartościowymi zabytkami mam wrażenie, ze nie ma/ nie było na tym stanowisku żadnej kompetentnej osoby. (czyżby pan Paweł A. nie dopilnował czegoś - hmm, zabrakło mu na to czasu......tyle rad nadzorczych.....)

    Zapraszam w okolice Angielskiej Grobli - dawna rzeźnia i inne zabytkowe budynki - było ich ok 20.

    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/500-wolow-na-tydzien-Historia-rzezni-w-Gdansku-n55136.html

    Kiedy następny pożar ? ....tam nie ma co spłonąć, ale będą nowe apartamenty (może ktoś z urzędu się załapie...)

    Dawna Blaszanka : Fabryka Opakowań Blaszanych na Dolnym Mieście - tez pożar i wyburzenia zabytków....niewygodne "nory" dla dewelopera...(ciekawe co i za ile...)

    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Blaszanka-zostanie-wyburzona-n51987.html

    Co dalej...

    Mewi Szaniec:

    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Mewi-Szaniec-zabytek-rozkradany-przez-zlomiarzy-n69893.html

    Brama Nizinna,

    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Jak-uratowac-Brame-Nizinna-n88715.html

    Dawne koszary na Dolnym Mieście przy ul. Lakowej - w sumie dziwne, ze jeszcze nie spłonęły.....

    Dawna Przychodnia Kolejowa obok Dworca Głównego -

    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Za-rok-wypijemy-piwo-z-browaru-w-dawnej-przychodni-kolejowej-n85161.html

    Czy ten budynek naprawdę musiał popadać w ruinę przez wiele lat ? Dopiero prywatny inwestor znalazł kasę na remont / odbudowę....

    Można by wymieniać nieudolność tych patałachów przez cały dzień........

    Kiczowate wysokościowce mogą sobie stawiać od stadionu do Sopotu - od Starego Miasta wara. Turyści przyjeżdżają oglądać zabytki Gdańska, wspominając historie tego miasta i jego dzieje.....

    • 8 1

  • Rozumiem , że budynek Proremu miałby być zburzony i zbudowany na nowo? Bo chyba nie da sie tego starego budynku dwukrodnie podwyższyć

    • 1 1

  • Ło matko! "Ceglana" wieża w XXI w.

    Jakieś przygłupie trójkąciki na "górze" zabudowy... to niby attyki?? Pseudo quazi architektura.
    Straszne jednym słowem. Bolą oczy. Tzw. architekcie co wycisnąłeś z tego badziewia Pum, i ty jego asystencie jeden i drugi, nie idźcie tą drogą!

    • 4 1

  • Zabytki

    Czy ktoś widział ile zostało zabytków po wojnie?
    Większość odbudowana została w latach 50 i to niekoniecznie na własnych fundamentach.
    Jeżeli 65 letni ceglany budynek to zabytek... to mamy tego mnóstwo. Niedługo dojdzie Przymorze i Zaspa.

    • 0 6

  • new

    niechaj budują absolutnie nowy rejon

    • 1 0

  • Najlepszym przykładem rujnowania zabutków w Gdańsku, i to pod czujnym okiem konserwatora jest zajazdnia tramwajowa w Oliwie !!

    • 4 0

  • vv

    70m, lepiej 120m lub 220m, a może 1km.

    • 0 0

  • O co kaman?!

    Chociaż w Starej Oliwie powstanie przy Grunwaldzkiej piękny 140 metrowy wieżowiec. I wstydu nie będzie, że Gdańsk to zaścianek. Ciekaw jestem co na to mieszkańcy Oliwy, że nierząd miasta utajnił projekt i po 2 latach jak inwestor chce zacząć budować to sprawę upublicznił. Towarzyszu Kamiński, do boju ...

    • 0 0

  • Zabytki SĄ bardzo ważne.

    Ale rozwój wazniejszy. Tylko z dala od nachalnych Developerow mieszkaniowych.!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane