• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzi architekci nagrodzeni

Magdalena Szałachowska
2 czerwca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Zamiast parkingu w sąsiedztwie filharmonii na Ołowiance, studenci widzą pełen życia plac, Zamiast parkingu w sąsiedztwie filharmonii na Ołowiance, studenci widzą pełen życia plac,
który przyciągałby mieszkańców o każdej porze roku. który przyciągałby mieszkańców o każdej porze roku.
Funkcje publiczne mógłby pełnić również parking przy ul. Abrahama w Gdyni. Funkcje publiczne mógłby pełnić również parking przy ul. Abrahama w Gdyni.
Projektując forum publiczne przy filharmonii na Ołowiance, plac czasu przy centrum Batorego w Gdyni czy zagospodarowując teren wokół dworca w Gdańsku Głównym, studenci Politechniki Gdańskiej dostali się do ścisłej czołówki międzynarodowego konkursu urbanistycznego "Plac publiczny, miejsce życia społecznego".

Na konkurs zorganizowany przez organizację Roberta Auzellego (zasłużonego, francuskiego urbanisty), wpłynęły 143 prace. Do ścisłego finału dostało się 36 z nich. Studenci VII semestru Wydziału Architektury PG zajęli kolejno 3, 5, 7, 10, 12 i 21 miejsce.

- To zarówno ogromny naszej uczelni, jak i zwrócenie uwagi na tak palący problem, jakim jest przestrzeń publiczna - mówi dr Katarzyna Rozmarynowska, architekt i opiekunka studentów. - W Trójmieście przestrzeń ta jest mocno zagrożona. Nie projektuje się miejsc dla ludzi, ale pod komunikację zbiorową. W istniejących przestrzeniach publicznych jest za głośno, nie ma gdzie usiąść, albo nie można się tam dostać, jak na przykład do Głównego Miasta Gdańska.

Zadaniem studentów było zmierzenie się ze znanym z własnego doświadczenia problemem wadliwie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Wybrali realnie istniejące miejsce, którego jakość architektoniczną oraz funkcjonowanie można poprawić, respektując wymogi środowiska.

I tak nagrodzony wyróżnieniem specjalnym zespół w składzie Kai Piekary i Michała Podgórczyka zaprojektował na wyspie Ołowiance wielopoziomowy parking oraz plac publiczny otoczony kawiarenkami i restauracjami, którego centrum uatrakcyjnia rzeźba i niewielkie, sztuczne lodowisko. Całość została połączona z Długim Pobrzeżem dwustronnie rozkładaną kładką.

W Gdyni, według zamysłu zespołu Bartosza Lisowskiego i Pawła Świątkiewicza, w miejscu parkingu na tyłach centrum handlowego Batory, mógłby powstać plac przypominający tarczę zegara słonecznego.

- Część wschodnia to część poranna, do której ludzie przychodzą na kawę, poczytać gazetę i poprostu wsłuchać się w uspakajający szum wody - mówi Bartosz Lisowski. - W części północnej znalazł się mały plac zabaw i piaskownica przeznaczona dla rodzin z dziećmi, a w południowej restauracje i kawiarnie, gdzie mieszkańcy mogą mile spędzać wieczory. To plac wytchnienia od wiecznie zabieganego życia w mieście.

Plac czasu architektonicznie wyraźnie nawiązuje do stylistyki morskiej. Na jego obrzeżach znajdują się podesty z drewna przypominającego deski na molo, a gdzieniegdzie pojawiają się maszty i drewniane balustrady. Parking został przeniesiony pod powierzchnię ziemi.

Wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek w prestiżowym miejscu Paryża Arche de la Defense.
Oto 6 wyróżnionych zespołów: Kaja Piekara i Michał Podgórczyk pod kierunkiem dr Katarzyny Rozmarynowskiej (m. III), Bartosz Lisowski i Paweł Świątkiewicz pod kierunkiem dr Tomasza Rozwadowskiego (m. V), Piotr Duda i Michał Batorski pod kier. dr Bogny Lipińskiej (m. VII), Szymon Neubauer, Paweł Kosobudzki i Szymon Kuhn pod kier. dr Bogny Lipińskiej (m. X), Agata Zalewska i Karolina Rochman pod kier. mgr Janusza Gujskiego (m. XII) oraz Katarzyna Blejch i Paweł Chruściński pod kier. mgr Janusza Gujskiego (m. XXI). Prace oceniało jury w składzie przedstawicieli francuskiego ministerstwa kultury i organizacji zawodowych architektów i urbanistów oraz nauczycieli patronujących zespołom konkursowym.

Opinie (26) 2 zablokowane

  • a co to jest "zielona kamienica"?
    Może masz na myśli Bramę Zieloną - tę na końcu Długiego Targu?

    • 0 0

  • Nika

    na ulicy mariackiej zdecydowano zachowac-odbudowac podpiwniczenia tak jak byly pierwotne i jak samemu mozna zauwazyc polowa tej piwnicy znajduje sie NAD gruntem a wiec piwnica nie jest bardzo gleboka
    to fakt ze grunt jest znacznie wyzej bo nawieziono tam duzo grunto przed odbudowa.
    Nic nieslyszalem aby byly tam parkingi kilkupoziomowe
    Wiem ze przy budowie przejscia podziemnego na dworcu mieli problemy z woda i slyszalem ze zbiera sie w studni windy dlatego czesto nie dziala.
    Madison ma parking tylko z 1 poziomem a stoi znacznie dalej od motlawy niz Filharmonia na wyspie olowiance

    pozdrawiam z morza polnocnego

    • 0 0

  • Gdańsk OK - Gdynia KO

    mimo przeniesienia parkingu pod ziemię, projekt wygląda jak parking - tyle, że bez samochodów

    dziwię się, ze został nagrodzony

    • 0 0

  • projekt lodowiska

    Czy nie uwazacie ze ludzie jezdzacy na lyzwach moga rozwalic sobie glowe o to cos kanciaste na srodku ????

    • 0 0

  • ale pomysl jak fajnie taki naklejony na to "coś na środku" łyżwiarz by wyglądał:-) a la "orzeł":-) mucha ze złotym zębem:-)

    • 0 0

  • lodowisko - dumnie brzmi

    nie tylko rozwalić - tam jest tak mało miejsca, że najwyżej można to nazwać ćwierćślizgawką :)))

    pomysł dobry - niestety kompletnie niedopracowany i pokazuje, jak wiele jeszcze muszą się ci nasi przyszli architekci nauczyć :))

    ale popieram fontanny zamieniane na lodowiska - w Toronto to się świetnie sprawdza! I nie są one lodowiskami dlatego, że jest zimno - są zamrażane od spodu

    • 0 0

  • woda gruntowa

    Wiele budynków jest posadowionych poniżej zwierciadła wód gruntowych i nie jest to żadnym problemem. Centrum Manhattan jest jakieś 1,5 kondyganacji poniżej zwierciadła wody gruntowej. Suche doki w portach są poniżej wody gruntowej i nie dość, że nie przeciekają to jeszcze muszą być na tyle masywne żeby nie wypłynąć (płyta betonowa np grubości 4-5 metrów). Woda gruntowa nie jest problemem: stosuje się np ścianki szczelne i drenaż lub pompowanie wody (obniżenie zwierciadła). W przypadku parkingu podziemnego wystarczy zwykła izolacja przeciwwodna.
    Dla przykładu podam dolny sopot, centrum, gdzie woda gruntowa jest ok 1m poniżej poziomu gruntu (powyżej poziomu morza- jak każda szanująca się woda gruntowa). Buduje się tam tunel i probemu z wodą nie będzie.
    Co do możliwości uszkodzenia sąsiednich budynków głębokim wykopem: jeżeli wykop będą wykonywali partacze, najtańsza firma, to uszkodzą, normalnie można (i trzeba) tego uniknąć.
    W dzisiejszych czasach, gdy wszystkie dobre grunty (piaski) są już zabudowane, można postawić spory budynek nawet na nawodnionych torfach, trzeba tylko umieć i mieć na to pieniądze (patrz: deweloperzy).

    • 0 0

  • Podzienkowania...

    Dziekuje za pozytywne opinie. Jestem wspolautorem projektu w Gdyni. Na miejsca parkingowe w Gdyni nie mamy co nażekać. Jeżeli ktoś się orientuje, przeprowadzane były przez jedną z trójmiejskich gazet rankingi miast min na temat parkingów i Gdynia została oceniona bardzo wysoko. Radzę wczytywać się dokładnie w tekst, a nie bedzie nieprzemyślanych komentarzy. Dziekuję jeszcze raz, za te pozytywne jak i negatywne komentarze. Pozdrawiam. BL

    • 0 0

  • Mosiek

    drenaz do odprowadzenia wody gruntowej? a coz to za herezje? drenazem to mozesz sobie deszczowke co najwyzej spod domku sciagnac :)

    • 0 0

  • Parking koło BATOREGO

    Miejsce to wygląda okropnie i dobrze, że ktoś o tym pomyślał, ALE jak zaczną tam kopać i będzie to trwało X czasu to w GDYNI już w ogóle nie będzie gdzie zaparkować.... o sezonie nie wspominając.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane