• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzi architekci nagrodzeni

Magdalena Szałachowska
2 czerwca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Zamiast parkingu w sąsiedztwie filharmonii na Ołowiance, studenci widzą pełen życia plac, Zamiast parkingu w sąsiedztwie filharmonii na Ołowiance, studenci widzą pełen życia plac,
który przyciągałby mieszkańców o każdej porze roku. który przyciągałby mieszkańców o każdej porze roku.
Funkcje publiczne mógłby pełnić również parking przy ul. Abrahama w Gdyni. Funkcje publiczne mógłby pełnić również parking przy ul. Abrahama w Gdyni.
Projektując forum publiczne przy filharmonii na Ołowiance, plac czasu przy centrum Batorego w Gdyni czy zagospodarowując teren wokół dworca w Gdańsku Głównym, studenci Politechniki Gdańskiej dostali się do ścisłej czołówki międzynarodowego konkursu urbanistycznego "Plac publiczny, miejsce życia społecznego".

Na konkurs zorganizowany przez organizację Roberta Auzellego (zasłużonego, francuskiego urbanisty), wpłynęły 143 prace. Do ścisłego finału dostało się 36 z nich. Studenci VII semestru Wydziału Architektury PG zajęli kolejno 3, 5, 7, 10, 12 i 21 miejsce.

- To zarówno ogromny naszej uczelni, jak i zwrócenie uwagi na tak palący problem, jakim jest przestrzeń publiczna - mówi dr Katarzyna Rozmarynowska, architekt i opiekunka studentów. - W Trójmieście przestrzeń ta jest mocno zagrożona. Nie projektuje się miejsc dla ludzi, ale pod komunikację zbiorową. W istniejących przestrzeniach publicznych jest za głośno, nie ma gdzie usiąść, albo nie można się tam dostać, jak na przykład do Głównego Miasta Gdańska.

Zadaniem studentów było zmierzenie się ze znanym z własnego doświadczenia problemem wadliwie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Wybrali realnie istniejące miejsce, którego jakość architektoniczną oraz funkcjonowanie można poprawić, respektując wymogi środowiska.

I tak nagrodzony wyróżnieniem specjalnym zespół w składzie Kai Piekary i Michała Podgórczyka zaprojektował na wyspie Ołowiance wielopoziomowy parking oraz plac publiczny otoczony kawiarenkami i restauracjami, którego centrum uatrakcyjnia rzeźba i niewielkie, sztuczne lodowisko. Całość została połączona z Długim Pobrzeżem dwustronnie rozkładaną kładką.

W Gdyni, według zamysłu zespołu Bartosza Lisowskiego i Pawła Świątkiewicza, w miejscu parkingu na tyłach centrum handlowego Batory, mógłby powstać plac przypominający tarczę zegara słonecznego.

- Część wschodnia to część poranna, do której ludzie przychodzą na kawę, poczytać gazetę i poprostu wsłuchać się w uspakajający szum wody - mówi Bartosz Lisowski. - W części północnej znalazł się mały plac zabaw i piaskownica przeznaczona dla rodzin z dziećmi, a w południowej restauracje i kawiarnie, gdzie mieszkańcy mogą mile spędzać wieczory. To plac wytchnienia od wiecznie zabieganego życia w mieście.

Plac czasu architektonicznie wyraźnie nawiązuje do stylistyki morskiej. Na jego obrzeżach znajdują się podesty z drewna przypominającego deski na molo, a gdzieniegdzie pojawiają się maszty i drewniane balustrady. Parking został przeniesiony pod powierzchnię ziemi.

Wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek w prestiżowym miejscu Paryża Arche de la Defense.
Oto 6 wyróżnionych zespołów: Kaja Piekara i Michał Podgórczyk pod kierunkiem dr Katarzyny Rozmarynowskiej (m. III), Bartosz Lisowski i Paweł Świątkiewicz pod kierunkiem dr Tomasza Rozwadowskiego (m. V), Piotr Duda i Michał Batorski pod kier. dr Bogny Lipińskiej (m. VII), Szymon Neubauer, Paweł Kosobudzki i Szymon Kuhn pod kier. dr Bogny Lipińskiej (m. X), Agata Zalewska i Karolina Rochman pod kier. mgr Janusza Gujskiego (m. XII) oraz Katarzyna Blejch i Paweł Chruściński pod kier. mgr Janusza Gujskiego (m. XXI). Prace oceniało jury w składzie przedstawicieli francuskiego ministerstwa kultury i organizacji zawodowych architektów i urbanistów oraz nauczycieli patronujących zespołom konkursowym.

Opinie (26) 2 zablokowane

  • wielkie mi halo!

    problem parkingów w centrach miast należy rozwiązać tak jak to zrobili nasi zachodni sąsiedzi już wiele lat temu tzn. zejśc z parkingami pod ziemię! oszczędzamy miejsce i nie szpecimy okolicy. proste, mądre rozwiązanie, może nie najtańsze ale mające na pewno więcej zalet niż parking naziemny.

    • 0 0

  • !!!

    Może faktycznie ten Gdański projekt nie jest trafiony ale pomysł Bartosza na zmianę Gdyni bardzo mi sie podoba.Lisek gratuluje pomysłu oraz nagrody oby więcej takich zmian w naszym szarym mieście. Życzę kolejnych sukcesów!!!

    • 0 0

  • mieszkanka Starówki

    W Gdańsku zdecydowanie brakuje zieleni. Oliwa ma park, Wrzeszcz park/las a Starówka? Gdańscy włodarze sprzedają działki pod zabudowę ekstensywną zapominając o tym, że oprócz mieszkania i robienia zakupów ludzie potrzebują również przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Dokąd pójść gdy mieszka się na Starym Mieście i ma się małe dzieci? Dokąd pójść gdy jest się emerytem, gdzie usiąść na rozmowę ze znajomą? W centrum handlowym? W kawiarni? Niestety tylko takie miejsce przychodzą mi do głowy. Niestety mam także wrażenie, że nie dba się o zieleń a włąściwie o miesca gdzie mogłaby się rozwijać. Takie z pozoru drugorzędne sprawy mają cząsto wpływ na życie psychiczne mieszkańców i prawidłowy rozwój komunikacji.Proszę - zabdajcie o mieszkańców, żyjących w Centrum. Czy musimy wyjeżdżać poza miasto by oddychać świeżym powietrzem?

    • 0 0

  • na olowiance nie ma parkingu pod ziemią...

    jest kubaturowy z tyłu placu, zamykający kompozycję od stony polskiego haka...

    • 0 0

  • drodzy krytycy...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane