• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Motel z kontenerów na Euro 2012

Aleksandra Kozłowska
11 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Z kontenerów można stawiać wielorodzinne budynki mieszkalne ("City center Lofts" w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych)... Z kontenerów można stawiać wielorodzinne budynki mieszkalne ("City center Lofts" w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych)...
...domy (ten stoi w Redondo Beach w Kalifornii)... ...domy (ten stoi w Redondo Beach w Kalifornii)...
...a także sklepy. ...a także sklepy.

Młoda architektka ma pomysł na sąsiedztwo Baltic Areny. W miejscu podupadającej lokomotywowni, znajdującej się sto metrów od powstającego stadionu, widzi zbudowany z kontenerów motel, restaurację i multimedialną bibliotekę. Miasto: - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.



- 1,5 ha terenu przy ul. Kochanowskiego zobacz na mapie Gdańska dziś straszy swoim widokiem - mówi Natalia Soliwoda, która w grudniu obroniła dyplom na wydziale architektury Politechniki Gdańskiej. - A przecież, jako przyszły sąsiad stadionu piłkarskiego, może stać się bazą noclegową dla gości Euro 2012 i uatrakcyjnić życie mieszkańców dzielnicy.

W swym dyplomowym projekcie Soliwoda proponuje wykorzystanie lokomotywowni, której właścicielem jest PKP Nieruchomości, na restaurację, salę taneczną, wypożyczalnię rowerów czy ściankę wspinaczkową. A wokoło park i ścieżki rowerowe.

- Budynek powinien stać się miejscem wspólnych spotkań mieszkańców Letnicy - mówi architektka. - A w sąsiadującej z lokomotywownią wieży ciśnień, w której jeszcze kilka lat temu działał klub muzyczny Siouxie, umieściłam bibliotekę multimedialną - wypożyczalnię książek, filmów i gier.

Clou projektu jest motel zbudowany z portowych kontenerów, które stanowiłyby piętro obiektu.

- Różnokolorowo pomalowane, ocieplone, wyposażone w system sanitarny i wsunięte w metalową konstrukcję, pełniłyby funkcję przenośnych pokojów i pracowni artystycznych - wyjaśnia Soliwoda. - Do ich przemieszczania i ustawiania służyłby, dominujący nad całością, stoczniowy dźwig.

Budowanie z kontenerów to przykład coraz popularniejszego na świecie recyclingu w architekturze, czyli ponownego wykorzystania poszczególnych elementów, ale w inny sposób niż zakłada ich przeznaczenie.

- Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne - podkreśla Soliwoda. - Gotowe moduły, jakimi są kontenery, można przestawiać niczym klocki lego.

Mieszkania z kontenerów stają coraz popularniejsze - w Londynie, w Trinity Buoy Wharf nad Tamizą działa już całe Container City, gdzie mieszkania są trzy razy tańsze od tych powszechnie dostępnych na rynku. A w Amsterdamie z kontenerów buduje się mobilne akademiki.

- Można dyskutować, czy to ładna architektura, ale w tym konkretnym przypadku ważne jest to, że nawiązuje do portowej tradycji Gdańska - dodaje Soliwoda.

PKP Nieruchomości, właściciel lokomotywowni, nie ma nic przeciwko, by właśnie tak wykorzystać zrujnowany obiekt. Choć zastrzega, że nie w całości.

- Niewielka część budynku pełni funkcję magazynów - mówi Alicja Szczodrowska z PKP Nieruchomości. - Ale ta pozostała przeznaczona jest do likwidacji. Gdyby miasto miało wobec budynku jakieś plany związane z Euro 2012, jesteśmy otwarci na rozmowę.

Tadeusz Gleinert z referatu rewitalizacji gdańskiego magistratu: - Rewitalizacja społeczna jest niezwykle ważna. Już planujemy, że za trzy lata w budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła, powstanie Dom Otwarty, lokalny klub dla mieszkańców Letnicy. Ale każda nowa propozycja na dzielnicę wzbudza nasze zainteresowanie. Chętnie obejrzymy projekt.
Gazeta WyborczaAleksandra Kozłowska

Miejsca

Opinie (112) 6 zablokowanych

  • ta dziewczyna ma coś chyba nie tak z głową, przecież to wygląda masakrycznie. Jak chce to niech sama tam zamieszka

    • 3 7

  • Clou projektu

    chyba cloaką projektu... niech se w ogródku postawi i tam zamieszka!

    • 3 2

  • to nie jest letniewo

    z tego co mi wiadomo, to wrzeszcz od letniewa oddzielaja wlasnie tory kolejowe, a teren lokomotywowni jest wlasnie po wrzeszczanskiej stronie torow. zreszta od kiedy ul. kochanowskiego jest w letniewie?

    • 1 1

  • Co oni teraz biorą na sesjach te studenty

    nie są to chyba ogólnodostępne dopalacze...

    • 2 4

  • a co do zycia w czyms takim... (1)

    to ja nie mialbym nic naprzeciw, jesli zakup mieszkania w takim kontenerze bylby powiedzmy piec razy tanszy od tradycyjnego mieszkania o takiej samej powierzchni. wole sam mieszkac w kontenerze niz w kilka osob gniezdzic sie w dwupokojowym mieszkanku.

    • 3 0

    • możesz przeciez kupić sobie kontener zezłomowany i w nim zamieszkać.

      Razem z kawałkiem ziemi ze 100 m2 i ociepleniem go gazetami i śmieciami (a może i wełną) na pewno będzie taniej niż 1/5 mieszkania.
      A jak szybko zakończysz "inwestycję"- startuj z tym projektem. :)))

      • 0 2

  • chyba ta Pani architekt się czegoś nałykała...

    W środku niczego chce stworzyć ściankę wspinaczkową, pracownie artystyczne, wypożyczalnie, stoczniowy dzwig :D. Ciekawe ile kosztowałoby utrzymanie tego dzwigu i kto by za to płacił. Ubaw po pachy jak się coś takiego czyta.
    I przede wszystkim KTO BYŁBY WŁAŚCICIELEM TEGO PRZYBYTKU???
    bo jak miasto to wiadomo jak po kilku latach wyglądałaby to miejsce wykonane za nasze podatki i zdewastowane w ciągu kilku następnych lat.
    Kobito ty się weź naprawdę do roboty, zrób parę małych projektów, zobacz co to znaczy zdobyć pieniądze, znaleźć inwestora, wybrać kompromis pomiędzy kasą a funkcjonalnością, doucz się a nie z jakimiś wizjonerskimi projektami wyskakujesz na stronę główną trójmiasta.
    Uwielbiam takie newsy :D

    • 4 2

  • Kto tą Panią przepchnął przez studia? (2)

    To wygląda makabrycznie, a może nawet gorzej, to jest:
    1. Brzydkie
    2. Nieestetyczne
    3. Niefunkcjonalne (sieć wodociągowa, kanalizacyjna, wentylacja, drogi ewakuacji, dostęp dla osób niepełnosprawnych itp., jak to i wiele innych technicznych szczegółów rozwiązać)

    Takich pytań nasuwa się mnóstwo, ale wyobraźcie sobie, że mieszkacie w dzielnicy zbudowanej z kontenerów, na przykład taki kontenerowy Wrzeszcz, a może Żabianka, no dobra niech będzie dzielnica X.
    Na stalowych konstrukcjach podtrzymujących kontenery obrócone w w lewo, w prawo, w górę, w dół pod każdym dowolnym kątem, pomalowanych farbą o kolorach, jak na zdjęciach, przyozdobionych jakimiś pseudo grafikami, znajdują się mieszkania, sklepy, przychodnie, szkoły, przedszkola itd.
    I tak wygląd nasza dzielnica, stalowa konstrukcja z kontenerami.
    W nocy słychać chrapanie wzmocnione przez stalowe ściany, nad ranem słychać szum wody w toalecie, a w ciągu dnia przez ścianę dochodzą dźwięki rozmów sąsiadów.
    Cały projekt jest bez sensu, dziwę się, że ktoś, coś takiego próbuje promować, zaakceptować.
    Dla przykładu, jakie to szkaradne i brzydkie proponuję, aby Pani Natalia Soliwoda za własne pieniądze zbudowała takie lokum mieszkalne dla Swojego Promotora i przekonała go do zamieszkania w tym.
    Następnie Pani Natalia Soliwoda, jak już Promotor pracy dyplomowej będzie mieszkał w kontenerze, niech przekona nasze Władze Miasta do zbudowania według jej projektu budynku Urzędu Miasta i przeniesienia tam wszystkich referatów.
    Następnie, jak już jej się powyższe uda niech przekona mieszkańców Gdańska, ze to jest na prawdę wspaniały, na miarę XXI wieku projekt architektoniczny.

    • 2 4

    • PRAWDZIWY POLAK

      KRYTYKA I KONIEC. SIEDZ DALEJ NA WSI I NOSA NIE WYCHYLAJ

      • 1 0

    • mhm

      dziewczyno o czym ty mowisz skoro nie widzialas projektu
      jesli masz tak duzo do powiedzenia zostaw adres mozemy podyskutowac

      • 1 0

  • można też ulepić chaty z kupy i słomy jak w Afryce- (1)

    będzie jeszcze taniej i bardziej ekologicznie.

    • 4 1

    • jeden z trafniejszych komentarzy. :)

      • 0 1

  • Gdańsk

    miasto do którego nie da się dojechać - a jak już dojedziesz to czeka cię hotel z kontenerów. Wypas. Proponuje kupić te w których transportuje się produkty rybne. Buahahhaha.

    • 4 2

  • SUPER

    a mi sie wydaje to bardzo fajny pomysl... faktycznie moglby byc nie drogi a praktyczny i nowatorski :) ja bym byla za :) takie nowe techniki zagospodarowania przestrzennego sa okej :) dobry biznes plan i mozna dzialac :) napewno bedzie to super wygladalo :) jesli tak jak na zdjeciu nr 1 u gory to dla mnie bomba (mysle ze kazdy przyjezdny skorzystalby z takiego lokum, chocby dlatego zeby sprawdzic jego warunki a jezeli jeszcze tanszy nic mieszkanie to popieram)!!!!

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane