• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Motel z kontenerów na Euro 2012

Aleksandra Kozłowska
11 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Z kontenerów można stawiać wielorodzinne budynki mieszkalne ("City center Lofts" w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych)... Z kontenerów można stawiać wielorodzinne budynki mieszkalne ("City center Lofts" w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych)...
...domy (ten stoi w Redondo Beach w Kalifornii)... ...domy (ten stoi w Redondo Beach w Kalifornii)...
...a także sklepy. ...a także sklepy.

Młoda architektka ma pomysł na sąsiedztwo Baltic Areny. W miejscu podupadającej lokomotywowni, znajdującej się sto metrów od powstającego stadionu, widzi zbudowany z kontenerów motel, restaurację i multimedialną bibliotekę. Miasto: - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.



- 1,5 ha terenu przy ul. Kochanowskiego zobacz na mapie Gdańska dziś straszy swoim widokiem - mówi Natalia Soliwoda, która w grudniu obroniła dyplom na wydziale architektury Politechniki Gdańskiej. - A przecież, jako przyszły sąsiad stadionu piłkarskiego, może stać się bazą noclegową dla gości Euro 2012 i uatrakcyjnić życie mieszkańców dzielnicy.

W swym dyplomowym projekcie Soliwoda proponuje wykorzystanie lokomotywowni, której właścicielem jest PKP Nieruchomości, na restaurację, salę taneczną, wypożyczalnię rowerów czy ściankę wspinaczkową. A wokoło park i ścieżki rowerowe.

- Budynek powinien stać się miejscem wspólnych spotkań mieszkańców Letnicy - mówi architektka. - A w sąsiadującej z lokomotywownią wieży ciśnień, w której jeszcze kilka lat temu działał klub muzyczny Siouxie, umieściłam bibliotekę multimedialną - wypożyczalnię książek, filmów i gier.

Clou projektu jest motel zbudowany z portowych kontenerów, które stanowiłyby piętro obiektu.

- Różnokolorowo pomalowane, ocieplone, wyposażone w system sanitarny i wsunięte w metalową konstrukcję, pełniłyby funkcję przenośnych pokojów i pracowni artystycznych - wyjaśnia Soliwoda. - Do ich przemieszczania i ustawiania służyłby, dominujący nad całością, stoczniowy dźwig.

Budowanie z kontenerów to przykład coraz popularniejszego na świecie recyclingu w architekturze, czyli ponownego wykorzystania poszczególnych elementów, ale w inny sposób niż zakłada ich przeznaczenie.

- Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne - podkreśla Soliwoda. - Gotowe moduły, jakimi są kontenery, można przestawiać niczym klocki lego.

Mieszkania z kontenerów stają coraz popularniejsze - w Londynie, w Trinity Buoy Wharf nad Tamizą działa już całe Container City, gdzie mieszkania są trzy razy tańsze od tych powszechnie dostępnych na rynku. A w Amsterdamie z kontenerów buduje się mobilne akademiki.

- Można dyskutować, czy to ładna architektura, ale w tym konkretnym przypadku ważne jest to, że nawiązuje do portowej tradycji Gdańska - dodaje Soliwoda.

PKP Nieruchomości, właściciel lokomotywowni, nie ma nic przeciwko, by właśnie tak wykorzystać zrujnowany obiekt. Choć zastrzega, że nie w całości.

- Niewielka część budynku pełni funkcję magazynów - mówi Alicja Szczodrowska z PKP Nieruchomości. - Ale ta pozostała przeznaczona jest do likwidacji. Gdyby miasto miało wobec budynku jakieś plany związane z Euro 2012, jesteśmy otwarci na rozmowę.

Tadeusz Gleinert z referatu rewitalizacji gdańskiego magistratu: - Rewitalizacja społeczna jest niezwykle ważna. Już planujemy, że za trzy lata w budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła, powstanie Dom Otwarty, lokalny klub dla mieszkańców Letnicy. Ale każda nowa propozycja na dzielnicę wzbudza nasze zainteresowanie. Chętnie obejrzymy projekt.
Gazeta WyborczaAleksandra Kozłowska

Miejsca

Opinie (112) 6 zablokowanych

  • no to w końcu posoliła tę wodę?

    to teraz kaszy albo makaronu i będzie container!
    ale fajne

    • 0 0

  • BRAWO DLA ARCHITEKTA !!!

    brawo dla architekta za odwagę i poszukiwanie rozwiązań niestandardowych!!!
    próbujemy promować tego typu budynki wykorzystujące kontenery biurowe, ale jest mnóstwo uprzedzeń, niewiedzy... co zresztą widać w powyższych komentarzach...

    tutaj linki do naszych rozwiązań:

    http://www.metal-system.net.pl/pl/kontenery/

    http://www.metal-system.net.pl/pl/galeria/kontenery/art7.html

    a tutaj ta ciekawostka z kontenerów z Amsterdamu

    http://www.akplast.pl/2008/02/01/akademiki-dla-studentow-z-kontenerow/

    • 1 1

  • to chodzi o bryłę, pomysł, wrażenia artstyczne... nikt nie powiedzial, ze beda to dokladnie kontenery, metalowe pudełeczka, tak sobie stojące i może jeszcze całe zardzewiałe...... bez przesady. pomysł bardzo bardzo fajny.

    • 0 0

  • UWAGA!

    Nie chce mi się wierzyć, że mamy takich architektów. Potem sa walące się budynki. W tym projekcie oprócz wyglądu brakuje podstawowej rzeczy, tj czegoś co zastąpi elementy blaszane pod względem wytrzymałości na przekoszenia. Żadnych zastrzałów, żadnych ukosów, żadnych naciągów. Mam wrażenie, że przyjdzie mocniejszy wiatr boczny po kilku latach eksploatacji i załatwi sprawę. A do tego pani Architekt pewnie założyła zastosowanie używanych kontenerów.
    Już na jednej z Politechnik udowodniłem jednemu z Profesorów, że jego dyplomy nie były poparte wiedzą i doświadczeniem, tylko krową. Kiedy na uczelniach będą wykładać ludzie z doświadczeniem i wyobraźnią, a nie teoretycy i fotelowi krytycy.

    • 0 0

  • hotele w kontenerach

    Już coś takiego widziałem w Austrii. Jedna z firm oferująca mobilne rozwiązania kontenerowe zbudowała kilka obiektów mieszkalnych z kontenerów. http://www.kup-kontener.pl/hotel-z-kontenerow.phpStandardowe moduły wyposażone w części sanitarne połączono w piętrowy obiekt spełniający funkcję hotelu.

    • 0 0

  • lodzia

    a dlamnie to jest do bani i widze ktoto robi i sie ciesze ze na swieci e na tym dupie niema dedbiluw hehehe xD ozdro maly misiek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane