• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mrozy w Trójmieście potęgują smog

Ewelina Oleksy
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 09:03 (20 stycznia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska. W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska.

Do Trójmiasta przyszły w ostatnim czasie siarczyste mrozy, a wraz z nimi smog. Mieszkańcy zaczęli mocniej palić w piecach, nie zawsze tym, czym powinni. Efekt? Pomiary z niektórych stacji w Gdańsku w poniedziałkowy wieczór wskazywały przekroczenie norm nawet o 900 proc. W ciągu dnia, we wtorek, było nieznacznie lepiej, ale nadal daleko od tego, żeby móc powiedzieć, że dobrze.



Aktualizacja, 20.01.2021

W środę, 20.01, w Trójmieście znacząco poprawiła się sytuacja dot. jakości powietrza. Pomiary prowadzone przez Fundację ARMAG wskazują, że jakość powietrza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest teraz dobra lub bardzo dobra.



Jak oceniasz obecną jakość powietrza w Trójmieście?

W październiku ubiegłego roku miejscy urzędnicy chwalili się, że Trójmiasto ma najczystsze powietrze w Polsce.

Patrząc jednak na to, co w ostatnich dniach dzieje się za oknami, ta wiadomość jest już nieaktualna.

Wraz z mrozami smog daje o sobie bowiem mocno znać w Trójmieście, na co od kilku dni skarżą się nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Skargi te dotyczą m.in. Nowego Portu, Wrzeszcza, Letnicy, Dolnego Miasta czy Oruni w Gdańsku, czyli dzielnic, gdzie sporo mieszkań wyposażonych jest w piece.

21:25 18 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdańsku (20 opinii)

Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.
Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.


- Nie mogę otworzyć okna w mieszkaniu, bo dymu z kominów na zewnątrz jest tyle, że maseczkę, którą noszę na zewnątrz, zakładam nie przez covid, a właśnie przez smog. Gdy dzwoniłem na straż miejską, to albo nie odbierali, a jak już odebrali i przyjęli zgłoszenie, to nic się nie zmieniło, mimo podania adresu sąsiada, u którego nadal dymi się na czarno - ubolewa nasz czytelnik pan Stanisław, mieszkaniec starej części Chełmu w Gdańsku.
10:08 19 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdyni (15 opinii)

Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!
Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!


Obserwacjami dotyczącymi smogu podzieliła się w mediach społecznościowych Lidia Makowska, mieszkanka z Wrzeszcza.

Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem. Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem.
- Wróciłam z nocnego spaceru po Wrzeszczu. Trujemy się tutaj dzisiaj, smród z kominów stoi nad okolicami GrunwaldzkiejMapka, normy trującego nas PM 2,5 przekroczone średnio o 700 proc. Dane ze stacji pomiarowej przy ul. TopolowejMapka pokazują przekroczenie norm PM 2,5 o ponad 900 proc! - napisała w poniedziałkowy wieczór Makowska.
We wtorek za dnia w Trójmieście było nieco lepiej. Gdyńskie czujniki określały jakość powietrza jako "dostateczną" i "umiarkowaną". Te sopockie wskazywały kolor zielony, czyli dobry. Jednak w gdańskich dzielnicach, takich jak Wrzeszcz czy Śródmieście, dominuje kolor czerwony oznaczający, że jest źle.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w twoim mieście.

Palenie śmieciami w piecach to wciąż duży problem



Sytuacji nie polepszają mrozy i to, że mieszkańcy palą w piecach - często czym popadnie: plastikiem, resztkami mebli, kartonami.

08:46 19 STYCZNIA 21

Ktoś pali śmieci (19 opinii)

Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?
Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?


Od początku roku zgodnie z uschwałą antysmogową zabrania się spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Gdańska Straż Miejska zapewnia, że jej Referat Ekologiczny w sezonie grzewczym skupia się głównie na kontroli pieców i przestrzeganiu powyższych zapisów uchwały antysmogowej.

- Kontrole pieców prowadzone są codziennie. Reagujemy na bieżące zgłoszenia, które wpływają na numer 986 oraz poprzez Gdańskie Centrum Kontaktów. Poza tym strażnicy sprawdzają też informacje, które bezpośrednio wpływają na referaty dzielnicowe. Funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w trakcie patrolu, gdy zauważą podejrzane zadymienie - informuje nas Robert Kacprzak z gdańskiej straży.

Palenie śmieciami w Trójmieście



Od początku tego roku do 18 stycznia gdańska straż przeprowadziła 82 kontrole spalania odpadów w paleniskach do tego nieprzystosowanych.

- W 2021 r. za spalanie odpadów strażnicy miejscy wystawili osiem mandatów. Poza tym od października 2019 r. funkcjonariusze pobrali 54 próbki popiołu. Obecnie czekamy na wyniki ich analizy - mówi Kacprzak. - Za spalanie odpadów bądź używanie paliw zabronionych grozi mandat do 500 zł.
Pod koniec 2020 r. gdańska Straż Miejska dostała nowy pojazd m.in. do monitorowania czystości powietrza


Z danych Wydz. Środowiska w Gdańsku wynika, że w 2019 r. wypłacono 229 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego, a w 2020 r.  224 dotacje.  Oprócz tego w 2020 przeznaczono 700 000 zł na likwidację pieców w zasobach komunalnych. Cały czas prowadzone są też działania związane z przyłączeniem kolejnych lokali mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki zrealizowanym inwestycjom do atmosfery nie trafiło ponad 31 tys. ton CO2.    

Nie tylko palenie w piecach. Są też inne przyczyny



Jak mówią specjaliści, jednym z czynników przekroczenia okresowych standardów norm w Trójmieście jest "transgraniczna migracja zanieczyszczeń". Mówiąc prościej, chodzi o intensywne przemieszczanie się smogu z innych miast i gmin.

- Kraków, w którym wdrożono uchwałę antysmogową  wciąż nie może poradzić sobie z zanieczyszczeniami transgranicznymi, które napływają intensywnie z innych gmin. Jeśli w skali kraju chcemy osiągnąć skuteczny sukces poprawy jakości powietrza musimy myśleć o wyeliminowaniu pieców węglowych bardziej globalnie. Dlatego też egzekucja Pomorskiej Uchwały smogowej jest priorytetowa - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydz.  Środowiska w UMG. 
Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAG, która przyznaje, że jakość powietrza w Gdańsku w ostatnich dniach uległa chwilowemu pogorszeniu, mówi z kolei:

- Związane to jest głównie ze wzrostem emisji z indywidualnego ogrzewania oraz warunkami meteorologicznymi, które powodują gorsze rozpraszanie pyłu w atmosferze przyziemnej. Dodatkowo wraz ze zmianą a kierunku wiatru na południowo - wschodni wzrasta wpływ emisji napływowej - tłumaczy  Szymańska. 

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

  • Warsztaty (4)

    Polecam skontrolować warsztaty samochodowe, większość z nich ogrzewa się zużytym olej. Fakt nie opinia.

    • 48 11

    • a co mamy wylewać do burzówki? (2)

      majster

      • 9 6

      • oddać do McDonaldsa (1)

        usmażą na tym frytki

        • 11 0

        • Oni sami starym frytkowym palom.

          Dlatego czuć frytą na kilometr.
          Fakt, nie opinia. :)

          • 6 1

    • Co donosik?

      Zapomniales sie podpisac

      • 2 1

  • (4)

    Wystarczy sie wieczorem przejsc w okolice domków jednorodzinnych i poczuć magie smrodu. Polecam tez wycieczke na jasien tam gdzie ludzie mieszkaja na krzysia na dzialkach. Jest az siwo nad armii krajowej od palenia śmieciami

    • 38 9

    • Jasień to magiczna dzielnica

      gdzie 5g jest be i niezdrowe i non possumus, ale w z komina sobie może lecieć pół tablicy Mendelejewa

      • 12 0

    • A kto Tobie kaze

      tam spacerowac? w domu siedz

      • 3 2

    • (1)

      Znam to z autopsji, pala w kominkach mokrym drewnem i byle czym. Dym wisi w powietrzu. Problem stanowia posiadacze kominkow. Mamy ogrzewanie gazowe , nie posiadamy kominka. Niestety w sasiedztwie prawie wszyscy okoliczni wlasciciele domow je posiadaja, dwoch ogrzewa piecem kopciuchem. Dymienie zaczyna sie od 1 w nocy, wtedy w kopciuchach pala czym sie da, okolo 5 rano dorzucaja do pieca. Pozniej pala weglem, koksem ale za to kominkowcy zaczynaja palic drewnem. I tak do wieczora mamy wiszacy gryzacy dym, oddychac nie mozna.

      • 3 1

      • Moi znajomi mają kominek, ale przestali w nim palić własnie ze względu na smog - zamiast tego leży w nim nadpalona kłoda, za którą można ustawić kilka świeczek. Jak chcą to je sobie zapalają, jest ładna poświata od ognia i wszyscy są zadowoleni.

        • 1 0

  • To wychodzi prawie 5 kontroli na dzień (1)

    przy prawie 300 zatrudnionych strażnikach miejskich to chyba niewiele??

    • 43 3

    • Czy mozna zalozyc ze na 300 osob tematem smogu zajmuje sie tylko 1 osoba !!!!

      • 7 0

  • Az 8 mandatow? Tyle to moga wystawic w minute na dzialkach miedzy Przerobka a Stogami. Wieczorem i w nocy dym mozna tam kroic nozem

    • 48 5

  • Wychodzi brak polityki walki ze smogiem (7)

    Jak wiatr wieje w stronę morza to problemu nie widać. Jak wiatr wieje od morza, to Trójmiasto ma powietrze jedno z najgorszych w kraju. Może wreszcie czas na realną politykę antysmogową, a nie tylko liczyć, że jak wywieje pyły nad morze to ich nie widać.

    • 80 13

    • Jestem za, zacznijmy od obniżenia podatków za wywóz śmieci :-)

      • 17 1

    • (3)

      cos chyba pokićkałeś kierunki wiatru i który co przynosi

      • 12 0

      • dokładnie - ale w tym kraju tacy specjaliści własnie od wszystkiego (1)

        pitolą bez sensu i jeszcze dostają same plusy

        • 2 1

        • Dałem minusa, żebyś poczuł się lepszy od innych

          • 1 1

      • Z podkarpacia pisze. Tam tak jest z wiatrem.

        • 4 0

    • Nie trzeba zadnej polityki. Wystarczyloby wrocic do stawek podatkow za gaz z poczatku lat 90tych kiedy ludzie masowo instalowali ogrzewanie gazowe. Pozniej dobito wszystko podatkami a ludzie wrocili do wegla.

      • 8 0

    • jak już to odwrotnie ....

      jak wieje ;P

      • 0 0

  • Na ulicy Sołdka w Osowie (9)

    właściciel domu zainstalował sobie fotowoltaikę na dachu - a dogrzewa się starymi kaloszami w piecu.
    Ekologia po Polsku.

    • 34 4

    • (4)

      A co ma fotowoltaika do ogrzewania?

      • 5 6

      • zapewne dostał dopłatę z UE przeznaczoną na ekologię

        • 3 1

      • Jak masz cały dach w panelach to raczej nie do grzania wody. Może hodujesz konopie?

        • 1 0

      • właśnie, też bym chciał wiedzieć. Najgorzej jak ktoś nie wie, ale się wypowiada.

        • 0 0

      • No właśnie, też chcę wiedzieć.

        • 0 0

    • A skąd to niby wiesz

      sam podarowales te kalosze
      Oj ludzie

      • 2 0

    • Znam tego Pana

      Zdecydowanie nie pali kaloszami, sprawdzała to nie raz to Straż Miejska (drewno rozpalkowe i dobrej jakości węgiel). Z tego co mi wiadomo ma on problem z wykonaniem technicznym komina. Pozdrawiam tych co nawet nie zapytają, a oceniają starszego człowieka

      • 5 1

    • a co mu teraz daje ta fotowoltaika? Przypadkiem nie leży na niej śnieg?

      • 0 0

    • Co to ma do ogrzewania? Poza tym teraz pod śniegiem jest mało przydatne.

      • 0 0

  • Skąd tyle kominów na nowych osiedlach?

    Masakra, że nowe osiedle, parę starych domków dookoła i całe osiedle śmierdzi bo janusze biznesu z lat 90-tych nap...ją szajsem w kominy.

    • 35 5

  • swoje dokładają bezdomni. Biegając widzę i czuję dym z tzw. pustostanów. No cóż, życie

    • 8 1

  • (3)

    mam dom 200 m2 - dobrze docieplony. za grudzień zapłaciłem 240 PLN za gaz potrzebny do ogrzania (mam wewnątrz 22,5 stC). Po kiego grzyba mam palić w kominku - narobię się żeby zaoszczędzić 50 PLN?

    • 34 8

    • Brzmi nieźle. Dobrze dociepleny czy pasywny?

      • 2 1

    • zapomniałeś dodać, że tą temperaturę masz jedynie w kotłowni

      realny koszt to 1000 zł.

      • 11 3

    • Ale przed 250 jest 1 i to jest

      Kluczowa sprawa

      • 5 0

  • małomiejska na oruni

    aż w oczy kole było czuć

    • 25 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane