• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mrozy w Trójmieście potęgują smog

Ewelina Oleksy
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 09:03 (20 stycznia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska. W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska.

Do Trójmiasta przyszły w ostatnim czasie siarczyste mrozy, a wraz z nimi smog. Mieszkańcy zaczęli mocniej palić w piecach, nie zawsze tym, czym powinni. Efekt? Pomiary z niektórych stacji w Gdańsku w poniedziałkowy wieczór wskazywały przekroczenie norm nawet o 900 proc. W ciągu dnia, we wtorek, było nieznacznie lepiej, ale nadal daleko od tego, żeby móc powiedzieć, że dobrze.



Aktualizacja, 20.01.2021

W środę, 20.01, w Trójmieście znacząco poprawiła się sytuacja dot. jakości powietrza. Pomiary prowadzone przez Fundację ARMAG wskazują, że jakość powietrza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest teraz dobra lub bardzo dobra.



Jak oceniasz obecną jakość powietrza w Trójmieście?

W październiku ubiegłego roku miejscy urzędnicy chwalili się, że Trójmiasto ma najczystsze powietrze w Polsce.

Patrząc jednak na to, co w ostatnich dniach dzieje się za oknami, ta wiadomość jest już nieaktualna.

Wraz z mrozami smog daje o sobie bowiem mocno znać w Trójmieście, na co od kilku dni skarżą się nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Skargi te dotyczą m.in. Nowego Portu, Wrzeszcza, Letnicy, Dolnego Miasta czy Oruni w Gdańsku, czyli dzielnic, gdzie sporo mieszkań wyposażonych jest w piece.

21:25 18 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdańsku (20 opinii)

Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.
Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.


- Nie mogę otworzyć okna w mieszkaniu, bo dymu z kominów na zewnątrz jest tyle, że maseczkę, którą noszę na zewnątrz, zakładam nie przez covid, a właśnie przez smog. Gdy dzwoniłem na straż miejską, to albo nie odbierali, a jak już odebrali i przyjęli zgłoszenie, to nic się nie zmieniło, mimo podania adresu sąsiada, u którego nadal dymi się na czarno - ubolewa nasz czytelnik pan Stanisław, mieszkaniec starej części Chełmu w Gdańsku.
10:08 19 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdyni (15 opinii)

Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!
Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!


Obserwacjami dotyczącymi smogu podzieliła się w mediach społecznościowych Lidia Makowska, mieszkanka z Wrzeszcza.

Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem. Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem.
- Wróciłam z nocnego spaceru po Wrzeszczu. Trujemy się tutaj dzisiaj, smród z kominów stoi nad okolicami GrunwaldzkiejMapka, normy trującego nas PM 2,5 przekroczone średnio o 700 proc. Dane ze stacji pomiarowej przy ul. TopolowejMapka pokazują przekroczenie norm PM 2,5 o ponad 900 proc! - napisała w poniedziałkowy wieczór Makowska.
We wtorek za dnia w Trójmieście było nieco lepiej. Gdyńskie czujniki określały jakość powietrza jako "dostateczną" i "umiarkowaną". Te sopockie wskazywały kolor zielony, czyli dobry. Jednak w gdańskich dzielnicach, takich jak Wrzeszcz czy Śródmieście, dominuje kolor czerwony oznaczający, że jest źle.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w twoim mieście.

Palenie śmieciami w piecach to wciąż duży problem



Sytuacji nie polepszają mrozy i to, że mieszkańcy palą w piecach - często czym popadnie: plastikiem, resztkami mebli, kartonami.

08:46 19 STYCZNIA 21

Ktoś pali śmieci (19 opinii)

Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?
Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?


Od początku roku zgodnie z uschwałą antysmogową zabrania się spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Gdańska Straż Miejska zapewnia, że jej Referat Ekologiczny w sezonie grzewczym skupia się głównie na kontroli pieców i przestrzeganiu powyższych zapisów uchwały antysmogowej.

- Kontrole pieców prowadzone są codziennie. Reagujemy na bieżące zgłoszenia, które wpływają na numer 986 oraz poprzez Gdańskie Centrum Kontaktów. Poza tym strażnicy sprawdzają też informacje, które bezpośrednio wpływają na referaty dzielnicowe. Funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w trakcie patrolu, gdy zauważą podejrzane zadymienie - informuje nas Robert Kacprzak z gdańskiej straży.

Palenie śmieciami w Trójmieście



Od początku tego roku do 18 stycznia gdańska straż przeprowadziła 82 kontrole spalania odpadów w paleniskach do tego nieprzystosowanych.

- W 2021 r. za spalanie odpadów strażnicy miejscy wystawili osiem mandatów. Poza tym od października 2019 r. funkcjonariusze pobrali 54 próbki popiołu. Obecnie czekamy na wyniki ich analizy - mówi Kacprzak. - Za spalanie odpadów bądź używanie paliw zabronionych grozi mandat do 500 zł.
Pod koniec 2020 r. gdańska Straż Miejska dostała nowy pojazd m.in. do monitorowania czystości powietrza


Z danych Wydz. Środowiska w Gdańsku wynika, że w 2019 r. wypłacono 229 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego, a w 2020 r.  224 dotacje.  Oprócz tego w 2020 przeznaczono 700 000 zł na likwidację pieców w zasobach komunalnych. Cały czas prowadzone są też działania związane z przyłączeniem kolejnych lokali mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki zrealizowanym inwestycjom do atmosfery nie trafiło ponad 31 tys. ton CO2.    

Nie tylko palenie w piecach. Są też inne przyczyny



Jak mówią specjaliści, jednym z czynników przekroczenia okresowych standardów norm w Trójmieście jest "transgraniczna migracja zanieczyszczeń". Mówiąc prościej, chodzi o intensywne przemieszczanie się smogu z innych miast i gmin.

- Kraków, w którym wdrożono uchwałę antysmogową  wciąż nie może poradzić sobie z zanieczyszczeniami transgranicznymi, które napływają intensywnie z innych gmin. Jeśli w skali kraju chcemy osiągnąć skuteczny sukces poprawy jakości powietrza musimy myśleć o wyeliminowaniu pieców węglowych bardziej globalnie. Dlatego też egzekucja Pomorskiej Uchwały smogowej jest priorytetowa - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydz.  Środowiska w UMG. 
Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAG, która przyznaje, że jakość powietrza w Gdańsku w ostatnich dniach uległa chwilowemu pogorszeniu, mówi z kolei:

- Związane to jest głównie ze wzrostem emisji z indywidualnego ogrzewania oraz warunkami meteorologicznymi, które powodują gorsze rozpraszanie pyłu w atmosferze przyziemnej. Dodatkowo wraz ze zmianą a kierunku wiatru na południowo - wschodni wzrasta wpływ emisji napływowej - tłumaczy  Szymańska. 

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

  • Nie ma kar, nikt tego nie sprawdza to ludzie palą śmieciami itp i lepiej nie będzie. Jak już się trafi kontrola to tylko upomnienia.. na Polakow działają tylko kary.

    • 31 3

  • działki ROD przy Łokietka na granicy Sopotu i Gdańska!

    Tam jest co wieczór SINO jakby spalarnia odpadów tam się mieściła

    • 22 4

  • jeszcze gorszy

    jest zaduch, a czasem smród polityczny w Gdańsku

    • 16 13

  • Potęgują smog i smród z Szadółek.

    Wczoraj wieczorem było okropnie a nie mieszkam przy wysypisku.

    • 18 5

  • trzeba (7)

    tym ludziom przyjść z konkretną ofertą, a nie szukać w nich winnych wszystkiego

    • 29 9

    • Jest oferta dla posiadaczy pieców na węgiel. (6)

      Duże dofinansowanie do wymiany ogrzewania.

      • 7 2

      • (4)

        Załóżmy, że w pobliżu mieszkania/domu jest nitka gazowa.
        Skoro znasz kwoty, to podziel się informacją:

        - Jaki jest przeciętny koszt przystosowania instalacji z piecem węglowym do ogrzewania np. gazowego,
        - jaki jest przeciętny koszt kotła gazowego,
        - jaki jest przeciętny koszt przystosowania komina do ogrzewania gazowego,
        - jaki jest realny koszt związany z doprowadzeniem gazu do kotłowni domu/mieszkania

        No i wreszcie jaka jest kwota łączna dofinansowania (lub kilku dofinansowań?) o którym mówisz.

        • 8 2

        • a jaki jest koszt leczenia raka?

          astmy? problemów z sercem....? fundowanym wszystkim dookoła

          • 2 3

        • kolega robił jesienią.

          ok. 20 tys. pln.

          • 4 0

        • Za podłączenie do sieci wraz z projektem (1)

          Piecem gazowym kondensacyjny ale z niższej grupy cenowej vissman, wykonaniem wszystkiego zapłaciłem prawie 11000. Teraz jak nie ma dużych mrozów za 2 miesiące 450zl.

          • 0 0

          • 450zł to nie są małe pieniądze

            • 0 1

      • Nooo ogromnie duże. Najpierw się zorientuj, potem pisz.

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Nie rozumiem tych, którzy mają w XXI wieku piece na węgiel. (54)

    Ogrzewanie węglem jest pracochłonne i wcale nie tanie. W rejonie mojej ul. Wajdeloty jest tylko kilka dymiących kominów. Prawie wszystkie mieszkania ogrzewane są prądem lub gazem. Koszt ogrzewania podobny do centralnego.

    • 118 81

    • Ktoś zainstalował kopciucha 30 lat temu i nie stać go na zainwestowanie w nowy piec (34)

      Czego tu nie rozumieć?

      • 56 20

      • (30)

        Przez te 30 lat, czy nawet 20, spokojnie można odłożyć pieniądze na na zmianę ogrzewania. Dodatkowo przy zmianie np. na gazowe od lat miasto Gdańsk daje dopłaty.

        • 32 52

        • Jak ktoś przez te 30 lat żyje od 1-go do 1-go, to jak ma odłożyć?? (29)

          W jakim Ty świecie żyjesz?

          • 95 20

          • może powinien się wyprowadzić do mniejszego ale z gazem? (3)

            miasto powinno mieć program pomocy zmiany lokali dla takich ludzi

            • 20 46

            • Życzę Ci tego abyś zamieszkał tam gdzie jest gazowe (2)

              • 24 3

              • Ja mam gazowe i bardzo sobie chwalę (1)

                • 7 3

              • Ja też mam inie chwalę

                • 6 2

          • To sprzedaje dom i kupuje mieszkanie z centralnym. proste

            • 17 29

          • Co mnie to obchodzi (9)

            Mnie obchodzi aby mnie nie truł, a nie czy go stać czy nie na cokolwiek.

            • 24 26

            • (2)

              A co mnie obchodzi ze ty się trujesz, ważne żeby mi było ciepło, a jak ci nie pasuje to śpij w masce.

              • 31 23

              • na religii, w kościele wpoili ci taką moralność?

                • 11 12

              • skoro ty możesz mnie podtruwać

                to dlaczego ja nie mogę do ciebie strzelać?

                • 1 1

            • To sie wyprowadz tam gdzie jest swieze powietrze (5)

              • 25 10

              • po co? (4)

                wole notorycznie nasyłać na was straż miejską i policję. Lubię widzieć jak dowalają wam kolejne mandaty.

                • 14 24

              • Hahahaha

                • 0 0

              • (2)

                Donoszenie pewnie tatuś ci wpoił albo wypiłeś z mlekiem matki

                • 4 3

              • ma racje (1)

                trujesz całą okolicę to na policje

                • 0 1

              • zlicytować mu chałupę i niech idzie mieszkać do bloku

                jeden smierdziel mniej

                • 1 0

          • (7)

            Nawet jeśli ktoś żyje od 1-go do 1-go to 30 lat to wystarczająco długo, aby coś w swoim życiu zmienić. Życie od wypłaty do wypłaty to wegetacja a nie życie. Chwilowe problemy (zdrowotne, utrata pracy itd.) w większości przypadków nie trwają 30 lat. Każdy rozważny człowiek robi wszystko, by poprawić swój byt. Dokształca się, zmienia kwalifikacje, pracę lub bierze kolejny etat. Przez kilkadziesiąt lat, czyli pół dorosłego życia, można odłożyć naprawdę sporo złotówek. No i osiągnąć tez można dużo. Tylko trzeba chcieć zamiast liczyć na cudze.

            • 18 32

            • ok, ok, ale jak komus nie zalezy, niechce sie np, to co?

              Trzeba, trzeba tylko?? ale to Twoja opinia.. czemu narzucasz innym swiatopoglad?

              • 18 11

            • Nic nie trzeba. Nie kazdemu zalezy aby uczestniczyc (4)

              w wyscigu szczurów. Niektorzy wyobraz sobie pracuja aby zyc, a nie jak ty, zyja aby pracowac. Kawalki o pasji itp wsadzic sobie mozesz w buty.

              • 21 5

              • (2)

                Nigdzie nie ma słowa o wyścigu szczurów, ani o pasjach, hobby. Rozmawiamy o ogrzewaniu. Czy twoim zdaniem ogrzanie mieszkania/domu to hobby? Dla niektórych pewnie tak, dla większości to jednak konieczność. I nie trzeba do tego wyścigu szczurów, bo to nie na pokaz jest. Nie żyje, by pracować, ale czy to oznacza, że mam sobie wszystkiego odmawiać? Że nie mogę pójść do kina, zjeść obiadu w restauracji czy kupić nowych spodni mimo, że stare jeszcze nie są porwane? Litości. Powtarzam. 20-30 lat to wystarczająco długo, by odłożyć pieniądze na kolejny piec lub kocioł grzewczy, który nie jest żadną fanaberią. A jeśli już naprawdę kogoś nie stać na nowe urządzenie to niech chociaż zadba o dobrej jakości opał. Poza tym pieniądze wydane na mandaty możnaby przeznaczyć na nowy kocioł lub piec.

                • 15 10

              • (1)

                Powiedz to emeryta którzy z 1200zl mają coś odłożyć jestem no ale wiadome za komuny mogli odkładać xD

                • 4 0

              • ma dzieci którym zostawi mieszkanie

                • 2 1

              • Zaspokajanie swoich potrzeb, w tym zdrowego ogrzewania, to nie wyścig szczurów, ale mądrość i konieczność. Pracuj aby żyć, ale nie kosztem innych ludzi (np. trując ich swoim ogrzewaniem)..

                • 7 7

            • raczej powinno tak być

              • 0 0

          • proste

            to do roboty!!

            • 3 6

          • (1)

            Moja mama z emeryturą 1500 zł dała radę odłożyć w kilka lat na ogrzewanie gazowe (kilkanaście tysięcy) i jeszcze stać ją na dobrej jakości ubrania i 1000 zł rocznie wydaje na wakacje, ale nie pali, nie pije (chyba że dostanie wino w prezencie), nie wydaje na leki, bo prowadzi zdrowy tryb życia i dużo się rusza, więc chyba tu jest sekret dlaczego niektórzy nie potrafią odłożyć.

            • 12 17

            • A po roku od podłączenia gazu podliczyła wszystkie koszty - prąd plus gaz - i rachunki są niższe niż wczesniej z zakupem węgla, a ile mniej pracy i kłopotu nawet nie trzeba mówić.

              • 6 9

          • moja babcia ma śmieszną emeryture i dała radę

            wiec da sie.

            • 11 5

          • to niech idzie mieszkać do bloku

            • 2 2

          • to sprzedaje swoją landarę i idzie mieszkać do bloku

            • 1 1

      • Nieprawda - u nas ludzie montują nowe piece na węgiel

        I dostają na to pozwolenie

        • 13 0

      • nie stać go na to, żeby nie truć tysięcy ludzi. (1)

        ciekawe podejście. zapewne samochód posiada, równie kopcący, bo teściową do szpitala wozi (akurat zawsze pechowo podczas biegów ulicznych).

        a tobie I twojej rodzinie fajnie się to wdycha? smakuje?

        • 6 7

        • zakaz palenia paliwem stałym

          oraz kary grzywny i licytacja nieruchomości - inaczej nie wyplenisz tego

          • 0 2

    • (2)

      ogrzewanie domu gazem albo prądem z lat 60-90 wcale nie jest tańsze

      • 23 3

      • skąd wziąć prąd z lat 60-90? (1)

        • 23 4

        • z komisu

          • 1 1

    • (2)

      Jak Ci się wydaje że palenie gazem lub prądem jest równie ekonomiczne co palenie węglem, to chyba matematykę kończyłaś na wydziale nauk humanistycznych

      • 28 2

      • (1)

        Świeżo wymieniony piec gazowy - koszt roczny zużytego gazu na ogrzewanie porównywalny do pieca węglowego. Ale przystosowanie instalacji pod gaz kosztowało jakieś 50 tys. zł. Więc ta inwestycja nawet odrobinę się nie zwróci, chyba że za 50 lat. Dlatego ludzie palą węglem, bo koszt pieca i instalacji jest duży, nie do uzbierania dla wielu osób.

        • 26 7

        • a na passata to jakoś uzbierają?

          jak cie nie stać na nie trucie ludzi to idziesz mieszkać do bloku

          • 0 1

    • A ja rozumiem! (5)

      Nie wszystkich stać na rachunki za gaz albo za prąd!

      • 16 4

      • (3)

        to do roboty!

        • 6 12

        • (2)

          Powiesz do roboty 70letniej osobie? No tak po chciało aby tyrali do usranej śmierci

          • 3 3

          • ale targac wegiel to ma sile???

            • 3 0

          • powiem - przenosimy cię babciu do bloku

            • 1 0

      • to licytacja nieruchomości i idziesz mieszkać do bloku

        jak cię nie stać

        • 0 1

    • Zapraszamy SM do dzielnic przy lotnisku

      • 8 1

    • Nie rozumiem tych co mają wszystko

      Mają kasą, nowoczesne domu i nie rozumieją tego że inni tego nie mają

      • 12 1

    • Koszt tak ale zmiana z węgla na coś innego to już spory wydatek

      • 3 1

    • to raczej nie wiesz o czym mówisz

      • 1 1

    • to nie wiesz o czym piszesz

      • 1 1

    • byłam tępą łychą

      zgadzam się.. ale z drugiej strony pamiętam jak bardzo ja nie mogłam się przekonać do wymiany kopciucha. Podchodziłam kilka razy do tematu aż ostatecznie zdecydowałam się jak wszedł program "Czyste powietrze" skorzystałam i naprawdę nie żałuję. To ogromna zmiana na lepsze w moim zyciu. Teraz mam eei pellets od Kostrzewy, mogę wyjechać sobie na dłużej z domu i nie boje się, że mi rury zamarzną, wracam do domu ciepło, budze się rano ciepło.. żadnych awarii, problemów. Nie ma co się bać zmian!

      • 1 0

    • Piec kaflowy na węgiel wymaga codziennej obsługi.

      Trzeba kupić zapas węgla na cała zimę i wrzucić go do piwnicy. Potem codziennie trzeba przynieść trochę do mieszkania. Z pieca należy wybrać popiół. Wrzucić nowy węgiel i rozpalić.
      To jest czasochłonne, a węgiel nie jest tani. Od wielu lat ogrzewam mieszkanie gazem.
      Koszty podobne, ale nie marnuję czasu na obsługę starego pieca.

      • 0 0

  • Realne programy i pełen pakiet antysmogowy

    Dlaczego na Pomorzu nie ma jednolitego programu dla Gmin likwidacji kopciuchów do 2030 roku jak robią to w Zachodniopomorskim? Robiono spisy czym się ogrzewa mieszkania i jaki z tego pożytek poza zarchiwizowaną makulaturą? Cieplejsze zimy rozleniwiły UM i UG dla opracowania jednolitego i realnego programu eliminacji kopciuchów. Na Pomorzu bardzo dobrze sprawdzają się powietrzne pompy ciepła do ogrzewania domów i c.w.u. na potrzeby mieszkańców. Taki zestaw uzupełniony fotowoltaiką to pełna ekologia i czyste powietrze. Mam szwedzką pompę ciepła od 5 lat i sprawuje się znakomicie. Teraz myślę o uzupełniającym zestawie fotowoltaicznym z magazynkiem energii w garażu aby pokryć 3200-4000 kWh/rok energii elektrycznej zużywanej do pracy zestawu domowego. Grzałem kiedyś elektrycznie dom i c.w.u. w taryfie G12w ale to ekonomiczna porażka dla budżetu domowego.

    • 12 1

  • Gdynia Sokółką Chwarzno ,deweloper chwali się czystym powietrzem a tu smród rak choroby płuc.

    Gdynia Franciszka Sokoła szeregowce smród palenie plastiku i węglem ,mieszkańcy nie wyrzucają plastiku i śmieci, tylko palą je w piecach .To nie bieda to są zabójcy. moje dzieci nie mogą wyjść na dwór okna zamknięte. Panie Prezydencie nowoczesna Gdynia proszę przyjechać dzisiaj i powdychać .

    • 15 4

  • Zakazać mrozu! Może jakies nowe ministerstwo do walki z mrozem?

    • 16 6

  • Najgorsze są dzialki (2)

    Nielegalnie zamieszkiwane np Matarnia zasmradza całe osiedle. Jak można się wybudować na nieswojej ziemi co ci ludzie mają w głowach. i tak żyć na bombie dobiorą się nam do de tylko kiedy?

    • 27 6

    • Twój smród to mamona w banku (1)

      • 2 2

      • Szybko do lekarza

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane