• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mrozy w Trójmieście potęgują smog

Ewelina Oleksy
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 09:03 (20 stycznia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska. W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska.

Do Trójmiasta przyszły w ostatnim czasie siarczyste mrozy, a wraz z nimi smog. Mieszkańcy zaczęli mocniej palić w piecach, nie zawsze tym, czym powinni. Efekt? Pomiary z niektórych stacji w Gdańsku w poniedziałkowy wieczór wskazywały przekroczenie norm nawet o 900 proc. W ciągu dnia, we wtorek, było nieznacznie lepiej, ale nadal daleko od tego, żeby móc powiedzieć, że dobrze.



Aktualizacja, 20.01.2021

W środę, 20.01, w Trójmieście znacząco poprawiła się sytuacja dot. jakości powietrza. Pomiary prowadzone przez Fundację ARMAG wskazują, że jakość powietrza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest teraz dobra lub bardzo dobra.



Jak oceniasz obecną jakość powietrza w Trójmieście?

W październiku ubiegłego roku miejscy urzędnicy chwalili się, że Trójmiasto ma najczystsze powietrze w Polsce.

Patrząc jednak na to, co w ostatnich dniach dzieje się za oknami, ta wiadomość jest już nieaktualna.

Wraz z mrozami smog daje o sobie bowiem mocno znać w Trójmieście, na co od kilku dni skarżą się nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Skargi te dotyczą m.in. Nowego Portu, Wrzeszcza, Letnicy, Dolnego Miasta czy Oruni w Gdańsku, czyli dzielnic, gdzie sporo mieszkań wyposażonych jest w piece.

21:25 18 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdańsku (20 opinii)

Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.
Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.


- Nie mogę otworzyć okna w mieszkaniu, bo dymu z kominów na zewnątrz jest tyle, że maseczkę, którą noszę na zewnątrz, zakładam nie przez covid, a właśnie przez smog. Gdy dzwoniłem na straż miejską, to albo nie odbierali, a jak już odebrali i przyjęli zgłoszenie, to nic się nie zmieniło, mimo podania adresu sąsiada, u którego nadal dymi się na czarno - ubolewa nasz czytelnik pan Stanisław, mieszkaniec starej części Chełmu w Gdańsku.
10:08 19 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdyni (15 opinii)

Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!
Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!


Obserwacjami dotyczącymi smogu podzieliła się w mediach społecznościowych Lidia Makowska, mieszkanka z Wrzeszcza.

Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem. Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem.
- Wróciłam z nocnego spaceru po Wrzeszczu. Trujemy się tutaj dzisiaj, smród z kominów stoi nad okolicami GrunwaldzkiejMapka, normy trującego nas PM 2,5 przekroczone średnio o 700 proc. Dane ze stacji pomiarowej przy ul. TopolowejMapka pokazują przekroczenie norm PM 2,5 o ponad 900 proc! - napisała w poniedziałkowy wieczór Makowska.
We wtorek za dnia w Trójmieście było nieco lepiej. Gdyńskie czujniki określały jakość powietrza jako "dostateczną" i "umiarkowaną". Te sopockie wskazywały kolor zielony, czyli dobry. Jednak w gdańskich dzielnicach, takich jak Wrzeszcz czy Śródmieście, dominuje kolor czerwony oznaczający, że jest źle.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w twoim mieście.

Palenie śmieciami w piecach to wciąż duży problem



Sytuacji nie polepszają mrozy i to, że mieszkańcy palą w piecach - często czym popadnie: plastikiem, resztkami mebli, kartonami.

08:46 19 STYCZNIA 21

Ktoś pali śmieci (19 opinii)

Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?
Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?


Od początku roku zgodnie z uschwałą antysmogową zabrania się spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Gdańska Straż Miejska zapewnia, że jej Referat Ekologiczny w sezonie grzewczym skupia się głównie na kontroli pieców i przestrzeganiu powyższych zapisów uchwały antysmogowej.

- Kontrole pieców prowadzone są codziennie. Reagujemy na bieżące zgłoszenia, które wpływają na numer 986 oraz poprzez Gdańskie Centrum Kontaktów. Poza tym strażnicy sprawdzają też informacje, które bezpośrednio wpływają na referaty dzielnicowe. Funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w trakcie patrolu, gdy zauważą podejrzane zadymienie - informuje nas Robert Kacprzak z gdańskiej straży.

Palenie śmieciami w Trójmieście



Od początku tego roku do 18 stycznia gdańska straż przeprowadziła 82 kontrole spalania odpadów w paleniskach do tego nieprzystosowanych.

- W 2021 r. za spalanie odpadów strażnicy miejscy wystawili osiem mandatów. Poza tym od października 2019 r. funkcjonariusze pobrali 54 próbki popiołu. Obecnie czekamy na wyniki ich analizy - mówi Kacprzak. - Za spalanie odpadów bądź używanie paliw zabronionych grozi mandat do 500 zł.
Pod koniec 2020 r. gdańska Straż Miejska dostała nowy pojazd m.in. do monitorowania czystości powietrza


Z danych Wydz. Środowiska w Gdańsku wynika, że w 2019 r. wypłacono 229 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego, a w 2020 r.  224 dotacje.  Oprócz tego w 2020 przeznaczono 700 000 zł na likwidację pieców w zasobach komunalnych. Cały czas prowadzone są też działania związane z przyłączeniem kolejnych lokali mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki zrealizowanym inwestycjom do atmosfery nie trafiło ponad 31 tys. ton CO2.    

Nie tylko palenie w piecach. Są też inne przyczyny



Jak mówią specjaliści, jednym z czynników przekroczenia okresowych standardów norm w Trójmieście jest "transgraniczna migracja zanieczyszczeń". Mówiąc prościej, chodzi o intensywne przemieszczanie się smogu z innych miast i gmin.

- Kraków, w którym wdrożono uchwałę antysmogową  wciąż nie może poradzić sobie z zanieczyszczeniami transgranicznymi, które napływają intensywnie z innych gmin. Jeśli w skali kraju chcemy osiągnąć skuteczny sukces poprawy jakości powietrza musimy myśleć o wyeliminowaniu pieców węglowych bardziej globalnie. Dlatego też egzekucja Pomorskiej Uchwały smogowej jest priorytetowa - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydz.  Środowiska w UMG. 
Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAG, która przyznaje, że jakość powietrza w Gdańsku w ostatnich dniach uległa chwilowemu pogorszeniu, mówi z kolei:

- Związane to jest głównie ze wzrostem emisji z indywidualnego ogrzewania oraz warunkami meteorologicznymi, które powodują gorsze rozpraszanie pyłu w atmosferze przyziemnej. Dodatkowo wraz ze zmianą a kierunku wiatru na południowo - wschodni wzrasta wpływ emisji napływowej - tłumaczy  Szymańska. 

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

  • Bieda bieda i bieda

    Te medialne obrazki jak to ludziom dobrze się żyje możecie właśnie skonfrontować z rzeczywistością.

    • 15 3

  • Trzeba było kupić mieszkanie na Południu Gdańska. Nic nie śmierdzi, smogu nie ma.

    • 7 2

  • Barany nie potrafią palić

    Nawali do pieca i rozpala od spodu.

    • 12 1

  • to prawda w ostatnich dniach mamy poziomy PM2,5 jak w Warszawie czy Krakowie - przynajmniej PM10 jest niżej (4)

    Niemniej ogólnie - jesli brać średnią - to oczywiscie, że mamy duzo lepszą jakość powietrza niz inne miasta.

    Natomiast te problemy z wczoraj/dzis - miasta powinny przeanalizowac dlaczego taki nagły skok i odpowiednioo zrobić plany.

    Jesli to jest związane z opalaniem domów - choć ich chyba mało pozostało - to wprowadzić taki program, by te małe domki były podłączane do ogrzewania miejskiego.

    Nie wydaje się, by było wiele samochodów na ulicach, więc to raczej nie ten powód.

    A jeśli to tylko (raczej wątpie) jakiś wyjątkowy układ atmosferyczny, to trudno, minie.

    • 7 5

    • Nie minie bez pozbycia się węgla i spalanych smieci (3)

      • 1 1

      • no to na pewno (2)

        dlatego miasta powinny sensownie pomagać w podłączaniu do ogrzewania miejskiego

        • 1 0

        • (1)

          Jeśli sam nie bedziesz latał po urzędach to miasto nic nie zaproponuje samo z siebie. W mojej dzielnicy deweloper buduje po drugiej stronie ulicy (osiedlowej) kilka bliźniaków i podłączają je do centrali, a mieszkańcy starych domów naprzeciwķo nie mają o tym pojęcia, a przecież można było wysłać pisma do mieszkańców z jakąś propozycją. Tyle z działań miasta.

          • 3 0

          • oczywiście, po to w końcu teoretycznie istnieja urzednicy i plany

            ja myślałem dzisiaj nawet o czymś takim, że miasto przeznacza jakieś fundusze na odkupienie kotłów ogrzewania domu (kamiennicy), bo można je sprzedać gdzieś indziej, gdzie ogrzewania miejskiego nie ma

            a taka inwestycja jest amortyzowana latami i nikt nie pomyśli by dołączyć sie do miejskiego, jeśli piec jest w miarę nowy

            kiedyś mieszkałem w Toronto, jedna z firm prywatnych organizowała podłączanie domków do gazu, łazili wszędzie, od drzwi do drzwi i tłumaczyli ile można zyskać, a domki tam są małe wiec i wysiłek spory, ale jak się chce...

            • 2 0

  • Wczoraj wieczorem (1)

    jeden dom na Przymorzu Małym zakopcił całą okolicę tak, że powietrze można było nożem rozcinać. Kopci tak od lat, jak jest wiatr to kierunkowo inne domy truje, jak nie ma to się "rozpływa" po okolicy promieniście. Cała okolica na kotłach gazowych a jedna czarna owca zaczadza wszystkich. Smród i gryzące powietrze przenika przez rozszczelnione okna, o wietrzeniu nie ma mowy.

    • 14 3

    • To ta wulkanizacja? Ich komin czasem produkuje siarczystą mgłę na Bzowej. Pieseł ma kaszelek na spacerze.

      • 2 0

  • wymienić kopciuchy za miejskie pieniadze

    wole niech juz ida na to podatki niz na jakies akcje spoleczne o rownouprawnieniu dla bezrobotnych socjologow, jak juz bedzie czyste powietrze to sie beirzcie za pierodly

    • 17 2

  • niedźwiednik !!!

    na Niedźwiedniku śmierdzi : Szadułkami - np wczoraj - bo wykarczowano dużo lasu który był naturalną zaporą przed rozchodzeniem się tego smrodu ! A wieczorem śmierdzi palonymi śmieciami spalanymi w kopciuchach - no ale tego żadne służby nie sprawdzą bo pracują do 16 , a śmieci palą popołudniu !!! no ale kogo to obchodzi ?

    • 18 3

  • Nie tylko pala ale spaliny z samochdów tych rozgrzeawnach na postooju czy zaparkowanaych na chwilę tez (2)

    Czemu policja nie karze puszkarzy za stanie na włączonym silniku np. pod budynkiem

    • 12 11

    • to pojedź na Kaszuby i zobacz co tam się dzieje (1)

      tam nie ma tylu samochodów i takiego zagęszczenia zabudowy a w powietrzu "mgła" z kominów, większa niż w godzinach szczytu w Gdańsku. Problemem są piece węglowe. Jeden dom ze starym piecem truje bardziej niż (strzelam) 100 osobówek.

      • 4 0

      • Troche inny rodzaj trucia

        Spaliny z aut mają w składzie kancerogenne produkty spalania ropy: benzo-a-piren i inne, które nie są mierzone w stacjach pomiarowych

        • 3 0

  • EKO

    Jeśli oceniamy źródła ciepła pod względem ich wpływu na środowisko, to powinniśmy brać pod uwagę nie tylko efekt końcowy, w którym nagrzewa się powietrze w mieszkaniu. Trzeba też uwzględnić wpływ pozyskania źródła ciepła na środowisko - jak np. wpływa na środowisko wytworzenie urządzeń produkujących energię, dostarczenie surowca, z którego pozyskuje się energię, przesył tej energii. Ponieważ to wszystko kosztuje, to o ekologii danego źródła mówi wiele sam koszt - najdroższe jest grzanie prądem, tańsze grzanie gazem, a najtańsze grzanie węglem, lub drewnem. W dłuższej perspektywie najlepiej powinna wypaść pompa cieplna, ale nie wszędzie ją można zastosować, no i z czasem traci sprawność.

    • 11 0

  • Najczystsze powietrze w Polsce hee

    Chyba z większych miast?
    Jak się sprytnie poustawiało punkty pomiarowe (ok. 15-tu) w parkach i przy małych uliczkach to i owszem, może....
    Warszawa, Kraków, Katowice (mają po ok.100 punktów pomiarowych) już dawno przyznały, że jest problem, posiadają programy antysmogowe i starają się je wdrażać.
    Gdańsk, gdyby nie leżał nad morzem to miałby największe zanieczyszczenie powietrza, w mieście jest bardzo duży ruch samochodowy i duża liczba starych samochodów bez filtrów.
    Ale najpierw Ratusz musi przestać wypierać problem (jak u alkoholika) i glosić banialuki o fresh air w mieście. Trzeba mężnie się przyznać i coś zacząć robić...

    • 10 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane