• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mrozy w Trójmieście potęgują smog

Ewelina Oleksy
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 09:03 (20 stycznia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska. W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska.

Do Trójmiasta przyszły w ostatnim czasie siarczyste mrozy, a wraz z nimi smog. Mieszkańcy zaczęli mocniej palić w piecach, nie zawsze tym, czym powinni. Efekt? Pomiary z niektórych stacji w Gdańsku w poniedziałkowy wieczór wskazywały przekroczenie norm nawet o 900 proc. W ciągu dnia, we wtorek, było nieznacznie lepiej, ale nadal daleko od tego, żeby móc powiedzieć, że dobrze.



Aktualizacja, 20.01.2021

W środę, 20.01, w Trójmieście znacząco poprawiła się sytuacja dot. jakości powietrza. Pomiary prowadzone przez Fundację ARMAG wskazują, że jakość powietrza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest teraz dobra lub bardzo dobra.



Jak oceniasz obecną jakość powietrza w Trójmieście?

W październiku ubiegłego roku miejscy urzędnicy chwalili się, że Trójmiasto ma najczystsze powietrze w Polsce.

Patrząc jednak na to, co w ostatnich dniach dzieje się za oknami, ta wiadomość jest już nieaktualna.

Wraz z mrozami smog daje o sobie bowiem mocno znać w Trójmieście, na co od kilku dni skarżą się nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Skargi te dotyczą m.in. Nowego Portu, Wrzeszcza, Letnicy, Dolnego Miasta czy Oruni w Gdańsku, czyli dzielnic, gdzie sporo mieszkań wyposażonych jest w piece.

21:25 18 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdańsku (20 opinii)

Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.
Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.


- Nie mogę otworzyć okna w mieszkaniu, bo dymu z kominów na zewnątrz jest tyle, że maseczkę, którą noszę na zewnątrz, zakładam nie przez covid, a właśnie przez smog. Gdy dzwoniłem na straż miejską, to albo nie odbierali, a jak już odebrali i przyjęli zgłoszenie, to nic się nie zmieniło, mimo podania adresu sąsiada, u którego nadal dymi się na czarno - ubolewa nasz czytelnik pan Stanisław, mieszkaniec starej części Chełmu w Gdańsku.
10:08 19 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdyni (15 opinii)

Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!
Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!


Obserwacjami dotyczącymi smogu podzieliła się w mediach społecznościowych Lidia Makowska, mieszkanka z Wrzeszcza.

Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem. Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem.
- Wróciłam z nocnego spaceru po Wrzeszczu. Trujemy się tutaj dzisiaj, smród z kominów stoi nad okolicami GrunwaldzkiejMapka, normy trującego nas PM 2,5 przekroczone średnio o 700 proc. Dane ze stacji pomiarowej przy ul. TopolowejMapka pokazują przekroczenie norm PM 2,5 o ponad 900 proc! - napisała w poniedziałkowy wieczór Makowska.
We wtorek za dnia w Trójmieście było nieco lepiej. Gdyńskie czujniki określały jakość powietrza jako "dostateczną" i "umiarkowaną". Te sopockie wskazywały kolor zielony, czyli dobry. Jednak w gdańskich dzielnicach, takich jak Wrzeszcz czy Śródmieście, dominuje kolor czerwony oznaczający, że jest źle.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w twoim mieście.

Palenie śmieciami w piecach to wciąż duży problem



Sytuacji nie polepszają mrozy i to, że mieszkańcy palą w piecach - często czym popadnie: plastikiem, resztkami mebli, kartonami.

08:46 19 STYCZNIA 21

Ktoś pali śmieci (19 opinii)

Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?
Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?


Od początku roku zgodnie z uschwałą antysmogową zabrania się spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Gdańska Straż Miejska zapewnia, że jej Referat Ekologiczny w sezonie grzewczym skupia się głównie na kontroli pieców i przestrzeganiu powyższych zapisów uchwały antysmogowej.

- Kontrole pieców prowadzone są codziennie. Reagujemy na bieżące zgłoszenia, które wpływają na numer 986 oraz poprzez Gdańskie Centrum Kontaktów. Poza tym strażnicy sprawdzają też informacje, które bezpośrednio wpływają na referaty dzielnicowe. Funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w trakcie patrolu, gdy zauważą podejrzane zadymienie - informuje nas Robert Kacprzak z gdańskiej straży.

Palenie śmieciami w Trójmieście



Od początku tego roku do 18 stycznia gdańska straż przeprowadziła 82 kontrole spalania odpadów w paleniskach do tego nieprzystosowanych.

- W 2021 r. za spalanie odpadów strażnicy miejscy wystawili osiem mandatów. Poza tym od października 2019 r. funkcjonariusze pobrali 54 próbki popiołu. Obecnie czekamy na wyniki ich analizy - mówi Kacprzak. - Za spalanie odpadów bądź używanie paliw zabronionych grozi mandat do 500 zł.
Pod koniec 2020 r. gdańska Straż Miejska dostała nowy pojazd m.in. do monitorowania czystości powietrza


Z danych Wydz. Środowiska w Gdańsku wynika, że w 2019 r. wypłacono 229 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego, a w 2020 r.  224 dotacje.  Oprócz tego w 2020 przeznaczono 700 000 zł na likwidację pieców w zasobach komunalnych. Cały czas prowadzone są też działania związane z przyłączeniem kolejnych lokali mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki zrealizowanym inwestycjom do atmosfery nie trafiło ponad 31 tys. ton CO2.    

Nie tylko palenie w piecach. Są też inne przyczyny



Jak mówią specjaliści, jednym z czynników przekroczenia okresowych standardów norm w Trójmieście jest "transgraniczna migracja zanieczyszczeń". Mówiąc prościej, chodzi o intensywne przemieszczanie się smogu z innych miast i gmin.

- Kraków, w którym wdrożono uchwałę antysmogową  wciąż nie może poradzić sobie z zanieczyszczeniami transgranicznymi, które napływają intensywnie z innych gmin. Jeśli w skali kraju chcemy osiągnąć skuteczny sukces poprawy jakości powietrza musimy myśleć o wyeliminowaniu pieców węglowych bardziej globalnie. Dlatego też egzekucja Pomorskiej Uchwały smogowej jest priorytetowa - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydz.  Środowiska w UMG. 
Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAG, która przyznaje, że jakość powietrza w Gdańsku w ostatnich dniach uległa chwilowemu pogorszeniu, mówi z kolei:

- Związane to jest głównie ze wzrostem emisji z indywidualnego ogrzewania oraz warunkami meteorologicznymi, które powodują gorsze rozpraszanie pyłu w atmosferze przyziemnej. Dodatkowo wraz ze zmianą a kierunku wiatru na południowo - wschodni wzrasta wpływ emisji napływowej - tłumaczy  Szymańska. 

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

  • XXI wiek (1)

    a ilość śmieciowych pieców nie spadła ?
    To porażka rządowych absurdalnych wymogów na których zarabiają jedynie pośrednicy.
    Czy gaz tanieje ?
    Tanieją kotły, które wszystko spalą...

    • 12 1

    • Tanieją, bo w 2024 bezklasowe kotły idą do lamusa w całym powiecie gdańskim.

      • 2 0

  • Złożony problem (1)

    Wzdłuż ulic powinny rosnąć krzaki drzewa szybkorosnące i zimozielone - czyli iglaki. (ale nie karłowate czy niskopienne) Tam gdzie się da to podłączyć miejskie ciepło. Kontrolować czym handlują składy opału i czy certyfikaty zgadzają się z oferowanym towarem. Powielanie mitu uzyskiwania ciepła z gumaków czy opon jest i**otyzmem na miarę lewaka. Mityczne perpetum mobile czyli pompy typu powietrze powietrze , czy woda powietrze polecane są jedynie przez handlowców. Stawianie w jednym szeregu śmieci, węgla i drewna jest równie uprawnione co namawianie by operacje przeprowadzali salowi pielęgniarki lub chirurdzy. Jeśli państwo chce zrezygnować z węgla to niech przekona najpierw górników. Skoro umówili się z górnikami, że mają fedrować do 2050 bo wtedy zamkną ostatnią polską kopalnię i zakończy pracę ostatni górnik węglowy to do tego czasu będziemy pozyskiwać energię z węgla. Drewno na całym świecie uznawane i słusznie za paliwo ekologiczne bo w pełni odnawialne z zerowym bilansem energetycznym. Wierzba energetyczna, brzoza czy inne gatunki najpierw oczyszczają powietrze wytwarzają tlen żeby następnie dać ciepło w domowym ognisku. Elektrownie wodne zlikwidowane praktycznie do zera. Kiedyś każdy młyn zasilany był elektrownią wiatrową lub wodną. To mnóstwo zmarnowanej czystej energii. Od 40 lat nie możemy się doczekać elektrowni atomowej w Żarnowcu. Japończycy aktualnie dysponują technologią miniaturowych modułowych elektrowni atomowych. Niestety nie ma kto zająć się tematem w naszym pięknym kraju. Relacjonowałem

    • 12 2

    • Przede wszystkim powinny byc ekrany

      szczegolnie na Armii Krajowej czy Grunwaldzkiej/ Niepodleglosci, obwodnicy wylapujace caloroczne spaliny z aut ktore duzo bardzoej truja i powoduja

      • 2 0

  • Karwiny (1)

    Księża na plebani tak kopcą, że idąc do biedronki myślałam, że się uduszę.
    Maseczka trochę zniwelowała gorycz w gardle i smród w nosie, ale w oczy gryzie...

    • 8 1

    • im wolno

      oni są z innej gliny

      • 1 1

  • Chyba pomylka

    Nie wiecie co to smog

    • 2 3

  • jak zwykle winni mieszkancy,a nie np.truciciel ze spalarni na westerplatte

    • 7 1

  • Górny taras ma swoje zalety (4)

    domków i kamienic jak na lekarstwo

    • 8 3

    • wysypisk też jak na lekarstwo, tylko jedno (2)

      • 5 4

      • (1)

        Mieszkam 2km od wysypiska i raz na 2 miesiące coś doleci, a Ty całą zimę(dzień i noc) się trujesz :)

        • 4 3

        • Dobra dobra...

          • 1 1

    • bedzie spalarnia

      bedzie problem, rakotworcze palone smieci chyba nikt nie wierzy w te filtry , ktore cudem wszystko wylapia, Niemcy to wiedza dlatego wioza swoje smieci do Polski

      • 2 0

  • Jak będziecie kupować mieszkanie to w zwróćcie uwagę (2)

    na to, czy w okolicy niema domków jednorodzinnych i kamienic. Pomiary z Przymorza, Żabianki i dzielnic południowych w zestawianiu się nie znalazły.

    • 12 2

    • przyjedz zobacz (1)

      co z tego że na Przymorzu Wielkim nie ma domków jak obok na Przymorzu małym są ich setki.. do tego Brzezno obok, Jelitkowo, Oliwa i smród masz porównywalny mimo że w sąsiedztwie kopciuchów niby nie ma.

      • 2 1

      • A co masz w Jelitkowie?

        Pensjonaty i 3 domki porybackie na krzyż.

        • 2 1

  • Kary za trucie innych są zbyt niskie (1)

    Zdrowie ludzi nie jest priorytetem ani rządu ani lokalnego samorządu.

    • 11 1

    • ale aborcja zakazana. chronią przecież życie

      • 3 2

  • Przypominam wszystkim myślącym wyłącznie o własnej d*pie (1)

    Że mamy prawo mieć na postoju włączony silnik max 1 minutę!!
    Powyżej kara do 1000 zł .
    Stosować się . Trzeba ludziom zwracać uwagę i karać niemiłosiernie.
    I co najważniejsze egzekwować te kary z automatu.

    • 10 4

    • NO.... a z kominow smrod moze byc 24/7

      • 5 1

  • Jaki kraj takie powietrze...

    Proste ... i smutne

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane