• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na tych przejściach łatwo o wypadek

Maciej Naskręt
13 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Skutki potrącenia pieszego są często bardzo poważne, zwykle są to urazy wielonarządowe. Skutki potrącenia pieszego są często bardzo poważne, zwykle są to urazy wielonarządowe.

Policyjne statystyki nie dają złudzeń. Potrąceń pieszych w Trójmieście jest mnóstwo - średnio 10 w każdym miesiącu. Wytypowaliśmy miejsca, gdzie kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność.



Poprosiliśmy policjantów z wydziałów ruchu drogowego o wskazanie, na podstawie statystyk z ostatnich kilku lat, najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych. Jest ich mnóstwo, na części dochodziło już do śmiertelnych wypadków.

I. Gdańsk

Tutaj policjanci wskazali nam trzy przejścia dla pieszych, na których dochodzi najczęściej do potrąceń. Jednym z najniebezpieczniejszych jest to na al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska przed szpitalem im. św. Wojciecha w Gdańsku. To tutaj w zeszłym roku doszło do tragicznego w skutkach potrącenia. Kierowca nie zatrzymał się przed przejściem, mimo że na sąsiednim pasie stanął pojazd. Pieszy wszedł przed maskę samochodu.

Na szczęście drogowcy z gdańskiego ZDiZ postanowili zlecić montaż nowej sygnalizacji we wspomnianym miejscu. Ma ona pojawić się do połowy grudnia tego roku.

Kolejne feralne (ze względu na dużą liczbę potrąceń) przejście zlokalizowane jest w ciągu ul. Kartuskiej na wysokości ul. Tarasy zobacz na mapie Gdańska. Tam jednak najczęściej winę za zdarzenie ponoszą piesi, którzy jezdnie przekraczają na czerwonym świetle. Często spieszą się do stojącego przy przystanku tramwaju.

Stworzona wysepka - azyl - na środku jezdni ul. Kartuskiej miała zabezpieczać pieszych, gdyby zaskoczyło ich właśnie na środku jezdni czerwone światło. Niestety dzieje się często nieco inaczej, azyl jest jak "spocznik" w trakcie przechodzenia przez jezdnie na czerwonym świetle.

Równie niebezpiecznym miejscem dla pieszych jest przejście na ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska w rejonie sklepu Biedronka. Droga wiedzie tam po łuku. Przejście przecina trzy pasy ruchu, w tym lewoskręt w ul. Kielnieńską, który jest zazwyczaj zakorkowany w godzinach szczytu. Kierowcy jadący w kierunku Oliwy mają obowiązek zatrzymać się tam i sprawdzić, czy z pomiędzy samochodów na przeciwnym pasie nie wychodzą piesi. Wielu właścicieli samochodów niestety o tym zapomina.

II. Sopot

Tutaj funkcjonariusze wskazują na przejścia dla pieszych w rejonie budynku Poczty Polskiej i Hotelu Rezydent ul. Kościuszki zobacz na mapie Sopotu, które umożliwiają pokonanie jezdni w ciągu ul. Kościuszki. Dlaczego tam jest najwięcej wypadków z udziałem pieszych? Jest to miejsce, w którym mamy duże natężenie ruchu pieszego i samochodowego w świetle jezdni.

Plagą są też piesi przebiegający przez al. Niepodległości w niedozwolonym miejscu. Dochodzi wtedy do niebezpiecznych sytuacji. Jedna z nich miała miejsce w połowie lipca.

III. Gdynia

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni wskazali nam dwa najbardziej niebezpieczne miejsca dla pieszych. Pierwsze to przejście na wysokości centrum handlowego Klif zobacz na mapie Gdyni. Przebieg zdarzenia jest tu zawsze niemal identyczny. Kierowca jadąc w kierunku Sopotu wpada na skrzyżowanie na granicy pomarańczowego i czerwonego światła. Przejeżdża skrzyżowanie i za chwilę jest już na przejściu dla pieszych. Wtedy właśnie tam zapala się zielone światło dla przechodniów. Dochodzi do potrącenia.

Kolejne niebezpieczne przejście zlokalizowane jest na skrzyżowaniu ul. Kcyńskiej i ul. Morskiej. zobacz na mapie Gdyni Tam przebieg zdarzenia jest niemal identyczny. Niefrasobliwy kierowca widząc zmieniające się światło z zielonego na pomarańczowe wpada od strony obwodnicy na skrzyżowanie. W międzyczasie światło zielone zapala się dla pieszych, ci wkraczają na jezdnie, dochodzi wtedy do tragedii.

Opinie (242) 2 zablokowane

  • przejście przy skanskiej złota karczma też nibezpiczne dwu etapowe

    • 0 0

  • A co w tym przejsciu na Jana Pawła II jest niebezpiecznego? Ani auta za zakrętu nie wyjeżdżają ani drzewa nie zasłaniają (3)

    Wystarczy się rozejrzeć czy nic nie jedzie i można przejść bez problemu. to przejście jest tym bardziej bezpieczniejsze że najpierw patrzymy tylko w lewo, przechodzimy na wysepkę i patrzymy w prawo. Światła na tym przejściu są zbędne. No ale jak ktoś myśli Wejdę przed samochód, na pewno się zatrzyma to później dochodzi do tragedii.

    • 5 1

    • (2)

      a wiesz co to jest szpital i jacy ludzie chodzą tam tędy???
      na długiej prostej kierowcą odbija i cisną, poczytaj sobie artykuł o wypadku tam zrozumiesz co tam jest niebezpiecznego jak zobaczysz jak daleko odrzuciło pieszego po ,,dozwolonej" 50 km/h

      • 1 1

      • Barti ma rację że wystarczy się rozejrzeć czy nic nie jedzie. (1)

        a jak ktoś ma problemy z chodzeniem to niech przechodzi gdy samochód jest bardzo daleko albo niech idzie na pobliskie przejście ze światłami (przy przystanku) I jak jedno auto się zatrzyma to trzeba się upewnić czy auto na drugim pasie też się zatrzymało a nie wchodzić bezmyslnie na jezdnię

        • 0 2

        • zapoznaj się z przepisami

          bo jak widać twoje wypowiedzi to aż żal ciebie.
          to ty jadąc autem możesz ominąć to drogę bo tam często starsi, połamani, schorowani chodzą oni nie będą nadrabiać drogi bo ty masz tępe myślenie jak każdy (prawie) król kierownicy.

          • 2 0

  • źle ustawione światła

    A może należałoby skorygować częstotliwość zmiany świateł na przejściach. Na niektórych są tak zaprogramowane, że wręcz prowokują do przechodzenia na czerwonym (np. opisane powyżej to na Kartuskiej).Na Chełmie na Sikorskiego przy Tesco: obie jezdnie (w obu kierunkach)- czerwone, a w tym samym czasie przez tory, które rozdzielają te jezdnie - zielone.Kto tak programuje?????

    • 4 0

  • Zielone strzałki zapalają się najczęściej wraz z zielonym światłem dla (1)

    pieszych. Poza tym, zielono światło dla pieszych powinno zapalać się 5-10 sekund po zapaleniu się zielonego światła dla samochodów. Wtedy samochody skręcające w prawo lub w lewo zjadą ze skrzyżowania, nie blokując drogi jadącym na wprost, a piesi spokojnie przejdą.

    • 5 1

    • zlikwidować zieloną strzałkę a nie opóźniać światła

      • 1 1

  • boo...

    Bo to trzeba myśleć. Zarówno kierowcy jak i piesi.
    Niestety tak już jest że trzeba mieć oczy dookoła głowy i trzeba myśleć za innych. Nie przebiegać przez przejścia, mieć ograniczone zaufanie, nie przejeżdżać na pomarańczowym...Nie ma winnych w tym wypadku - ani kierowcy, ani piesi. W tym wypadku to zazwyczaj piesi są jedynie poszkodowani. Dlatego apeluję o trzeźwe myślenie do wszystkich!

    • 0 0

  • nielegalny przystanek autobusowy hucisko (1)

    przystanek hucisko kierunek gd główny jest przystankiem nielegalnym zagrażającym bezpieczeństwu miał on być tymczasowym ale ztm postanowiło zrobić go stałym niewiem kto wydał zgodę na to ale prawo ruchu drogowego jest lekceważone tu dojdzie do tragedi ale sama jużzłożyłam pismo do ministra infrastruktury o zbadanie tej sprawy ztm nie odpowiada za ten przystanek tak wynika z tego

    • 2 1

    • ale co jest nie tak bo nie rozumiem?

      • 0 0

  • paranoja!!

    wpi....my najlepiej wszędzie światła dla pieszych, dla rowerów, dla starych ludzi, małych dzieci i dodatkowo dla zwierząt jeszcze. Zsynchronizujmy je jeszcze tak jak sa synchronizowane teraz czyli jedne skrzyżowanie czerwone następne zielone i tak na zmiany wtedy napewno podróże samochodem po mieście będą ekscytujące i pełne wrażeń!!!!!!

    • 6 4

  • Na tych przejściach łatwo o mandat

    Godzina 20, okolice Parku Akademickiego i Opery Bałtyckiej. Przejście dla pieszych. Droga pusta, zwłaszcza ten trakt bliżej Parku Akademickiego. Wszędzie światło zielone, a na tym pustym etapie oczywiście jak zwykle czerwone. Tramwaj stoi na przystanku, następny w Twoje rejony za dziesięć minut, a później częstotliwość stopniowo się zmniejsza. Jest zimno, nie masz ochoty stać i marznąć w oczekiwaniu na tramwaj. Wszyscy studenci, którzy po całym dniu zajęć pragną znaleźć się w domu, przechodzą na czerwonym. Straż Miejska ma zarobek! Biedni studenci nie będą jeść przez tydzień, ale norma wyrobiona, łapią prawdziwych przestępców i recydywistów. Bo naprawdę ciężko jest zrobić inteligentne światła, które byłyby wieczorem dla pieszych częściej zielone, skoro ruch samochodowy w tym rejonie o tej porze jest znikomy...?

    • 6 2

  • do Daisy

    czytaj uwaznie po pierwsze nie ma pomaranczowego tylko zolte a po drugie przez takie ofermy ktore widzadz zolte odrazu chamuja jest najwiecej wypadkow

    • 1 0

  • wszystki wpisy to tak naprawde opis nieróbstwa milicji i sm
    ale co tam
    jedni staną z suszarką tam gdzie zawsze
    drudzy rusza na wojnę z babciami od pietruszki
    w czym zresztą pierwsi dzielnie im pomogą

    a tobie obywatelu może się uda...

    w końcu to nie obywatelu MY jesteśmy dla ciebie tylko ty dla NAS

    a po "ciężkiej" "pracy" wczesniejsza emeryturka

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane