• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nagroda prezydenta dla LPP i IPK

on
11 czerwca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Podczas uroczystego koncertu z okazji Dnia Polskiego na 75. Targach Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Dwie z nich trafiły do pomorskich firm. Za najlepsze polskie przedsiębiorstwo Aleksander Kwaśniewski uznał firmę LPP S.A. z Gdańska. Najlepszym inwestorem zagranicznym w Polsce okazał się International Paper Kwidzyn S.A..

Nagrody gospodarcze przyznawane są od 1998 roku. Celem ich ustanowienia jest chęć wyróżnienia wszystkich tych, którzy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego kraju, upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów w gospodarce wolnorynkowej, a także promocja i budowanie prestiżu polskiej gospodarki. Nagroda przyznawana jest w siedmiu kategoriach. W tegorocznej edycji przez uprawnione instytucje i organizacje zgłoszonych zostało 143 kandydatów.

Aleksander Kwaśniewski uznał, że najlepszą polską firmą jest reprezentant Pomorza - producent odzieży z Gdańska - LPP S.A. Firma ta znana jest głównie poprzez markę Reserved, która trafia do konsumenta poprzez sieć własnych salonów. Na zlecenie LPP S.A. odzież szyta jest głównie poza granicami Polski, jednak ponad 20 proc. kolekcji Reserved powstaje w kraju. Udział wyrobów wytwarzanych w Polsce stałe rośnie.

W kategorii "Najlepszy Inwestor Zagraniczny w Polsce" Nagrodę Prezydenta RP zdobył International Paper Kwidzyn S.A. Zakład ten jest od 1992 roku częścią największej korporacji papierniczej świata - International Paper. Prywatyzacja zakładu, według oceny naukowców, spełniła z nawiązką wszystkie wiązane z nią oczekiwania i jest przykładem wzorcowych działań w tym zakresie. Wejście w skład korporacji zaowocowało modernizacją i rozbudową wszystkich ciągów technologicznych zakładu. Nakłady na ten cel przekroczyły w ciągu pierwszych trzech lat 200 mln USD i w każdym z następnych wynoszą 25-40 mln USD. Te wielkie nakłady inwestycyjne połączone z kwalifikacjami załogi wysoko ocenianymi przez zagranicznych partnerów, zapewniły dwukrotny wzrost produkcji i znakomite podwyższenie jej jakości.

Wśród pomorskich laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP byli w poprzednich latach m.in. Ergo Hestia z Sopotu w kategorii najlepsza polska instytucja finansowa i Stocznia Gdynia w kategorii najlepszy polski eksporter.
Głos Wybrzeżaon

Opinie (73)

  • Trochę psychologii

    Do poczytania, polecam uwadze szczególnie pierwszą część wywiadu: http://www.lo3.gdynia.pl/~dark/Wywiady/Zimbardo%20PL.htm

    • 0 0

  • Amina i Krytyk(ant)

    po pierwsze - ja widziałem wymienione wcześniej marki, a nawet jeszcze coś mam (zimową kurtkę Gaffer)
    po drugie - koszt transportu z dalekiego wschodu nie jest aż tak wielki, stanowi ułamek procenta wartości towaru; jeśli więc przyjąć, że wyprodukowanie towaru przez Chińczyków (bo głównie tam LPP szyje) daje przynajmniej kilkuprocentową oszczędność kosztu produkcji, to zwiększenie kosztu produkcji o ułamek procenta nie "wykłada" biznesu. Amina, nie patrz na sprawę w liczbach bezwględnych, bo się przerazisz (a raczej właśnie Ci się to przydarzyło): np. koszt transportu towaru z Chin wynosi $10 000. Kwota duża, chciałbym tyle mieć. Lecz jeśli weźmiesz pod uwagę, że ten towar jest wart $2 000 000, to okaże się, że transport wcale nie jest tak drogi.
    Nie dziwię się LPP, że szyje głównie za granicą. Ważne, że jest to polska firma dająca w Polsce zatrudnienie i w Polsce płacąca podatki (na razie koszmarnie wysokie, ale poczekajmy do przyszłego roku - CIT ma być 19%, jak nam obiecał mój idol - GK, po czym zaraz "uciekł").

    • 0 0

  • gallux musi odejść:P

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane