• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Napisz, jak będziesz w domu". Bezpieczne imprezowanie przede wszystkim

Magda Mielke
6 marca 2024, godz. 10:00 
Opinie (175)
Przypominamy kilka zasad, dzięki którym można zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa na imprezie i w trakcie powrotu z niej. Przypominamy kilka zasad, dzięki którym można zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa na imprezie i w trakcie powrotu z niej.

"Napisz, jak będziesz w domu" - to zdanie kończy mnóstwo spotkań z koleżankami. Szczególnie głośno wybrzmiewa po śmierci 25-letniej Lizy, która została brutalnie zgwałcona, wracając do domu. Ta tragedia pokazuje, jak wiele musi się jeszcze zmienić, zanim kobiety przestaną się bać chodzić same. Tymczasem przypominamy, o czym należy pamiętać, aby czuć się bezpiecznie na imprezie oraz w trakcie powrotu do domu.




Czy czujesz się bezpiecznie, wracając sam(a) do domu po zmroku?

Śmierć 25-letniej kobiety, która pod koniec lutego została zgwałcona w centrum Warszawy, wstrząsnęła całą Polską. Przypomnijmy: pochodząca z Białorusi Liza wracała w nocy do domu, kiedy 23-letni mężczyzna zaszedł ją od tyłu i przyłożył do szyi nóż. W pobliskiej bramie została ciężko pobita, zgwałcona i okradziona. Po kilku dniach w szpitalu dziewczyna zmarła.

Tragedia ta bardzo poruszyła opinię publiczną. Mnóstwo dziewczyn zaczęło zadawać pytania: która z nas chociaż raz z obawy o swoje życie, wracając do domu, nie dzwoniła do bliskiej osoby albo udawała, że rozmawia przez telefon? Która z nas nie czuła strachu, idąc ciemną ulicą? Nie zakładała płaskich butów, żeby w razie niebezpieczeństwa mieć większe szanse na ucieczkę? Nie chowała do torebki gazu pieprzowego? Przerażona nie chwytała w pośpiechu za klucze, żeby użyć ich jako broni? Niestety prawie każda.

Po śmierci Lizy social media zalała fala postów, zwracających uwagę na bezpieczeństwo kobiet. Po śmierci Lizy social media zalała fala postów, zwracających uwagę na bezpieczeństwo kobiet.
W obliczu tragedii jak bumerang wrócił temat bezpieczeństwa kobiet. Internautki masowo zaczęły dzielić się historiami o tym, jak bardzo boją się wracać same do domu, gdy tylko zapadnie zmrok, oraz wymieniać dobrymi radami, co mogą zrobić, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas samotnych powrotów.

IMPREZY I WYDARZENIA Dzień kobiet - ciekawe wydarzenia dla pań

sie 23
Marc Rebillet
Kup bilet
Koncert dla mieszkańców Sopotu
wrz 8
Koncert dla mieszkańców Sopotu
Kup bilet
paź 5
Paweł Stasiak z zespołem PapaD
Kup bilet

Bezpieczeństwo przede wszystkim



Imprezy to nie tylko dobra zabawa, drinki, tańce i spotkania z fajnymi ludźmi. Czasem to też dyskomfort, słuchanie obraźliwych komentarzy, odpychanie nachalnych zaczepek i obawa o bezpieczny powrót do domu.

Przypominamy kilka zasad, dzięki którym można zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa na imprezie i w trakcie powrotu z niej.

1. Planowanie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na imprezę w klubie, czy na kolację do znajomych, zawsze dobrze jest się przygotować. Zastanów się, jak będziesz poruszać się po mieście - czy pieszo, komunikacją miejską, a może taksówką? Zawsze dobrze jest mieć plan powrotu i niezależnie od rodzaju transportu upewnić się, że jest to bezpieczna opcja.

Przydatne numery telefonów



2. Znajomi na pierwszym miejscu

Nie chodź na imprezę sama. Lepiej jest mieć przy sobie znajomych, którzy będą mogli w razie potrzeby pomóc. To również zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zapewnia wsparcie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.

Nie zostawiaj napoju bez opieki - nawet jeśli odchodzisz tylko na chwilę. Nie zostawiaj napoju bez opieki - nawet jeśli odchodzisz tylko na chwilę.
3. Wybieraj mądrze

Kiedy wychodzisz na miasto, wybieraj miejsca, które są znane ze swojej dobrej reputacji. Zawsze można zrobić szybką weryfikację online, aby dowiedzieć się, czy miejsce jest bezpieczne i dobrze oceniane przez innych.


4. Nie zostawiaj napoju bez opieki

Pij z własnoręcznie otwartej puszki lub butelki, a jeśli zamawiasz drinka, obserwuj, jak barman go przygotowuje. To nie tak, że barmani nie są godni zaufania, ale zdarzają się osoby, które potrafią wykorzystać sytuację.

Nawet jeśli odchodzisz tylko na chwilę, nie zostawiaj napoju bez opieki, a jeżeli stwierdzisz, że drink/woda/cokolwiek do picia wygląda lub smakuje inaczej albo podejrzanie, nie pij. Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (np. masz mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. To żelazne zasady bezpiecznej imprezy, które policja powtarza od lat.

5. Angel shot - tajne hasło ratunkowe

Coraz więcej barów i klubów wprowadza tzw. "angel shot". To sygnał dla obsługi lokalu, że ktoś czuje się zagrożony lub potrzebuje pomocy. Warto zapamiętać ten termin i korzystać z tej opcji, gdy czujesz się nieswojo lub niepewnie.

Informacje o drinku "Angel" w 100czni. Informacje o drinku "Angel" w 100czni.
6. Udostępnianie lokalizacji

Zawsze warto powiedzieć znajomym, gdzie się udajesz i z kim będziesz. Współdzielenie lokalizacji na aplikacjach mobilnych może być pomocne, szczególnie w przypadku długich nocnych wyjść.

7. Bezpieczne powroty

Gdy kończy się impreza, pamiętaj o bezpiecznym powrocie do domu. Wybieraj sprawdzone taksówki lub korzystaj z aplikacji do zamawiania przejazdów, które oferują opcje śledzenia trasy i informowania innych o swoim położeniu. Jedna z taksówkarskich aplikacji wprowadziła jakiś czas temu usługę zapewniającą podróżującym kobietom możliwość zamówienia przejazdu z kierowczyniami.



8. Wyposażenie osobiste

Poczucia bezpieczeństwa może też dodać wyposażenie damskiej torebki. Warto w niej mieć przedmioty, które mogą pomóc w sytuacjach zagrożenia. Np. gaz pieprzowy. Nie wymaga on specjalnych zezwoleń i z założenia nie ma wyrządzać krzywdy, a jedynie zaskoczyć i na jakiś czas unieszkodliwić atakującego, dając nam czas na ucieczkę.

Opinie (175) ponad 20 zablokowanych

  • Tak napisze z urwanym beretem i na auto pilocie Na pewno będę pamiętał

    • 4 0

  • (1)

    Rozumiem i współczuję że młodej dziewczynie stała się krzywda i tragedia. Ale takich przypadków w kraju było wiele. Kobieta poszła z psem i ktoś ją zgwałcił i udusił i nikt nie robił marszów. A tu Białorusinka i takie manifesty. Czyli jak polka jest zgwałcona i zamordowana to spoko a Białorusinka to afera. Trochę mnie się to nie podoba. Jej facet Ukrainiec zamiast walczyć na froncie tylko zrzutki zakłada. Para bezrobotnych ," uchodźców".

    • 9 1

    • Myślę, że manifesty są stąd, że jednak kilka osób przechodziło i widziało sytuację, a jednak nikt nic nie zrobił. I może dobrze, że są, bo tak być nie powinno. Przecież sprawca to był taki klasyczny jednostrzałowiec, posiadanie noża niewiele zmieniało. Nadal, nikt nic nie zrobił. Nie łączyłbym sprawy z narodowością ofiary, ani jej faceta. Mam wrażenie, że głównie to chciałeś wyrazić swoją niechęć do migrantów ze wschodu.

      • 4 4

  • Ale ja wolę wracać do domu w towarzystwie

    • 3 1

  • Dlaczego sądy nie zamykają przestępców w więzieniach a psychopatów i zboczeńców w ośrodkach dla nich przeznaczonych? (1)

    Bo co? Bo oni mają prawo do swobody zachowań lub to jest naruszanie ich prawa jako chorych? A co z prawami nas zwykłych obywateli do poczucia bezpieczeństwa?

    • 2 2

    • prawo do poczucia bezpieczenstwa masz, mozesz je sobie na tipsy dokleic. A myslenie o zagrozeniach pomoze wiecej

      • 0 1

  • Kolejny victim blaming... (1)

    Nie ma to jak przerzucanie odpowiedzialności na ofiary... Serio, wstydźcie się za coś takiego. Kolejna cegiełka do umacniania dołożona.

    • 0 1

    • Problemem jest chyba to, że nie rozumiesz sformułowania "victim blaming". Nikt tu nie twierdzi, że ofiara jest winna. Masz za to garść porad, jak samemu nieco zadbać o swoje bezpieczeństwo. Bo koniec końców, osobie zgwałconej i zamordowanej jest już wszystko jedno, kto jest winien. Zło się stało, jest już za późno. Warto więc myśleć, zanim to się stanie, dla własnego dobra.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane