• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nici z konkursu na nową siedzibę Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Michał Stąporek
14 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Propozycja rozbudowy gdańskiego Urzędu Miasta przygotowana przez pracownię Warsztat Architektury Krzysztof Kozłowski zdobyła wyróżnienie III stopnia i 10 tys. zł. Propozycja rozbudowy gdańskiego Urzędu Miasta przygotowana przez pracownię Warsztat Architektury Krzysztof Kozłowski zdobyła wyróżnienie III stopnia i 10 tys. zł.

Nie udało się rozstrzygnąć konkursu architektonicznego na nową siedzibę gdańskiego magistratu - żadna z prac nie spełniła oczekiwań jurorów. - Rozpiszemy nowy konkurs - zapowiada prezydent Gdańska.



Architekci mieli za zadanie opracować koncepcję rozbudowy i przebudowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody zobacz na mapie Gdańska. Powiększony gmach miał liczyć 36 tys. m kw., z czego 24 tys. m kw. w nowym skrzydle, dobudowanym wzdłuż ul. 3 Maja. Dziś w siedzibie magistratu nie starcza już miejsca dla urzędników, których liczba rośnie, wraz z nowymi kompetencjami przekazywanymi samorządom przez państwo.

Co się stało? Na pewno nie zabrakło umiejętności, bo do konkursu zgłosiły się najbardziej znane pracownie, zarówno trójmiejskie (Fort, Arch Deco), jak i ogólnopolskie (Kuryłowicz & Associates, Bulanda Mucha).

Architekci przyznają jednak, że konkurs był trudny. Wśród największych wyzwań jakie stały przed projektantami wymieniają m.in. różnicę wysokości między przeciwległymi krawędziami działki, wynoszącą nawet 5 m oraz połączenie różnych funkcji, jakie mają się znaleźć w nowym budynku magistratu.

Wyróżnienie I stopnia, projekt BPBO Budopol. Wyróżnienie I stopnia, projekt BPBO Budopol.
Wyróżnienie I stopnia, projekt przygotowany przez pracownię Bulanda i Mucha. Wyróżnienie I stopnia, projekt przygotowany przez pracownię Bulanda i Mucha.
- Bardzo zależało nam na stworzeniu przestronnej, nowoczesnej i przyjaznej sali do obsługi mieszkańców. Powód? Nie jesteśmy zadowoleni z tej, którą mamy dziś w budynku przy Nowych Ogrodach, ale w żaden sposób nie możemy już jej poprawić - przyznaje Danuta Janczarek, sekretarz miasta Gdańska.

Co teraz? - Będziemy rekomendować panu prezydentowi ogłoszenie kolejnego konkursu - mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i zarazem przewodniczący sądu konkursowego. Paweł Adamowicz już zadeklarował, że tak się właśnie stanie.

Wyróżnienie II stopnia, projekt gdańskiej pracowni Fort. Wyróżnienie II stopnia, projekt gdańskiej pracowni Fort.
Wyróżnienie II stopnia, projekt powstał we współpracy pracowni APA Kuryłowicz i Arch Deco. Wyróżnienie II stopnia, projekt powstał we współpracy pracowni APA Kuryłowicz i Arch Deco.
Przed ogłoszeniem wyników konkursu, prezydent Gdańska przyznawał, że miał kłopot z podjęciem decyzji o budowie nowego magistratu, ze względu na emocje, jakie taka inwestycja może budzić wśród mieszkańców. - Mamy tu do czynienia z pewną niekonsekwencją - mówił prezydent. - Z jednej strony mieszkańcy chcą, żeby utrzymanie administracji kosztowało jak najmniej, z drugiej zaś, by siedziba władz miasta była powodem do dumy i budziła zachwyt.

Z tym z kolei był problem: - Część nadesłanych na konkurs propozycji miała ciekawą architekturę, ale słabo rozwiązaną funkcjonalność - inne odwrotnie. Prace były tylko poprawne, a to stanowczo za mało, by fundować kilku pokoleniom gdańszczan taki budynek w centrum miasta - tłumaczył decyzję sądu konkursowego Wiesław Bielawski.

Do ogłoszonego w kwietniu br. konkursu zgłosiło się ponad 40 pracowni, ale we wskazanym terminie - do 31 października - wpłynęło jedynie 11 prac.

Sąd konkursowy przyznał jedno wyróżnienie III stopnia, trzy wyróżnienia II i dwa wyróżnienia I stopnia.

Wyróżnienia I stopnia (20 tys. zł) trafiły warszawskich pracowni Bulanda Mucha Architekci i Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol.

Wyróżnienia II stopnia (i po 15 tys. zł) przyznano trójmiejskiej pracowni Fort, która m.in. projektuje na zlecenie Gdańska siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności oraz połączonym biurom Kuryłowicz & Assiociates z Warszawy i Arch Deco z Gdyni. Ten ostatni zespół otrzymał w tym roku I nagrodę w konkursie na projekt siedziby Urzędu Miejskiego w Gdyni.

Wyróżnienie III stopnia (i 10 tys. zł) trafiło do sopockiej pracowni architektonicznej Warsztat Architektury.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nierozstrzygnięcie konkursu nie będzie miało wpływu na czas powstania nowej siedziby gdańskiego magistratu. Jej budowa ma bowiem zacząć się tuż przed turniejem Euro 2012, a skończyć już po tej imprezie. Miasto nie musi więc się spieszyć z organizacją nowego konkursu.

Danuta Janczarek, sekretarz Gdańska

Dziś pracownicy Urzędu Miejskiego, a także podległych mu jednostek, pracują w kilku budynkach rozsianych po śródmieściu Gdańska. Najwięcej urzędników pracuje w gmachu przy ul. Nowe Ogrody, ale mamy także budynek przy ul. Łąkowej, przy ul. 3 Maja oraz Starą Wozownię, przy budynku Rady Miasta. Dodatkowo dla potrzeb Biura Rozwoju Gdańska wynajmujemy siedzibę przy Wałach Piastowski, a dla wydziału Programów Rozwojowych i spółki BIEG 2012 biurowiec K5 przy ul. Kartuskiej. Z kolei biuro ds. Euro ma siedzibę przy ul. Długiej.

Takie rozproszenie pracowników jest nie tylko kosztowne - płacimy przecież komercyjny czynsz - ale także dezorganizuje pracę urzędu. Jest także niepoważne w stosunku do mieszkańców i klientów. Załóżmy, że ktoś chce rozpocząć inwestycję budowlaną, więc musi chodzić do wydziału urbanistyki (ul. Nowe Ogrody), geodezji (ul. 3 Maja) i Biura Rozwoju Gdańska (Wały Piastowskie).

Nowa siedziba ma temu zaradzić i zmniejszyć koszty miasta wydawane na utrzymanie wszystkich budynków.

Opinie (118) ponad 10 zablokowanych

  • przepych budzi zdziwienie (1)

    rozmach zadziwia,w tych budynkach spokojnie pomiesci sie zarzad Uniii Europejskiej-to oczywista megalomania-gdzie miejsce dla opieki medycznej,nowych drog,likwidacji korkow,tuneli i mostow?

    • 1 1

    • odpowiadam: w kampanii przedwyborczej

      • 0 0

  • Dziwi mnie, że żadne projekt nie przedstawia 17-pietrowego wieżowca

    na wąskiej podstawie. Byłaby to oszczędność miejsca, ukoronowanie dyskusji SLOW, zaspokojenie ambicji urzędników i prawie Manhattan.
    Pewnie dlatego żaden projekt nie wygrał.

    • 0 1

  • a moze zamiast wynioslych budowli poprostu baraki a dla adasia kontener z centralnum na olszynce co wy na to (i tak to by bylo za nasze )

    • 0 0

  • po prostu PKP ( pięknie k...a pięknie) tyllko nie zapomnijcie o parkingach

    • 1 2

  • gdańsk idzie do tyłu.....

    i znowu nic nie wychodzi w gdańsku--uhahhaaa!--nikt nie dał łapówki?....

    • 0 1

  • Cenzura gorsza niż za PRL-u, jak słowo daję. Nic Wam to nie da w dobie internetu. (ta opinia jest związana z tematem - konkretnie ze wszystkimi tematami, nie jest wulgarna, nie narusza prawa... usuńcie ją sobie).

    • 1 1

  • Kiedy wreszcie wezmą się za drogi

    Czekam

    • 1 1

  • werdykt nie został wydany bo w międzyczasie okazało sie pewnie ze Urzad nie ma funduszy na tą inwestycję. Wiekszosc juz pochlania Europejskie Centrum Solidarnosci i nieszczesna hala. Przyznanie jakiejkolwiek nagrody obligowaloby do pertraktacji w celu uzyskania zlecenia na opracowanie projektu budowlanego i pozwolenia na budowe.

    • 1 1

  • Jasne, Gdańsk ma za dużo kasy do wywalenia, więc wywalajmy gdzie się da

    na konkursy, na pomniki, byle nie wprost ludziom.

    • 1 1

  • Urząd w Gdyni i Gdańsku a co z dworcem PKP a Sopocie

    No tak , piekne Urządy a jak turysci przywożą pieniadze do Sopotu , to wita ich stary i śmierdzący dworzec. Budują hotele i nowe kafejki ,ale co z tego. Pierwsze wrażenie już jest na dworcu. A i do tego najwiekszy ewenement BRAK MOŻLIWOŚĆI PŁACENIA KARTĄ za biety w takim miescie , które mysli o sobie Kurort!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane