• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będzie już akcji zbierania plastikowych nakrętek

Ewelina Oleksy
13 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (306)
Kosz do zbiórki nakrętek stoi m.in. przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Kosz do zbiórki nakrętek stoi m.in. przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.

Pojemniki na plastikowe nakrętki stojące w wielu miejscach Trójmiasta stracą rację bytu, podobnie jak charytatywne zbiórki nakrętek. Wszystko za sprawą unijnych przepisów, które nakazują, by od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe były fabrycznie doczepione do butelki czy kartonów z napojami.



Wyrzucasz butelki z nakrętkami czy bez?

Akcje zbierania plastikowych nakrętek prowadzone są od lat przez organizacje pozarządowe. Dochód z ich sprzedaży jest następnie przeznaczany na cele charytatywne, np. na zakup wózków inwalidzkich dla potrzebujących dzieci.

Zbiórki nakrętek stały się już na tyle powszechne, że pojemniki na nie stoją w wielu miejscach w Trójmieście: pod urzędami, w szkołach, a także w niektórych sklepach, czy firmach.

Kosz do zbiórki nakrętek stoi m.in. przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Kosz do zbiórki nakrętek stoi m.in. przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.
Teraz okazuje się, że akcje zbierania nakrętek od przyszłego roku nie będą miały już racji bytu. Od połowy 2024 r. ma zacząć obowiązywać dyrektywa unijna ws. ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.



Zgodnie z nią wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie doczepione do opakowania od napoju - butelki czy kartonu. Niektórzy polscy producenci soków czy mleka już wprowadzają to w życie.

Nie będzie nakrętek luzem, więc nie będzie czego zbierać



Wymogi stawiane przez UE mają na celu zmniejszenie emisji nakrętek jako osobnego odpadu. Ma to się przyczynić do zwiększenia poziomów recyklingu i lepszego wydobycia tego surowca.

Wrzuć nakrętki, pomóż dzieciom. Ustawiono specjalny kosz-serce Wrzuć nakrętki, pomóż dzieciom. Ustawiono specjalny kosz-serce

Nie będzie nakrętek luzem, nie będzie więc czego zbierać. Organizacje charytatywne stracą część swoich dochodów, ale niezbyt wielką. Żeby zebrać fundusze na jeden wózek inwalidzki, trzeba zebrać kilkadziesiąt ton nakrętek [na jedną tonę wchodzi ich ok. pół miliona - dop. red.], więc nie robi się tego bardzo często.

Po wprowadzeniu nowych przepisów, zbiórki nakrętek nie będą już miały racji bytu. Po wprowadzeniu nowych przepisów, zbiórki nakrętek nie będą już miały racji bytu.

Bez nakrętki utrudniasz recykling



O co chodzi z tymi nakrętkami? Także o to, że zmieniło się podejście branży odpadowej do tego tematu.

Dawniej wręcz nakazywano wyrzucanie butelek bez nich - miało to ułatwić zgniatanie opakowania i tym samym sprawić, żeby śmieciarki nie woziły powietrza. Tłumaczono też, że to "bardziej eko", a przy okazji można zrobić dobry uczynek, oddając nakrętki na zbiórkę charytatywną.

Butelki powinno się wyrzucać z nakrętkami. Butelki powinno się wyrzucać z nakrętkami.
Teraz okazuje się, że jeśli wyrzucamy butelki bez nakrętek, to... utrudniamy recykling. Jak wskazują eksperci branży odpadowej, zbieranie nakrętek oddzielnie straciło sens, gdy w Polsce - kilka lat temu - zaczęła obowiązywać obowiązkowa segregacja śmieci na pięć frakcji.



Dzięki pozostawionym nakrętkom można poddać recyklingowi całe opakowanie, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku, która mogłaby przedostać się do środowiska.

- Pamiętajmy, aby wyrzucać butelki zgniecione, ale z nakrętkami! Nakrętki, które nie trafiają do sortowni razem z butelką, giną. Metale i tworzywa sztuczne o długości poniżej 8 cm często nie nadają się do recyklingu i trafiają do spalarni, jako odpady zmieszane lub są składowane na wysypisku. Firmy zajmujące się recyklingiem doskonale radzą sobie z oddzieleniem nakrętek od butelek przy pomocy wysoko zaawansowanej technologii - informuje Eco Sopot, spółka zajmująca się wywozem odpadów w Sopocie.

(15 opinii)

Tak wygląda nakrętka fabrycznie przyczepiona do butelki w UE. Także Polacy nie będą mieli problemu z odcięciem tej nakrętki od butelki. Pytanie jest jedno czemu firmy zbierające nakrętki tak chętnie kupują te wózki inwalidzkie. A ponieważ ze zbioru tych nakrętek kupują jeden a mogłyby ze 150. Reszta to czysty zysk!!!
Tak wygląda nakrętka fabrycznie przyczepiona do butelki w UE. Także Polacy nie będą mieli problemu z odcięciem tej nakrętki od butelki. Pytanie jest jedno czemu firmy zbierające nakrętki tak chętnie kupują te wózki inwalidzkie. A ponieważ ze zbioru tych nakrętek kupują jeden a mogłyby ze 150. Reszta to czysty zysk!!! Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (306) ponad 10 zablokowanych

  • ktoś tutaj mija się z prawdą

    najpierw mówiono i reklamowano zbieranie nakrętek od butelek, że to jest spoko, eco i w ogóle świetnie, a teraz już nie. Wcześniej robiono nawet różnego rodzaju akcje w szkołach i innych instytucjach, aby wpoić ludziom do głów taką formułę: tworzywo sztuczne z butelki jest X razy gorsze niż nakrętki, więc idzie do przetopienia, ale najpierw trzeba zdjąć też etykietę. A "korek"? Można było go po dokładnym umyciu i dezynfekcji powtórnie użyć, tak jak np. butelki zwrotne po piwie, które ostatnio znowu w modzie. Ciekawe, co teraz wymyślą oprócz tych zatyczek przymocowanych na stałe do kartonu czy innego pojemnika na napój lub wodę i kto na tym zbije mnóstwo kasy.

    • 2 0

  • ale flaszka i nakrętka są z innych rodzajów plastików...

    pogięte to

    • 2 0

  • To oczywisty skok na kasę, tam gdzie szydy coś kontrolują, natychmiast powstaje

    jakiś przepis durnie uzasadniony aby gojom pdolić od rzeczy.
    Ktoś sobie policzył, że taniej byłoby coś dostawać za darmo niż kupowac od fundacji.
    Mnie mogą pocałowac.

    • 5 0

  • Komu przeszkadza pomagac innym zbierajac nakretki

    Wiele osob zbiera nakretki na potrzebne cele ktorych nasze Panstwo nie moze zapewnic Teraz chca i tego pozbawic potrzebujacych ? Przeciez butelke czy karton mozna bez nakretki zgniesc To nie jest trudne Nie rozumie jak czlowiek czlowiekowi moze tak klody pod nogi rzucac bo pomocy z Panstwa jest niewiele albo wcale No tak , w wiekszosci rzadzacych nie rozumie co to jest opieka nad osoba niepelnosprawna

    • 6 0

  • Nie po to sortuję i wrzucam wszystko co plastikowe do plastiku, by teraz pisali że małej frakcji się nie da oddzielić.
    Chyba są od tego maszyny. A jak nie ma to znaczy że linia technologiczna jest źle zaprojektowana.
    Kto jest za to odpowiedzialny?
    Ile lat jeszcze będziemy w czarnej du**e Europy??

    Nikt nie będzie robił w domu nikomu nie potrzebnej roboty. Za wysypisko który odpad ma za darmo. Soory, co za i**otyzm. Ps. Nadal zbieram nakrętki.

    • 2 0

  • Zakrętka z dodatkowym zaczepem macującym ją na stałe do butelki to...

    ... więcej plastiku.

    Unikna ekologia poraża

    • 5 0

  • Bezsens autora

    Co to niby ma znaczyć ?? Przecież można dalej je zbierać wystarczy lekko pociągnąć i się odczepia od butelki ! Autor nie ma siły tyle ,hahaha ??

    • 3 0

  • Dlaczego wszyscy świrują na punkcie butelek a nie myślą o kubkach od jogurtów i serków? (1)

    Macie pojęcie ile tego jest? Wszyscy gadają o butelkach po napojach. A co z wielkimi i masywnymi kubkami po serach 1kg, co z kubkami 330-400g po śmietanach, jogurtach, itd. To samo te mniejsze. Co z wszelkimi opakowaniami od serków topionych, deserków, itp. Przecież tego są miliony co miesiąc. Nawet o butelkach od oleju i mleka nikt nic nie mówi, a to są kolejne miliony sztuk. Tym się martwcie.

    Nie mówiąc o kartonach które też zawierają plastik i parę innych warstw. Tego się powinno już dawno zabronić. Korporacje kroją grube miliardy zysków, a nie są w stanie sfinansowań badań w kierunku wymyślenia w 100% ekologicznych analogów plastiku.

    • 2 0

    • Bo nie o ekologie tu chodzi.

      • 0 0

  • "Nakrętki, które nie trafiają do sortowni razem z butelką, giną" (1)

    Ja myślałem, że w dobie zbierania nakrętek na zbożne cele, ktoś w sortowni przekonał obsługę, do odsiewania luźnych nakrętek i dostarczania na specjalny cel... Czyżby technicznie było to niewykonalne?

    • 2 0

    • Ja jestem ciekaw co znaczy gina? Wyparowuja? Moze pod sortownia leze haldy nakretek, ktore sie zgubily i nikt nie wie gdzie sa?

      • 0 0

  • od lat zbierałem nakrętki dla wnuczek, bo one brały je do szkoły na zbiórki wszelakie; ostatnio faktycznie nie biorą,

    ale wielu Polaków ma odruch zbierania tych nakrętek... A teraz się okazuje, że nakrętki powinniśmy nakręcać na butelki. "Koniec świata", jakby rzekł dozorca Popiołek.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane