• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie daj szansy AIDS

TN
26 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
W Gdyni można bezpłatnie i anonimowo zbadać krew w kierunku HIV w ramach kampanii "Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna."

- Kampania skierowana jest do osób, które kiedyś podjęły zachowania ryzykowne mogące spowodować zakażenie wirusem - mówi Małgorzata Sędziak, psycholog, certyfikowany lider profilaktyki HIV-AIDS. - Teraz być może mają większą świadomość, są bardziej odpowiedzialne, wchodzą w stałe, szczęśliwe związki, ale mają w swojej historii ryzykowny epizod.

W Polsce pierwszy przypadek HIV wykryto w 1985 roku. Do chwili obecnej odnotowano w naszym kraju przeszło 8 tysięcy przypadków zakażenia, ale liczbę osób żyjących z HIV szacuje się na 15-20 tysięcy.

- Wynik HIV plus to obecnie nie jest wyrok śmierci - mówi Małgorzata Sędziak. - To informacja, że jest się nosicielem wirusa, że trzeba zatroszczyć się o swoje zdrowie, zdrowie swoich najbliższych. Współcześnie można podjąć leczenie, dzięki któremu odroczy się czas zachorowania na AIDS. Na jak długo nie wiadomo, ale mamy informacje, że dzięki terapii ludzie żyją z wirusem już po kilkanaście lat i wciąż jeszcze nie mają AIDS.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 15-18, a w sobotę w godz. 11-15 można bezpłatnie zrobić badania w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, przy u. Starowiejskiej 50.
- Oczywiście zapewniamy pełną anonimowość, będzie również prowadzone poradnictwo psychologiczne przed i po teście - mówi Małgorzata Kaszuba z PSSE.

- Gdy dwa lata temu zorganizowaliśmy taki punkt, przez kilka dni mieliśmy 126 zainteresowanych osób. Wydaje mi się, że tu nie chodzi o to, że ludzie boją się, że badanie nie będzie anonimowe, tylko po prostu u nas nie jest rozpowszechnione robienie takich testów. Na Zachodzie jest to normalne, że młode pary wchodzące w nowy związek badają się w kierunku HIV. W Polsce przekonanie młodych ludzi do wykonywania testów jest bardzo trudne, bo uważają oni, że ich ten problem nie dotyczy. Tymczasem nikt na czole nie ma wypisane, że jest nosicielem. Może wyglądać i czuć się dobrze. Dopiero test może to wykazać.

Głos WybrzeżaTN

Opinie (92) 1 zablokowana

  • Mamo, zacytuje za wiem.onet.pl

    Choroba hemolityczna noworodków, konflikt serologiczny, ujawnia się w późnym okresie życia płodowego lub we wczesnym okresie noworodkowym jako wynik przedostania się
    ____ przez łożysko_____

    przeciwciał anty-Rh (D) od matki mającej czynnik krwi Rh-ujemny do płodu mającego Rh-dodatni (rzadziej przyczyną jest konflikt w zakresie grup głównych - ABO).

    konflikt serologiczny wystepuje jak widac wtedy gdy lozysko sie "popsuje", nie wiem jak czesto to sie zdarza, prawdopodbnie w 90% przypadkow przechodzi niezauwazone (w koncu grupy RH- sa dosc rzadkie). Z tym ze jak sie to jak widac zdarza, a jak juz sie popsuje to o zabezpieczeniu przed HIVem mozna zapomniec, dziecko bedzie chore dluuuugo przed urodzeniem :(

    • 0 0

  • HIV - profilaktyczne badania

    Pomysl z bezplatnymi testami w kierunku HIV jest godzien nasladowanie w innych miastach na terenie calej Polski. Ja poddalem sie dwa razy temu testowi na przelomie ostatnich 10 lat. Pierwszy raz gdy skladalem papiery o zagraniczne obywatelstwo, drugi gdy wchodzilem w zwiazek z moja obecna partnerka. Prosze pomyslec jakie to obciazenie psychiczne , gdy nawet nieswiadomie skazemy kogos innego na smierc!!!!! Badajmy sie, a moze zakazen bedzie caraz mniej.

    • 0 0

  • Re Tomasz

    Masz racje, lepsza profilaktyka!
    A tak apropos; to teraz jestes czyjego panstwa obywatelem?

    • 0 0

  • Zapomniałeś tylko dodać że wcześniej konflikt musi już wystąpić w wyniku kontaktu krwi z Rh+ z Rh-
    (na ogół w wyniku pierwszego porodu i przy tej okazji wymieszania się ich)
    jeśli się do tego nie dopuści to tego konfliktu nie ma, jest tylko zagrożenie
    przecież równie dobrze można się zarazić w inny sposób, wpaść pod samochód, złamać sobie kręgosłup skacząc do wody itp...
    to grupa podwyższonego ryzyka
    pomysł z badaniami jest dobry – diagnostyka i profilaktyka są właśnie tym co tu najbardziej potrzeba
    i wiedza
    żeby nie panikować i nie robić głupot

    • 0 0

  • dla zainteresowanych

    kilka linków, które mogą wyprowadzić z błędu, albo pogłębić wiedzę na temat HIV i AIDS.

    to dla ANONIMA w szczególności:
    http://slimak.sciaga.pl/prace/praca/13272.htm

    i dla każdego:
    http://www.dziecizaids.pl/

    http://directory.google.com/Top/World/Polska/Zdrowie/Choroby_i_dolegliwo%C5%9Bci/Choroby_systemu_immunologicznego/AIDS/

    • 0 0

  • hmm...

    chyba nie wszystko się wkleiło...
    http://slimak.sciaga.pl/prace/praca/13272.htm
    http://www.dziecizaids.pl/
    http://directory.google.com/Top/World/Polska/Zdrowie/Choroby_i_dolegliwo%C5%9Bci/Choroby_systemu_immunologicznego/AIDS/

    • 0 0

  • nie rozumiem, - czemu??

    znowu to samo. no trudno. jak ktos zechce to i tak znajdzie.

    • 0 0

  • anonim

    piszesz " w życiu bym się nie leczył"

    a ja ci powiem, że WYŁBYŚ O MINUTE DŁUŻEJ ŻYCIA w takim przypadku, i nie mów co byś zrobił bo będzie jak z planowaniem dr. orzecha

    planował pierdnąć a z****** się

    nie wiesz facet co będzie za 5 minut i nie masz wpływu na to a co dopiero HIPOTETYCZNE NIESZCZĘŚCIE

    znałem narkomanów, którzy dopiero zarażeni wirusem POKOCHALI ŻYCIE:)

    tak, tak

    dopiero wtedy zaczęli dbać o swoje zdrowie

    i część z nich żyje do dziś w nienajgorszym zdrowiu pomimo swojego nosicielstwa

    natomiast AIDS to faktycznie paskudna i śmiertelna choroba

    ale to jest osobny temat

    PS z taką świadomością o medycynie jak twoja nie bzykaj bez gumki nie bierz tranzfuzji unikaj operacji

    a najlepiej jak michel jakson

    odizoluj sie od ludzi

    freddiemu mercuremu niewiele to dało

    • 0 0

  • Anonimie.

    Przeczytałem Twoje posty i oczom nie wierzę.
    Z dobrego serca Ci radzę zgłoś sie do psychologa;im szybciej tym lepiej dla Ciebie,Twojego otoczenia,a co za tym idzie dla całego społeczeństwa.

    • 0 0

  • nie daj szansy...

    tak strasznie sie ciesze,ze wreszcie o hiv/aids zaczeto mowic glosno w Polsce,kampanie plakaty i teraz te badania.Niestety nasze spoleczenstwo jest bardzo malo uswiadomione,wiedza na temat tej choroby jest znikoma a prawda jest taka ze kazdy z nas moze byc nosicielem,mozemy odpowiadac za siebie ale nigdy za naszego partnera..musimy to wiedziec ze idac do lozka z partnerem to jest tak jak by sie szlo z jego wszsytkimi poprzednimi partnerami..prawda jest szokujaca , a ludzie w Polsce uwazaja ze to ich nie dotyczy..przykre to, i jeszcze ta nie tolerancja wobec chorych..

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane