• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie zapłacił za bilet i skończył w kajdankach

Marzena Klimowicz-Sikorska
25 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pan Jerzy Dziedzic, pasażer SKM, próbował kupić bilet przez komórkę będąc już w pociągu. Ostatecznie podróż z Chyloni do Gdańska zakończył w Sopocie, skuty w kajdanki. Pan Jerzy Dziedzic, pasażer SKM, próbował kupić bilet przez komórkę będąc już w pociągu. Ostatecznie podróż z Chyloni do Gdańska zakończył w Sopocie, skuty w kajdanki.

Nasz czytelnik, który kilkukrotnie próbował kupić bilet metropolitalny przez telefon komórkowy, nie spodziewał się ani mandatu, ani - tym bardziej - że swoją podróż do pracy zakończy w kajdankach.



Dowód nieudanych prób zapłacenia za bilet nie przekonał kontrolera. Dowód nieudanych prób zapłacenia za bilet nie przekonał kontrolera.
Jeśli wsiadasz do dowolnego środka komunikacji publicznej, musisz mieć przy sobie ważny bilet - to prawda znana wszystkim rozsądnym pasażerom. Zna ją także pan Jerzy Dziedzic, który z trójmiejskiej kolejki korzysta podczas dojazdów do pracy.

Pan Jerzy od dawna kupuje bilety elektroniczne przez aplikację w telefonie komórkowym. Tak samo postanowił zrobić także w ostatni wtorek, gdy po świątecznej przerwie wybrał się do pracy.

Wsiadł do pociągu w Chyloni o godz. 8.50. W momencie wchodzenia do pociągu nie miał ważnego biletu - co prawda postanowił go kupić stojąc na peronie, ale operacja nie powiodła się. Na dowód pasażer pokazuje stosowny zapis w aplikacji w swoim telefonie komórkowym.

Kto ma rację w tym sporze?

- Co miesiąc kupuję przez telefon bilet elektroniczny za 186 zł. Teraz także planowałem tak zrobić, tym bardziej, że nie miałem przy sobie gotówki na bilet jednorazowy - tłumaczy Jerzy Dziedzic, pasażer SKM. - Najpierw spróbowałem na peronie, potem już w pociągu, bo - choć pierwsza operacja się nie powiodła - to nie chciałem się spóźnić do pracy. Wsiadłem i kilka razy próbowałem zapłacić za bilet. Bezskutecznie, za każdym razem system odrzucał moje transakcje.

W tym czasie w kolejce rozpoczęła się kontrola biletów. - Pokazałem kontrolerowi swój telefon komórkowy, na którym widniała lista odrzuconych transakcji. Tłumaczyłem, że serwis nie przyjął mojej wpłaty za bilet - opowiada pasażer. - Usłyszałem, że to nikogo nie interesuje, bo powinienem mieć bilet w momencie wejścia do pociągu, i że mogę zapłacić teraz mandat, a potem złożyć reklamację. Nie zgodziłem się na okazanie dowodu, bo uważam, że niczego złego nie zrobiłem, bo to nie moja wina, że system nie działa.

Przedstawiciel kontrolującej bilety firmy Renoma Łukasz Syldatk potwierdza przebieg zdarzenia.

- Podczas rozmowy podróżny oświadczył, iż właśnie kupuje bilet przez telefon, ale nie może zrealizować transakcji. W zaistniałej sytuacji kontrolerzy stwierdzili, iż podróżny nie zastosował się do obowiązujących przepisów i zdecydowali o nałożeniu opłaty dodatkowej. Nie ma znaczenia z jakiej przyczyny pasażer nie posiada ważnego biletu. Pasażer nie ma prawa zajmowania miejsca w pojeździe bez ważnego biletu.

Kontroler wezwał więc na pomoc pracowników Straży Ochrony Kolei, którzy właśnie byli w SKM. Jednak także im nasz czytelnik nie pokazał dokumentów ("oni też odmówili wylegitymowania się"). W asyście kontrolerów i pracowników SOK, Jerzy Dziedzic dojechał do Gdyni. Tam kierownik pociągu zagroził, że jeżeli pasażer bez biletu nie wysiądzie, to pociąg dalej nie pojedzie. Po namowach pasażerów zgodził się jednak na podróż do Sopotu, gdzie na wszystkich uczestników zamieszania czekał już patrol policji.

- Na peronie policjanci kazali mi pokazać dowód osobisty. Powiedziałem, że pokażę, ale niech oni najpierw się wylegitymują, bo ja nie wiem, z kim mam do czynienia. W odpowiedzi policjanci skuli mnie kajdankami - opowiada pan Jerzy.

Ostatecznie został spisany przez policję, następnie rozkuty i wypuszczony wolno. - Ślady po kajdankach mam do dziś. A przecież niczego takiego nie zrobiłem - oburza się nasz czytelnik.

Po czyjej stronie leży racja?

Sprawdziliśmy to i okazało się, że nawet kupienie biletu metropolitalnego na peronie, tuż przed wejściem do SKM, prawdopodobnie nie uchroniłoby pasażera przed mandatem za jazdę bez biletu.

- Okresowy bilet metropolitalny należy kupić z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a jednorazowy - z czterogodzinnym - mówi Hubert Kołodziejski, przewodniczący zarządu MZKZG. - Musimy mieć w systemie odnotowany przelew, a pasażer informację o tym, że został on przyjęty - na mailu. Inaczej każdy mógłby wziąć komórkę i twierdzić, że właśnie płaci za bilet.

W przypadku papierowego biletu SKM trzeba go skasować przed wejściem do pociągu, lub od razu zgłosić chęć jego kupna u maszynisty.

- Nasze przepisy mówią o tym, że pasażer przed wejściem do pociągu powinien zakupić bilet i go skasować, jeżeli jest to bilet tzw. kartkowy - mówi Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście. - Jeżeli pasażer z jakichś powodów nie mógł nabyć biletu w kasie biletowej, punkcie sprzedaży biletów (np. kiosk), automacie biletowym albo za pośrednictwem telefonu komórkowego, to może nabyć bilet u kierownika pociągu z zastrzeżeniem, że pasażer powinien wsiąść przez pierwsze drzwi licząc od czoła pociągu i zgłosić kierownikowi pociągu chęć zakupu biletu.

Choć czytelnik jechał na gapę, wciąż pozostaje pytanie o to, czy rzeczywiście trzeba było skuwać go w kajdanki. Policja twierdzi, że miała do tego podstawy.

- Funkcjonariusze poprosili mężczyznę o okazanie dowodu osobistego, mężczyzna powiedział policjantom, że dokument ma, ale go nie pokaże. Interweniujący policjanci uprzedzili go o konsekwencjach prawnych wynikających z odmowy pokazania dokumentu tożsamości - mówi sierżant sztabowa Karina Kamińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. - Mężczyzna zaczął być wobec nich agresywny i arogancki, próbował nawet uciec z miejsca interwencji. W związku z jego zachowaniem policjanci zmuszeni byli zastosować kajdanki. Podczas kontroli znaleźli w jednej z kieszeni jego dowód osobisty. Kiedy mężczyzna się uspokoił, a policjanci ustalili jego tożsamość, mężczyźnie zdjęto kajdanki.

Skończyło się na mandacie w wysokości 500 zł, którego jednak nasz czytelnik nie przyjął. Sprawa trafi więc do sądu.

Miejsca

Opinie (683) ponad 10 zablokowanych

  • Policja (1)

    Mam zapytanie i prośbę o wyjaśnienie czy policja w momencie zatrzymania kogokolwiek niestanowiącego zagrożenia dla innych nie powinna najpierw się wylegitymować?A skąd mam wiedzieć czy to nie są przebierańcy? A beszczelność kontrolerów nie zna granic.Pytam czy kontrolerzy mają również procent od ilości wypisanych mandatów?

    • 1 4

    • Oczywiście że mają od tego procent

      Dlatego z każdego usiłują zrobić złodzieja i przestępcę...

      • 1 1

  • Precz a Renomą. Poziom tych ludzi jest żenujący - zero wyrozumiałości.

    Wzięci z pod budki z piwem, ciekawe czy są trzeźwi w pracy. Na szczęście nie muszę korzystać z SKM. W czasach studenckich mimo posiadania biletu nie raz zapłaciłem mandat (zaspanie i przejechanie stacji).
    Chamstwo, buractwo i brak wyrozumiałości widząc śpiącego młodego studenta o siódmej rano na przystanku Gdańsk Stocznia i dać mu za ten jeden przystanek mandat.
    Bogaty z SKM nie korzysta! Odrobinę wyrozumiałości i podejścia na korzyść pasażera.
    Ale żula śmierdzącego na kilka metrów nie wygonią, bo za to im nie płacą!

    • 0 9

  • Przestroga dla podobnych cwaniaczków

    Masz mieć bilet wsiadając do pociągu i tyle. A jak chcesz to zrobić przez komórkę, to zrób to o wiele wcześniej (pierw sprawdź stan konta - stąd może tranzakcje odrzucone)

    • 10 1

  • Ze zdjecia wynika że próbował płacic karta kredytową za bilet. Może to nie system a brak środków na koncie?

    Może chciał kupić bilet nie mając pieniędzy?

    W końcu zapłacono, bo bank zaksięgował wpłatę.

    • 4 5

  • hmm bilet jednarazowy z 4 godzinnym wyprzedzeniem bardzo mądre:D:D dobrze że nie kazą mi kupić biletu jednarozowego z wyprzedzenim tygodniowym przecież wsyzscy musza sobie planować podróże

    • 5 3

  • upierdliwy gościu, jakby na początku okazał dowód renomie to byłyby po krzyku

    dostałby mandat, od którego by się później odwoływał, a tak to SOK, policja i nie wiadomo kto jeszcze. Co za tępy, uparty człowiek, współczuje jego sąsiadom, dla nich też pewnie jest upierdliwy i uciążliwy
    ps. może to stary ZOMO? ORMO?

    • 6 5

  • Co za debilny przepis - bilet jednorazowy należy kupić z czterogodzinnym wyprzedzeniem

    Szkoda, że nie tygodniowym!
    Jeżeli tu chodzi o "jednorazowy" 24 godzinny, to oznacza, że MZKZG OKRADA pasażerów z czterech godzin ważności biletu. Za to zarząd powinien być skuty i wywieziony na taczkach!

    • 8 0

  • ach polnishe untermenschen (2)

    korzystając z aplikacji należy nabyć bilet 4 godziny przed podróżą. Dlaczego nie 15 tygodni?

    • 4 2

    • No właśnie -każdy przecież z półrocznym wyprzedzeniem wie, gdzie i kiedy będzie jechał

      • 0 0

    • Moze to jest i głupie, ale on będa uczestnikiem tej aplikacji, akceptuje warunki

      • 1 0

  • Mogli zastrzelić, a tylko go skuli... To jest jednak pozytywna informacja (2)

    • 9 1

    • Nie mogli. W życiu by nie trafili... (1)

      • 2 0

      • W Twoim życiu pewnie nie

        • 0 0

  • A w Pacanowie kozy kują. Ilu pacanów jeszcze się urodzi?

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane