• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa kamienica na nabrzeżu Motławy

Michał Stąporek
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:36 (11 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z budową nowej kamienicy nad Motławą
Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego". Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego".

Nad Motławą już wkrótce ruszy budowa kamienicy z siedmioma apartamentami i restauracją. To już kolejna inwestycja budowlana w promieniu kilkudziesięciu metrów od Targu Rybnego.



Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium. Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium.
Kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, tuż za restauracją "U Kubickiego", u zbiegu ul. Grodzkiej i Wartkiej. W ciągu kilku lat, kilkanaście metrów stąd powstanie kładka na Ołowiankę.

- Na parterze znajdzie się dwukondygnacyjna restauracja. Na pozostałych piętrach będzie siedem apartamentów o powierzchni od 50 do 150 m kw. Dwa z nich będą dwupoziomowe - opisuje wartą ok. 10 mln zł inwestycję Rafał Wanat, który w hiszpańskiej firmie Rocafort odpowiada za inwestycjenieruchomości.

Inwestor uzyskał dla swojego projektu akceptację konserwatora zabytków, teraz czeka na pozwolenie na budowę. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu pozwolenia, być może już w czerwcu br.

Trudno jednak powiedzieć by inwestor działał w szaleńczym tempie, ponieważ w posiadanie działki wszedł w kwietniu 2006 roku, a więc niemal dokładnie dwa lata temu. - Działamy spokojnie i rozważnie. Naszą dewizą jest ostrożność - tłumaczy Rafał Wanat. Przyznaje, że prace nad przygotowaniem inwestycji ruszyły dopiero latem 2007 roku.

Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego. Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego.
Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy, jednak materiały wykorzystane na elewacji nadają mu zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wykorzystano tu klinkier, panele aluminiowe oraz szkło.

Na fasadzie i wewnątrz budynku odnajdziemy sporo odniesień do historii miejsca, w którym stanie kamienica.

Przez obie główne fasady biegnie szklany łącznik, który dzieląc bryłę na dwie części dodaje jej lekkości oraz przypomina o historycznym podziale działki. W jej północno-wschodniej części stała wysoka, 4,5-kondygnacyjna kamienica datowana na połowę XVII wieku. Na elewacji zaznaczono ją pasem ciemnego klinkieru. Z kolei od strony Targu Rybnego elewacja parteru wyłożona będzie jasnym, rustykalnym klinkierem, który nawiązuje do sąsiadującego z budynkiem muru dawnego zamku krzyżackiego.

Całe przyziemie od strony Motławy, a także półtorej kondygnacji od strony mostu na Kanale Raduni będą przeszklone, by wyeksponować zachowane we wnętrzu zabytki.

A tych będzie niemało. Pokazane będą fragmenty ceglanego, gotyckiego muru, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wału, który biegł tędy w średniowieczu. Kamienica stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przejazd przez wał: wyeksponowane zostaną jego drewniane elementy: belki i dranice.

- To doskonała realizacja pod względem konserwatorskim. W precyzyjny i wyrazisty sposób eksponuje etapy rozwoju miasta - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Wokół kamienicy wznoszonej przez Rocafort powstają już - lub niebawem zaczną - trzy inne inwestycje budowlane. Największą z nich jest osiedle mieszkaniowe Motława Apartments. Zlokalizowane po przeciwległej stronie kanału Raduni będzie budowane przez gdyńską firmę Invest Komfort.

Przy Targu Rybnym, czyli kilkadziesiąt kroków w stronę Głównego Miasta, z ziemi zaczyna już wyglądać budynek hotelu Hilton. Warto zauważyć, że jego inwestor wszedł w posiadanie prawa wieczystego użytkowania tego terenu tego samego dnia, w którym Rocafort nabył swój teren. Potwierdza się więc, że Hiszpanie nie spieszyli się ze swoją inwestycją.

Kolejne kilkanaście kroków w stronę traktu królewskiego znajduje się działka, na której warszawska firma Immo-Lux buduje kamienicę Symfonia Residence z 14 mieszkaniami.
Hotel Hilton. Hotel Hilton.
Symfonia Residence. Symfonia Residence.
Autorem projektów hotelu Hilton oraz kamienicy Symfonia jest prof. Stefan Kuryłowicz.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

  • Poziom KULTURY w naszym państwie - marny (1)

    wnosząc po większości wypowiedzi na tym forum odnoszące sie do nowego projektu widzę,że niestety daleko nam do ŚWIATA wielkiej kultury - brak podstawowego wykształcenia w kierunku odbioru kultury i wrażliwości na nowe trendy pojawiające sie w świecie daje efekt takich wypowiedzi; nei zauwazyłam, by ktoś z pseudokrytykantów pokusił sie o analizę kontekstu miejsca - ale co ja tu pisze - przecież te osoby nie wiedzą co to kontekst miejsca

    rodacy - do czytania, analizowania, myślenia, wyciągania wniosków, otwartości na Sztukę, Kulturę i nowe trendy

    • 0 0

    • Witamy Panią Brach

      Proroka Gdańskiej Architektury, która wie lepiej co dobre i piękne. Dziękujemy za szacunek dla tych dla których podobno architektura istnieje. Stworzyła Pani imitację szczęk w których rodził się na bazarach polski kapitalizm. Nie wątpię, że inspirację czerpała Pani z jednej wycieczki zagranicznej i komiksów Kajko i Kokosz

      • 0 0

  • (1)

    ulica powroźnicza lub powroźników
    jako pracownik derekcji odbudowy miasta gdańska zajmowałem się pewnym wycinkiem odbudowy tych kamieniczek w latach 1975-77
    a jeżeli nie wiesz jak to wygląda i gdzie to jest, to jesteś chyba bardziej cieciem z parzęczewa niż gdańszczaninem:-)
    to jedno z bardziej znanych miejsc w gdańsku, nad samym kanałem

    • 0 0

    • gallux

      to pokaż to swoje "holędersko-ceglano-słodziutkie" szkice...nie wstydź się.
      popatrz na wypowiedź "architekta" - poziom komentarzy i poziom wiedzy - brak słów, nie tylko dla ciebie, ale i dla reszty krytykantów. Sztuka, każda powinna być poddawana ocenie, ale ocena ta wartość ma tylko gdy wypowiadają się osoby, które wiedzą o czym piszą.
      Gallux- jeśli w latach siedemdziesiatych pracowałeś tam gdzie napisałeś, to sam sobie wystawiłeś metryczkę...pewnie Danzigerhof, też chciałbyś aby wrócił - nie przeczę, "Lot" powinien zniknąć, ale okuciowe zdobienia elewacji były modne w Niderlandach i w Hanzie ale dawno, dawno temu....
      nadrobić zaległości zalecam w dziedzinie architektury współczesnej

      • 0 0

  • "Poziom KULTURY w naszym państwie - marny". a co dopiero poziom naszej architektury:-)

    • 0 0

  • Jakie to ochydne

    Przecież to tragedia styl jak budynek LOTU

    • 0 0

  • (1)

    szczęki
    brawo Michał! były tu różne porównania, ale to jest najlepsze
    I JEST DOWODEM, ŻE MY MIESZKAŃCY NIE STRACILIŚMY JESZCZE WYOBRAŹNI:-)

    • 0 0

    • Kontekst miejsca?

      Gallux - i zwróć uwagę że Pani powołuje się na... KONTEKST MIEJSCA;-( Jakby do czego innego odnosiła się cała krytyka, a my wszyscy bylibyśmy ignorantami w kwestii historii miasta! No cóż, pogląd na adekwatność zamku krzyżackiego też w tym miejscu się kiedyś zmieniła, więc to kwestia może kilkudziesięciu lat, żeby pamiątkę po aluminiowej wizji Made in Arkon... rozebrać. Moim zdaniem - typowa samowola

      • 0 0

  • I L E na lewo POszło w łapy deCYMBAŁÓW?Stąd ten"brak POspiechu"..

    Chyba tylko debil uwierzy,że INVESTOR nie śpieszy się z robotą?!!!

    • 0 0

  • Ohyda!!!

    Jeszcze nie wybudowali a już szpeci!!! Jestem mocno zdegustowana! Jak można być tak bezmyślnym i zaakceptować projekt takiego straszydła? Ten budynek w ogóle nie pasuje do istniejącej zabudowy!

    • 0 0

  • czuję się sopocianinem, urodzonym i wychowanym, choć obecnie pomieszkuje w gdańsku
    pokazać to ci może kolega na podwórku:-P
    niech ogłoszą otwarty konkurs na "szkic", to sie zgłoszę
    co do reszty twoich wypocin, to je po prostu pomine milczeniem, bo nie o mnie jest ten artykuł

    • 0 0

  • brawo moderator (a może wyżej?)

    To nic, że mojej poprzedniej wypowiedzi nie ma- wiem przynajmniej, że trafiłem bezbłędnie z oceną pochodzenia i ludzi popierających ten projekt.
    Co do wypowiedzi osób powołujacych się na nowoczesność i to, że gdzieś tam podobne szkaradzieństwa zostały postawione - przypominam, że to jest Gdańsk - miasto które właśnie swoją piekną architekturą ściaga rocznie miliony miłośników piękna.
    Nie ECS, nie wieżowce, nie centra handlowe - a praca utalentowanych architektów zaklęta w proporcje, kolorystykę, kontekst przemawia i budzi sympatie u tych i wielu innych ludzi którzy z jakiś powodów nie moga do Gdańska przyjechać.
    Więc Panowie z Trójmiasta.pl - proszę - nie róbcie sztucznej statystyki na głosy za i przeciw. Sprzeciw tej "kwaterze byłego wodza" jest tak ogromny, że właśnie jest cenną nauką - Jak nie należy bawić się w projektowanie.

    • 0 0

  • łorety

    łorety

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane