• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa kamienica na nabrzeżu Motławy

Michał Stąporek
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:36 (11 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z budową nowej kamienicy nad Motławą
Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego". Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego".

Nad Motławą już wkrótce ruszy budowa kamienicy z siedmioma apartamentami i restauracją. To już kolejna inwestycja budowlana w promieniu kilkudziesięciu metrów od Targu Rybnego.



Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium. Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium.
Kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, tuż za restauracją "U Kubickiego", u zbiegu ul. Grodzkiej i Wartkiej. W ciągu kilku lat, kilkanaście metrów stąd powstanie kładka na Ołowiankę.

- Na parterze znajdzie się dwukondygnacyjna restauracja. Na pozostałych piętrach będzie siedem apartamentów o powierzchni od 50 do 150 m kw. Dwa z nich będą dwupoziomowe - opisuje wartą ok. 10 mln zł inwestycję Rafał Wanat, który w hiszpańskiej firmie Rocafort odpowiada za inwestycjenieruchomości.

Inwestor uzyskał dla swojego projektu akceptację konserwatora zabytków, teraz czeka na pozwolenie na budowę. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu pozwolenia, być może już w czerwcu br.

Trudno jednak powiedzieć by inwestor działał w szaleńczym tempie, ponieważ w posiadanie działki wszedł w kwietniu 2006 roku, a więc niemal dokładnie dwa lata temu. - Działamy spokojnie i rozważnie. Naszą dewizą jest ostrożność - tłumaczy Rafał Wanat. Przyznaje, że prace nad przygotowaniem inwestycji ruszyły dopiero latem 2007 roku.

Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego. Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego.
Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy, jednak materiały wykorzystane na elewacji nadają mu zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wykorzystano tu klinkier, panele aluminiowe oraz szkło.

Na fasadzie i wewnątrz budynku odnajdziemy sporo odniesień do historii miejsca, w którym stanie kamienica.

Przez obie główne fasady biegnie szklany łącznik, który dzieląc bryłę na dwie części dodaje jej lekkości oraz przypomina o historycznym podziale działki. W jej północno-wschodniej części stała wysoka, 4,5-kondygnacyjna kamienica datowana na połowę XVII wieku. Na elewacji zaznaczono ją pasem ciemnego klinkieru. Z kolei od strony Targu Rybnego elewacja parteru wyłożona będzie jasnym, rustykalnym klinkierem, który nawiązuje do sąsiadującego z budynkiem muru dawnego zamku krzyżackiego.

Całe przyziemie od strony Motławy, a także półtorej kondygnacji od strony mostu na Kanale Raduni będą przeszklone, by wyeksponować zachowane we wnętrzu zabytki.

A tych będzie niemało. Pokazane będą fragmenty ceglanego, gotyckiego muru, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wału, który biegł tędy w średniowieczu. Kamienica stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przejazd przez wał: wyeksponowane zostaną jego drewniane elementy: belki i dranice.

- To doskonała realizacja pod względem konserwatorskim. W precyzyjny i wyrazisty sposób eksponuje etapy rozwoju miasta - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Wokół kamienicy wznoszonej przez Rocafort powstają już - lub niebawem zaczną - trzy inne inwestycje budowlane. Największą z nich jest osiedle mieszkaniowe Motława Apartments. Zlokalizowane po przeciwległej stronie kanału Raduni będzie budowane przez gdyńską firmę Invest Komfort.

Przy Targu Rybnym, czyli kilkadziesiąt kroków w stronę Głównego Miasta, z ziemi zaczyna już wyglądać budynek hotelu Hilton. Warto zauważyć, że jego inwestor wszedł w posiadanie prawa wieczystego użytkowania tego terenu tego samego dnia, w którym Rocafort nabył swój teren. Potwierdza się więc, że Hiszpanie nie spieszyli się ze swoją inwestycją.

Kolejne kilkanaście kroków w stronę traktu królewskiego znajduje się działka, na której warszawska firma Immo-Lux buduje kamienicę Symfonia Residence z 14 mieszkaniami.
Hotel Hilton. Hotel Hilton.
Symfonia Residence. Symfonia Residence.
Autorem projektów hotelu Hilton oraz kamienicy Symfonia jest prof. Stefan Kuryłowicz.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

  • "Wiem co piszę bo z wykształcenia i uprawianego od nastu lat zawodu jestem konserwatorem zabytków i robię na starym mieście w Gdańsku"

    hmmm
    nie jestem przekonany czy samo tylko bycie konserwatorem, zwłaszcza starego miasta w gdańsku, upoważnia a priori, do twierdzenia, że się wie co pisze:-)
    jakieś 95% opinii, to opinie nieprzychylne i wyśmiewjące, wręcz szydercze
    a przecież nie są one osobiste, bo oprócz paru osób, nikt z nas nie zna tej pani osobiście i nie przypuszczam żeby kierowało się osobistymi uprzedzeniami
    jest takie powiedzenie - jak ci 30 osób mówi, że jesteś pijany, to idź i się połóż
    przecież nie tworzycie dla samych siebie, ale dla nas - mieszkańców
    widać ewidentnie, że lekceważycie i nie liczycie się z naszym zdaniem, wolicie się obrazić, albo nazwać nas ignorantami, to takie niedojrzałe, wręcz prymitywne, i raczej nie pasuje do osoby rzekomo obytej ze Sztuką

    • 0 0

  • Gallux

    Im chodzi o to że np. freski w Kaplicy Sykstyńskiej też najpierw powinien przemalować Picasso, a potem twórca animacji Włatcy Móch... W końcu każdy wielkim artystą był lub jest! Nie rozumiesz?;-)

    • 0 0

  • rozumiem też, że pomiędzy inwestorem, który chce budować najtaniej, a projektantem, który chce stworzyć coś własnego, oryginalnego, może nowoczesnego, istnieje rozdźwięk
    kto zamawia orkiestre, ten płaci
    ale czy ceną za kompromis musi być rezygnacja i stworzenie czegoś co się zwyczajnie ludziom nie podoba?
    tanio wcale nie znaczy źle, tak samo jak bogato wcale nie oznacza dobrze

    • 0 0

  • (1)

    wyczytałem tu o dobie gotyku i cierpieniach twórców renesansu:-)
    nie trzeba być architektem, ani konserwatorem, żeby wiedzieć, że tamte budowle powstały na innych zasadach
    zamki, pałace, katedry zamawiali trochę inni ludzie, a tworzyli je również ciut inni:-) do dziś znamy ich nazwiska i podajemy w podręcznikach jako kanon budownictwa
    samo porównanie przejścia z gotyku do renesansu, do naszych dzisiejszych czasów jest nadużyciem i nieporozumieniem, świadczącym, że piszący je ma takie pojęcie o sztuce, jak mój kot o markach samochodów
    każdy, nawet najmniejszy element czy detal może być arcydziełem samym w sobie, chociaż całość może być zwyczajnym kiczem
    ten budynek, to własnie przykład kiczu, pseudonowoczesnego (szkło, aluminium, klYnker, bryła budynku), i jest po prostu nie do obrony, nie obronił się już dziś, nie obroni się i jutro

    • 0 0

    • gallux

      jeśli krytyka innych jest tobie tak bliska, to gdzie są twoje realizacje - nie broń się, że ten wątek nie jest o tobie - stań w szranki z tym projektem. czy tektura, to architektura? powroźnicza to chyba to pierwsze...

      • 0 0

  • brzydota!!!

    budynek powinien być z czerwonej cegły, zeby nawiazywac do starówki, podobnie jak hotel na przeciwko- Hotel Królewski. Ten szary projekt to jakaś pomyłka. Mam nadzieje ze to żart.

    • 0 0

  • gościu
    (...)
    wg ciebie brak realizacji wyklucza z dyskusji?
    pokaż najpierw swoje:-) stwórz wrażenie, że masz mandat do dyskusji
    czy my dyskutujemy o Sztuce, czy o budzie dla psa, która tak pasuje do miejsca, jak ty do moich "realizacji":-)
    ogłoś otwarty konkurs na "szkic" tego miejsca, a ja pomyślę:-) może pomyślę, nie bede przecież naiwniaczku wyręczał konserwatora i władz miasta za frajer:-)
    i nie pisz dłużej "gallux, a...", bo ci już nie odpowiem:-)

    • 0 0

  • no to się rozsypie to co stoi między Kubickim a tym co ma powstać

    winny będzie jak zwykle,stróż na budowie nowej kamienicy.Ukaramy go 100 zł mandatem aby kara była dotkliwa.Zapraszam na forum konserwatora zabytków,czy też będzie jak zwykle obudzimy sie po ...

    • 0 0

  • Kto to zaprojektował. Panie Adamowicz zrób Pan z tym porzadek, Takie BRZYDACTWO-(...)

    • 0 0

  • KONSERWATOR ZABYTKOW CHYBA SIEDZI WKIESZENI INWESTORA- CO ZA BUBEL

    • 0 0

  • (2)

    jeszcze słowo
    brak pogody utrudnia mi dokończenie tego co mam po części już na HDD, a po części w głowie, czyli "sopockie inwestycje, wczoraj i dziś", skończę, to może poczytasz tutaj
    mam na twardzielu tysiące zdjęć sopockich budowli, miejsc itd mam też kilkaset ze starego gdańska (z albumów i wydawnictw), mam więc porównanie, widzę te kaszane, którą lenie i nieuki nazywają "nowoczesnymi", a zwykli prości ludzie z ulicy (tych zna z kolei donku tusku) nazywają to tak jak ja, Michał, i pozostali forumowicze - żenadą, pomyłką i bublem:-)
    samcznego, u mnie dziś schabowy, kapustka i "lech"

    • 0 0

    • No właśnie - prości ludzie z ulicy - to jest sedno wszystkich opinii - po co słuchać Mozarta jak mamy Ich Troje albo Dodę :)

      • 0 0

    • Widzę, że gust kulinarny dorównał estetycznemu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane