• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa kamienica na nabrzeżu Motławy

Michał Stąporek
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:36 (11 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z budową nowej kamienicy nad Motławą
Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego". Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego".

Nad Motławą już wkrótce ruszy budowa kamienicy z siedmioma apartamentami i restauracją. To już kolejna inwestycja budowlana w promieniu kilkudziesięciu metrów od Targu Rybnego.



Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium. Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium.
Kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, tuż za restauracją "U Kubickiego", u zbiegu ul. Grodzkiej i Wartkiej. W ciągu kilku lat, kilkanaście metrów stąd powstanie kładka na Ołowiankę.

- Na parterze znajdzie się dwukondygnacyjna restauracja. Na pozostałych piętrach będzie siedem apartamentów o powierzchni od 50 do 150 m kw. Dwa z nich będą dwupoziomowe - opisuje wartą ok. 10 mln zł inwestycję Rafał Wanat, który w hiszpańskiej firmie Rocafort odpowiada za inwestycjenieruchomości.

Inwestor uzyskał dla swojego projektu akceptację konserwatora zabytków, teraz czeka na pozwolenie na budowę. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu pozwolenia, być może już w czerwcu br.

Trudno jednak powiedzieć by inwestor działał w szaleńczym tempie, ponieważ w posiadanie działki wszedł w kwietniu 2006 roku, a więc niemal dokładnie dwa lata temu. - Działamy spokojnie i rozważnie. Naszą dewizą jest ostrożność - tłumaczy Rafał Wanat. Przyznaje, że prace nad przygotowaniem inwestycji ruszyły dopiero latem 2007 roku.

Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego. Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego.
Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy, jednak materiały wykorzystane na elewacji nadają mu zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wykorzystano tu klinkier, panele aluminiowe oraz szkło.

Na fasadzie i wewnątrz budynku odnajdziemy sporo odniesień do historii miejsca, w którym stanie kamienica.

Przez obie główne fasady biegnie szklany łącznik, który dzieląc bryłę na dwie części dodaje jej lekkości oraz przypomina o historycznym podziale działki. W jej północno-wschodniej części stała wysoka, 4,5-kondygnacyjna kamienica datowana na połowę XVII wieku. Na elewacji zaznaczono ją pasem ciemnego klinkieru. Z kolei od strony Targu Rybnego elewacja parteru wyłożona będzie jasnym, rustykalnym klinkierem, który nawiązuje do sąsiadującego z budynkiem muru dawnego zamku krzyżackiego.

Całe przyziemie od strony Motławy, a także półtorej kondygnacji od strony mostu na Kanale Raduni będą przeszklone, by wyeksponować zachowane we wnętrzu zabytki.

A tych będzie niemało. Pokazane będą fragmenty ceglanego, gotyckiego muru, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wału, który biegł tędy w średniowieczu. Kamienica stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przejazd przez wał: wyeksponowane zostaną jego drewniane elementy: belki i dranice.

- To doskonała realizacja pod względem konserwatorskim. W precyzyjny i wyrazisty sposób eksponuje etapy rozwoju miasta - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Wokół kamienicy wznoszonej przez Rocafort powstają już - lub niebawem zaczną - trzy inne inwestycje budowlane. Największą z nich jest osiedle mieszkaniowe Motława Apartments. Zlokalizowane po przeciwległej stronie kanału Raduni będzie budowane przez gdyńską firmę Invest Komfort.

Przy Targu Rybnym, czyli kilkadziesiąt kroków w stronę Głównego Miasta, z ziemi zaczyna już wyglądać budynek hotelu Hilton. Warto zauważyć, że jego inwestor wszedł w posiadanie prawa wieczystego użytkowania tego terenu tego samego dnia, w którym Rocafort nabył swój teren. Potwierdza się więc, że Hiszpanie nie spieszyli się ze swoją inwestycją.

Kolejne kilkanaście kroków w stronę traktu królewskiego znajduje się działka, na której warszawska firma Immo-Lux buduje kamienicę Symfonia Residence z 14 mieszkaniami.
Hotel Hilton. Hotel Hilton.
Symfonia Residence. Symfonia Residence.
Autorem projektów hotelu Hilton oraz kamienicy Symfonia jest prof. Stefan Kuryłowicz.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

  • opinie ? (3)

    Czytając "opinie" przeciwników tej zabudowy można się załamać, ludzie nie czytają, nie uczą się, chyba nie jeżdżą po świecie. Poziom wiedzy sięga dna...

    • 0 0

    • A Ty widziałeś jakiegoś zwolennika??

      Rzadko na forum taka jednomyślność panuje...
      To musi być naprawdę straszne straszydło...

      • 0 0

    • Czy uważasz, że projekt zasługuje na taka lokalizację? (1)

      Czy uważasz, że projekt zasługuje na taka lokalizację? czy wg ciebie jest nowatorski, komponuje się, czy może ma być na odwrót? Może nas oświecisz?

      • 0 0

      • właśnie chodzi o to że Gdańsk był zawsze nowatorski - dlatego mamy piękne przykłądy architektury charakterystyczbej dla każdej epoki a naiwne i prymitywne kopie (jak w Sopocie) niczego do przodu nie posuwają

        • 0 0

  • Boże, Ty widzisz i nie grzmisz! (4)

    Czemu dobry Pan Bóg, pokarał nas takimi architektami, takimi decydentami, którzy tolerują i podpsują podobne arcydzieła architektury. Którzy pozwalają na działalność takich "architektów" na terenie naszego pięknego miasta, czemu takich cudów nie budujemy na Orunii, Morenie czy innych peryferiach? Dlaczego wolno pod okiem konserwatora zabytków i Prezydenta Miasta, budować takie bunkry jak to ostatnie osiągnięcie, czy słynna Lastadia? Już ciężkim przeżyciem, dla każdego estety, jest sławetny "Złoty Róg", na narożniku Długich Ogrodów i Szopy, okazuje się jeszcze, że można jeszcze gorzej. Tak to jest, jak biznesmeni, prezydenci i vice prezydenci, sprzedają nasze najpiękniejsze dzielnice Hiszpanom. Może w odwecie, postawimy nasze "domy leningradzkie" z Przymorza, w Barcelonie lub w Madrycie? Czy nasi architekci,co nie daj Boże, skończyli studia na Politechnice Gdańskiej? Proponuje wtedy przed głóenym wejściem, powiesić ich prtrety, tak by jego Ekscelencja Rektor, wiedział, jakich archtektów dla Gdańska nie wolno wypuszczać!
    Szanowni decydenci Miasta Gdańska, budowniczowie Kładki Peruckiego, jak pójdziecie w przyszłości do Filharmonii Bałtyckiej, patrzcie i syccie wzrok tym cudownym budynkiem, nie patrzcie na zdjęcia Pana Premiera z ulicy Karpiej, zamieszczone w "Był sobie Gdańsk', żebyście nie zepsóli sobie dobrego architektonicznego smaku, przy dalszej odbudowie Gdańska.
    Na marginesie, pozwolę sobie zauważyć, że od "Zielonej Bramy" do Kładki Peruckiego, będziecie musieli wędrować 13 minut, 1 minutę przez kładkę i 4 minuty od kładki, do filharmonii. Tymczasem z przystanku trmwajowego Aakademia Muzyczna", pójdziecie tylko 9 minut. Gzie sens, gdzie logika? Promem, tym staruszkiem "Motławą", można przepłynąć w 2 minuty!
    Dzisiaj, organizatorzy "Wystawy jachtów", bez wielkiego krzyku, zorganizowali komunikację autobusową do Mariny Gdańskiej, tylko 200 m bliżej niż Filharmonia Bałtycka? Jak ktoś potrafi, to może, innych trzeba nosić w lektykach!
    Pozdrawiam naszych przywódców, oby żyli wiecznie... daleko od Gdańska!
    taha

    • 0 0

    • Był sobie Gdańsk... (3)

      Dobre - to najwłaściwsze podsumowanie tego co się tu dzieje.

      • 0 0

      • (2)

        a może sam byś się wybrał do Hiszpanii - po naukę jak wygląda archtektura nowoczesna i stara razem zanim zaczniesz dawać wykłady

        • 0 0

        • (1)

          Czy tak ciezko zrozumiec, ze nie wszyscy chodza do filharmonii poprzez ulice dluga w gdansku? Czy ktos z was probowal dostac sie na drugi brzeg motlawy od dworca pkp? Czy tak ciezko zrozumiec, ze tylko dzieki kladce ozywia sie rejony po prawej stronie motlawy? Ze bedzie mozna spacerowac wokol starego miasta, nie tylko ulica dluga w gore i w dol, a wokol basenu? Czy tak ciezko zrozumiec, ze prom ktory kursuje nieregularnie nie jest rozwiazaniem? Juz trudno sluchac opinii na temat 16mln , kladka do bani itp, ludzie zastanowcie sie co piszecie. I prosze mi tutaj nie rispostowac, zdaniem : prosze uzywac polskiej czcionki.

          • 0 0

          • Nie mozesz dojśc do filharmonii od dworca? przy dworcu wsiadziesz w tramwaj za 2 lub 3 złote i wysiądziesz na Podwalu Przedmiejskim, skoro nie lubisz chodzić piechotą.

            • 0 0

  • KARAMBA (1)

    Czy Gdańsk nie może wziąć przykładu z Sopotu??? Tam ciągle powstają nowe budynki, które świetnie komponują się z otoczeniem bez szkła i metalu!!! Jakoś można??? Takie przeszklone LEGO powinno się stawiać na Zaspie, Morenie,na terenach po stoczniowych. Uszanujmy resztki dziedzictwa jakie pozostawili nam dawni Gdańszczanie, prawdziwi architekci, rzemieślnicy...

    • 0 0

    • prawdziwi architekci

      prawdziwi architekci zawsze budowali wg najnowszej mody a nie kopiowali i naśladowali

      • 0 0

  • ale kibel

    • 0 0

  • Załamka (1)

    Ciekawe, czy ktoś kto pozwala na budowę takich stodół czyta nasze opinie? Jeśli tak to chciałbym mu powiedzieć: TY KRETYNIE!!!! Posłuchaj głosu większości ludzi i odpuść sobie stawianie takich maszkar!!!!!

    • 0 0

    • jasne - na koncercie disco polo też decyduje większość ale ja tekiej muzyki nie chcę słuchać a Ty ?

      • 0 0

  • (1)

    Budynki w sasiedztwie tej nowopowstajacej kamienicy to wstyd i zenada dla Miasta( chodzi oich stan techniczny) ale sam budynek absolutnie mi sie nie podoba.
    Padly rozne porownania .Ja osobiscie uwazam ze zrchitekt-ka byla pod wrazeniem wagonoePKP-Cargo ktore to maja sysyem modulowy i najmniejszy segment wsuwa sie pos sredni a ten z kolei pod najwiekszy.
    Ogolnie oceniam projekt za nieudany.

    • 0 0

    • TRAFNE PORóWNANIE

      Gratuluję celnej krytyki. Nieźle się ubawiłam czytając tą opinię.

      • 0 0

  • ciemnogród (2)

    Co za ciemnogród !!! ludzie pojedźcie do innych krajów, zobaczycie jak wygląda nowoczesna architektura a wy chcecie skansenu, co za dno !!!

    • 0 0

    • (1)

      Gdańsk ma 1000 lat... uszanuj historię kmiocie...

      • 0 0

      • Akurat obecny Gdansk (Glowne i Stare Miasto) ma ok. 50 lat...

        • 0 0

  • to nieporozumienia

    miasto z taką historią i taki bubel

    • 0 0

  • ta kamienica wygląda jak BUDA!!! (2)

    • 0 0

    • ... której najwyraźniej nie skończyłeś - do szkoły !!!!

      • 0 0

    • buda dla psa ...

      • 0 0

  • burek, do budy :D

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane