• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa kamienica na nabrzeżu Motławy

Michał Stąporek
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:36 (11 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z budową nowej kamienicy nad Motławą
Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego". Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego".

Nad Motławą już wkrótce ruszy budowa kamienicy z siedmioma apartamentami i restauracją. To już kolejna inwestycja budowlana w promieniu kilkudziesięciu metrów od Targu Rybnego.



Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium. Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium.
Kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, tuż za restauracją "U Kubickiego", u zbiegu ul. Grodzkiej i Wartkiej. W ciągu kilku lat, kilkanaście metrów stąd powstanie kładka na Ołowiankę.

- Na parterze znajdzie się dwukondygnacyjna restauracja. Na pozostałych piętrach będzie siedem apartamentów o powierzchni od 50 do 150 m kw. Dwa z nich będą dwupoziomowe - opisuje wartą ok. 10 mln zł inwestycję Rafał Wanat, który w hiszpańskiej firmie Rocafort odpowiada za inwestycjenieruchomości.

Inwestor uzyskał dla swojego projektu akceptację konserwatora zabytków, teraz czeka na pozwolenie na budowę. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu pozwolenia, być może już w czerwcu br.

Trudno jednak powiedzieć by inwestor działał w szaleńczym tempie, ponieważ w posiadanie działki wszedł w kwietniu 2006 roku, a więc niemal dokładnie dwa lata temu. - Działamy spokojnie i rozważnie. Naszą dewizą jest ostrożność - tłumaczy Rafał Wanat. Przyznaje, że prace nad przygotowaniem inwestycji ruszyły dopiero latem 2007 roku.

Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego. Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego.
Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy, jednak materiały wykorzystane na elewacji nadają mu zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wykorzystano tu klinkier, panele aluminiowe oraz szkło.

Na fasadzie i wewnątrz budynku odnajdziemy sporo odniesień do historii miejsca, w którym stanie kamienica.

Przez obie główne fasady biegnie szklany łącznik, który dzieląc bryłę na dwie części dodaje jej lekkości oraz przypomina o historycznym podziale działki. W jej północno-wschodniej części stała wysoka, 4,5-kondygnacyjna kamienica datowana na połowę XVII wieku. Na elewacji zaznaczono ją pasem ciemnego klinkieru. Z kolei od strony Targu Rybnego elewacja parteru wyłożona będzie jasnym, rustykalnym klinkierem, który nawiązuje do sąsiadującego z budynkiem muru dawnego zamku krzyżackiego.

Całe przyziemie od strony Motławy, a także półtorej kondygnacji od strony mostu na Kanale Raduni będą przeszklone, by wyeksponować zachowane we wnętrzu zabytki.

A tych będzie niemało. Pokazane będą fragmenty ceglanego, gotyckiego muru, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wału, który biegł tędy w średniowieczu. Kamienica stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przejazd przez wał: wyeksponowane zostaną jego drewniane elementy: belki i dranice.

- To doskonała realizacja pod względem konserwatorskim. W precyzyjny i wyrazisty sposób eksponuje etapy rozwoju miasta - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Wokół kamienicy wznoszonej przez Rocafort powstają już - lub niebawem zaczną - trzy inne inwestycje budowlane. Największą z nich jest osiedle mieszkaniowe Motława Apartments. Zlokalizowane po przeciwległej stronie kanału Raduni będzie budowane przez gdyńską firmę Invest Komfort.

Przy Targu Rybnym, czyli kilkadziesiąt kroków w stronę Głównego Miasta, z ziemi zaczyna już wyglądać budynek hotelu Hilton. Warto zauważyć, że jego inwestor wszedł w posiadanie prawa wieczystego użytkowania tego terenu tego samego dnia, w którym Rocafort nabył swój teren. Potwierdza się więc, że Hiszpanie nie spieszyli się ze swoją inwestycją.

Kolejne kilkanaście kroków w stronę traktu królewskiego znajduje się działka, na której warszawska firma Immo-Lux buduje kamienicę Symfonia Residence z 14 mieszkaniami.
Hotel Hilton. Hotel Hilton.
Symfonia Residence. Symfonia Residence.
Autorem projektów hotelu Hilton oraz kamienicy Symfonia jest prof. Stefan Kuryłowicz.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

  • szpetne dziadostwo

    ..i koszmar

    • 0 0

  • to chyba jakiś żart!!!!!!!!!

    Przecież ten projekt jest paskudny !!!!!!!!1

    • 0 0

  • styl z duchem nowoczesności

    A mnie tam się podoba
    i to uważam, że jest właściwy kierunek - ożywienie nowoczesną odważną formą - brawo !!!
    trzymam kciuki aby tak właśnie zostało.
    Za żałosne uważam imitacje "starych" kamieniczek jakie pojawiły się jakiś czas temu np. na przedłużeniu Długiego Targu ...
    Szanujmy zabytki, ale dbajmy o to aby nowe obiekty okazywały swoją nowoczesność również na zewnątrz, oczywiście bez krzykliwej formy, która miałaby przytłumić nam tak charakterystyczne dla każdej starówki formy sprzed lat.

    • 0 0

  • Pan/pani konserwator musiał/a dostać nieżle w kieszeń ...To żałosne , wszystko na sprzedaż...

    • 0 0

  • ALE KARTOFEL !!!!!

    jakie władze takie projekty. Co PO zostawi po sobie heheheheheh właśnie widzimy

    • 0 0

  • masakraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

    MI TO PRZYPOMINA WAGON PIĘTROWEGO POCIĄGU!!!

    1.Jak to możliwe, że ktoś coś takiego zaprojektował?!
    2.Jak to możliwe, że ktoś zaakceptował taki projekt?!
    3.Jak to możliwe, że urzędnicy nie mają wizji przestrzennego zagospodarowania miasta?! Widać to na każdym kroku!!!

    Z wpisów na forum wnioskuję, że poprostu władza i pieniądze w Polsce są w niełaściwych rękach...

    • 0 0

  • JAK DLA MNIE TO WYGLADA JAK JAKIS BUNKIER...

    • 0 0

  • naprawdę tragedia! niech sobie na łotowicach stawiają takie budynki czy w innych nowoczesnych dzielnicach miasta a nie na starym mieście! Myślałam, że to jakiś żart. Jak można na to pozwolić? To jakiś absurd!

    • 0 0

  • nie wracajmy do przeszłości (2)

    Kochani.
    Gdy kiedyś powstawały renesansowe obiekty w czasach gotyckiej architektury, bo taki przełom akurat nadszedł, to opinie o tych dziełach też były negatywne...dziś smutne jest to, że tylko garstka z was nie ma ochoty spoglądać w przyszłość, wzglednie radować sie teraźniejszością, tylko wraca do przeszłości. Wznoszenie nowych obiektów udających stare (Sopot - hotel Rezydent) to fałszowanie historii, coś jak fabrykowanie teczek w SB. To jest brak myślenia o pozostawieniu po sobie czegoś nam współczesnego, aktualnego.
    Kładka i apratamenty, to może przesadzone lekko porpozycje, ale ta praca, jest wg mnie na dobrym poziomie - jest po prostu sobą. Pani Ewa Brach, to świetny fachowiec od "konserwacji" jednocześnie nie jest zapatrzona tylko na to co kiedyś było - widać, że spogląda w przyszłość...gdyby wszyscy architekci mieli słuchać opini większości z was, to nigdy na świecie nie powstałaby siedziba LLoyds w Londynie (błyszcząca stal w samym starym centum City), nie byłoby Centrum Pompidou w Paryżu, czy innych śmiałych realizacji w starych tkankach miejskich...
    szkoda mi was...Pani Ewo - gratulacje.

    • 0 0

    • Ktoś tu jest ślepy...

      Toć to jest bunkier z II wojny Światowej - krok wstecz jakieś 70 lat.

      • 0 0

    • jesli to jest wedlug ciebie przyszlosc

      to ja chyba wole jej nie dozyc!!!!!!

      estetyka jest dziedzina uniwersalna i ponadczasowa - dlatego z tego szkaradztwa bez dachu, pociachanego nozem i pochlapanego roznymi kolorami ludzie beda sie smiac nawet za 200 lat

      • 0 0

  • Lipa totalna (1)

    Mieszkam na Starówce od urodzenia i czegoś tak paskudnego jeszcze w życiu niewidziałem !!! Mamy ślepego konserwatora zabytków bo ta budowla wogóle nie pasuje do starówki. Jest ochydna

    • 0 0

    • mieszkasz na Głównym Miescie od urodzenia i do tej pory nie nauczyłeś się nazwy dzielnicy? To ile masz lat?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane