• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa siedziba gdańskiego IPN-u

Katarzyna Moritz
3 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Tak po adaptacji mają wyglądać elewacje nowej siedziby IPN. Tak po adaptacji mają wyglądać elewacje nowej siedziby IPN.

Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest obecnie rozrzucony w czterech punktach Trójmiasta. Ma się to jednak zmienić, IPN planuje zaadaptować opuszczony budynek po dawnym Zespole Szkół Zawodowych przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska. Ma się tam wprowadzić w 2016 roku.



Tak obecnie prezentuje się budynek byłego zespołu szkół zawodowych, w którym ma powstać gdański oddział IPN. Tak obecnie prezentuje się budynek byłego zespołu szkół zawodowych, w którym ma powstać gdański oddział IPN.

Czy korzystałeś kiedyś z zasobów IPN?

Obecnie gdański IPN ma cztery siedziby w dwóch miastach. Trzy z nich wynajmuje. W Gdańsku mieści się przy ul. Polanki 124 zobacz na mapie Gdańska, gdzie jest pion archiwalny i przy al. Hallera 245, gdzie znajduje się biuro lustracyjne. W Gdyni na Witominie są kolejne dwa oddziały, jeden przy ul. Witomińskiej 19 zobacz na mapie Gdańska, gdzie jest administracja i pion śledczy i drugi przy ul. Słonecznej 59, gdzie jest pion edukacyjno-badawczy.

- Z tego powodu gdański IPN ma najgorszą pozycję lokalową w Polsce. To generuje nie tylko problemy natury organizacyjnej. Posiadamy np. bogatą bibliotekę, która zaopatrzona jest w naprawdę wartościowe pozycje z historii współczesnej Polski. Ale ponieważ ona jest na drugim końcu Trójmiasta - na Witominie - to dostęp do niej jest utrudniony. Nie mamy też sal, w których mogłaby być czytelnia czy miejsca, gdzie można by urządzić konferencję. Do tego dochodzą koszty organizacyjne i czasowe - wyjaśnia Jan Daniluk, starszy inspektor, asystent prasowy gdańskiego IPN-u.

Te niedogodności mają zniknąć w 2016 roku. IPN szykuje się do adaptacji budynku dawnego Zespołu Szkół Zawodowych nr 10, który mieści się przy al. Grunwaldzkiej 214-216. To powierzchnia ponad 3,5 tys. m kw.

Budynek już od kilku lat jest opuszczony. Grunt, na którym stoi, należy do skarbu państwa. Najpierw - przez około 20 lat - zarządzało nim miasto, później, po zlikwidowaniu szkoły, grunt ponownie trafił do skarbu państwa. Dwa lata temu został ustanowiony trwały zarząd na rzecz IPN.

Podczas adaptacji budynku na cele IPN mają się w nim pojawić m.in. windy, nowe instalacje, monitoring, kioski z książkami, sale konferencyjne, wystawowe, pracownie oraz miejsce na solidne archiwum.

Gruntowną adaptację budynków koordynuje centrala IPN w Warszawie. Przetarg na przebudowę i rozbudowę kompleksu budynków przy al. Grunwaldzkiej oraz nadzór inwestorski już finiszuje. Termin zakończenia prac przewidziano na 30 kwietnia 2016 roku.

Czym jest Instytut Pamięci Narodowej?

Instytut Pamięci Narodowej został powołany na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku. W ramach Instytutu działają: Główna Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej oraz Biuro Lustracyjne.

Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej-badawczej.

Ustawa o IPN przewiduje udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny.

W ustawie budżetowej na 2012 rok wydatki Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano w wysokości 223,2 mln zł, a w 2013 roku na 246,2 mln zł.

Miejsca

Opinie (172) 7 zablokowanych

  • Polecam na YT

    Bunt stadionow

    • 3 0

  • IPN jest niepotrzebny i zadrogi lepiej wydać na inne cele np.

    ludzi bezdomnych

    • 6 7

  • Zamiast inwestować w przyszłość Polski i Polaków (2)

    Inwestują w grupę sfrustrowanych dziadów, którzy uważają, że tworzą historię. Oczywiście tworzą historię na swoją wizję i swoje wyobrażenie. Czyli tworzą fikcje. Ciekawe co o tym sądzą rodziny co nie maja za co dzieci wyżywić i ubrać. Ciekawe co o tym sądzą emeryci i renciści, którzy na lekarstwa maja wydać więcej niż dostają z zus!
    a frustraci tworzą historię!

    • 5 6

    • (1)

      Towarzysz milicjant ma wysoką emeryturę, dużo czasu to przy piwku płodzi tutaj dziesiątki takich samych postów.

      • 6 1

      • towarzyszu "nowy kato-faszy-komunisto- pasożycie"

        Ja zap...lam na takich jak oni i ty! Płace podatki a oni wpiep...ą je w błoto!

        • 1 3

  • Okazała ta nowa siedziba

    Nie mogłoby zostać bez remontu wszak brakuje na leczenie chorych na raka

    • 2 2

  • tylko ONR

    Specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zidentyfikowali kolejne szczątki polskich bohaterów pomordowanych w latach 40-tych i 50-tych w warszawskim więzieniu na Mokotowie i pochowanych w kwaterze Ł cmentarza powązkowskiego.

    Mówimy o kilku nazwiskach, ale więcej szczegółów na razie nie podam

    - powiedział portalowi wPolityce.pl prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik IPN ds. prac poszukiwawczych na Łączce.

    Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, zgodność z materiałem pobranym od rodzin pomordowanych wykazano podczas pierwszych badań próbek prowadzonych w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Teraz badania trzeba potwierdzić przeprowadzając je jeszcze kilkakrotnie.

    Dopiero wtedy będziemy kontaktowali się z rodzinami, a jeszcze w następnej kolejności o tożsamości zidentyfikowanych poinformujemy dziennikarzy, nie możemy sobie pozwolić na żaden pospiech

    • 3 0

  • onr

    Obejrzyj film INDECT - What is the real NWO? part 2/2. Polska rzeczywistość. HQ. HD w YouTube

    • 1 0

  • Po co IPN?

    To jeden z nielicznych wartościowych urzędów. Póki ktoś pyta po co IPN póty jest bardzo potrzebny. I to nie IPN zlikwidował tę szkołę.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane