• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa stacja sprawdza, jak bardzo samochody zanieczyszczają powietrze

Ewelina Oleksy
22 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku.

Nową stację monitorującą jakość powietrza uruchomiono przy ul. Słowackiego w Gdańsku, obok Ronda im. Jacka KaczmarskiegoMapka na Matarni. Będzie zbierać dane dotyczące zanieczyszczeń emitowanych przez jeżdżące tamtędy pojazdy. To pierwszy tego typu punkt na Pomorzu.



Sprawdzasz wyniki pomiarów jakości powietrza w twoim mieście?

Choć Trójmiasto regularnie chwali się najczystszym powietrzem w Polsce , ale nie oznacza to, że problem smogu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie w ogóle nie istnieje.

Widać i przede wszystkim czuć go np. zimą, gdy w ruch idą tzw. "kopciuchy", czyli piece węglowe, do których niektórzy wrzucają wszystko co popadnie.

Gdańsk w środę uruchomił na Matarni nową stację do monitorowania jakości powietrza. Jak podkreślają urzędnicy rozbudowywanie sieci takich czujników pomoże w walce ze smogiem, bo pozwoli bardziej precyzyjnie wskazać jego źródła. Łączny koszt inwestycji to prawie 600 tys. zł.

Ciągły monitoring jakości powietrza w Trójmieście prowadzi Fundacja ARMAG. W szczególności bada ona stężenie takich zanieczyszczeń jak: dwutlenków siarki, tlenków azotu, pyłów zawieszonych, tlenku węgla, ozonu czy benzenu. Fundacja przygotowuje i upowszechnia w różnych formach informacje o stanie powietrza atmosferycznego.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w Trójmieście



W sumie stacji kontrolujących stan powietrza w całym Trójmieście jest dziewięć. W samym Gdańsku, licząc nowe urządzenia na Matarni, jest już sześć takich punktów pomiarowych.

- Urządzenia zgromadzone w nowym punkcie przy ul. Słowackiego zbierają dane, dotyczące przede wszystkim zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy. Jest to możliwe dzięki specyficznej lokalizacji. Stacja znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum, a tym samym od innych niż komunikacyjne źródeł zanieczyszczeń. Jednocześnie, jest ona położna przy ruchliwej ulicy, na pasie zieleni pomiędzy dwoma pasami ruchu. W tym miejscu większość zanieczyszczeń atmosferycznych emitowana jest przez pojazdy. To pierwsza tego typu stacja na Pomorzu. Nowy punkt został włączony do sieci Fundacji ARMAG na początku lipca - informuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zanieczyszczenia pochodzące z ruchu pojazdów zawierają bardzo dużo szkodliwych związków.

Sytuacja jest szczególnie zła pod względem zanieczyszczenia:

  • pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5
  • najbardziej toksycznymi dla zdrowia związkami tj. węglowodorami, tlenkami azotu i węgla.

Cząstki stałe PM (ich podstawowym składnikiem jest sadza) to produkty wydostające się z układu wylotowego silnika zawierające m.in. pewną ilość cząstek węgla, związków siarki i azotu, metali oraz ciężkich węglowodorów. Długo utrzymują się w atmosferze i są łatwo wchłaniane.

Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Nowa stacja pomiaru jakości powietrza przy ul. Słowackiego w Gdańsku.
Przedstawiciele Fundacji ARMAG podkreślają, że z niecierpliwością czekają więc na pierwsze wyniki pomiarów z nowej stacji.

- Pomiar dedykowany tego rodzaju emisji jest bardzo ważny. Jest konieczny do przeprowadzenia różnego rodzaju analiz, do zarządzania ruchem oraz do przygotowywania strategii transportu dla miasta - wyjaśnia Magdalena Haas, dyrektor Fundacji ARMAG - Oczywiście te wyniki będziemy musieli przeanalizować, zgodnie z danymi meteo, które będziemy zbierać równolegle. Dopiero wtedy będziemy mogli właściwie zinterpretować ten pomiar - mówi.

Różne sposoby na badanie jakości powietrza



Zakres i sposób badania powietrza określają prawo ochrony środowiska wraz z rozporządzeniami Ministerstwa Środowiska. Zajmują się tym m.in. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Metody - w zależności od potrzeb - są różne. Jak podaje Airly (firma zajmująca się badaniem zanieczyszczeń powietrza i inwestuje w sieć czujników w całej Polsce i nie tylko) wykorzystuje się m.in.: wysokiej jakości pomiary automatyczne ciągłe, pomiary manualne ciągłe, pomiary manualne cyklicznie, pomiary wskaźnikowe pasywne, a także modelowanie matematyczne i obiektywne metody szacowania.

Palenie śmieciami to wciąż duży problem w Trójmieście



W ten sposób można badać zawartość na przykład pyłów PM10 I PM2.5, których normy w Polsce są przekraczane zwłaszcza w okresie grzewczym w dniach bezwietrznych. W przypadku metody automatycznej stosuje się mierniki, które na bieżąco mierzą stężenie zanieczyszczeń, co umożliwia przekazywanie pomiarów w trybie online i informowanie o aktualnym stanie na portalach inspekcji ochrony środowiska.

Domowy sposób badania jakości powietrza



Airly podpowiada, jak w prosty, bo domowy sposób możemy zbadać jakoś powietrza, którym oddychamy. Wystarczy wystawić na zewnątrz odkurzacz, przyłożyć do rury wacik kosmetyczny i pozostawić tak na około pięć minut. Jeśli w tym czasie wacik przybierze czarny kolor, powinna się nam zapalić alarmowa lampka w głowie.

Warto zainstalować też w telefonie jedną z wielu aplikacji, które podają dane nt. jakości powietrza w okolicy, w której aktualnie przebywamy. Na rynku są też dostępne czujniki jakości powietrza, które można zakupić i prywatnie zainstalować np. we własnym ogrodzie.

Miejsca

Opinie (164) 1 zablokowana

  • pomiary, stacje, czujniki

    a nic z tego nie wynika, dalej sie dusimy

    • 9 2

  • (12)

    Airly to nie organizacja, tylko firma. Wyceniają swój czujnik na ponad 1000 złotych, podczas gdy w środku są graty za 200. Jeszcze do niedawna (Nie wiem jak teraz), nie miały nawet podgrzewania powietrza, co przy zastosowanym w nich czujniku PM, wykorzystującym rozpraszanie światła, może zawyżyć odczyt nawet kilkukrotnie.
    Żeby nie było: popieram, bo każdy kto walczy o lepsze powietrze zasługuje na szacunek.
    Jeżeli natomiast interesuje Was podobny czujnik u siebie na balkonie, to polecam otwarty projekt Luftdaten.

    • 32 1

    • jest ich kilka w Trójmieście

      wyniki pomiarów Lufdaten można podglądać na stronie aqi albo opensensemap

      • 10 0

    • mam też wrażenie że Airly (7)

      Airly jest mniej restrykcyjny w opisie norm. Kiedy np AirVisual lub Plume Labs przy podobnych parametrach mówią o złym powietrzy, Airly zachęca do spedzania czasu na zewnątrz. Mam wrażenie, że on pracuje na normach Chińskich a nie US.

      • 5 1

      • Może pracuje na polskich? (6)

        poziom dopuszczalny 50 µg/m3
        poziom informowania 200 µg/m3
        poziom alarmowy 300 µg/m3

        Kiedy w innych krajach:
        Belgia - poziom alarmowy 70 µg/m3
        Francja - poziom alarmowy 80 µg/m3
        Szwajcaria - poziom alarmowy 100 µg/m3
        Włochy - poziom alarmowy powyżej 75 µg/m3
        Wielka Brytania - poziom wysoki powyżej 101 µg/m3.

        • 6 4

        • Czyli polskie normy jak chińskie

          Szkoda bo przecież tak lubimy porównywać się do zachodu.

          • 8 1

        • jako pierwsze powstały dwa modele badania jakości powietrza Chiński i US. (1)

          Chiński mówi o dobrym powietrzu do 75 µg/m3, natomiast US. do 15 µg/m3! Teraz sam zdecyduj w którym kierunku chcesz iść... Podaj mi może dane z Kopenhagi czy Sztokholmu? I mówmy o zakresie do jakiego poziomu powietrze jest DOBRE a nie dopuszczalne...

          • 5 0

          • I znowu pomieszanie pojęć

            Proszę zwrócić uwagę na uśrednienie. Proszę też poczytać jak powstają poszczególne indeksy jakości powietrza - są to niejednokrotnie różne mechanizmy statystyczne. Polecam artykuł na ten temat na wiki wpisując Air quality index. Ponowię zatem moje stwierdzenie - wywalenie paliw stałych z ogrzewania, poprawa warunków komunikacyjnych w miastach z minimalnym uwzględnieniem samochodów = znacząca poprawa jakości powietrza. A wówczas czy będzie to 15 czy 10 (zalecana norma WHO) nie będzie miało to znaczenia, bo tu wchodzimy już w bardziej skomplikowane mechanizmy formowania pyłu.

            • 0 0

        • Nie jesteś na bieżąco (2)

          Obecnie obowiązujące poziomy informowania i alarmowe są o połowę niższe.

          • 0 1

          • w takim razie tym bardziej gorsze powietrze mamy (1)

            a jak posłuchać większości to się okazuje że uważają że jest super

            • 0 0

            • Poziom alarmowy - przedmówca wskazał akurat normy dla PM10 - ustalony został ze względu na przekroczenie wartości średniej dobowej, ponieważ jest to takie zanieczyszczenie, które nie ma bezpośrednich konsekwencji zdrowotnych w skali krótkookresowej - 1h. W przypadku zanieczyszczeń pyłowych groźna jest długofalowa ekspozycja (w pyle niesione jest mnóstwo szkodliwych związków w tym rakotwórczych) lub dłuższa ekspozycja np. kilkadziesiąt godzin. Badania kohortowe wykazały, że odpowiedź organizmu (przejawiająca się problemami kardiologicznymi lub oddechowymi) na stężenia pyłu krótkokresowe to nawet do 1-2 dni. Inaczej to wygląda w przypadku ozonu lub tlenków azotu czy siarki (również określone są poziomy alarmowe ale 1h) - tu organizm reaguje prawie że natychmiast. Poziomy alarmowe w krajach Europy zachodniej ustanowione zostały na prewencję - u nas jak zwykle wszystko się robi po czasie. Z drugiej strony żeby poprawić jakość powietrza trzeba wywalić całkowicie paliwa stałe z ogrzewania indywidualnego w Polsce - Niemcy grzeją gazem, Francuzi i Angole - prądem. Ciekawostka - w trakcie lockdownu we Francji wzrosło zanieczyszczenie pyłami - przyczyną było rekreacyjne rozpalanie kominków

              • 0 0

    • tak, tak, pozdrawiam pana z posesji słowackiego 103, który pali śmieciami .... widać żółte dymy w okresie zimowym ....

      • 4 0

    • 200 (1)

      To przesadziles. 10dolcow to kosztuje plus pkytka i lutoeanie. Szmartfon tez w zesciach nie wiecej niz 100dolcow a sprzedaja po 2000

      • 0 0

      • ... ale puszkę ma ładną :) i antenkę. I chyba nawet świeci kolorowo :)

        • 0 0

  • Kiedy doczekamy się takiej stacji przy spalarni śmieci Port Service?!

    To pytanie do naszej prezydętki, bo przy tym temacie dziwnym trafem chowa głowę w piasek, temat ucichł.
    Ps. Dziennikarze też nie zainteresowani...

    • 11 2

  • Jakość powietrza.

    Proszę postawić taką stację blisko wysypiska na Szadółkach to wszyscy zobaczą jak nas trują.

    • 8 1

  • i coto daje co zmienia. ktos komus zaplacil

    • 8 1

  • dla czego nie przy rondzie De la Sale?

    dla czego nie przy rondzie De la Sale?
    tam wyniki były by zdecydowanie gorsze!!!
    a tak będzie można się pochwalić jakie to ma czyste powietrze.
    tam u góry jest większy wiatr w przeciwieństwie do ronda przy potokowej albo Galerii Bałtyckiej.

    • 9 1

  • samochody czy kopciuch (5)

    a bazos jakleciał w kosmos to ekolot był tylko 100 ton paliwa spalił, to prawie euronorma 6 , he heh eśmiech, biedni mająnie emitowac co2 ale bogaci ,mogą jeździć autem z 5 litrowym silnikiem i mogą parkować wszędzi bo kto im mandat wystawi?

    • 36 4

    • Bezos lata w kosmos, a w Polsce czarownic szukają jak w XV w o_O

      • 8 2

    • 100 ton jakiego paliwa spalił?! wodoru!!! A co powstaje ze spalenia wodoru? tak, woda!!! (3)

      Chemia na poziomie później podstawówki. Ale łojezus "bazos" w kosmos polecił to ja będę kaloszem w piecu palił!!!

      • 4 3

      • A wodór to niby skąd?

        Jak wiadomo, wodór raczej nie występuje w przyrodzie w stanie wolnym, a uzyskuje się go np. poprzez elektrolizę wody. Zatem ile energii zużyto na wyprodukowanie 100 ton wodoru? I jaki z tego powstał ślad węglowy?

        • 4 0

      • Przepraszam, a skąd się ten wodór wziął? (1)

        Niespodzianka - z pirolizy metanu.

        • 3 0

        • wątpliwe - jednym z celów blue origin jest sustainability

          specjalnie dla tego wybrali nieoptymalną ale czystą mieszankę tlen-wodór zamiast węglowodorów...

          • 0 0

  • (1)

    Przy szadolkach,port service,Wiślinka,gpec możecie postawić 8dealnie czyste powietrze

    • 6 1

    • dodaj Pern, pozostałości siarkopolu, rafinerię i fosfory

      • 0 0

  • (2)

    Gdańsk jest jednym.z najgorszych miejsc do życia,centrum.nowotworowe w kraju

    • 9 3

    • co się martwisz co się smucisz ze wsi jesteś na wieś wrócisz (1)

      • 0 1

      • Widzisz, frajerze wyjechałem na Costa blanca i oddycham powietrzem o którym możesz marzyc

        • 1 0

  • Postawcie jeszcze na początku i końcu pasa startowego. (3)

    Założę się, że przy każdym starcie i lądowaniu zabraknie skali.

    • 7 3

    • ee tam, cicho być, lotnisko generuje statystyki - idą na rekord co przekłada się na jakiś tam zarobek dla wspólnej kasy, tam nikt nie wprowadzi ograniczeń za to zwykłemu śmiertelnikowi każą zmienić samochód (najlepiej ekologicznie co 5lat - fabryki nie zanieczyszczają podczas produkcji, złomowanie również, banki zarobią na kredytach), zmuszą do zmiany ogrzewania domostwa i udowodnią, że to przez niego tak w mieście śmierdzi i jest smog!

      • 1 0

    • Wątpliwe

      Idę do samolotu, widzę startujący niedaleko samolot, nic nie czuję. Czekam w mieście na autobus, przejeżdża stary diesel, czuć i widać wyraźnie. N.b. CO2 to nie jest zanieczyszczenie powietrza. Możliwe że zmienia klimat, ale to inna historia.

      • 3 1

    • niby inteligent a jak zawsze tylko głupotą sie chwali w samolocie jest kilkadzisiat pasazerów w miescie w Gdańsku

      głownie po jednym w smrtodzie.Samolot meduzo leci ze srednia predkoscią kilkuset km na godziny w w 1,5godziny jesteś na miejscu gdy szrotem jechał bys 3 dni !

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane