• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe muzeum działa na zmysły

(aria)
17 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Letnisko - aranżacja plaży, gdzie na prawdziwym piasku wygrzewa się dwójka letników. Letnisko - aranżacja plaży, gdzie na prawdziwym piasku wygrzewa się dwójka letników.
Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego swoją działalność zainaugurowało w piątek Muzeum Miasta Gdyni.

Głowa państwa ocenił inwestycję jako "całkiem uzasadnioną". Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział z kolei, że muzeum jest "szczególnym hołdem wszystkim pokoleniom, które budowało to niezwykłe miasto".

Muzeum Miasta Gdyni zachęca do poznawania historii i klimatu miasta wszystkimi zmysłami. Już przy wejściu wita nas szum morskich fal uderzających o brzeg. Potem słyszymy mewy, buczki okrętowe i odgłosy miasta. Dźwięki zmieniają się odpowiednio do zmiany aranżacji, która składa się z tysięcy eksponatów: dokumentów, fotografii, pamiątek osobistych gdynian, map, plakatów, afiszy i wielu innych przedmiotów.
Szczególne miejsce zajmują pamiątki po inż. Tadeuszu Wendzie, budowniczym gdyńskiego portu oraz po prof. Eugeniuszu Kwiatkowskim, nazywanym ojcem chrzestnym Gdyni. Szczególne miejsce zajmują pamiątki po inż. Tadeuszu Wendzie, budowniczym gdyńskiego portu oraz po prof. Eugeniuszu Kwiatkowskim, nazywanym ojcem chrzestnym Gdyni.

- Na dwóch poziomach naszego muzeum prezentowana jest stała wystawa pt. "Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem". Obrazuje ona dzieje Gdyni od pradawnej przeszłości do czasów współczesnych - mówi Dagmara Płaza-Opacka - dyrektor placówki.

Wystawa sprawia, że czujemy się jak w dawnej Gdyni. - Aż chciałoby się tu zamieszkać - mówi Krzysztof Lipski, jeden z pierwszych zwiedzających.

Klimat wioski rybackiej przybliża stara łódź, do której można wejść, a Gdynię letnisko - aranżacja plaży, gdzie na prawdziwym piasku wygrzewa się dwójka letników. Urządzone wnętrze sklepu z okresu międzywojennego przyciągało podczas otwarcia tłumy zwiedzających. Znaczna część ekspozycji poświęcona jest budowie portu. Zaaranżowano nawet naturalnych rozmiarów keson - skrzynię betonową, z jakich budowało się port. Historię miasta obrazuje ok. 40 tys. fotografii, które można oglądać w powiększeniu i na ekranach komputerów.

W sali kinowej na parterze nieustannie odbywają się projekcje filmów dokumentalnych o historii miasta.

Na trzecim piętrze budynku do końca grudnia potrwa wystawa "Gdynia i morze w malarstwie ze zbiorów MMG". Eksponowane są tam m.in. prace Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka i Zbigniewa Szczepanka.

- Zachwyca mnie, że muzeum jest bardzo nowoczesne, podoba mi swoboda z jaką można je zwiedzać bo nie ma tu sztywnego kierunku zwiedzania - mówi gdynianka Teresa Fojut - Olczak. - Wśród pamiątek dokumentujących żeglugę pasażerską zobaczyłam torebkę, taką samą jaką nosiła moja mama - dodaje.

Dzisiaj i w niedzielę wstęp do Muzeum jest wolny. Bilet wstępu do muzeum będzie kosztował - normalny 7 zł. , ulgowy - 4 zł. W piątki wstęp będzie wolny. Zakupione bilety będą uprawniały tego samego dnia do zwiedzania Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 i Sali Wystawowej Centrum Kultury i Rozrywki "Gemini" przy ul. Waszyngtona 21.
(aria)

Miejsca

Opinie (95) 5 zablokowanych

  • gdanski trollu

    skoro trasa Kwiatkowskiego jest spozniona o 15 lat to o ile spozniona jest rozbudowa Slowackiego? O 1000? A o ile jest spozniona przebudowa Spacerowej? Tez o 1000? Trasa W-Z bedzie gotowa na 2000 lecie Gdanska? Obwodnica poludniowa tez spozniona o 1000 lat? Jakim cudem 1000-letni Gdansk NIE MA ani jednej porzadnej drogi laczacej miasto z obwodnica? Jakim cudem ten 1000 letni Gdansk nie ma ZADNEJ sensownej drogi tranzytowej - ruch z W-wy jedzie wprost przez miasto? Jakim cudem nie ma zadnej normalnej drogi do gdanskiego portu? 1000 lat zaniedban?
    Piszac o gdanskich trollach mialem na mysli wlasnie takich jak ty. Wasz Gdansk dostal prawa miejskie w 1945 roku.... powolywanie sie przez przybledy na 1000 letnia historie Gdanska to bezczelne naduzycie - gdanszczanie nie chcieliby miec z takimi zakompleksionymi wiesniakami nic wspolnego.....

    • 0 0

  • muzeum !!!!!!!

    śmiech co ma nowoczesność z muzealnictwem moloch betonowy. Strasznie podobny do DH"Batory" pewnie ten sam architekt(którego z prezydentów znajomy?)ten bunkier projektował i pewnie za nie małe wynagrodzenie, podobnie jak koszty wybudowania muzeum za grube miliony. Gdynia stoi w miejscu nie rozwija się inwestycje realizowane teraz to plany jak się nie mylę z lat 90.Po za tym to teraz klub wzajemnej adoracji koleś kolesia przygarnia i nikogo nie interesuje miasto tylko własna kiesa. Ciężko patrzeć jak z lidera zrobił się ledwo zibiący ogon i te kłamstwa i propaganda obecnej władzy bardziej układu który tak szybko zapomniał o tej co nadała sens i wytyczyła scieżki miastu.

    • 0 0

  • extra

    Taaaaa,exstra gdansk oddaje do uzytku.....pod warunkiem ze Kasia zalatwi pieniazki..hehehehe smiechu warte jaki samorzad taki RZAD

    • 0 0

  • bo działa naprawdę

    duże brawa. Będe tam ciągle wracać.Mam też nadzieję na następne archiwalne filmy -to dopiero przezycie.

    • 0 0

  • zrobić coś z niczego

    muzeum nowości... Ale to jest wlaśnie ciekawe

    • 0 0

  • do gdy-001

    . Więc towim zdaniem gdańsk nie ma 1000 lat. Ciekawe, ciekawe... to że wasza wioska rybacka powstała pare lat temu nie znaczy, że gdańsk też. A ile wasze cudowne "miasto " ma dróg do obwodnicy??? Powiem ci baranie - 0. Tiry was rozjeżdzają i taka jest prawda. Wy śledzie macie po prostu wyprane mózgi. Szczurek leci na starym haśle "1000 razy powtarzane kłamstwo staje się prawdą". I mu wychodzi, ale jak ma do czynienia z takimi imbecylami to co tu sie dziwić....

    • 0 0

  • gdanski trollu

    zapewne to bliskosc haldy w Wislince wplywa na twa niska sprawnosc umyslowa. Naukowcy twierdza iz zawarty w haldzie fluor w znaczacy sposob moze obnizac sprawnosc intelektualna osob przebywajacych w poblizu haldy....
    To takie male naukowe wytlumaczenie twego trollowania.
    Co do historii Gdanska - toz te wasze kamieniczki na Dlugiej to wczesny Gomulka - a nie renesans... - To nawet nie sa zabytki tylko, no wiesz taka imitacja....
    Za to kamienice w Gdyni na Swietojanskiej, 10 lutego - sa i autentyczne i starsze od waszych gomulkowskich zabytkow. Jak pisalem wczesniej mamy wlasna AUTENTYCZNA historie i korzenie - nie musimy stroic sie w cudze piorka ja ty i tobie podobne trolle.

    • 0 0

  • WolnE Miasto Gdańsk, Szybka i Nowoczesna Gdynia

    Na życie należy patrzeć w dzisiejszych czasach bardziej pragmatycznie to wcale nie znaczy, że popieram wszystkie drastyczne metody stosowane w Chinach jako dobre. Myślę jednak, że rozumienie demokracji w naszym wydaniu i tu na forum może okazać się nie tylko zbędne, ale i w swych dalszych skutkach zgubne. Jeśli jeden czy drugi matołek jest odporny na wiedzę kulturę i nasze dziedzictwo, należałoby go przewiedźże na "Szubieniczną Góre" na miejscu, której stanął gmach Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. No, ale górka zabudowana a idiotów broni demokracja tak wiec nie możemy wymierzyć 100 batów. A ci z "wolnego" miasta myślą , że wszystko im wolno i plotą trzy po trzy para ... Szczegółowe prezentowanie durnych postów bez żadnych faktów denerwuje tylko dorosłych a podnieca właśnie nastolatków(zwłaszcza kibiców pewnego klubu), u których takie zachowanie bardzo imponuje. Takie wypowiedzi matołków nie tylko niszczą naszą gdyńska kulturę wprowadzając na forum wiochę. To właśnie wsiuny pozbawione troski swych prawowitych właścicieli, szabrowali dwory szlacheckie i rezydencje magnackie oraz wille gdyńskie. Często w imię ówczesnej władzy UB.
    Teraz zależy nam, by Europa i nasze dziedzictwo trafiły do tych, którzy nie są fachowcami w dziedzinie szeroko rozumianej ochrony zabytków, kultury( w tym materialnej), historii najnowszej: konserwatorami, architektami, ... Właśnie to Muzeum Miasta Gdyni upowszechnianie wiedzy o naszym dziedzictwie ułatwi jego ochronę i będzie promowało dobre imię nie tylko o mieście, ale i o ludziach , którzy tu żyli ciężko pracowali, tworzyli, ginęli za to miasto i Polskę, ale i odpoczywali - co widać na zdjęciu. Właściwa kultury i dziedzictwa nie tylko ochrona zabytków wymaga odpowiedniej edukacji - i to od najmłodszych lat: w przedszkolach i szkołach podstawowych. Gdyby już dzieci uczyły się o znaczeniu i konieczności ochrony naszego dziedzictwa, o wiele łatwiej byłoby dbać o kulturę i zabytki. Na dzień dzisiejszy - co widać na tym forum w tej konkretnej sprawie jest tak, że wszyscy wypowiadają sie jaki to Gdańsk wspaniały - no i niech taki będzie, naprawdę tego mu życzę, ale nie można odebrać Gdyni, że była/jest miastem oknem Polski na świat, które dowodziło polskich możliwości. Także tego, że nowa siedziby Muzeum Miasta Gdyni to "całkiem uzasadniona i potrzebna inwestycja kulturalna". Bo to, Gdynia w 1939 r. była jednym z symboli polskiego oporu przed niemiecką agresją tu dużo wcześniej niż w innych częściach Polski czuło sie to co miało nastąpić dlatego m.in. w większości przedwojennych kamienic domów i willi są duże bunkry. To dlatego potem stała się twierdzą, w której padały najdłużej strzały rozpoczynające II wojnę światową. Może kiedyś przechadzając się po tutejszych udostępnionych bunkrach, można będzie dotknąć historii, bo nie od dzisiaj budzą ciekawość. Skąd się tu wzięły? Kto je zbudował? Kiedy i dlaczego? Być może tymi obiektami będzie więcej zainteresowanych niż WIELKIMI MUZEAMI I ZABYTKAMI GDAŃSKA - są to tylko moje dywagacje.
    Jakie to proste a jednocześnie trudne i złożone, ponieważ w muzealnictwie też są trendy i "mody", ale to już inny temat.
    Jeszcze raz gratulacje dla Władz Gdyni za cenną i b.potrzebną inicjatywę, którą docenił nawet pierwszy obywatel.

    • 0 0

  • szczurek kugluje z Kaczorami

    ale obciach, Tusk mu to zapamięta

    • 0 0

  • Najwiekszym kuglarzem to Ty jesteś koleś

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane