• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe pomysły na ożywienie ul. Świętojańskiej. Mają sens?

Patryk Szczerba
12 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Kampania ma być początkiem szerszej promocji nie samej ulicy Świętojańskiej, ale kompleksu handlowo-usługowego. Może się jednak przyczynić także do rozwoju ulicy, na co liczą kupcy i handlowcy. Kampania ma być początkiem szerszej promocji nie samej ulicy Świętojańskiej, ale kompleksu handlowo-usługowego. Może się jednak przyczynić także do rozwoju ulicy, na co liczą kupcy i handlowcy.

Bilbordy reklamujące ul. Świętojańską zobacz na mapie Gdyni to początek kampanii promocyjnej kompleksu handlowo-usługowego Baltiq Plaza, który powstanie na Skwerze im. Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Planowana data zakończenia nierozpoczętej jeszcze nawet budowy to jednak dopiero 2015 rok. Kupcy i przedsiębiorcy ze Świętojańskiej nie zamierzają czekać tak długo i chcą ożywić swoją ulicę już teraz.



Ulica pozostaje zamknięta tylko przy okazji okolicznościowych, miejskich imprez. Ulica pozostaje zamknięta tylko przy okazji okolicznościowych, miejskich imprez.
Kampania promocyjna, w której centrum znalazła się ulica Świętojańska, trwa od kilkunastu dni. Wykorzystano w niej grę słów związaną z pierwszą literą, m.in. w słowa: kultowa, kunsztowna, kulturalna, które zmieniły się na qultowa, qunsztowna, qulturalna. W ten sposób ulicę Świętojańską opisują billbordy, strona internetowa oraz profil na Facebooku.

Wbrew pozorom za kampanią nie stoi miasto, a jedna z firm deweloperskich. Finałem ma być otwarcie kompleksu Baltiq Plaza, w skład którego wejdą dwa budynki i pasaż z punktami usługowymi oraz restauracjami. Kiedy to się stanie? Nieprędko, bo budowa, która jeszcze się nie rozpoczęła, ma się zakończyć w 2015 roku.

Rozpoczętej akcji z zainteresowaniem i nadzieją przyglądają się kupcy i przedsiębiorcy, którzy po otwarciu Centrum Riviera zbierają siły do walki o klientów.

Czy próby ożywienia ul. Świętojańskiej mają sens?

Czytaj też: Co otwarcie centrum Riviera zmieni na trójmiejskim rynku?

Pomysłem na pokazanie innego oblicza ul. Świętojańskiej jest m.in. zaplanowana na pierwszy wiosenny wieczór impreza promująca ulicę. Jej organizatorami są powstałe w ostatnich miesiącach klub Gdynia 2026 oraz inicjatywa społeczna Nowe Śródmieście, których twórcy postawili sobie za cel przekonanie mieszkańców, że Świętojańska wciąż może tętnić życiem i warto na niej robić zakupy.

- Miasto w czerwcu zwyczajowo urządza najkrótszą noc roku, my niezwyczajowo urządzimy najdłuższą noc w roku w marcu. 21 marca, od godziny 18 do północy, na odcinku od ul. Żwirki i Wigury zobacz na mapie Gdyni do 10 lutego zobacz na mapie Gdyni Świętojańska stanie się deptakiem, a na jezdni ustawi się 120 zabytkowych aut. Oprócz tych atrakcji, goście będą mogli odwiedzić otwarte do północy restauracje, bary, kawiarnie, księgarnie oraz wybrane sklepy i butiki, korzystając ze specjalnej oferty promocyjnej - wyjaśnia Arkadiusz Brzęczek, jeden z inicjatorów powołania Nowego Śródmieścia oraz założyciel Klubu Gdynia 2026.

Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in. wystawy historycznych zdjęć Gdyni, które będą prezentowane w punktach handlowych zlokalizowanych w różnych częściach ulicy.

W zaaranżowanym minimuzeum będzie można zobaczyć dużą prasę elektryczną, przerobioną z gazowej, z początku XX wieku, a obok - podręczną prasę oraz gilotynę do papieru.

- Perełką będzie tzw. "bostonka" do ręcznego drukowania wizytówek, urządzenie datowane na 1890 rok. Poza tym zaprezentujemy zabytkową wagę oraz bogaty zestaw czcionek, w tym czcionki drewniane. Zaprezentowane też zostaną faksymilia podpisów. Prawdziwą gratką jest metalowe logo najstarszego herbu Gdyni, tego prawdziwego, z krzyżem południa - zachęca Arkadiusz Brzęczek.

Do działań promocyjnych imprezy włącza się też miasto, które wydrukuje m.in. plakaty zapraszające 21 marca na ul. Świętojańską. Dodatkowo, wciąż trwają prace nad uatrakcyjnieniem wydarzenia. Urzędnicy z ZDIiZ z kolei zachęcają do wypełnienia ankiety, która ma dać odpowiedź, jakie ulice w centrum powinny być zamknięte dla ruchu. Pierwsza została przeprowadzona na ulicach. Kolejne mają być dostępne internetowo. W grę wchodzi ul. Starowiejska zobacz na mapie Gdyni, al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni ze Skwerem Kościuszki oraz ul. Świętojańska, na temat której można wyrazić swoje zdanie na stronie Mobilnej Gdyni.

- Zależy nam, żeby zapytać jak najwięcej osób, nie tylko mieszkańców, ale także turystów, sklepikarzy, wynajmujących biura w centrum. Chcemy otrzymać odpowiedź, która z tych ulic powinna zostać otwarta bardziej dla pieszych. Zaczynamy od ul. Świętojańskiej, bo wzbudza najwięcej emocji - opowiada Alicja Pawłowska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Wyniki mają być kanwą do dalszych działań w zakresie uregulowania ruchu w centrum. Po zebraniu opinii planowane jest zamknięcie na jakiś czas najczęściej wskazywanej przez mieszkańców ulicy. Całość odbywa się w ramach projektu unijnego Civitas Dynamo, na którego realizację zadań Gdynia z Unii Europejskiej otrzymuje blisko 800 tys. euro.

Wydarzenia

Świętojańska wita wiosnę - Równonoc (4 opinie)

(4 opinie)
zlot, pokaz

Opinie (222) 2 zablokowane

  • może ...

    ...tą świętojańską zadaszyć jak w mediolanie. Dla mnie bajer

    • 9 1

  • mam pomysł, kontynuację mądrości wiecie kogo (1)

    jeszcze ograniczyć liczbę miejsc parkingowych i podnieść opłaty za parkowanie.

    • 4 1

    • dokładnie

      podniesc podatki na swietojanskiej to zaraz wszystko ruszy !

      • 3 0

  • Zabudowa w miejscu pomnika harcerzy (1)

    jest kolejnym cudownym pomysłem na miarę centrum Kwiatkowskiego... Tylko pogorszy sprawę a dodatkowo oszpeci okolicę, komu przeszkadza kawałek zieleni i ławeczki? :/ żal. i tak makabryczna nazwa BALTIQ PLAZA - litości...

    • 8 1

    • zaścianek...

      jasne, najlepiej nic nie ruszać - grunt, żeby zostały ławeczki dla drobnych pijaczków i kilka metrów kwadratowych trawnika, żeby nasze pieski miały gdzie na świętojańskiej komfortowo kupke zrobić. i te prastare łany przyrody w centrum Świeńtojańskiej nazwijmy najlepiej "łan staropolski im. ą ę Bogumiły Brzęczyszczykiewicz", żeby się tam za żadne skarby żadna niepatriotyczna nazwa nie wdarła. i bronić! krzyżem i zniczem, bronić przed prywatnym kapitałem! niech se nie myśli prywatny właściciel, że se na prywatnej parceli coś może postawić. nasze to!! święte!!! buuuuhahaha! co za zaścianek

      • 0 1

  • Przepis - jak zabić fajne miasto (1)

    1.wziąść 1 szczura
    2.1 Stępę i 1 Karzyńskiego
    3.parę kolesi z podwórka
    4.qupę pijarowców i klakierów
    5.egzaltowaną rzeczniczkę prasową
    6.paru kolesi strategów
    garść megalomani , boskości , nieomylności ,
    i Qupę cudzej kasy .
    Wszystko wymieszać na prywatnych gruntach .
    Odciąć masę od wody .
    Jak zdycha -dalej robić fajerwerki i igrzyska.
    Doić z kasy masy .
    Trup jak w banqu.
    Żałosne -
    nowa eqipa będzie spłacać długi nieboszczki Gdyni ?
    Świętojańska i całe centrum ZDECHŁO !
    Żadne daszki nie pomogą .
    ludzi wyssało z centrum qretyńskie myślenie o urbanistyce wedle Stępy
    Promowanie ulicy ? Pola Elizejskie na Kaszubach ?
    a ta nazwa , qqqqqqqqqqq , to kompleks prowincjonalnego śledzia ,
    co mu nie wyszło być choćby dorszem .

    • 18 3

    • i od razu widać, że ci się w życiu wiedzie, że uffff

      Woreczek żółciowy, marskość wątroby, sledziona - co ci dolega? Wyrazy współczucia!I pozostałym kilku tutaj wiecznie narzekającym też .

      • 1 2

  • Qwa mać - i wszystko jasne!

    • 4 1

  • Sqerek zabudować? Harcerze ! Czuwaj ! (1)

    Było już 15 konkursów na ten sqerek . I co z tego ? Pomnik won , harcerze do budy .Zielone w Gdyni ? Na Świętojańskiej ?
    Znowu jakiś Qombinator kręci lody , Jedyny wiu na Kamienną Górę będzie zaklajstrowany .Szczelnie. Wizki- ściemki już w robocie .
    A architekcik- cielebrycik znowu walnie qnocik .
    I mata Rywiere , to cicho wyborcy !
    Piwo jest ? To won .

    • 6 3

    • pomnik będzie niedaleko i w ładnym miejscu

      przy Słowackiego, u podnóża Kamiennej Góry u wylotu Zwirki i Wigury.

      • 2 0

  • żeby ozywić Gdynię, trzeba wyraźnie postawić na promocję chodzenia pieszo

    i stawiać na bliską, aktywną mobilność (czytaj: rowery). Dobrym krokiem w kierunku ożywienia Placu Kaszubskiego i Świętojańskiej byłaby budowa krytej, otwieranej kładki pieszo rowerowej z Oksywia do centrum Gdyni (obok dawnego Dworca Morskiego - teraz Muzeum Emigracji. Do tego potrzeba wyobraźni, odwagi i konsekwencji w działaniu.

    • 2 3

  • chcecie zlikwidowac Banken strasse?

    Budynki są prywatne i właściciele maja w d*pie wasze starania o ożywienie ulicy, oni chcą kase a bawia się w Sopocie.
    jedyną alternatywą jest wyłączenie z ruchu Starowiejskiej i dalej do Dalmoru, gdzie ma powstać podobno setki barów przy nowej marinie.

    • 3 1

  • falstart (2)

    Trzeba było pomyśleć o tym 15 lat temu i nie wyrzucać handlowców. Gdynia zawsze powinna trzymać linę handlową, Sopot rozrywkowy a Gdańsk zabytkowy. To naturalny podział.Połakomiliście się na banki to teraz macie efekty. Odtworzyć to co było to następne 15-20 lat . Dzisiaj Gdynia byłaby potęgą handlową wraz z całą dodatkowa infrastrukturą a tak jest dziurą i nic już nie pomoże.Macie to na własne życzenie

    • 7 3

    • a kto wyrzucał handlowców? (1)

      • 2 0

      • ktos na pewno

        • 0 1

  • (3)

    Głupota większości ludzi piszących tutaj komentarze jest po prostu przerażająca. Czy ja, jako osoba nie będąca właścicielem lokalu w kamienicy na Swiętojańskiej miałbym popierać wspieranie miasta (w sposób oczywisty, czyli finansowy) w utrzymaniu dotychczasowej funkcji ulicy i cen wynajmu jakie płaca tam podmioty gospodarcze ? Powstanie Riviery nic dla Świętojańskiej nie zmieniło a twierdzenie, że jest inaczej to po prostu żal za łatwymi czasami. Rivirra zabrała klientów Galerii Bałtyckiej , Klifowi i Batoremu oraz podobnych im centrów, gdzie zakupy połączone z możliwością zjedzenia czegoś czy chwili odsapnięcia nie wymagają wychodzenia na zewnątrz, co w warunkach od jesieni do wiosny wiąże się z ciągłym ubieraniem / rozbieraniem odzieży. Z tego powodu żadna ulica w wielkim mieście nie będzie już spełniać takiej funkcji jak kilkadziesiąt lat temu. Pomysłem jest więc obłożenie całej ulicy - zmienionej na deptak - lokalami typu kluby, restauracje, kawiarnie itp. Mozna by to nazwać elegancko przestrzenią publiczną. Utopia. Każdy lokal musi zarobić na siebie czyli: czynsz, media, zezwolenia, zakupy, personel, odpady. I co jak myślicie, przy stawkach jakie mamy na takiej ulicy, jakie obroty musi mieć taki lokal? Podpowiem - takie jak dzięki obsługi klienta zyski ma oddział banku na tej samej ulicy. Czyli jeżeli np. Bank na operacjach jakich dokonali klienci odwiedzający oddział zarobił 100 tyś zł. w miesiącu to tyle samo musiałby zarobić lokal gastronomiczno - rozrywkowy, aby się opłacił. Stać na to tylko kilka działających drogich lokali. Tańsze się nie utrzymają, na drogie zabraknie klienteli. Bo dla lokalu klient co w godzinę wyda 30 zł na kawę i ciastko (ciekawe ilu piszących jest stać na wydanie codziennie po pracy 30 zł na kawę i ciastko na mieście, a potem 30 zł na obiad) to żaden klient. Przy powiedzmy 10 stolikach po 4 osoby (duży lokal jak na Świętojańską) oznacza to 1200 zł przychodu w godzinę. Średnio 6 godzin dziennie maksymalnego obłożenia, to miesięcznie nieco ponad 200 tyś przychodu. Przy zyskowności powiedzmy 30% (dużej) daje to koło 60 tys miesięcznie za lokal - słabo, a przy założeniu idealnie dużego ruchu. Dlatego pamiętajcie - dla właściciela wasze super chwile przy lampce wina, czy filiżance kawy to strata finansowa, bo liczy się obrót.
    Druga sprawa jest fakt struktury zamieszkania na Świetojańskiej - albo ludzie starsi , pragnący spokoju, albo ludzie bogaci - szukający tego samego. Pamietac o tym należy, bo świętojańska, to nadal głównie mieszkańcy, nie lokale użytkowe. W życiu się nie zgodzą, na ulicę tętniącą życiem całą noc.
    Trzecie - deptak. Polepszy życie rowerzystów i spacerowiczów, nie zwiększy obrotów lokali. Nawet panie robiące zakupy w butikach nie będą wracały do domu autobusem z wielkimi (z reguły prawie pustymi) siatami z logami butików. Wybiorą wycieczkę do outletu albo centrum przy obwodnicy ale z dojazdem niż bieganie po mieście.
    Po ostatnie to samo co po pierwsze - dlaczego niby miasto miałoby szczególnie wspierać kamieniczników wynajmujących lokale? Ich biznes - ich problem. To nie fabryka, czy zakład produkcyjny aby objąć go szczególną opieką.
    Świętojańska nigdy nie będzie już jak kiedyś i po prostu trzeba się z tym pogodzić.

    • 9 3

    • skandal !

      • 0 1

    • masz absolutną rację!

      od pierwszego po ostatnie zdanie!
      Własnie wypełnilam ankiete dotycząca ruchu na Swietojańskiej (na stronie mobilnagdynia) i opowiedziałam sie za ruchem takim jak jest i wyłączeniem z ruchu podczas weekendów. Własnie mając na uwadze interesy i optyke zarówno mieszkańców, jak i właścicieli kamienic i lokali. Nie mozna zamykać tej ulicy bo to jej tylko zaszkodzi.
      Ona się teraz bardzo zmienia. Widać jak bardzo. I kamienice sa coraz bardziej zadbane i jest coraz więcej miłych lokali. Ale one same sie nie poprowadza. To wymaga cięzkiej pracy , serca i pomysłu - moze w odwrotnej kolejnosci;). A na to nie ma checi. Na poczatku lat 90-tych pojawiło sie mnóstwo "butików" z tureckimi ciuchami, potem ciuchlandy, potem banki. Teraz jest czas na gastronomie. Panta rei

      • 1 0

    • Dziękuje Tobie za ten komentarz. Podpisuje się pod każdym zdaniem.

      Kilka stron wcześniej napisałem coś podobnego,ale bez tak szczegółowego rozwinięcia,ale chodziło mi właśnie o to co tu opisałeś,czyli centra handlowe jako sposób na handel połączony z rozrywką w dzisiejszych czasach i struktura mieszkańców Świętojańskiej.Chcąc lub nie ,ale ta ulica zmienia sie w kierunku miejsca do mieszkania dla ludzi ceniących sobie miejskie życie w bezpośredniej bliskości wszystkich miejscowych atrakcji kulturalnych i spacerowo - wypoczynkowych oraz wszelakiego rodzaju instytucji urzędowo-bankowych.Takie mamy czasy i taka jest przyszłość tego miejsca bo obserwuje to na codzień.Pozdrawiam.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane