• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konserwator zabytków nie pozwoli na rozbiórkę LOT-u

Ewa Budnik
31 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Według opinii posiadanych przez konserwatora wojewódzkiego istniejący przy Wałach Jagiellońskich budynek posiada cechy zabytkowe. Według opinii posiadanych przez konserwatora wojewódzkiego istniejący przy Wałach Jagiellońskich budynek posiada cechy zabytkowe.

W najbliższych latach w miejscu budynku LOT nie powstanie ani Danziger Hof, ani żadna inna zabudowa. Wojewódzki konserwator zabytków właśnie odmówił rozbiórki istniejącego budynku LOT. Odwołanie w tej sprawie zapewne trafi do ministerstwa.



Na działkach, gdzie stoi budynek LOT:

W październiku ubiegłego roku na miejskim, ograniczonym przetargu właściciel prawa użytkowania wieczystego pod budynkiem LOT - firma Elfeko - kupił sąsiedni grunt (pomiędzy budynkiem LOT a Pasażem Królewskim). Teoretycznie oznacza to, że miałby on teraz możliwość zrealizowania w tym miejscu większej zabudowy, niż była planowana poprzednio. Pod tym kątem w 2017 roku przeprowadzony został przewidujący dwa warianty zabudowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny.

Danziger Hof. Pragnienie odbudowy



Danziger Hof. Zdjęcie z lat 20./30. XX wieku. Danziger Hof. Zdjęcie z lat 20./30. XX wieku.
Przy okazji każdej informacji o zabudowie tego terenu powraca dyskusja na temat odbudowy zniszczonego w czasie wojny hotelu Danziger Hof (Gdańskiego Dworu). Jego budowa zakończyła się w 1898 roku, a spalony i zniszczony został w czasie działań wojennych w 1945 roku. W krajobrazie Gdańska istniał zatem przez 47 lat. Zwolennicy odbudowy z nostalgią przywołują niezwykle bogate zdobienia elewacji w modnym ówcześnie stylu neorenesansowym. Przeciwnicy rekonstrukcji powołują się z kolei na przyjętą w 1964 roku Kartę Wencką, z której wynika, że raz zburzone obiekty zabytkowe nie powinny być rekonstruowane. W jej świetle powstająca architektura ma być znakiem czasów, w których jest realizowana.

Czytaj także: co o odbudowie Danziger Hof sądzą historycy i architekci

Petycję w sprawie odbudowy hotelu w historycznym kształcie na ręce pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków złożyli przedstawiciele Fundacji dla Gdańska i Pomorza.

Czytaj także: głos za dawną architekturą - w Europie przybywa rekonstrukcji

Konserwator nie może nakazać rekonstrukcji



Sęk w tym, że w obecnym systemie prawnym konserwator nie może jednoznacznie narzucić, jaka ma być architektura budynku. Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę musi (w przypadku obiektu tak zlokalizowanego jak budynek LOT) dołączyć tzw. uzgodnienie od władz konserwatorskich. Nie oznacza to jednak, że konserwator może właścicielowi działki nakazać rekonstrukcję, nawet jeśli budynek miałby mieć nowoczesną konstrukcję i podział wewnątrz, a odtworzoną tylko fasadę.

- W miejscu, gdzie nie została formalnie nakazana rekonstrukcja, konserwator nie ma prawnej możliwości, by wymusić na inwestorze zastosowanie konkretnego rozwiązania architektonicznego. Może tylko pracować z inwestorem i zatrudnianym przez niego architektem nad ostatecznym kształtem projektu zaproponowanego przez inwestora - potwierdza Marcin Tymiński, rzecznik prasowy konserwatora wojewódzkiego. - Konserwator podchodzi życzliwie do pomysłu odbudowy Danziger Hofu, ale nie może tego wymusić. Do tej pory w urzędzie nie został przedstawiony projekt, który by się równał rozwiązaniom XIX-wiecznym, czyli z czasów, kiedy Danziger Hof został zbudowany.
Przedstawiciel Elfeko podkreśla z kolei, że przeprowadzony w 2017 roku konkurs przewidywał wariant zabudowy działki pod budynkiem LOT i działki sąsiedniej. Projekt pracowni KD Kozikowski Design, który zajął wtedy drugie miejsce, nadal uważany jest za podstawę do dalszych uzgodnień z konserwatorem. Jak się dowiedzieliśmy, inwestor nie bierze pod uwagę rekonstrukcji Danziger Hofu - taki projekt byłby technicznie bardzo trudny w realizacji i nie spełniałby współczesnych wymogów bezpieczeństwa.

Projekt pracowni KD Kozikowski Design przez inwestora, firmę Elfeko, nadal uważany jest za podstawę do dalszych dyskusji o ostatecznym kształcie zabudowy. Projekt pracowni KD Kozikowski Design przez inwestora, firmę Elfeko, nadal uważany jest za podstawę do dalszych dyskusji o ostatecznym kształcie zabudowy.

Nie ma zgody na rozbiórkę budynku LOT



Tak czy inaczej wymiana opinii na temat architektonicznego kształtu przyszłej zabudowy pozostaje w sferze dyskusji akademickiej. Na dzisiaj nie wiadomo, czy nowa zabudowa w tym miejscu w ogóle powstanie. Na chwilę obecną zablokowana została bowiem możliwość rozbiórki istniejącej zabudowy.

- W najbliższych dniach konserwator odmówi rozbiórki istniejącego budynku. Konserwator zasięgał opinii na ten temat w różnych źródłach, posiada opinie historyków sztuki, które wyraźnie wskazują że chociaż jest to współczesny budynek modernistyczny, to posiada cechy budynku zabytkowego - informuje Marcin Tymiński.
HISTORIA BUDYNKU LOT. OD SZKLANEGO PAŁACU DO OBSKURNEGO BLASZAKA

Przedstawiciel właściciela budynku nie zdecydował się komentować tej decyzji, ponieważ do firmy fizycznie ona jeszcze nie dotarła. Elfeko na jej wydanie oczekuje od prawie roku. W takich przypadkach procedura pozwala jednak odwołać się od decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Możliwy jest także scenariusz, w którym konserwator w oparciu o posiadane opinie rozpocznie procedurę wpisu budynku LOT do rejestru zabytków (w tej chwili znajduje się on w ewidencji zabytków - to niższa forma ochrony konserwatorskiej).

- Dotąd konserwator nie wszczął dla dawnego budynku LOT takiej procedury - mówi Marcin Tymiński.
Listopad 1973 roku. Budynek LOT w czasie, kiedy był jeszcze domem meblowym. W tym czasie uważany był za perełkę modernistycznej zabudowy. Listopad 1973 roku. Budynek LOT w czasie, kiedy był jeszcze domem meblowym. W tym czasie uważany był za perełkę modernistycznej zabudowy.

Miejsca

Opinie (791) ponad 50 zablokowanych

  • PiSowska paranoja!

    Niech zgadnę ten konserwator to jest z sekty PiS??

    Co to za zabytek?!!
    Żaden zabytek stara buda która powinna być rozebrana !

    • 2 12

  • opinia

    pamientajcie skundleni polacy ze to jest zawsze polskie miasto gdansk a lechia znaczy polska.

    • 3 2

  • Konserwator....... (2)

    Konserwator zabytków za dużo może.Pan/i/ zza biurka najlepiej wiedzą ,co jest zabytkiem ,a co nim nie jest.Budynek Sklepu Meblowego stał się zabytkiem zerowym,podobnie jak Cristal,a może Viking w Nowym Porcie.Odrobina opamiętania przyda sie miejskim urzędnikom.PS. Pamiętam czasy kiedy tych budynków nie było,i też było o.k.

    • 2 10

    • Cristal dostał nagrodę europejską w latach kiedy powstał....

      • 2 0

    • Pitolenie o Szopenie

      Swoją drogą odnośnie Nowego Portu to wiadomym że Wiking nie wart czegokolwiek ale d. MDK winien natychmiast zostać przejęty przez miasto, bo to jest właśnie kompletnie ignorowana placówka o świetnym położeniu, wielkim potencjale kultury ogólnej, no i naprawdę cudeńko i świadek architektoniczny, który powoli ulega destrukcji.

      • 0 0

  • super

    bravo jak nie maja zamiaru odbudowac danziger hoffu to niech ten budynek zostanie..te nowe projekty na zabudowe to totalny syfffffffffffffff...................

    • 7 2

  • opinia

    A kto i po co pytał Konserwatora?
    Może jak nazwa wskazuje zajmie się zabytkami

    • 1 7

  • Nalezy odbudować Danzinger Hof. Na zewnątrz historia, w środku nowocześnie. (1)

    W tym budynku w czasach WMG przez parę lat mieścił się Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

    • 4 7

    • dramat

      Pomysł odbudowy tego nieciekawego budynku DH jest objawem paranoi. Podobnie jak paranoikiem jest konserwator Strzok chroniący stojący tam barak. Tylko nowe odważne realizacje i w tym kontekście projekt Kozikowskiego mi odpowiada. Uważam go za dobrego architekta i wierzę, że będzie wiedział jak projekt poprawić.

      • 0 2

  • Koz. (1)

    Projektują wszystko co przypomina baraki

    • 6 0

    • żart ?

      jeżeli coś zarzucają Kozikowskiemu (akurat mnie podobają się jego projekty) to, że są za duże ale nie że są barakami.

      • 0 1

  • Jeśli budynek lotu jest dla kogoś symbolem PRL, to zapraszam do zapoznania się z historią Gdańska i architektury. Danziger Hof zaprojektowany był przez niemieckiego architekta w zniemczonym Gdańsku, w którym społeczność Polska była znikoma. Przed budynkiem stał pomnik cesarza niemieckiego. Czy to tez mamy ochotę odtworzyć? Jakim symbolem miała by być replika Danziger Hof???

    • 7 2

  • Ogromne podziękowania dla konserwatora zabytków za podjęcie tej decyzji!
    Tworzenie historii miasta nie polega na ciągłym wyburzaniu i budowaniu nowego.
    Miasto to tkanka, która jest tworzona stopniowo, przez dekady, lub wieki...
    Gdańsk był niszczony wielokrotnie, ale chyba nigdy wcześniej nie przez własnych mieszkańców...

    • 12 2

  • (2)

    Własne sentymenty, własny gust, powiązania z czasami PRL są nieistotne w tej dyskusji. Budynek lotu (w oryginalnej wersji) to świetny przykład architektury lat 50-tych i 60-tych i z tego wyłącznie powodu powinien być odrestaurowany tak jak wcześniejsze zabytki miasta.
    Doceniajmy, troszczymy się o to co mamy. Kochajmy to co nasze, budujmy na podstawach które już mamy. To jest jedyna droga do tworzenia własnej tożsamości.

    • 7 1

    • Nie popadajmy w jakąś paranoję (1)

      Przecież to prostokątny przeszkolony klocek z pięterkiem i z doklejoną na tyłach klatką schodową.

      • 0 2

      • I to jest właśnie kwintesencja modernizmu: minimalizm, funkcjonalność, wykorzystanie nowoczesnych technologi pierwszej połowy XX wieku.
        Na liście Unesco widnieje mnóstwo takich budynków.

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane