• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nurkowie detonowali torpedy na dnie Zatoki Gdańskiej

Michał Sielski
3 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Film Marynarki Wojennej z zakończonej 2 października akcji neutralizacji torped.


Poniemieckie torpedy z czasów II wojny światowej zneutralizowali nurkowie-minerzy 13. Dywizjonu Trałowców. Niewybuchy leżały na torze podejściowym do gdyńskiego portu.



Nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej rozpoczęli od identyfikacji obiektów za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego typu "Ukwiał". Szybko okazało się, że wypatrzone wcześniej "nierówności" to rzeczywiście niemieckie torpedy z czasów II wojny światowej.

Kolejnym etapem prac było zejście pod wodę specjalistów z Grupy Nurków Minerów, którzy zamocowali ładunki wybuchowe służące do zniszczenia niebezpiecznych obiektów. 4,8 kilograma ładunków wybuchowych w zupełności wystarczyło, by po leżących na dnie torpedach nie zostało śladu, co po kolejnym zejściu potwierdzili nurkowie.

- Niebezpieczne znaleziska zalegały na głębokości 30 metrów w odległości około 5 mil morskich od brzegu - mówi kmdr ppor. Czesław Cichy z Dowództwa Marynarki Wojennej.

Czytaj także: Gazy bojowe na dnie Bałtyku - zagrożenie poważne czy wydumane?

Operację unieszkodliwienia niewybuchów przeprowadziła załoga niszczyciela min ORP "Flaming" wraz z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców. Doświadczenia im nie brakuje, bo była to 50. tego typu operacja przeprowadzona przez Marynarkę Wojenną tylko w tym roku.

Ile jeszcze podobnych niespodzianek czeka na dnie Morza Bałtyckiego? Nikt nie potrafi tego dokładnie oszacować, ale wiadomo, że nie są to jedynie pozostałości po II wojnie światowej. Co jakiś czas znajdowane są niewypały nawet z I wojny światowej. Marna to pociecha, ale z tym problemem zmagają się wszystkie kraje nadbałtyckie. ORP "Flaming" uczestniczył ostatnio w neutralizacji niewybuchów u wybrzeży Litwy.

Według oficjalnych szacunków na dnie Morza Bałtyckiego jest 250 tys. ton amunicji, z czego ok. 65 tys. ton zawiera trujące gazy bojowe - głównie iperyt. Wszyscy badacze zagłębieni w temacie przyznają jednak, że najprawdopodobniej to liczby mocno zaniżone. Jeśli jednak optymistycznie - i mało realistycznie - założymy, że więcej broni na dnie Bałtyku nie ma, to i tak okaże się, że średnio co 100 metrów możemy natrafić na 100-kg bombę.

Miejsca

Opinie (70)

  • 68-letnie leżakowanie?

    Zastanawia mnie to, dlaczego akwen wodny przed portem nie został dotychczas dobrze zbadany pod tym kątem. Minęło już prawie 68 lat od zakończenia wojny. Przez tyle lat grzali d** y w tej naszej Marynarce Wojennej, z jej wieloma admirałami?

    • 2 0

  • bez sensu

    Jak mozna zrobic film o detonacji bez detonacji... brawo !!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane