• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

OPEC do gdynian: palcie w piecach

Michał Sielski
27 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jeśli polityka OPEC-u się nie zmieni, kominiarzy zobaczymy na dachach gdyńskich domów coraz częściej. Jeśli polityka OPEC-u się nie zmieni, kominiarzy zobaczymy na dachach gdyńskich domów coraz częściej.

Firma OPEC, która kilka miesięcy temu odebrała od marszałka województwa nagrodę za "miasta bez dymiących kominów", właśnie wypowiedziała dostawę ciepła niektórym mieszkańcom Chyloni. Będą musieli zainstalować piece, bo modernizacja sieci firmie się nie opłaca.



Czy decyzja OPEC-u jest słuszna?

Na przełomie roku Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chwaliło się nagrodą za likwidację ponad 100 kotłowni węglowych w Gdyni, Sopocie, Rumi i Wejherowie. Tymczasem teraz, po cichu, właśnie wypowiedziano umowy na dostawę ciepła mieszkańcom ul. Gospodarskiej zobacz na mapie GdyniPołudniowej zobacz na mapie Gdyni w Chyloni.

- Sieć jest stara, a jej modernizacja nieopłacalna, bo dostarcza ciepło do kilkunastu domów. Wypowiedzenia umów będą wysyłane do mieszkańców - potwierdza Dorota Ciura z działu umów firmy OPEC.

Wypowiedzenia mają trafić do mieszkańców jeszcze przed końcem maja. Mieszkańcy są oburzeni, nie wyobrażają sobie montowania pieców w swoich domach.

- Za zbudowanie sieci ciepłowniczej po połowie zapłacili mieszkańcy i władze miasta. Potem została ona przekazana OPEC-owi i przez nich eksploatowana. Od przedstawicieli OPEC-u usłyszeliśmy, że koszty modernizacji sieci nie zwrócą się w ciągu 10 lat i wynoszą w przybliżeniu 360 tys. zł. Dlaczego nie pomyśleli o modernizacji przez te wszystkie lata? - denerwuje się jeden z mieszkańców ul. Południowej, pragnący zachować anonimowość.

Większościowym właścicielem OPEC-u jest Komunalny Związek Gmin Doliny Redy i Chylonki (72,3 proc. udziałów), gmina miasta Gdyni posiada 23,3 proc., a symbolicznymi właścicielami są jeszcze Wejherowo i Rumia.

Wszystkie miasta, a zwłaszcza Komunalny Związek Gmin Doliny Redy i Chylonki, chwalą się proekoloogicznymi inwestycjami. W tym wypadku jest jednak całkiem odwrotnie.

- Takie sytuacje są bardzo rzadkie, najlepiej, by wcale ich nie było, ale w przeszłości podobna już zdarzyła się w Orłowie - mówi Stanisław Szwabski, który jest przewodniczącym gdyńskiej rady miasta oraz członkiem zarządu Komunalnego Związku Gmin Doliny Redy i Chylonki. - Wtedy OPEC pomógł mieszkańcom Orłowa przejść na alternatywne źródła ogrzewania. Zachęcam mieszkańców Chyloni do wybrania reprezentacji i kontaktu z firmą. Nie wyobrażam sobie, by w tym przypadku było inaczej, wystarczy powołać się na przykład Orłowa - podkreśla przedstawiciel właściciela firmy.

Miejsca

  • OPEC Gdynia, Opata Hackiego 14

Opinie (142) ponad 10 zablokowanych

  • Basen jest podgrzewany biogazem wytwarzanym przez kąpiących się.

    • 5 0

  • Polska to kraj po potpierany patykami .

    • 5 2

  • Skandal

    To jest skandal. Powstaną kolejne źródła dymu na Chyloni. I tak w chłodne bezwietrzne wieczory można się uwędzić - nawet mieszkania nie można przewietrzyć. A może OPEC wchodzi w układ z gazownikami, próbując jeszcze bardziej uzależnić Polskę od rosyjskiego gazu .................... ?

    • 5 1

  • i bardzo dobrze kupujcie solary (8)

    - kolektory słoneczne, których koszt założenia (np. o powierzchni 2 mkw.) w domu jednorodzinnym to wydatek rzędu ca 7 tys. zł.

    A właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe,.. będą mogły od września 2010 r. skorzystać z dotacji na zakup i montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych.

    Mogę tylko przyklasnąć, że Firma OPEC Gdynia, która już została nagrodzona za "miasta bez dymiących kominów", obecnie może zostać dodatkowo wyróżniona jako propagatorka ekoenergii. Miasto powinno pomów w negocjacjach z ew. zbiorowym porozumieniu z NFOŚiGW, który przewiduje podpisanie umów z bankami do końca czerwca 2010 r no i wzmocnienie pasywności istniejącego tam budownictwa.

    Sytuacja ta wbrew pesymistom może pomóc nam wszystkim:))

    • 2 8

    • noo dziś zachmurzenie 100%, wydajnośc takich solarów to 15% nominalnej (1)

      będzie słońce abo ni
      Jak jest słońce jest ciepło
      jak nie ma słońca to nie ma czym grzać.

      • 1 0

      • No to się dziwie

        Wg oceny Instytutu Energetyki Odnawialnej sprzedaż na polskim rynku solarów wzrosła w porównaniu z 2008 r. o 11 proc. Najwięcej kolektorów kupują mieszkańcy Małopolski, Śląska i Podkarpacia dlaczego Gdynia jest na szarym końcu? Toż to najbardziej słoneczne miasto! Nawet Finlandia ją wyprzedza, ale co tu się dziwić jak się ma takich pesymistów. Pewnie optymiści wyemigrowali:((

        • 0 3

    • (1)

      Solar wspomaga jedynie uzyskanie odpowiedniej temperatury ciepłej wody użytkowej, pozostaje kwestia centralnego ogrzewania i uzyskania odpowiedniej temperatury c.w.u. w dni pochmurne - inne źródło energii cieplnej jest niezbędne, solar nie może być głównym, a już na pewno jedynym źródłem uzyskiwania ciepła.

      • 2 0

      • no widzisz, rzuciłem tak jako przykład SOLAR,

        bo idą dofinansowania a jest to odnawialne źródło energii, ale narzekacze (ja to bym im nawet elektryczną energie wyłączył) bo sieją tu tylko skrajny defetyzm.
        Gdynia musi popracować nad odnawialnymi źródłami energii, a takim dobrym motywatorem jest scenariusz z życia wzięty a zwłaszcza z ekstremy. Jak wiemy najwięcej wynalazków rodzi się na wojnie, a dla czego? To pytanie pewnie nie dla darmozjadów i maminsynków:))

        Należy częściej odłączać zasilania wtedy zrodzi się więcej kreatywnych przedsiębiorczych optymistów.

        A nuż Gdynia przez to stanie się zagłębiem w wykorzystaniu nowych technologii np ogniw paliwowych (fuel cells), dlaczego jesteśmy w "zadupiu" nie tylko europy, ale nawet regionu bałtyckiego:))

        • 0 0

    • Bezstronny, (3)

      możesz pisać peany na temat Szczurka, Samorządności, UM Gdynia oraz podległych im firm i instytucji - nikt Ci tego nie zabroni.

      Tylko prośba: zmień nick. Bo ośmieszasz i siebie, i to co piszesz.

      • 0 0

      • o ten "Bezstronny"..., gdy tylu mamy tu partyjnych stronnych:)) (2)

        Gdzie ja tu pisze o prezydencie dr. W.Szczurku? Samorządności, UM Gdynia? Ja mogę zrozumieć Ciebie jako czarnoPiRowca młodzieżówki tej czy inne?
        Natomiast ja jestem neutralny, a głównym punktem odniesienia w kwestii regulacji działalności administracji publicznej i jej funkcjonowania jest konstrukcja państwa prawnego właściwej działalności publicznej na każdym szczeblu. To na pewno Wam się może nie podobać i to rozumie, a nawet mam dowód w postaci negatywnych klików (-). Lecz tak się składa, że ja mam swój rozum i swoje wiem i taki jak Ty czy tobie podobni nie są w stanie mnie zniechęcić do prawdy, uczciwości i bezstronności. Według. J. Schwarze, tam gdzie dąży się do urzeczywistnienia idei państwa prawnego na różnym szczeblu władzy i jej przedstawicielstwa (the control of the administration by law), związanie administracji prawem jest pierwszym celem regulacji administracyjnoprawnej i właściwej kontroli.
        Jedną z głównych zasad, których zakres rozciąga się na wszystkie sfery działalności organów administracji publicznej, bez względu na zakres normatywnego luzu decyzyjnego, jest zasada bezstronności i obiektywizmu - tak niewygodnego dla Was. Zasady te wyrażone zostały m.in. w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji. W myśl przepisów EKDA, urzędnik powinien działać bezstronnie i niezależnie. Choć gdyńskim urzędnikom jeszcze sporo brakuje, to jednak niestety oni są najbliżej ideału - porozmawiaj z menedżerami międzynarodowych firm. Bo wg tego ideału prawdziwi urzędnicy i samorządowcy winni powstrzymywać się od wszelkich arbitralnych działań, które mogą mieć negatywny wpływ na sytuację pojedynczych osób oraz od wszelkich form faworyzowania, bez względu na motywy takiego postępowania.
        A już byłoby super gdyby na postępowanie urzędnika nie miał wpływu w żadnym czasie i miejscu interes osobisty, rodzinny lub narodowy, ani też nie będzie wpływać presja polityczna lub religijna.

        • 0 0

        • (1)

          Kokrety, konkrety proszę...

          Piszesz o firmie OPEC, że "obecnie może zostać dodatkowo wyróżniona jako propagatorka ekoenergii". Podaj jakieś argumenty, czymże owa spółka Twoim zdaniem zasłużyła na takie wyróżnienie (w kontekście komentowanego przez Ciebie artykułu). Tym, że odcina ludziom dostęp do centralnego ogrzewania? To jest wedle Twojej, bezstronnej oczywiscie, oceny propagowanie ekologicznej energii?

          Bo ja w motywach takiego działania OPEC akurat nie widzę nic poza płytkimi pobudkami finansowymi. W jego wyniku jeden czy dwóch kupi sobie solara czy piec gazowy, a dziewięciu będzie zmuszonych - jak dawniej - palić w piecu na węgiel (tudzież spalać w nim śmieci). Jaka to promocja ekoenergii?

          Tylko tym razem bezstronnie proszę. :) Bo Twój pierwszy wpis to dla mnie nic innego jak chwalenie podległego miastu OPEC-u za dość wątpliwe (jak to chyba wyżej wykazalem) osiągnięcia.

          • 0 0

          • Niezależnie od obiektywnie istniejących trudności, niewystarczająco widać sprawne okazały się polityczne i organizacyjne mechanizmy podejmowania kluczowych dla mieszkańców decyzji, zwłaszcza tych, które musiały przybrać postać zasadniczych zmian w zakresie ogrzewania. Zbyt mała efektywność tradycyjnej energetyki, remonty, modernizacje,... skłania do szukania nowych technologi i rozważań w tym także nad różnymi postaciami decentralizacji energii. Tylko ludzie nie chcą myśleć a głowy tylko chcą mieć od parady do tego to ciągłe marudzenie i narzekanie. Coraz więcej w tym pięknym mieście abnegatów i nierobów z wyboru. Współczuje władzy takiego społeczeństwa choć to wiadomo okręg Chyloni. Wszystko im daj za friko. Ale piszący z tej Chyloni nijaki JU prosi o możliwości w ramach procesu przekazania uprawnień prawotwórczych i społecznych organom terenowym. Pytam się jak mozna przekazywać jak tam sami ludzie nieodpowiedzialni.
            Zwiększenie zakresu swobody w tworzenia prawa terenowych organów administracji powinno się równać z odpowiedzialnością bo w innym wypadku jest posunięciem stosunkowo ryzykownym, a czytam, że mieszkańcy chcą formułować UCHWAŁY i zgłaszać do RMGdy. celem legislatury. Taki system w życzeniowej społeczności jaki chcą tworzyć i sterować będzie nie ułatwieniem a może okazać się katastrofą przez chciejstwo a już nie wspominając do kontrolowania i korygowania.

            • 0 0

  • Gdynia moje miasto.

    Jak na miasto z wielkimi aspiracjami jest okropnie zadymiona przez tzw. niską emisję. W sezonie grzewczym powietrze w niektórych dzielnicach jest nie tylko zanieczyszczone lecz wręcz skażone przez wyziewy z prywatnych posesji. Proponuję aby zamiast pozorować działalność ekologiczną przez takie protezy jak "Pies w wielkim mieście" wziąć się za rzeczy naprawdę poważne. Województwo Pomorskie ma jeden z najwyższych w Polsce współczynników zachorowalności na raka !!!

    • 2 0

  • widze jak na tym forum przeciwko gdyńskiemu OPEC

    piszą Niemcy, którzy chcą jak w Gdańsku przejąć za friko to wspaniałe nasze przedsiębiorstwo.

    Głupich nie sieją a jak widać po wPiSach sami się rodzą.

    • 5 4

  • Zabrać śmietniki

    Oprócz ciepła trzeba też wypowiedzieć wywóz nieczystości stałych - przecież teraz już można będzie spalać je w piecu. To jest ekologia na 5+

    • 3 0

  • No tak!

    Kogo w dzisiejszych czasach obchodzi zwykły człowiek!???

    Liczy się kasa, znajomi... długo, długo nic... i człowiek!

    • 5 2

  • OPEC

    z czego mają inwestować jak na jednym stołku pracują trzy osoby!
    Tak na przykład w dziale IT jest sześć siedem informatyków któży niewiele robią a przy podobnej wielkości firmy jest 2 max 3 informatyków i kierownik który się zna na informatyce, a w OPEC'u niestety kierownik nie ma pojęcia o IT od kilku lad odchodzi na emeryture i jakoś odejśc nie może. Jak tam ma być dobrze.
    Podobnie w innych działach choć ciężko mi inne działy oceniać.
    Pozdrawiam

    • 14 12

  • Przepraszam bardzo, nowoczesne piece

    nawet na paliwo stałe "nie dymią", są oszczędniejsze i wydajniejsze niż piece EC, nie ma strat przesyłowych, stosuje się w nich paliwa lepszej jakości niż najgorszy i najtańszy miał stosowany w EC, można w nich spalać również derwno, które jest najekologiczniejszym paliwem ze względu na najkrótszy obieg w ekosystemie. Nie rozumiem więc awersji i walki z małymi domowymi kotłowniami,

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane