• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obostrzenia w komunikacji miejskiej. Gdynia przywraca strefy, Gdańsk nie planuje

Maciej Korolczuk
19 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Od środy, 19 stycznia, w pojazdach gdyńskiej komunikacji miejskiej przywrócono strefy bezpieczeństwa i wyłączono "ciepłe guziki". Od środy, 19 stycznia, w pojazdach gdyńskiej komunikacji miejskiej przywrócono strefy bezpieczeństwa i wyłączono "ciepłe guziki".

W związku z rosnącą liczbą zakażeń i obawą przed zachorowaniami na COVID-19 ZKM w Gdyni zdecydował o przywróceniu w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdyni stref bezpieczeństwa i o wyłączeniu ciepłych guzików. W Gdańsku zdecydowano się tylko na to drugie rozwiązanie. Jak tłumaczy magistrat, wyłączenie przedniej części pojazdu znacznie ogranicza pojemność pojazdów i może powodować większy tłok w autobusach i tramwajach.



Czy strefy buforowe sprawiają, że w komunikacji czujesz się bezpieczniej?

O przywrócenie stref bezpieczeństwa we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej między pasażerami a prowadzącymi pojazdy zaapelowali we wtorek, 18 stycznia, związkowcy gdyńskiej komunikacji w piśmie skierowanym do wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały.

Stanisław Taube z Komisji Współdziałania Związków Zawodowych zwrócił uwagę na rosnącą liczbę zakażeń na COVID-19 wśród pracowników komunikacji, a także na negatywne prognozy ministra zdrowia dotyczące piątej fali koronawirusa.

W środę, 19 stycznia, odnotowano ponad 30 tys. nowych zakażeń (w tym 2,3 tys. na Pomorzu).

- Wnioskujemy o wyłączenie pierwszych rzędów siedzeń i oznaczenie ich strefą buforową. Wnosimy również o wstrzymanie sprzedaży biletów przez kierowców autobusów i trolejbusów - napisał Taube i podkreślił, że wprowadzenie powyższych obostrzeń jest zgodne z oczekiwaniami gdyńskich kierowców obawiających się znacznego wzrostu zachorowań.
Na reakcję Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdyni nie trzeba było długo czekać, bo jeszcze tego samego dnia Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni, podpisał zarządzenie, na mocy którego ponownie wyłączono z użytku pierwsze drzwi w pojeździe, wyznaczono też strefy bezpieczeństwa przy kabinie kierowcy (między szybą działową a tylną ścianą kabiny kierowcy) oraz zawieszono działanie ciepłego guzika (wszystkie drzwi poza pierwszymi mają być otwierane przez kierowców).

Co ciekawe, mimo przywrócenia stref bezpieczeństwa i wyłączenia pierwszych siedzeń utrzymano sprzedaż karnetów biletowych przez kierowców. Z kolei na wyświetlaczach kierunkowych we wszystkich pojazdach podczas przejazdów ma być prezentowane hasło "Gdynia się szczepi".

W Gdańsku stref bezpieczeństwa na razie nie będzie. Zdaniem ZTM ich wydzielenie znacznie wpływa na pomniejszenie pojemności pojazdów. W Gdańsku stref bezpieczeństwa na razie nie będzie. Zdaniem ZTM ich wydzielenie znacznie wpływa na pomniejszenie pojemności pojazdów.

Gdańsk nie planuje, ale analizuje



Jak mówi nam Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ZTM nie planuje wprowadzania stref buforowych przy kabinach kierowców i motorniczych.

- Nie jest też brane pod uwagę wyłączenie z użytku pierwszych drzwi w pojazdach. Natomiast do odwołania na przystankach będą otwierane automatycznie wszystkie drzwi w autobusach i tramwajach, co służyć będzie lepszemu przewietrzaniu pojazdów - mówi Sieliwończyk.
Jednocześnie w środę ZTM w Gdańsku przekazał operatorom polecenie otwierania wszystkich drzwi w pojazdach przez prowadzących.

- W przypadku przystanków warunkowych pasażer nadal musi zasygnalizować przyciskiem chęć wysiadania - natomiast jeśli autobus zatrzyma się już na przystanku "na żądanie", to kierowca ma obowiązek automatycznego otwarcia wszystkich drzwi. Wyłączenie pierwszych drzwi z użycia spowodowałoby, że wnętrze pojazdów byłoby mniej skutecznie przewietrzane, co w warunkach pandemii nie jest korzystne - dodaje Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Według ZTM wydzielenie strefy buforowej ograniczyłoby przestrzeń pasażerską i spowodowałoby dodatkowe zagęszczenie osób w pojeździe.

- Trzeba pamiętać, że nie obowiązują w tej chwili limity napełnienia pojazdów - a to oznacza, że tyle samo pasażerów musiałoby się pomieścić na mniejszej powierzchni - dodaje Zomkowski.
Z myślą o bezpieczeństwie osób prowadzących pojazdy ZTM w Gdańsku znacząco zmniejszył sprzedaż karnetów biletowych w autobusach. W tramwajach możliwości kupna biletu w ogóle już nie ma.

- Kontakt osoby prowadzącej z pasażerem został dzięki temu ograniczony. Sprzedaż karnetów pozostaje utrzymana jedynie w ok. 15 proc. autobusów na liniach, które obsługują sąsiednie gminy, gdzie nie ma biletomatów - przypomina Sieliwończyk.
W okresie od stycznia do listopada 2020 r. wartość sprzedaży biletów przez aplikacje mobilne wyniosła: 8,6 mln zł, a w analogicznym okresie 2021 r. - 16,1 mln zł.

- Ten sposób zakupu biletów jest najszybszy i najwygodniejszy. Do wyboru pozostaje sześć aplikacji - przypominają urzędnicy i zaznaczają, że stref buforowych nie ma między innymi w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu czy Katowicach.
Zomkowski: - Oczywiście obserwujemy sytuację związaną z liczbą zakażeń. O wszystkich zmianach dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej będziemy informować na bieżąco.
14:39 19 STYCZNIA 22

Otwieranie drzwi w pojazdach ZTM (23 opinie)

Po co w tramwajach i autobusach znowu są otwierane wszystkie drzwi na przystankach? ZTM chce aby wszyscy byli chorzy?
Po co w tramwajach i autobusach znowu są otwierane wszystkie drzwi na przystankach? ZTM chce aby wszyscy byli chorzy?

Miejsca

Opinie (389) ponad 10 zablokowanych

  • Obazajob

    W obawie, że można się zarazić. W obawie, że mozna się przewrócić. W obawie, że można się zatruć. W obawie, że można się zabić. W obawie, że można sie utopić. W obawie, że można być rozjechanym. W obawie, że od obawy dostanie się bzika obawowego.

    • 4 1

  • czas skończyć tą plandemię!! (1)

    Jak długo macie zamiar ciągnąć tą plandemię ku uciesze korpomafi farmaceutycznych?!

    • 6 1

    • To się nigdy nie skończy. Ludzie poczuli pieniądze w przemyśle covidowym.

      Od produkcji środków do dezynfekcji, dozowników, maseczek, testów, pulsoksymetrów, poprzez produkcję wszelkiego rodzaju naklejek "zachowaj dystans, nie siadać...", kampanie wciskające ludziom wyszczepionki, po budowę szpitali covidowych, a nawet zatrudnienie ludzi przy rejestracji na szprycę. Poza tym pod pretekstem "pandemii" można też przepchnąć dużo różnych niekorzystnych ustaw i przepisów.

      • 1 0

  • Po co pasazerowie w autobusach?,niech jezdzi sam kierowca w masce i kombinezonie kosmonauty :D

    • 7 1

  • absurd

    absurd,kierowca jest oddzielony szczelną szybą-a jest to zwykłe wymyślanie ludzi zza biurka-kontrole i wyrzucanie pasażerów bez masek TAK

    • 4 3

  • Fajna ta pandemia. (2)

    W Gdyni zaraża inaczej i w Gdańsku inaczej. Już szkoda słów.

    • 10 0

    • Zawsze tak było; na siłowni jest covid, w kościele nie ma covida. (1)

      • 0 0

      • Ale kościół covida

        ma więcej wiernych niż katolicy i protestanci razem wzięci. W imię Delty, Lambdy i Omikrona. Niech będzie pochwalona szczepionka dająca życie wieczne i dostęp do elit.

        • 0 0

  • Proponuję jeździć z otwartymi drzwiami

    • 6 0

  • "Ten sposób zakupu biletów jest najszybszy i najwygodniejszy." - rozumiem, że ZTM sponsoruje również urzadzenia dla wszystkich, żeby mogli w ten sposób kupowac bilety. Jeśli nie, to świadomie dzielą mieszkańców na lepszych i gorszych, na tych których stać na zwyczajny telefon, bez możliwości instalacji aplikacji, tych którzy używają tych zwykłych, bo taka ich wola i na tych, którzy wg ZTM maja prawo do szybkiego i wygodnego zakupu biletów smartfonowych. ZTM, robicie to źle.

    • 3 0

  • Achtung! Achtung!

    Nadchodzi piąta fala. A po niej przyjdzie szósta fala, która wszystko zmiecie - Bilet Fala. To będzie dopiero Armaagedon.

    • 4 1

  • Może by tak kierowcy (1)

    zwracali uwagę żeby ludzie mieli maski założone? Cała masa ludzi nie ma wcale a inni ogrzewają sobie brodę.

    • 4 8

    • Załóż sobie wiadro na głowę.

      Sens tego będzie podobny.

      • 1 0

  • Więcej autobusów

    Powinno włączyć się więcej autobusów, to by rozładowało ścisk który jest codziennie i o każdej porze dnia w autobusach. Każdy siedzi sobie na plecach!
    W marcu 2020 gdy zakażonych była "garstka" osób na całe województwo, i nikt nie jeździł autobusami, bo nie można było wychodzić to jeździły dwa puste autobusy jeden za drugim. Teraz gdzie jest potrzeba przemieszczenia się komunikacją miejską po całym mieście a zakażonych jest 30 tyś. Jeździ jeden autobus z ograniczeniem miejsc z przodu, strefą buforową przy kierowcy. A każdy może siedzieć i stać obok drugiego, dodatkowo nikt nie sprawdza czy wchodzący do pojazdu mają nałożoną maskę ochronną na usta i nos. Wstęp do pojazdu jest swobodny i ile osób na ścisk wejdzie tyle pojedzie. Brawo Gdynia!

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane