• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obwodnica bez ciężarówek przy śnieżycy?

Jakub
6 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Drogowcy walczyli ze śniegiem w maju

Przez ciężarówki, które nie mogły podjechać pod wzniesienia, obwodnica Trójmiasta stała w korku całe czwartkowe popołudnie i wieczór.


Podczas śnieżycy ciężarówki powinny mieć zakaz wjazdu na obwodnicę Trójmiasta. Inna sprawa, że sami kierowcy mogliby o tym myśleć, nawet gdy nie ma zakazu - pisze nasz czytelnik, pan Jakub.



Ciężarówki powinny mieć zakaz wjazdu na obwodnicę podczas śnieżycy?

Wielkich korków na ulicach Trójmiasta, podczas czwartkowego wieczoru, gdy sypnęło śniegiem, zapewne by nie było, gdyby nie ciężarówki. Ja rozumiem, że każdy ma kontrakty, towary, dostawy, ale realnie mamy wybór: zatrzymamy ciężarówki i dojadą ludzie nie dojadą towary, albo puścimy ciężarówki i nie dojadą ani ludzie, ani towary.

Zobacz także: Korek gigant i bitwa na śnieżki na obwodnicy.

Uważam, że w takiej sytuacji powinien zostać wprowadzony zakaz jazdy ciężarówek. Informacja mogłaby być rozpowszechniana przez system viaTOLL. Kierowca dostawałby sygnał i zjeżdżał na najbliższy parking. Gdyby pojechał dalej, za każdą przekroczoną bramkę płaciłby np. 1 tys. zł grzywny. Poza tym każdy kierowca ciężarówki ma CB radio i przecież wie co się dzieje i jakie są warunki. Skąd w nich przekonanie, że akurat tym razem się uda?

Autobusy korkują Jaśkową Dolinę, bo nie mogą podjechać.


Pozostaje kwestia autobusów, ale tutaj miasto mogłoby się bardziej przyłożyć. Opony, łańcuchy, mniejsze pojazdy - na pewno dałoby się zrobić. I gdyby nie było rozkraczonych tirów na drogach, to policja i służby mogłyby się zająć pomocą autobusom i pojazdom osobowym. Naprawdę niewiele trzeba by wielkie korki się nie powtarzały.
Jakub

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (438) 4 zablokowane

  • Egoista ,ale jaki wrazliwy ten Kubuś

    Tylko dla Pana Jakuba powinna być dostepna obwodnica ze szpalerem pługopiaskarek......

    • 5 1

  • egoista

    i tyle

    • 5 1

  • Tablice świetlne które wysietlaja info np zakaz wjazdu korek wypadek i nakaz łańcuchy na koła

    • 2 1

  • prawidłowo odśnieżają

    drogi dwupasmowe ( dwa pasy ruchu w jednym kierunku) odśnieża się właśnie takim tandemem, jeśli ktoś się nie zna niech raczy się dowiedzieć a nie chrzanić głupoty

    https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/z/zarzadzeni_4407//documents/wytyczne_zud.pdf
    str. 31-32

    • 1 0

  • wystarczy zezwolić na korzystanie z opon kolcowanych. (1)

    większość nie radzi sobie podczas jazdy w deszczu a co dopiero w śniegu.

    • 0 4

    • a kto zapłaci za zniszczoną nawierzchnię, takie opony nie mają sensu jeśli nie jeździ się po warstwie śniegu, jak zezwolisz kowalskim na to to będzie po już po nawierzchni, nasze drogi są jednak źle ale odśnieżane i nie ma warstwy śniegu cały czas

      • 1 0

  • Latem zakaz a zimą? (2)

    Już wczoraj o tym wspominałem. Zresztą co roku ten sam temat wałkowany a wystarczy zmodyfikować prawo.

    Nie wiem czy aktualne ale zapomnieli o Zimie.

    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 18 sierpnia 2003 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach (Dz. U. nr 161, poz. 1565) istnieją trzy rodzaje zakazów ruchu:

    1.świąteczne,
    2.wakacyjne,
    3.wprowadzane z powodu uplastycznienia nawierzchni bitumicznych w przypadku wystąpienia wysokich temperatur.

    Wszystkie zakazy dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem jednak autobusów. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest wykorzystywany przez zawodowego przewoźnika, czy też w ramach przewozów na własne potrzeby firmy. Co więcej, zakazy dotyczą ruchu na wszystkich kategoriach dróg, w tym również gminnych.

    Ograniczenia w ruchu nie dotyczą pojazdów wiozących niektóre artykuły spożywcze oraz szybko psujące się, towary niebezpieczne, prasę, leki, ładunki pocztowe, beton i odpady komunalne oraz żywe zwierzęta, a także ciągników rolniczych i pojazdów pracujących na potrzeby skupu mleka, zbóż lub zwierząt. Za jazdę pomimo obowiązywania zakazu Inspekcja Transportu Drogowego nakłada karę pieniężną w wysokości 1.000 zł za każde naruszenie.

    Nie jedź w upale

    W przypadku wystąpienia wysokich temperatur powodujących uplastycznienie nawierzchni bitumicznych, Generalny Dyrektor Dróg Publicznych i Autostrad ogłasza zakaz ruchu pojazdów w całym kraju lub jego części w godzinach od 11 do 22. Zakaz ten nie dotyczy tylko pojazdów bez ładunku.

    Wątpliwości może budzić upoważnienie Dyrektora GDDKiA do ogłaszania tego zakazu, skoro upoważnienie ustawowe wyraźnie przewiduje możliwość wprowadzenia zakazu ruchu wyłącznie w drodze rozporządzenia Ministra Transportu. Rozwiązanie takie może być oceniane jako sprzeczne z Konstytucją, która zakazuje przecież organowi upoważnionemu do wydania rozporządzenia przekazania swoich kompetencji.

    Nie jedź w święta?

    Ciężarówki nie mogą również jeździć w dni ustawowo wolne od pracy (we wszystkie święta) w godzinach od 7 do 22. Zakaz obowiązuje też w godzinach od 18 do 22 w dzień poprzedzający większość świąt. Co istotne, zakaz nie dotyczy niedziel ani pojazdów powracających z zagranicy.

    ? i w wakacje

    Największy problem powstaje z określeniem kiedy w Polsce obowiązują ograniczenia wakacyjne. Zgodnie z przepisami zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje w okresie od pierwszego piątku po zakończeniu roku szkolnego do dnia 31 sierpnia:

    1.w piątki od 18 do 22,
    2.w soboty od 7 do 14,
    3.w niedziele od 7 do 22.

    Ustawodawca wprowadzając taki przepis zapewne kierował się datą zakończenia zajęć dydaktycznych w szkołach, która przypada w pierwszy piątek przypadający po 18 czerwca. Na tej podstawie komentatorzy twierdzą, że ograniczenia wakacyjne obowiązują w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia.

    Czy obowiązują?

    Jeśli jednak wziąć pod uwagę definicję roku szkolnego zawartą w art. 63 ustawy o systemie oświaty, powstają istotne wątpliwości. Przepis ten stanowi bowiem, że rok szkolny rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku.

    Skoro więc wakacyjny zakaz ruchu ma obowiązywać od zakończenia roku szkolnego (zgodnie z ustawą - 31 sierpnia) ?do dnia 31 sierpnia?, to albo zakaz ten obowiązuje przez cały rok (co jest absurdem), albo zakaz w ogóle nie obowiązuje z powodu niechlujstwa legislacyjnego.

    W przypadku nałożenia kary pieniężnej, to drugie rozwiązanie jest możliwe do obrony w postępowaniu odwoławczym. Z praktyki ITD wynika jednak, że nie zwraca uwagi na ten błąd ustawodawcy i nakłada kary pieniężne na wszystkich naruszających zakaz ruchu w wakacje. Być może praktyka ta zostanie dopiero zakwestionowana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

    • 3 3

    • (1)

      Ot prawnik się znalazł

      • 0 0

      • Bo wszyscy w d.... Maja prawo

        Egzekwować i tyle

        • 0 0

  • tiry (1)

    Jeden zimowy dzień pokazał ułomność naszych służb. Nie da się ukryć, że wczorajszy paraliż obwodnicy jest dużą zasługą tirów. Na samym zjeździe na Kowale 3 tiry blokowały drogę z czego dwa się holowały. Codziennie pokonuję tę drogę i niestety kierowcy tirów gdzieś mają zakazy i ciągną te swoje landary lewym pasem uniemożliwiając płynną jazdę.

    • 3 4

    • to służb czy tirów? zdecyduj sie

      • 3 0

  • Zero myślenia o innych

    Zwykły egoistyczny pozer służbowej Octavi...moje ja jest najważniejsze i najsprawiedliwsze.

    • 6 1

  • Kierowcy tirow tez ludzie i chca do domu

    Kierowcy zjedzali na week do domów.Wujas tes wracal na autostradzie w starogardzie gd nie mogl podjechac w poludnie tire ,zadzwonil na policje by przyjechali i mu pomogli to olali to .To bylo kolo 12 godz ,jechal autostrada jak na nartach ,warunki fatane nic nie odsniezone ,gdzie drogowcy ?? Nie majac wyjscia wracal przez miasto mimo ze nie wolno ,grozilo mu to mandatem ,ale mial wybor albo utknac na nueodsniezonej obwodnicy zakorkowac droge albo zarobic mandat i wrocic do domu.Paliwa zuzyl tyle ze moglby do granicy dojechac .Drogowcy wielkie brawo za stan drog !! Pretensje do nich ,to ich zasluga a nie kierowcow ciezarowek.

    • 5 0

  • Pan Jakub chyba ma nasr..e... (1)

    Jak pójdzie do Biedronki po zakupy jak TIR nie dowiezie?? A jak zima potrzyma miesiąc??? To ma stanąć lokalny przemysł??
    Co za bzdura....
    Trzeba się dobrać do tyłków służbom odpowiedzialnym za zimowe utrzymanie Obwodowej, a nie czepiać się TIRów!

    • 10 3

    • Pan Jakub pisał o śnieżycach a nie zimie, a to drobna różnica...

      • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane