• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ofiary katastrofy w Smoleńsku w nazwach trójmiejskich ulic i miejsc?

K. Wójcik, P. Weltrowski. K. Moritz
12 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Zdaniem Anny Gwiazdy, najlepiej byłoby uczcić pamięć Anny Walentynowicz pamiątką w pobliżu Stoczni Gdańskiej. Zdaniem Anny Gwiazdy, najlepiej byłoby uczcić pamięć Anny Walentynowicz pamiątką w pobliżu Stoczni Gdańskiej.

W Internecie rozgorzała dyskusja, czy Stadion Narodowy w Warszawie nazwać imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział uczczenie tragicznie zmarłych. Jak mieszkańcy i władze Trójmiasta chcą uczcić ofiary katastrofy, które zasłużyły się dla Wybrzeża?



Myślę, że sami by sobie nie życzyli, by ich nazwiskami nazywać ulice, czy inne miejsca. Byli skromnymi osobami - mówi Andrzej Kowalczys (pierwszy od lewej, kuca) o Macieju Płażyńskim (stoi drugi od prawej) i Akadiuszu Rybickim (kuca pierwszy od prawej). Myślę, że sami by sobie nie życzyli, by ich nazwiskami nazywać ulice, czy inne miejsca. Byli skromnymi osobami - mówi Andrzej Kowalczys (pierwszy od lewej, kuca) o Macieju Płażyńskim (stoi drugi od prawej) i Akadiuszu Rybickim (kuca pierwszy od prawej).
Pierwsze oficjalne zapowiedzi padły już z ust Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. - Przygotowujemy się do tego, aby przedstawić naszej Radzie Miasta propozycję uhonorowania pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Macieja Płażyńskiego oraz Arkadiusza Rybickiego - mówi.

Chciałby on, aby imionami tragicznie zmarłych polityków nazwać sopockie ulice bądź też skwery. Dlaczego mowa jest tylko o czterech ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem? Karnowski podkreśla, że uhonorować chce osoby związane z Sopotem.

Z kolei ulicę imienia Anny Walentynowicz w okolicach stoczni lub we Wrzeszczu, gdzie mieszkała, proponują jej znajomi. - Fantastycznie byłoby uhonorować Anię, która przez całe życie walczyła o innych, a teraz tak tragicznie odeszła - mówi jej przyjaciółka, Anna Gwiazda. - Na razie jeszcze za wcześnie na takie deklaracje, bo do mnie nie dociera, że Ania odeszła. Jednak na pewno powinna mieć takie miejsce gdzieś w Gdańsku, z którym była związana całe życie.

Zdaniem Anny Gwiazdy, najlepiej byłoby uczcić pamięć Anny Walentynowicz właśnie pamiątką w pobliżu Stoczni Gdańskiej. - Niedawno wywalczyła tablicę dla braci Kowalczyków [w 1971 r. podłożyli bombę na uczelni, gdzie miała się odbyć akademia ku czci MO i SB - dop. red], a teraz Anię będziemy musieli wspominać ze świadomością, że już więcej nie będziemy mieli okazji porozmawiać - dodaje Gwiazda.

Jak powinno się uczcić pamięć związanych z Trójmiastem ofiar katastrofy w Smoleńsku?

Przyjaciel i kolega z boiska posłów Macieja Płażyńskiego i Arkadiusza Rybickiego Andrzej Kowalczys uważa, że mieszkańcy Trójmiasta będą chcieli uhonorować tragicznie zmarłych parlamentarzystów. - Jak znałem Maćka i Arama, to myślę, że sami by sobie tego nie życzyli, by ich nazwiskami nazywać ulice, czy inne miejsca. Byli skromnymi osobami - wspomina Kowalczys.

Gdyby mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni chcieli sami wyjść z podobną inicjatywą musieliby zgłosić się do przewodniczących Rad Miasta, którzy przesłaliby ich wnioski do: komisji kultury i sportu w Gdańsku, komisji statutowej w w Gdyni i komisji edukacji i kultury w Sopocie. Uchwały poszczególnych komisji muszą być zaopiniowania przez radcę prawnego, a potem trafiają na obrady Rady Miasta, która podejmuje decyzję o przyjęciu uchwały.

- Przyjdzie czas na dyskusję w tej sprawie, na razie jest zbyt wcześnie. Takiej tragedii jaka nas spotkała nie było w historii świata - mówi Marek Bumblis, przewodniczący gdańskiej komisji kultury i sportu.

Tymczasem w czwartek o godz. 12 w Dworze Artusa odbędzie żałobna sesja gdańskiej rady miasta. Radni oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oddadzą hołd ofiarom z Trójmiasta: posłom Arkadiuszowi Rybickiemu, Maciejowi Płażyńskiemu i Izabeli Jarudze-Nowackiej, legendzie "Solidarności" Annie Walentynowicz i Leszkowi Solskiemu, emerytowanemu inżynierowi, który leciał z prezydentem na uroczystości do Katynia, gdzie zginął jego ojciec i stryj. Prawdopodobnie zostaną wystawione głośniki, by w uroczystości mogli uczestniczyć mieszkańcy zgromadzeni na Długim Targu.

- Nadzwyczajna sesja będzie miała charakter wspominkowo refleksyjny - mówi Antoni Pawlak , rzecznik prezydenta Gdańska. - Niewykluczone, że pojawią się tam formy uczczenia ofiar katastrofy.
K. Wójcik, P. Weltrowski. K. Moritz

Opinie (656) ponad 50 zablokowanych

  • Ja proponuję zmienić Gdańsk na Lechkaczyńskowo, Gdynię na Mariakaczyńskowo a Sopot na Płażyńsk. Resztą nazwisko ponazywać dzielnice. Ludzie, ogarnijcie się...

    • 6 1

  • Nie

    Nie róbmy z nich bohaterów narodowych i świętych, oczywiście jest mi po ludzku żal tylu ludzi, którzy zgineli i pozostawili rodziny pogrążone w żałobie, ale uważam za duże nadużycie robienie z nich bohaterów godnych ulic z ich nazwiskami, nie przeczę, że ich znajomi i rodziny uważają ich za cudownych ludzi ale jako politycy i działacze nie dokonali niczego aż tak znaminitego aby stwać sie bohaterami narodu...

    • 12 1

  • Ja proponuje Gdansk zamienic na Adamowiczowo,Sopot na Tuskowo,a Gdynie na Jarugo-Nowacko,a ul Dluga zamienic na Sebastiana Karpiniuka z PO...

    • 2 1

  • tragedia tragedią ale nie popadajmy w psychozę

    bez przesady, najpierw politycy kłócą się, wyzywają, a teraz przesadzają w drugą stronę.

    Nagle wszyscy pokochali Kaczyńskiego.

    Ulice? Zmieńmy od razu nazwy miast.

    Szanujmy się za życia, a nie po śmierci.

    • 5 1

  • ... (1)

    najpierw sadziliscie rozne brzydkie okreslniki na naszego kartofla a teraz budujecie mu pomniki, ulice, staje sie patronem stadionow, w kosciolach zbiera sie na tace w jego imieniu. o to typowi falszywi polacy. narod klamcow i oszustow ktory zawsze chce dobrze wygladac gdy inni patrza. to takie prostackie.

    • 6 2

    • wpiszcie w google "Trupy pięknieją, karły rosną" - dobra wypowiedź ukazująca sprzeczność tego co było przed śmiercią Kaczyńskiego, a tym co jest dziś.

      • 1 0

  • zobaczymy jak będzie

    zobaczymy

    • 0 0

  • Zmiencie nazwę ulicy Dąbrowszczaków.

    • 0 4

  • ...

    Niezastąpiona ELYTA 3RP, ludzie zwani na zachodzie liderami partii politycznych lub po prostu urzędnikami. Wielcy twórcy kraju w którym wolny rynek to mżonki lub rzeczywistość dla korporacji, a społeczeństwo to równi i równiejsi. Każda dyktatura ma skłonności do wystawiania sobie pomników, czerwona, czarna, brunatna lub różowa. Zastanawia ich całkowita dominacja nad umysłami społeczeństwa, kiedyś taką siłe posiadał Kościól dzisiaj są to media. Kiedy już nikt nie będzie chciał stawiać urzędnikom pomników wtedy staniemy się społeczeństwem obywatelskim. Pewno długa to droga w kraju gdzie ludzie nie bardzo samodzielnie myślą tylko powtarzają słowa z telewizora lub gazet. Nie zmienia to faktu zwykłego ludzkiego współczucia dla ofiar tej tragedii jak i każdej tragedii. Trzeba jednak powiedzieć jasno TO ZLI URZĘDNICY, skorumpowani i zyjący własnym ego, a ich śmierć nie będzie miała żadnego wpływu na losy państwa - mają swoich zastępców, a służby specjalne są przygotowane na wiele okazji.

    • 7 0

  • Lech Kaczyński - prawdziwy mąż stanu (3)

    Oto jego dokonania:
    -spieprzaj dziadu
    -małpa w czerwonym
    -wykończę panią
    -Irasiad jet nardzo zdenerwowany
    -Pereiro i Borubar

    plus

    -prawdopodobny alkoholizm, fochy z byle powodu i być moze nakazanie pilotowi ladowania w Smoleńsku.

    • 13 12

    • Do Gąsiora i jemu podobnych (2)

      Zapewne nie jest was dziś tak wielu, takich którzy potrafią opluwać zmarłych, dlatego choć nie chce mi się z Wami gadać powiem tyle:
      1. Lech Kaczyński był uczciwym i porządnym Polakiem.
      2. Był to czlowiek prawdziwie zaangażowany w tworzenie Ruchu Solidarności - jako znawca prawa pracy był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. Jego wiedza prawnicza przydała się, gdy "Solidarność" walczyła z rządem komunistycznym o możliwie najkorzystniejsze zapisy, które 31 sierpnia 1980 r. w imieniu związku podpisał Lech Wałęsa. Był autorem części zapisów porozumień sierpniowych, a także części statutu "Solidarności".
      3. W czasie stanu wojennego był internowany (w Strzebielinku). Spędził tam niemal 11 miesięcy. Po wyjściu od razu zaangażował się w prace Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej "S".
      4. Był jednym z najważniejszych uczestników Okrągłego Stołu po stronie związkowej w r 1989. Wałęsa mówił wówczas, że gdyby z nim coś się stało, związkiem ma kierować właśnie Lech Kaczyński.
      5. W lutym 1992 r., po konflikcie z prez. Wałęsą, został prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Był nim 3 lata.
      6. W 1999 r.Jerzy Buzek powierzył mu funkcję ministra sprawiedliwości. Na tym stanowisku Kaczyński zyskał wielką popularność, tak wielką że gdy w 2002 r Warszawicy wybierali swego prezydenta, Kaczyński zdobył ponad 70% głosów.
      7. Jako Prezydent Warszawy przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa w stolicy, do rozbudowy dróg, dbał o dobre kontakty z organizacjami pozarządowymi. Przede wszystkim zostanie jednak zapamiętany jako ten, który doprowadził wreszcie po latach do powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, które powinno być obowiązkowo odwiedzone przez każdego młodego Polaka.
      8. Jako Prezydent Polski wspierał politycznie kraje, które nie przebijają się w zderzeniu z wielkimi mocarstwami, takie jak Gruzję, Ukrainę. Jego wpadki wizerunkowe były wyolbrzymiane, nie pamiętano, że mimo złej prasy stara się godnie reprezentować Polskę. Był utożsamiany z jedną opcją polityczną, ale w końcu wygrał wybory w 2005 r. jako jej reprezentant. W jego działaniach widać było przywiązanie do zasad katolikiej nauki społecznej. Dbal o to aby wiedza o polskiej historii, o patriotyżmie Polaków, była wiedza powszchną
      Nie głosowałem na niego w 2005 r i zapewne nie głosowałbym w tym roku, ale trudno mi jest pogodzić się z tym, że w dniach kiedy należy oddać mu cześć i uszanować jego pracę dla Polski znajdują się tacy osobnicy, dla których każda okazja jest dobra, aby pochwalić się swą ćwierćinteligencją i dokopać zmarłemu, używając idiotycznych argumentów. Na szczęście nie jest Was tak Wielu, ale każdy z Was jest obelgą dla naszego kraju.

      • 5 6

      • a bajki o koniku polnym i Celineczce czytałeś?

        czy tylko o tych co ukradli .... i tobie zostawili tępy mózg.

        • 4 2

      • no dobra,

        i co z tego ?

        • 2 2

  • nie zgadzam się (2)

    Żadnych nazw ulic, skwerów, placów, hal, lotnisk ! Zginęło (a nie poległo ) 96 osób!
    Kto ważny, kto ważniejszy - doceniono wszystkich - mamy ŻAŁOBĘ NARODOWĄ,
    wywieśmy flagi, a bez względu na przekonania pozostaje PAMIĘĆ !
    WYSTARCZY !

    • 14 2

    • w tej chwili trwa akacja ratunkowa w kopalni na Śląsku (1)

      pamiętając o zmarłych, zapominamy o żywych.

      Mam dość całego tego przedstawienia, czemu tak łatwo dajemy się unieść tego typu show? Codziennie umierają w wypadkach ludzie, codziennie zabijani są inni, czemu o niektórych mamy pamiętać bardziej, o innych mniej?

      • 5 0

      • Brawo! Twoja wypowiedz to sedno sprawy.

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane