• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pamięć i refleksja

30 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
W Polsce stosunek do zmarłych jest szczególnie ciepły. Chodzimy na cmentarze, zanosimy kwiaty, które są symbolem łączącej nas miłości i wdzięczności za dobro, które zmarli świadczyli tu, na ziemi - mówi gość ksiądz Jerzy Kownacki.

W kalendarzu kościelnym odróżniamy Dzień Wszystkich Świętych. 1 listopada i Dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada, popularne Zaduszki.

Ponieważ jednak 2 listopada jest zwykle dniem pracy, uroczystości zaduszkowe odbywają się 1-wszego po południu lub o zmierzchu. 1 listopada czcimy wszystkich bezimiennych świętych, którzy są w niebie. W Apokalipsie, w rozdziale 7 św. Jan pisze, że "Ujrzał wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu, wszystkich pokoleń, ludów i języków stojący przed tronem i przed Barankiem".

W dniu Wszystkich Świętych czcimy zatem tych, których znamy nie znamy z imienia. Tajemnica "świętych obcowania" należy do najpiękniejszych w wyznaniu wiary, bo podkreśla, że jesteśmy rodziną i śmierć nie przerywa tej więzi, ale jeszcze ją umacnia.

Święto 1 listopada jest obchodzone od 835 roku. Zaś 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. To drugie święto zostało wprowadzone ok. tysięcznego roku, dzięki inicjatywie jednego z opatów klasztoru benedyktynów w Cluny we Francji. 2 listopada modlimy się za tych wszystkich zmarłych, którzy są w czyśćcu, którzy nie odbyli jeszcze doczesnej kary na ziemi.

To bardzo piękne święta, bo dusze w czyśćcu i święci w niebie widzą jak modlimy się za nich. To tak jakby Bóg złożył w nasze ręce losy naszych zmarłych.

W te świeta zapalamy znicze jako symbole naszej modlitwy o dopuszczenie zmarłych do światłości. One mają tez przypominać o tym, że kiedyś się z nimi spotkamy
Głos Wybrzeża

Opinie (111)

  • Anka miło że mówisz o sobie tak otwarcie

    Jeszcze do tego zaprzęgasz całe spoleczeństwo. Tak oto mamy obraz całej obecnej cywilizacji.Faszyzm, rasizm, ksenofobia, kołtuneria itd...

    • 0 0

  • Scatcha

    Wiemy juz, ze nie akceptujesz dnia Wszystkich Swietych, ale dlaczego chcesz innym wtlaczać do głów, aby oni je bojkotowali? To jest wolny kraj i każdy ma prawo decydować za siebie czy iść na groby czy też nie. I nie zgodzę się z Tobą, że cmentarze nie są potrzebne. Dla mnie cmentarz to jedyne miejsce gdzie mogę odwiedzać moich bliskich, którzy odeszli (i to nie tylko 1 Listopada). Mogę im zapalic znicz, przynieść kwiaty. Mogę po prostu ich spotkać. Nie wyobrażam sobie spalenia w drobny proch kogoś zmarłego z mojej rodziny. To tak jakbym nie chciała aby już istniał.
    Pozdrawiam
    Dysia

    • 0 0

  • DKNY

    Jak twierdzisz to wolny kraj! Tak więc każdy ma prawo wyrażać własne opinie na każdy temat. Nie mówię personalnie że Józek czy Kaśka ma nie iść na cmentarz. Jednak wzywam wszystkich do bojkotu święta zmarłych(nie naruszam tutaj niczyjej wolności).Każdy zrobi co zechce, ale w przyrodzie nic nie ginie i coś zostaje z tej opinii. Tak jak reklama kształtuje rzeczywistość penetrując umysły osób słabej odporności na sugentię.
    Co zaś tyczy się palenia zmarłych. Wiesz skąd to się wzięło? Wiesz dlaczego tego nie możesz zaakceptować? To proste. Kiedyś oddziały inkwizycyjne paliły ciała w przekonaniu iż po zwęgleniu nie będą mogly zmartwychwstać w dniu Sądu Ostatecznego. Wydoroślej w końcu i spróbuj opanować własne lęki i bunt przeciw życiu.

    • 0 0

  • c.d

    Sorry za błędy.Tam ma być sugestię
    Pozdrówka

    • 0 0

  • subiektywna opinia

    ja nie wierzę, żeby każdy z was miał takich super-bliskich zmarłych, do których musi gnać na cmentarz. mi nikt naprawdę bliski poza psem jeszcze nie umarł, byc może dlatego, że w moim zyciu bliskie mi są tylko trzy osoby które na szczęście żyją.
    nie mam komu zapalać zniczy, bo nie będę odstawiać szopki nad grobami przykładowych cioć widzianych pare razy w życiu. tym bardziej jak nasze "widzenia" ograniczały się do wciskania mi obiadu i moich prób nie zjedzenia go.
    inna sprawa, że wasz szacunek do zmarłych istnieje sobie ładnie w dniu 1 listopada i w żadnych innym. na cmentarzach przez cały rok nie ma nikogo żywego. ale później przychodzi wielkie święto i jest wielki STOP społeczeństwa. maraton na groby, meta, nagroda w postaci satysfakcji i znów roczna przerwa. brawo.

    • 0 0

  • No tak...

    w Polsce jest mnóstwo krzyży przy drogach, więc obcokrajowcy myślą że chowamy zmarłych przy ulicach. Tak, w Polsce jest szczególny stosunek do tego Święta..

    • 0 0

  • To nieprawda, ze poza 1 listopada nie ma nikogo na cmentarzu. Zawsze pare osob jest, wiem bo chodze na cmentarz poza swietem zmarlych i czulabym sie nieswojo sama, licze, ze kros tam bedzie i jeszcze sie nie pomylilam. Masowki wszelkiego rodzaju od dziecka mnie draznily i wywolywaly chec buntu, draznia mnie tlumy 1 listopada, to nie ma jednka nic wspolnego ze zmarlymi. Odwiedzam ich wieczorem , cmentarz wyglada nastrojowo w swietle kolorowych zniczy. Tak sobie podumam....
    osobiscie uwazam, ze kremacja to dobry pomysl zkilku powodow. Mozna wystawic maly pomnik i go odwiedzac tak samo jak zwykly grob. Nie oszukujmy sie, cialo zmarle i tak w proch sie zamieni.

    • 0 0

  • Scatcha

    "Wydoroślej w końcu i spróbuj opanować własne lęki i bunt przeciw życiu"
    Nie życzę sobie! A czy Ty masz pojęcie ile mam lat? I co to mają być za wymysły o buncie i lękach? Niczego takiego nie odczuwam, więc prosze, daruj sobie.
    Nikt Ci nie zabrania wyrażać własnej opinii, tylko twierdzę, że ten twój bojkot dnia Wszystkich Swiętych nie ma najmniejszego sensu. A dokładniej bez sensu jest cały czas powtarzanie tego. Ok raz powiedziałeś, że nie lubisz, że nie idziesz i w porządku, wiemy. Powtórzę, każdy decyduje za siebie czy iść czy nie iść.
    Pozdrawiam
    Dysia

    • 0 0

  • DKNY

    Wydorośleć to znaczy przejąć odpowiedzialność za własne i innych życie(nie ma nic do tego wiek)
    `Nie wyobrażam sobie spalenia w drobny proch kogoś zmarłego z mojej rodziny. To tak jakbym nie chciała aby już istniał`- to są lęki(nieuświadomione obawy). Bunt natomiast dlatego, bo każdy kto nie akceptuje śmierci, buntuje się przeciw życiu.
    Nie musisz tego dementować, ani się z tym zgadzać. To moja opinia cokolwiek o tym myślisz.

    • 0 0

  • Cześć wszystkim

    Czasami jak czytam niektóre wypowiedzi, to widzę znajomy język prezentowany przez GW i inne liberalne tuby. Każda chęć obrony tradycji jest traktowane jako kołtuństwo, wspieranie pedofilnego KK itd. Niestety głupota jest najbardziej krzykliwa, a w wykonaniu Scacha wręcz surrealistyczna. Cały problem w tym, że Ci którzy tak krytykują tradycyjny sposób obchodzenia świąt nie mają nic do zaproponowania. Pamięć o zmarłych to jeden z filarów naszej cywilizacji i bardzo dobrze, że tak jest. Każda tradycja to mądrość wcześniejszych pokoleń i nie sądzę aby Scacha na przykład, był jakimś medium, które intelektualnie jest w stanie zburzyć tradycję.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane