• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park oruński czekają spore zmiany

Katarzyna Moritz
20 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prawie 2 mln na nowy parking przy Parku Oruńskim
Na jednym ze stawów pojawi się kładka, a na drugim przystań dla łódek. Na jednym ze stawów pojawi się kładka, a na drugim przystań dla łódek.

Fontanny w stawach, wypożyczalnia łódek, cukiernia, muszla koncertowa, dodatkowe alejki i mostki - od dwóch lat takie zmiany przedstawia koncepcja rewaloryzacji parku oruńskiego. Pojawiła się w końcu szansa, że w maju zostanie ogłoszony przetarg na projekt budowlany.



Park Oruński zobacz na mapie Gdańska jest dla wielu gdańszczan - nie tylko mieszkańców Oruni - piękniejszy od Oliwskiego. Kilka lat temu zrodził się pomysł, by miejsce to poddać rewitalizacji, aby odzyskało swoją świetność, jaką cieszyło się choćby w XIX w. Historia tego miejsca ma ponad 400 lat. Istniał tam kiedyś nawet ogród botaniczny z drzewami cytrusowymi. Odwiedzający w dwudziestoleciu międzywojennym ogród, gdański poeta Hans Georg Siegler, określa go mianem rajskiego Edenu.

Czy zmiany w Parku Oruńskim są potrzebne?

- Koncepcja, oparta na zachowanych zdjęciach i planach z 1868 roku, zakłada zmianę układu niektórych ścieżek, powstanie altany i muszli koncertowej do kameralnych koncertów. Na jednym ze stawów powstałaby kładka, przy drugim, większym, przystań z łódkami, którymi będzie można popływać. Ponadto z obu stawów będą tryskać fontanny, ale też w innych częściach parku przewidziano elementy wodne. Pojawią się punkty z małą gastronomią, w tym cukiernia w wozowni. Od frontu będzie ogrodzenie i brama wejściowa, nawiązująca do przedwojennej - wylicza tylko niektóre zmiany Ewa Ogińska-Woźniak z Zarządu Dróg i Zieleni.

Ogrodzenie będzie tylko od frontu, bo park liczy aż 15 ha, a po obu stronach jest otoczony wzgórzami. Tam także nastąpią zmiany, ale pozwalające maksymalnie zachować istniejącą roślinność. Na łąkach za Wzgórzem Łez mają powstać tzw. murawy wypoczynkowe i place zabaw dla dzieci. W planie jest też ścieżka historyczno-przyrodnicza z tablicami, opowiadającymi o historii parku i związanymi z nim legendami. Ma się też pojawić rzeźba Tatara na koniu, w parku od kilku lat ma bowiem swoją siedzibę Centrum Kultury Tatarów Polskich.

Koncepcja zmian jest już gotowa od 2008 roku. Wykonało ją na zlecenie gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni konsorcjum firm Grontmij Polska z Poznania i Pracowni Projektowej Dom i Ogród z Bydgoszczy. Kiedy zmiany w parku nabiorą realnych form?

- Najprawdopodobniej w maju ogłosimy przetarg na projekt budowlany. Mamy nadzieję, że prace rozpoczną się na początku przyszłego roku. Wstępnie szacujemy, że pochłoną ok. 17 mln zł - wyjaśnia Ewa Ogińska-Woźniak.

Miejsca

Opinie (189) 4 zablokowane

  • Tej dzielnicy i tak nic nie pomoże !!!
    ewentualnie rzucić granat i zaorać jako pole dla rolników

    • 1 5

  • To tam jest jakiś park? (3)

    • 0 4

    • Ratunku!!!

      • 0 0

    • Ratunku!!!

      Przeczytałam wszystkie poprzednie wpisy i jestem załamana tym co tu wszyscy piszą na temat Oruni. Skąd ta nienawiść? Mieszkam koło Parku od 7 lat bywam tam prawie codziennie . Mam małe dzieci więc Park jest główną atrakcją dla nas. Osobiście uwielbiamy tam spacerować, spotkaliśmy tam mnóstwo ciekawych, miłych i życzliwych ludzi. Nigdy przez te 7 lat nie spotkała mnie żadna krzywda a mamy psa więc spacerujemy często po parku nawet bez dzieci. Nie jestem z Trójmiasta i kupując mieszkanie nie kierowałam się starymi przesądami. Od wielu lat mieszkam w Trójmieście i mieszkałam w różnych miejscach i wierzcie mi wszędzie okradano mi samochód czy to na Chełmie , Sopocie , Oliwie czy Gdyni. Plagą orunii rzeczywiści są żulki, ale oni są tu do czasu i raczej są niegroźni. Osobiście uważam że Orunia jest piękna , te stare zabytki czy kanał Raduni to jest szok . Wszędzie na święcie takie miejsca byłyby pielęgnowane i byłyby atrakcją turystyczną. Ale oczywiście system komunistyczny musiał na wszystkim położyć łapę. Ale na szczęści są jeszcze inteligentni ludzie którzy dostrzegli tę perłę i mam nadzieję ze niedługo wszystko zacznie się tu zmieniać. Już teraz na Oruni 2 X w tyg jest policja, w parku spaceruje straż miejska. A sam Park jest bardzo zadbany i pielęgnowany. zapraszam.

      • 0 0

    • Dziwne pytanie..polecam wybrać się w to urocze miejsce!!

      • 0 0

  • Park oruński jest ładniejszy, bo mniej ludny i jest miejsce dla dzieci (plac zabaw)

    Park Oliwski im. A. Mickiewicza jest za mały, jak na obecne potrzeby i należałoby powiększyć jego obszar. Wiem, że tego władze nie zrobią, bo chodzą na pasku developerów, którzy chcą zabudować obszar przyległy do parku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane