• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miejski plac zamiast parkingu w centrum Oliwy

Ewelina Oleksy
20 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Tak wygląda obecnie pl. Inwalidów Wojennych - to jedyny bezpłatny parking w centrum Oliwy. Tak wygląda obecnie pl. Inwalidów Wojennych - to jedyny bezpłatny parking w centrum Oliwy.

Plac Inwalidów WojennychMapka przy parku Oliwskim ma się w końcu zmienić z parkingu w miejsce publiczne - ogólnodostępne i przyjazne dla mieszkańców. Prezydent Gdańska właśnie zaakceptowała wniosek o zmianę planu zagospodarowania, który umożliwi metamorfozę placu. Procedury już ruszyły, ale sam pomysł nowy nie jest. Pierwsze próby w tym kierunku - bez sukcesów - podjęto już sześć lat temu.



Co powinno być na placu tuż przy parku Oliwskim?

- Bardzo dobra wiadomość dla Oliwy. Plac Inwalidów Wojennych zostanie przekształcony w miejsce przyjazne ludziom. Procedura została rozpoczęta. Jest przychylność władz miasta. Jest przychylność pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Cały proces będzie trwał kilka lat, ale efekty powinny być zachwycające - poinformował w mediach społecznościowych Andrzej Stelmasiewicz, miejski radny Wszystko dla Gdańska. - Przekształcenie parkingu i zapyziałego zieleńca w miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży i dorosłym, pełne kafejek i miejsc kultury będzie skarbem. O kierowcach pamiętamy. Wokół parku Oliwskiego są miejsca, które mogą być parkingami. Tylko trzeba je zorganizować - dodał.
Radny opublikował pismo Biura Rozwoju Gdańska w tej sprawie. Jego szefowa Edyta Damszel-Turek informuje w nim, że wniosek ws. zmiany planu złożony przez Stelmasiewicza i Tomasza Struga z Rady Dzielnicy został uznany przez prezydent za zasadny. Ujęto go już w harmonogramie przystąpień do nowych planów na ten rok.

Najnowsza informacja z BRG ws. placu Inwalidów Wojennych w Oliwie. Najnowsza informacja z BRG ws. placu Inwalidów Wojennych w Oliwie.
- Prezydent przedłoży Radzie Miasta projekt uchwały ws. przystąpienia do sporządzenia odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzennego - zapowiedziała dyrektor BRG.

Wszystko o miejscowych planach zagospodarowania w Trójmieście



Miejscy urzędnicy dodają, że formalności przy projekcie zajmą minimum dwa lata.

- Z uwagi na prawnie chronioną strukturę zabytkową czas potrzebny na sporządzenie planu jest trudny do sprecyzowania i jest on uzależniony od wagi problemów, które plan musi rozstrzygnąć. Biorąc pod uwagę czas niezbędny na opracowanie planu, jak również przebieg procedury jego uchwalania, należy liczyć się z okresem nie krótszym niż dwa lata - mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu. - Należy też pamiętać, że w trakcie procedury sporo czasu zajmują konsultacje z mieszkańcami, w ramach których zarówno koncepcja, jak i projekt planu są poddawane szerokiej dyskusji. W sytuacji pojawienia się uwag i propozycji zmian zgłaszanych przez mieszkańców procedura uchwalania planu może zostać dodatkowo wydłużona.
Wszystko jest na wstępnym etapie, więc za wcześnie, by móc zaprezentować wizualizacje czy mówić o kosztach przedsięwzięcia.

- Koszty realizacji inwestycji zależą od wypracowanej i przyjętej wizji - formy planowanego przedsięwzięcia, która zostanie rozstrzygnięta na etapie sporządzania planu - wyjaśnia Bieganowska.

Dyskusja o przyszłej funkcji placu nie jest nowa



Dyskusja o przyszłości placu w Oliwie rozpoczęła się już sześć lat temu. Wtedy mieszkańcom dano do oceny kilkanaście wizji placu przygotowanych przez urzędników.

Czytaj więcej: Jak rozmawiać o placu w Oliwie?

Dodatkowo mieszkańcy wypełniali ankiety, w których już wtedy wskazywali na potrzebę ukrycia parkingu pod placem, wprowadzenie nowej zabudowy i utworzenia placu z wykorzystaniem zieleni oraz materiałów wysokiej jakości. Lata mijały, a na oliwskim placu nic się jednak nie zmieniło.

Teraz jest tam głównie parking. Co zamiast niego?



Dotychczasowy i nadal obowiązujący plan zagospodarowania dla placu w Oliwie to ten z 2003 r. Przewiduje on przeznaczenie terenu na usługi, a na środku rezerwuje teren pod parking.

Parkingi w Trójmieście


Parking na pl. Inwalidów o każdej porze roku jest pełen samochodów. Parking na pl. Inwalidów o każdej porze roku jest pełen samochodów.
Dokument, jak przyznają sami urzędnicy, odpowiadał ówczesnym potrzebom, które obecnie są całkiem inne. Te "inne potrzeby" zauważa też Rada Dzielnicy Oliwa, która ze wsparciem radnego Andrzeja Stelmasiewicza złożyła w grudniu ubiegłego roku wniosek o zmianę zapisów dokumentu.

- Nasz wniosek wynika trochę z konkursu i konsultacji społecznych w sprawie wizji tego miejsca, jakie odbyły się w Oliwie sześć lat temu. Liczne prace urbanistów uzmysłowiły, jaki potencjał ma plac Inwalidów Wojennych położony w samym centrum dzielnicy, przed naszą perłą w koronie, którą jest nieco zaniedbany obecnie park Oliwski. Z tego konkursu przeprowadzonego przez Biuro Rozwoju Gdańska ostatecznie nic konkretnego nie wynikło, dlatego postanowiliśmy powrócić do tematu. Obecny plan zagospodarowania dopuszcza tu nową zabudowę, ale wymusza utrzymanie funkcji parkingowej. W ten sposób nie powstanie żadna atrakcyjna przestrzeń publiczna - tłumaczy Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Pomysły na plac: gastronomia, usługi, filia urzędu



Strug podkreśla, że teraz plac nie służy mieszkańcom, więc pora w końcu to zmienić.

- Służy jedynie za obskurny, bezpłatny parking i jako nieogrodzony wybieg dla psów. Przez to miejsce się tylko przechodzi - ubolewa dzielnicowy radny. - Moim zdaniem to miejsce nie ma być kolejnym parkiem, ale swego rodzaju strefą buforową - foyer dla parku Oliwskiego z usługami dla mieszkańców i przyjezdnych, może z bardzo potrzebną filią Urzędu Miejskiego, gastronomią itp. Przestrzenią, gdzie wszystko mamy w zasięgu ręki i która nie zasypia po 16, jak w monokulturowych parkach biurowych. Marzy mi się plac miejski, jaki pełnią w małych miasteczkach ich centralnie położone dawne ryneczki - wskazuje Strug.
Oliwa - odwiedź nasz dzielnicowy serwis

Jak informuje Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, wykonane analizy na etapie studialnym konsultowane z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków wykazały możliwość stworzenia w tym miejscu "lokalnego centrum, którego zabudowa nie zaburzy historycznej struktury Starej Oliwy".

W konsultacjach sprzed sześciu lat radni i mieszkańcy byli jednogłośnie za tym, by ewentualna nowa zabudowa powstała wyłącznie po bokach placu, bez zasłaniania widoku na park Oliwski na trasie od przystanku tramwajowego przy Obrońców Westerplatte.

- Teraz najważniejsze jest, żeby ten głos uszanować. Absolutnie nie można dopuścić do budowy czegokolwiek przed bramą parku. A obecny plan to dopuszcza. Dlatego też trzeba go zmienić - zaznacza Strug.

Nie wszyscy mieszkańcy chcą zmian



Zapowiedzi zmian podzieliły już jednak mieszkańców. Pod postem Andrzeja Stelmasiewicza rozgorzała dyskusja zwolenników, jak i przeciwników pomysłu.

Ci drudzy podważają sensowność likwidacji jedynego parkingu w centrum Oliwy i przekształcanie go w mały park, skoro obok jest park Oliwski, a dzielnica ma problem z miejscami parkingowymi. Pojawiają się też obawy, że na placu stanie wieżowiec lub kolejny hotel.



Miejsca

Opinie (496) ponad 10 zablokowanych

  • Park Oliwski (1)

    zaniedbany??? Sądzę, że mało jest w Gdańsku tak zadbanych miejsc.

    • 3 3

    • To tylko źle świadczy...

      O mieście.

      • 2 0

  • (1)

    Jako mieszkanka Oliwy wypowiem się w tej kwestii. Moim zdaniem priorytetem nie jest ten wcale nie najgorzej wyglądający plac. Priorytetem powinna być renowacja pętli tramwajowej, szumnie już kilkukrotnie zapowiadania i jak dotąd nieprzeprowadzona. Motorniczy w latach 20. XXI wieku przekładają tory ręczną "wajchą" - wstyd. Kiedyś tory były przekładane automatycznie, po czym po remoncie ok. 12-15 lat temu wróciła przekładnia ręczna. Motorniczy musi wysiadać z tramwaju nieraz trzykrotnie na terenie jednej pętli - tyle jest przekładek. Deszcz, śnieg, mróz - a ty, człowieku, popylaj w wajchą po torach. Parking przy placu inwalidów powinien zostać, jest tam jak najbardziej potrzebny. Sam skwer wygląda nie najgorzej - na pewno najgorzej, kiedy jest organizowany coroczny niewypał "Viva Oliwa". Całe szczęście, że w 2020 udało się uniknąć tego żenującego ni to święta, ni to festynu.

    • 19 0

    • Akurat Viva Oliva jest bardzo Okej! Też mieszkaniec Oliwy.

      • 0 1

  • "publiczne - ogólnodostępne i przyjazne dla mieszkańców"

    Nieśmiało zauważam, że parking w 100% odpowiada powyższemu opisowi. Wiem, że deweloperom i hotelarzom pilno jest położyć łapę np. Na Pałacu Opatów (hotel) bądź pobliskich działkach (np. Za budynkami na ul. Kwietnej), czemu przyjezdni że swoimi samochodami nie sprzyjają (należy te okolice wymazać ze świadomości jako miejsce wizyt). Stąd owa zmiana. A smog? Znam miejsce, gdzie jeszcze niedawno w piecu wypalano kable. Służby pojawiały się zawsze zbyt późno...

    • 10 0

  • Z 10 miejsc parkingowych powinno pozostać oznaczonych dla invalidów. To najbliższy parkig przy wejściu do parku. Postawią sobie Urząd czy inne badziewie developerskie i możliwość dostania się do parku dla niektórych będzie jeszcze bardziej utrudniona.

    • 7 1

  • Kretynizm (1)

    Trzeba być totalnym i**otą/i**otką, albo nie znać realiów Oliwy, żeby podpisać taką bzdurę. Chcą zabrać ostatnie miejsca do parkowania...Dulkiewicz wez ty już lepiej zostań w domu i się wódki napij.

    • 21 3

    • Znam realia oliwy kmiocie

      Bo tu mieszkam, I'm mniej biedaków, którzy polują na darmowe miejsca parkingowe, tym lepiej

      • 0 0

  • To następny wspaniały pomysł , po zabraniu pasa ruch przy ul Grunwaldzkiej od pętli do Derdowaskiego . Chciało by się skandować (1)

    • 12 3

    • Przypominam, że ten pas miał być zrobiony na próbę. Jak widać nie sprawdził się więc należy to nieporozumienie zlikwidować i to jak najszybciej.

      • 3 0

  • I bardzo dobrze... (1)

    Jazda z samochodami...

    • 3 10

    • i gacio-obcisłych tez pogonić z wąskich Oliwskich chodników! Swoim pędem straszą małe dzieci i powodują tam potrącenia pieszych!

      • 5 0

  • Bardzo dobra wiadomość?

    Bardzo dobra wiadomość dla Oliwy. Plac Inwalidów Wojennych zostanie przekształcony w miejsce przyjazne ludziom.
    Dobra wiadomość dla kogo? Niezła manipulacja słowami...!

    • 9 4

  • Dramat pomysl. Jak ludzie maja odwiedzac park gdy nie ma tam gdzie parkowac juz teraz..

    • 9 1

  • Kogoś pogrzało (2)

    "Przekształcenie parkingu i zapyziałego zieleńca w miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży i dorosłym, pełne kafejek i miejsc kultury będzie skarbem." Miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży i dorosłym macie po drugiej stronie ulicy, kafejki już są obok do wyboru, do koloru. Jak nie będzie opcji dojechania tam samochodem to będzie to obumierało. Chcę pojechać pospacerować po pięknym parku, później zjeść obiad w śródmieściu a wracając zrobić zakupy na Chełmie. Mam tłuc się po mieście w przepełnionym tramwaju z żulami bez masek? Wolę bezpiecznie i komfortowo. Podatki i to niemałe płacę codziennie. pit, vat, akcyza, opłaty. Mogę się w ramach tego spodziewać chociaż minimum albo żeby jakość infrastruktury chociaż się nie pogarszała?

    • 24 3

    • Odpowiedź będzie krótka: nie możesz się tego spodziewać.

      • 1 0

    • Tak, dlaczego uważasz, że ma być ci tanio?

      Bo cię nie stać na parki g, ani taksówkę jak nas białych ludzi? Zostań na swoim bieda blokowisku

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane