• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Płatne parkowanie w Dolnym Wrzeszczu. Dyskusja

Krzysztof Koprowski
31 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
We Wrzeszczu Dolnym nie tylko trudno zaparkować, ale nawet przejść pieszo. Nz. ul. Biała. We Wrzeszczu Dolnym nie tylko trudno zaparkować, ale nawet przejść pieszo. Nz. ul. Biała.

Czy Strefą Płatnego Parkowania powinien być objęty także Wrzeszcz Dolny? Mieszkańcy dzielnicy skarżą się na nadmiar aut - szczególnie po rozszerzeniu strefy w sąsiedniej dzielnicy, ale do poboru opłat nie są w pełni przekonani. Ostateczna decyzja zostanie podjęta nie prędzej niż za kilka miesięcy.



Czy we Wrzeszczu Dolnym należy wprowadzić płatne parkowanie?

Wrzeszcz Dolny od lat boryka się z autami kierowców, którzy przyjeżdżają nimi do pracy i tutaj parkują, omijając płatny postój na ulicach sąsiedniego Wrzeszcza Górnego. W ostatnich miesiącach problem przybrał na sile, gdy po drugiej stronie torów kolejowych opłaty zaczęto pobierać na kolejnych ulicach.

- Problem dotyczy szczególnie ulic Białej zobacz na mapie Gdańska, Danusi zobacz na mapie Gdańska, Zawiszy Czarnego zobacz na mapie Gdańska, Konrada Wallenroda zobacz na mapie Gdańska, Aldony zobacz na mapie Gdańska czy Grażyny zobacz na mapie Gdańska - wylicza Krystian Kłos, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. - Mamy kilku mieszkańców, którzy regularnie wnioskują do rady o utworzenie SPP. Otrzymaliśmy też kilkadziesiąt sygnałów od osób, które twierdzą, że "trzeba jakoś rozwiązać problem nadmiaru aut" i - biorąc pod uwagę przykłady innych dzielnic - także skłaniają się ku wprowadzeniu SPP.
Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny do tematu wraca po kilkuletniej przerwie. Już w poprzedniej kadencji, w listopadzie 2012 r., proponowano objęcie płatnym postojem ulic w obszarze Biała zobacz na mapie Gdańska - Wyspiańskiego zobacz na mapie Gdańska - Waryńskiego zobacz na mapie Gdańska - Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska. Ostatecznie pomysłu tego nie wprowadzono jednak w życie.

Wstępna propozycja granic Strefy Płatnego Parkowania we Wrzeszczu Dolnym. Wstępna propozycja granic Strefy Płatnego Parkowania we Wrzeszczu Dolnym.
Obecnie proponuje się nieco większy obszar, bo sięgający do al. Legionów zobacz na mapie Gdańskaul. Kościuszki zobacz na mapie Gdańska. Koncepcję zmian przedstawiono w poniedziałek mieszkańcom dzielnicy, którzy - jak się okazało - są wprawdzie za zmianami w parkowaniu, ale niekoniecznie w takiej formie.

Mieszkańcy: SPP nie rozwiąże problemu z parkowaniem



- Oczekiwałem projektu inwestycyjnego, który poprawi obecną sytuację, a słyszę, że mamy zgodzić się na płatne parkowanie. Mieszkam przy ul. Aldony, gdzie od 50 lat nikt nawet nie wyremontował chodnika i trzeba nieraz chodzić jezdnią, aby ominąć auta. Skoro chcecie zrobić płatny postój, to bez sensu jest tutaj nasza obecność - komentował przedstawioną propozycję rady jeden z mieszkańców.
- Albo dacie kasę, albo nie będziecie mieli gdzie parkować - to nie jest żadne rozwiązanie. Jeżeli mamy płacić "tylko" 10 zł miesięcznie [tyle wynosi miesięczna opłata dla mieszkańca, dla osoby przyjezdnej abonament to 500 zł mies. - dop. red.], to niech pan przewodniczący nam da te 10 zł! Proszę przedstawić coś innego! - domagał się inny mieszkaniec, który sam jednak nie był w stanie podsunąć innego pomysłu.
- Nie rozumiem, dlaczego mamy płacić, nie dostając nic w zamian. Mieszkałem wcześniej na Starym Mieście i tam wprowadzenie SPP oraz ograniczenia wjazdu spowodowało, że ludzie zaczęli się wyprowadzać. Auto nie jest oznaką luksusu, ale narzędziem pracy. "Wypchnięcie" aut z centrum miasta powoduje, że ludzie się wyprowadzają i rośnie przestępczość - argumentował kolejny mieszkaniec.
  • Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w II LO przy ul. Pestalozziego.
  • Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w II LO przy ul. Pestalozziego.
  • Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w II LO przy ul. Pestalozziego.
Mieszkańcy ponadto skarżyli się na oddawanie wspólnotom dużych pod względem powierzchni podwórek, na których stoi tylko kilkanaście aut, podczas gdy reszta kierowców nadal parkuje na przyległych ulicach, oraz nadmiar słupków, uniemożliwiających parkowanie na chodnikach, co prowadzi do pozostawiania aut na jezdni i ograniczania swobody przejazdu.

Czytaj też: Ile słupków potrzeba, by zmienić złe prawo?

Alternatywne rozwiązania dla kierowców



Pojawiło się też kilka propozycji, które na bieżąco omawiał Robert Krasowski, kierownik Działu Inżynierii Ruchu w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni:

  • Wprowadzenie parkowania na wybranych ulicach wyłącznie dla mieszkańców - zdaniem GZDiZ jest to niemożliwe prawnie, a ponadto, gdy każda dzielnica wystąpi z podobnym pomysłem, jazda autem straci całkowicie sens, bo będzie można parkować niemal wyłącznie pod własnym domem.
  • Zmiana wybranych ulic dwukierunkowych na jednokierunkowe, co zwiększy liczbę miejsc i pozwoli przenieść chociaż częściowo auta z chodników na jezdnie - pomysł wymaga kompleksowej analizy ruchu, ale jest realny do wprowadzenia.
  • Utworzenie kilku miejsc parkingowych tylko dla aut współdzielonych (ang. car-sharing) z możliwością zatrzymania taksówek - propozycja będzie wymagała analizy pod kątem zgodności z prawem.
  • Wprowadzenie ograniczeń czasowych w parkowaniu dla osób przyjezdnych np. do dwóch godzin - propozycja ta spotkała się krytyką innej osoby, która zwróciła uwagę, że brakuje możliwości wyegzekwowania takiego zapisu.

Czytaj też: Przetestowaliśmy system współdzielonych aut

Zaparkowanie auta na ul. Danusi. Zaparkowanie auta na ul. Danusi.

Mieszkańcy: bierzmy przykład z Wrzeszcza Górnego



Nie każdy z obecnych na spotkaniu był jednak przeciwko wprowadzeniu opłat. Jako argumenty "za" wyliczano m.in. czystsze powietrze, łatwiejsze znalezienie miejsca dla osób przyjezdnych oraz więcej miejsca do parkowania dla mieszkańców dzielnicy.

- Na całym świecie nie wprowadzono skuteczniejszego rozwiązania niż SPP. Możemy się "osłupkować", ale kierowcy i tak potem parkują na środku chodnika, omijając słupki. Wrzeszcz Górny był mądry i wprowadził SPP, a kierowcy zaczęli parkować w naszej dzielnicy, bo jesteśmy frajerami i nie przygotowaliśmy podobnych regulacji - przekonywał w dosadny sposób mieszkaniec ul. Wyspiańskiego.
- Jestem mieszkańcem ulicy Waryńskiego. Proszę przejść się na drugą stronę torów [do Wrzeszcza Górnego - dop. red.] . Od kiedy wprowadzono w tamtej części ulicy SPP, mieszkańcy nie mają problemów z zaparkowaniem - zwracał uwagę kolejny mieszkaniec.
Parkowanie na ul. Waryńskiego w dzień powszedni. Parkowanie na ul. Waryńskiego w dzień powszedni.

Żadna decyzja jeszcze nie zapadła



Warto podkreślić, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja w zakresie wprowadzenia opłat za parkowanie we Wrzeszczu Dolnym. Rada Dzielnicy może wystąpić poprzez swoją uchwałę z taką inicjatywą do władz miasta i Rady Miasta. Dopiero gdy tam zyska ona poparcie, a radni miejscy przyjmą stosowną uchwałę i przekażą odpowiednie środki finansowe na uruchomienie strefy, rozpoczną się prace nad fizycznym poborem opłat, czyli wymalowaniem miejsc i ustawieniem parkometrów.

W przywołanym już Wrzeszczu Górnym lokalna rada dzielnicy uchwałę rozszerzającą dotychczasową granice SPP, przyjęła w grudniu 2016 r., zaś pobór opłat rozpoczęto dopiero w październiku następnego roku.

Obowiązujące granice SPP we Wrzeszczu Górnym. Obowiązujące granice SPP we Wrzeszczu Górnym.
- Po zebraniu uwag mieszkańców spotkamy się pracownikami Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni celem przygotowania projektów, które następnie przekażemy mieszkańcom do zaopiniowania. Inne rozwiązania niż SPP są wciąż możliwe - zapowiada przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
- Z dotychczasowym opinii mieszkańców dzielnic, gdzie wprowadzono SPP, wynika, że rozwiązanie to sprawdza się. Pozwala "wydobyć" przestrzeń miasta dla postoju pojazdów, nie szkodząc przy tym innym uczestnikom ruchu. Liczymy, że mieszkańców nie tyle będziemy przekonywać do SPP, co sami poczują, że jest to rozwiązania problemów, z którymi dzisiaj się borykają - powiedział tuż po spotkaniu kierownik Działu Inżynierii Ruchu w GZDiZ.
Czytaj też: Koniec chaosu na chodnikach dzięki płatnemu parkowaniu?

Miejsca

Opinie (356) 4 zablokowane

  • Pewna symboliczna zależność (2)

    Tam gdzie są wyłącznie domy,mieszkania,i sypialnie tam ruch samochodowy jest mały,ale tam gdzie są przedszkola,szpitale,placówki zdrowia,restauracje,pizzerie,sklepy od razu pojawia się brak miejsc postojowych, a więc ješli chcecie wybudować przedszkole lub ZOZ to pomyšlcie od razu o zwiększonym ruchu samochodowym i parkingach

    • 14 4

    • (1)

      Wniosek - nie budować szkół i szpitali. Taką mam koncepcję.

      • 2 2

      • Budować należy ale z głową i nie w taki sposób ,że budowa lokalu z 3 miejscami postojowymi gdzie nawet wszyscy pracownicy nie mają gdzie zaparkować i szukają w okolicy wolnego miejsca, już nie wspomnę o klientach danego lokalu. W Gdańsku buduję się coraz więcej hoteli ale jeśli chodzi o kwestie parkingowe przy nich to żałosne jest ,że przy takich dużych inwestycjach miejsc parkingowych jest bardzo mało, wręcz praktycznie nie ma. Niech projektanci i urzędnicy planują to z głową a nie potem wszystkich obarczają winą i zmuszają do płacenia mieszkańców bo ktoś obok nie pomyślał ,że pod biurem, szkołą czy szpitalem ktoś będzie parkował samochód.

        • 0 2

  • Bezpłatne abonamenty i wyznaczone miejsca dla mieszkańców (8)

    Mieszkańcy powinni miec bezpłatne abonamenty w swojej strefie i do tego
    Wyznaczone miejsca ja jako mieszkaniec śródmieścia musza płacić za abonament i z reguły na ma miejsc.Np zrobić tak ze mieszkańcy Wrzeszcza parkują bezpłatnie w swojej dzielnicy ja jako mieszkaniec śródmieścia parkuje bezpłatnie w mojej strefie. To jest skandal ze muszę płacić za postawienie auta pod własnym domem!

    • 15 14

    • Dlaczego powinni mieć bezpłatne? Parkujesz na publicznym to płać albo załatw sobie prywatne miejsce

      • 15 3

    • (5)

      a to niby dlaczego jaśniepaństwo z czynszówek we Wrzeszczu mają mieć za darmo ? Takie są niedogodności mieszkania w centrum. Nikt was do mieszkania tu nie zmusza, możecie się wyprowadzić na przedmieścia.

      • 7 7

      • Mieszkaniec śródmieścia (1)

        Moja rodzina mieszka
        Tu od początku 1953 r jak postawili kamienice i mamy samochód od lat 60 tych i nigdy nie było problemu z parkowaniem dopiero sie zaczęło kiedy hołota zaczela sprowadzać składane złomy po 2004 r zrobić zakaz wjazdu do śródmieścia dla wysztkich oprucz mieszkańców taksówek i dostaw zeby hołota w swoich powypadkowych zlomach nie blokowali miejsc !

        • 2 9

        • Tak jak napisales czasy sie zmienily wiec i prawo nalezy zmienic. Od kiedy kazdy kupil sobie w tym kraju samochod, kazdy walczy o przestrzen i nie bedzie wiecej mozliwosci parkowania za darmo.

          • 5 1

      • Ja za miejsce w hali placilem ponad 35 tys. zlotych, zas naziemne były kolo 8 tys. Dlaczego ktoś ma dostać za darmo miejski grunt na swoje auto?

        • 10 2

      • Nasza kamienica wydzierzawila podworko postawilismy brame i plebs z wioch juz u nas nie parkuje ...kocham gorny wrzeszcz

        • 2 1

      • A potem ludzie wyprowadzą się do jakiegoś wygwizdowa i płacz że więcej samochodów spoza miasta.

        • 0 0

    • Jeżeli już, to nie mieszkańcy, a jedynie jedno bezpłatne miejsce na mieszkanie.

      • 1 0

  • Do wszystkich oburzonych mieszkańców Dolnego Wrzeszcza (5)

    10 zł to niewielkie pieniądze, ale można by przekornie powiedzieć, że takie są po prostu niedogodności i koszty mieszkania w centrum, mieszkańcy odleglejszych dzielnic stoją za to w korkach. Coś za coś.

    • 18 11

    • Widzisz, dzieciaku, życie to nie gra komputerowa.

      Nie tworzysz sobie naraz miasta z przyległościami, nie osadzasz ludzików, które muszą przyjąć warunki.
      Odróżnij rzeczywistość od realiów z symulacji komputerowej.
      Tu, w życiu, masz do czynienia z ludźmi, którzy w danym miejscy mieszkają od lat, tworzą społeczność, nadają władzę jakimś cwaniakom na stanowiskach,
      i nagle ktoś chce im narzucić nowe haracze za miejsce zamieszkania.
      I co, ludzie mają to przyjąć za dobrą monetę, bo im chłopaczek od symulacji tak powiedział?

      • 3 12

    • (3)

      120 zł rocznie za nic to jednak sporo no chyba że urzędnicy potrafią to logicznie uzasadnić w co nie wierzę.
      Wrzeszcz to jest centrum ? I to ten przy placu Komorowskiego. Nigdy bym nie pomyślał.
      Mieszkańcy odleglejszych dzielnic osiedlając się tam zdają sobie sprawę z korków.

      • 2 8

      • (1)

        Nie za nic. tylko za zajmowanie terenu. Chcesz mieć za darmo, parkuj na swoim

        • 7 0

        • Zdaje się że jest równość wobec prawa.

          Jedni mogą zajmować za free a inni nie. Ciekawe

          • 1 1

      • jak za nic?

        120 rocznie czyli praktycznie za darmo
        w zamian mozesz zaprkowac pod domem zamaist przez pol godizny szuka cmiejsca ktorego nie ma bo ci przyjezdni zajeli

        • 0 0

  • coraz więcej ''dorobkiewiczów'' posiada po dwa samochody i stawia je pod swoją klatką, dla innych niestety już nie ma miejsca! (1)

    • 11 5

    • Można mieć i trzy samochody. Chodzi o to że możemy płacić te 10 zł miesięcznie ale to mało zmieni bo kiedy wracamy z pracy wszystkie miejsca są zajęte przez studentów wynajmujących lub samochody z innych ulic. Trzeba więcej parkingów.

      • 1 0

  • (2)

    Samochody won z centrum, ewentualnie tylko dla mieszkańców, ale z zastrzeżeniem 1 mieszkanie = 1 samochód.

    • 9 18

    • Piętnaście minut wiozę dzieci samochodem do szkoły. (1)

      Ta sama trasa zajmuje nam godzinę, gdy mamy liczyć na komunikację miejską.
      Dodam że wtedy jedziemy razem z bezdomnymi i Ukraińcami chorymi na grypę, w ścisku a tymczasem do przewiezienia mamy: tornister, instrument muzyczny, worek z butami, torbę z zakupami czy czym innym. Dzieciak zasypia na stojąco (tyle czasu w zaduchu) a wysiada chory.

      Dziękuję... Posiedzę. W swoim samochodzie ten kwadrans.

      Aha, dojazdy samochodem... wychodzą taniej! :D

      • 6 7

      • Jak będziesz płacił za komfort to nie mam nic przeciwko. Ale na razie zmuszasz wszystkich żeby płacili a Ty korzystasz. Nazywa się to uspołecznianiem kosztów i prywatyzacją zysków.
        Koszty to podatki na budowę i utrzymanie sieci dróg, brak miejsca do chodzenia, hałas, zagrożenie, zanieczyszczenie, wzrost czasu przejazdu.

        • 1 2

  • Sam nie wiem czy trojmiasto pl jest ręką

    władzy samorzadowej czy niezależnym portalem informacyjnym ? Od jakiegos czasu tresc art na tym portalu ma charakter propagujacy platne parkowanie w Gdańsku. Wystarczy czytać ze zrozumieniem. Ps teraz możecie kochani usunac ten wpis tak jak wczesniej

    • 13 8

  • Płatne parkowanie w Dolnym Wrzeszczu. Dyskusja (2)

    Dla czego wszelka próba uregulowania parkowania w gdańsku musi zawsze
    kończyć się okradaniem mieszkańców z ich własnych pieniędzy?????

    • 16 6

    • Tzn. budową piętrowych parkingów widmo??

      • 0 0

    • Wlasciciele samochodow place . Nie kazdy mieszkaniec dolnego wrzeszcza
      ma samochod

      • 0 0

  • dla osoby przyjezdnej abonament to 500 zł mies (2)

    Kto da 500 zł za parkowanie w strefie oto jest pytanie

    • 8 1

    • Przy obecnej opieszałości służb taniej wychodzi nie płacić i zbierać mandaty.

      • 4 0

    • Prawie nikt - oczywiscie. Piekny prezent wladza zrobila wynajmujacym mieszkania. Z dnia na dzien, jednym dekretem znaczaco zmniejszyla liczbe chetnych na ich mieszkania.

      • 3 0

  • Jest dobrze.. (1)

    Mieszkam w górnym Wrzesxczu, i odkąd zrobili strefę płatnego parkowania, jest w końcu możliwości zaparkowania samochodu koło domu. Wcześniej można było tylko pomarzyć o tym!!! Uważam jak większość ze mieszkańcy powinni mieć abonament za darmo, tak jak to jest na Starówce,,, ale warto i tak zplacic te 120zl rocznie i mieć spokojna głowę, ze jak wrócę z pracy lub zakupów będę miała gdzie zaparkować ..,

    • 12 6

    • Przecież będzie darmowy od 9-17. A skoro nie idziesz do pracy i nie parkujesz w dzień, to miej motywację, aby zarobić.

      • 0 1

  • (1)

    jestem na tak - a z niektórych chodników zrobić trawniki i drzewa posadzić żeby mój Filonek rano miał gdzie klocka postawić!

    • 4 3

    • Mam nadzieję że potem zbierasz tego klocka i wyrzucasz do śmieci...

      Zgadzam sie co do zieleni- powinno byc jej wiecej. Natomiast sprawa śmierdzących kup we Wrzeszczu i nie tylko... wszędzie niespodzianki a wystarczyłoby jakby kazdy wlasciciel zebral po swoim pupilu i nie byloby problemu. Twoj pies = twoje g*wno I należy posprzątać po sobie. A nie że wiosna zamiast kwiatków wyrastają śmierdzące placki... :(((

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane