• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co dzielić śmieci na mokre i suche?

28 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dzięki nowemu systemowi segregacji odpadów, mniej śmieci trafi na wysypisko w Szadółkach. Dzięki nowemu systemowi segregacji odpadów, mniej śmieci trafi na wysypisko w Szadółkach.

W kwietniu w Gdańsku rusza dualny system segregowania odpadów. Dlaczego pampersy zaliczane są do odpadów "suchych"? Czy nie wystarczy dotychczasowy podział odpadów na surówce wtórne i całą resztę? Komu pomoże nowy system i po co się go wprowadza? Odpowiadamy na te i inne pytania, nurtujące mieszkańców Gdańska.



Segregujesz śmieci?

Do tej pory dla większości z nas postawą ekologiczną było segregowanie odpadów z podziałem na makulaturę, szkło i plastik. Teraz możemy pójść krok dalej i dzielić również pozostałe odpady. Jeśli statystyczny gdańszczanin wytwarza ponad 300 kg odpadów rocznie, a nie chcemy aby z czasem coraz większą powierzchnię naszego miasta zajmowało wysypisko śmieci, musimy odpowiednio postępować z odpadami i ograniczać ich ilość.

Odpady odbierane od mieszkańców Gdańska trafiają do Zakładu Utylizacyjnego, w którym funkcjonują m.in.: sortownia, kompostownia, plac rozbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz kwatera składowania. W sortowni udaje się jednak odzyskać tylko część surowców, pochodzących z odpadów suchych i zmieszanych. Zatłuszczony papier surowcem wtórnym już nie jest, ale może zostać przerobiony na kompost.

Właśnie z tego powodu dzielenie odpadów na "mokre" i "suche" jest bardziej efektywne i zasadne. Dlatego warto rozpocząć segregację u źródła, czyli bezpośrednio w naszych domach. Oczywiście dotychczasowy system segregacji w tzw. kolorowych pojemnikach na terenie miasta będzie nadal funkcjonował, a uzupełniony o system dualny sprawi, że segregacja będzie bardziej efektywna, nasze odpady będą właściwie i w pełni zagospodarowane.

Fusy po kawie i herbacie, skorupki po orzechach, jajkach, resztki jedzenia, obierki, zużyte chusteczki higieniczne, trawa to odpady "mokre", które można skierować prosto do kompostowni. Tam powstanie z nich kompost. Zużyte pampersy, puszki, kartony po mleku i sokach, tubki po paście do zębów, opakowania po kosmetykach to odpady "suche". Część z nich zostanie wykorzystana jako surowce, inne jako paliwo energetyczne, a pozostałe odpady, z których nie będzie już żadnego pożytku, trafią na składowisko, jako tzw. balast. Jeśli mieszkańcy Gdańska zaangażują się w nowy system i będą sumiennie segregować wytwarzane przez siebie odpady, tych ostatnich będzie najmniej.

Gdzie będzie obowiązywał system dualny?

Chełm, Krakowiec-Górki Zachodnie, Młyniska (część), Olszynka, Orunia - św. Wojciech - Lipce, Przeróbka, Rudniki, Stogi, Śródmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część) i Wyspa Sobieszewska, tam zacznie funkcjonować dualny system segregowania odpadów.

Odpady mokre są to takie, które ulegają biodegradacji i  nadają się do kompostowania, czyli m.in. resztki żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, mokry, zabrudzony papier, trawa, liście, rośliny czy ziemia po kwiatach.

Odpady suche są to m.in. puszki metalowe, kartony po mleku i sokach, pojemniki z resztkami jedzenia, pojemniki po kosmetykach, tubki po paście, fajans, pampersy, tekstylia oraz odpady opakowaniowe takie jak: papier, szkło i tworzywa sztuczne, które nadal należy segregować do pojemników kolorowych rozstawionych w mieście.

By ułatwić gdańszczanom wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych nowego systemu Urząd Miejski w Gdańsku uruchomił specjalną podstronę na stronie internetowej miasta, gdzie znajdują się szczegółowe i pomocne informacje na temat nowego systemu dualnego.

O systemie przypominać będą m.in. emitowane spoty radiowe, city lighty, które już niebawem pojawią się we wchodzących do systemu dzielnicach oraz plakaty w autobusach i tramwajach. Do mieszkańców tych dzielnic trafią też broszury informacyjne.

Spis ulic, na których w kwietniu ruszy dualny system segregowania odpadów.

Informacje można też uzyskać na bezpłatnej infolinii: 0 800 47 00 57.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (94) 7 zablokowanych

  • akcja oddziel śmieci (4)

    Rzeczywiście nie tędy droga - uważam że to strata czasu i pieniędzy - Ludzi należy uczyć przede wszystkim poszanowania dla pracy śmieciarzy - aby nauczyli się celować do kubełków a nie wyrzucać albo wywracać śmieci powodując ich dodatkową pracę. Lepszą segregacją jest stosowanie pojemników na makulaturę,tworzywa sztuczne szkło kolorowe i szkło białe ja bym dodał jeszcze pojemnik na odpady elektryczno-elektroniczne w kolorze czerwonym na baterie i lodówki :-). To jest przyczyną smutku - w szkołach podstawowych i gimnazjach powinniśmy mieć obowiązkową lekcję na temat odpadów, obowiązkowe wycieczki do firm przetwarzających śmieci aby zobaczyć co się z nimi dzieje. Powrócić do zbiórek makulatury.

    • 67 15

    • Marcin to ty jesteś śmieciarzem (2)

      Człowieku, kto cię tego nauczył, że pracownicy firm odbierających i transportujących odpady komunalne to "śmieciarze"?. Gdzie cię nauczono, że odpady komunalne to śmieci?
      Śmieciarzem to jesteś ty, śmiecisz wokół siebie, w domu, na ulicy, w lesie, na plaży. I te Twoje śmieci śmieciarzu, odpady musi ktoś posprzątać, odebrać, transportować, sortować, poddać odzyskowi, recyklingowi, unieszkodliwianiu. I na pewno nie robią tego śmieciarze, tylko ludzie, którzy zajmują się gospodarką odpadami, pracownicy firm transportowych, porządkowych, zakładów unieszkodliwiania odpadów.

      • 18 16

      • z całej wypowiedzi tylko to zrozumiałeś?

        • 10 6

      • ty to nawet na forum potrafisz maśmiecić.

        • 2 2

    • Nastepny znawca

      Tacy jak Ty potrafia tylko marudzic, to nie tak, tamto s**** i owak, miasto prosi o segregacje poki co taka a nie inna, ale jak zwykle wiecznie Wam malo:-/.

      • 1 0

  • Ludziom się nic nie chce (5)

    najlepiej walnąć wszystko do jednego wora, wywalić do pierwszego lepszego kosza a potem narzekać że z wysypiska powiewa smrodek.

    smiecimy to jest i smrodek. to może chociaz usprawnijmy proces utylizacji odpadów poprzed odpowiednie sortowanie?

    a już najbardziej mnie rozwala jak ludzie (wg moich obserwacji głównie kobiety) wywalają plastikowe butelki do kontenera na szkło. bo im się wydaje że jak tam są już jakieś butelki to ta ich, chociaz z plastiku też się nadaje.

    • 25 29

    • a mi się chce

      Tylko nie dana mi jest możliwość sortowania odpadów, dawno temu były oddzielne kontenery... No właśnie - BYŁY i nie ma.
      Może przestaniecie pi...przyć , że "Ludziom się nie chce" i zamiast tego ktoś da szansę wszystkim, a nie wybrańcom

      • 11 0

    • suche, mokre (3)

      Większa część społeczeństwa podporządkowuje się takim inicjatywom. Segreguje śmieci. Wyrzuca makulaturę, szkło i tworzywa sztuczne do odpowiednich pojemników, jeżeli te są dostępne w pobliżu. Bywa tak, że pojemniki na surowce wtórne są źle rozstawione. Np. na Przymorzu Wielkim są zespoły pojemników ca 50 m obok siebie, a dalej ich nie ma i na tym śmietniku są wyrzucane ksiązki, kartony, szkło do zwykłych pojemników na śmieci. Kto winien? Według mnie Spółdzielnia Mieszkaniowa.
      Suche - mokre jest nazwą mało adekwatną. Już widzę jak suche skórki chleba wedrują do suchych, a mokry worek foliowy do mokrych. Należało poprostu zamiast "mokre" nazwać pojemnik "odpady na kompost". To jest czytelne. W gospodarstwach wiejskich tak segreguje się odpady od dawn a, od zawsze. Odpady mokre idą jako karma dla świń, albo do użyźniania ogródków.

      • 11 1

      • nie do końca masz rację (2)

        Mam ogródek i kompostownik. I wiedzę, że nie kompostuje się np. gazet czy odpadków pochodzenia zwierzęcego. Naturalnie, miejskie klomby można zanieczyszczać w przeciwieństwie do prywatnych rabatek, ale nazywanie części odpadów "na kompost" będzie równie mylące, co "mokre". Lepsza byłaby jakaś neutralna nazwa typu: brązowe i szare.

        • 1 1

        • biodegradowalne czyli "mokre", w skrócie "bio"

          • 1 0

        • tia, brązowe i szare szkoda ze nie szmaragdowe i karmazynowe...btw, gazety tez mozna wyrzucuić na kompost- wszystko zalezy w jakim są stanie, zwykła 'codzienna' przemoczona rozpadnie sie szybciej niz skórka od jabłka.

          • 1 0

  • Jakoś mało opinii pod tą reklamą (4)

    Po co segregować w domu skoro i tak śmieci trafiają do jednej śmieciarki?

    • 39 17

    • Segregacja

      Wszystko, jak zwykle bywa w takiej sytuacji, uzależnione jest od mentalności i przyzwyczajeń historycznych.
      W Polsce śmieciami się pali w piecach, a wszystko z domu, ląduje w jednym kubełku. Należałoby także wprowadzić odgórnie obowiązek segregacji, śmieciarki zastąpić kontenerami na odpady segregowane. Aby segregacja miała sens, należałoby promować na skalę krajową segregację i palenie w piecu drewnem i węglem. Taką edukację należy zacząć od przedszkola i przez całą edukację o tym powtarzać. Jednak to jest tylko jeden aspekt prac, jakie należy wykonać.
      Inną kwestią jest bieda społeczeństwa. Wiele osób pali w piecu wszystko to, co da się spalić. Polska jest biednym, bądź co bądź, krajem i pokaźny procent społeczeństwa cieszy się, jeśli dom zimą ogrzeje czymkolwiek. Czyli segregacja śmieci oraz dbanie o środowisko, to także praca nad wynagrodzeniami, opieką zdrowotną, emeryturami i ogólnie ujmując rzecz, nad polepszeniem stanu bytowania społeczeństwa.
      Cieszę się mimo wszystko, że świadomość środowiska jest coraz większa. Gdybym miał na swoim osiedlu kontenery do segregacji śmieci, z pewnością dzieliłbym śmieci w domu dokładniej. Póki co, mimo wszystko organiczne śmieci i papier mam w jednym kubełku. W drugim jest plastik. Worki z plastikiem wywożę, bo akurat mam po drodze, na wysypisko raz w tygodniu, a reszta ląduje w koszu na śmieci, tym osiedlowym.
      Z przyjemnością mieszkało mi się w Szwecji i obserwować zaangażowanie społeczeństwa w czystość środowiska. Jednak całe społeczeństwo nad tym pracuje i ochrona środowiska jest w Szwecji, pewnie i w całej Skandynawii, ważną częścią życia każdego obywatela i promowana od wielu wielu lat.
      Mam ochotę żyć w czystym i zdrowym państwie, jak mogę tak się przyczyniam.

      • 9 2

    • ?? (2)

      gdybyś był pod ręką (nogą ) to byś dostął kopa w d*pę łosiu.

      nawet gdyby to co piszesz było prawdę (choć nie jest) , to warto byłoby segregować odpady chociażby w celu edukacyjnym, bo społeczeństwo trzeba
      edukować bo pełne jest debili

      ps gdybym zobaczył cię na moim osiedlu niesegrugującego odpady to bym cię po prostu opierd..olił i tyle

      • 3 8

      • ojej...
        a prawda agresywny kolego jest jedna - wszystko trafia do jednej śmieciarki. Wobec tego mam segregacę w...

        • 6 2

      • O żesz ty mój Boże. Jaki agresywny ekoterrorysta. Ty jakieś ekopatrole na osiedlu pewnie urządzasz i pewnie zabijasz tych niedobrych., co śmieci nie segregują.

        • 7 2

  • Zaje...sta ankieta xD (1)

    • 13 2

    • kolejna durna ankieta

      dlaczego nie ma odpowiedzi "nie i nie zamierzam"???

      • 5 0

  • Aby zyski przetwórni śmieci były wyższe! (6)

    Częściowy podział śmieci to mniej pracy i wysiłku. To zyski z przygotowanych wstępnie i podzielonych śmieci. To na pewnoi nie ma nic wspólnego z ekologia tylko z pieniędzmi.

    • 39 9

    • O zyski się nie bój, zastanów się lepiej kto pokryje koszty zatrudnienia dodatkowych pracowników (3)

      albo zakupu maszyn do sortowania niepodzielonych odpadków...

      • 5 1

      • (2)

        Jakos przez ostatnie 70 lat nikomu te maszyny i pracownicy nie przeszkadzali. Segregowanie odbywa sie praktycznie od zawsze, tyle ze teraz cwaniaczki pod slowem "eko" chca aby to robili ludzie, a ludzie jak to ludzie - glupie to, uwierzy we wszystko, wiec segreguja i ciesza sie jak to duzo dla Ziemi robia, jednoczesnie jezdzac w korkach spalajac 10l na 50km.

        • 7 1

        • Twoja sprawa, jeśli wolisz płacić komuś za sortowanie śmieci (1)

          zamiast zrobić to za darmo sam w domu..

          • 1 0

          • Tak

            wole.

            • 0 1

    • ekologia i pieniądze mają wiele wspólnych elementów

      jeżeli się potrafi je dostrzec, korzystają wszyscy

      • 2 2

    • Wiadomo jak to w Polsce

      Wywóz śmieci podrożeje,bo będą jeździć dwie śmieciary,albo jedna dwa razy.

      • 0 0

  • mylące nazwy (1)

    dlaczego nie nazwano tego "odpady biodegradowalne" i "odpady pozostałe"? przynajmniej od razu byłoby wiadomo o co chodzi.

    suche i mokre są bardzo mylącymi nazwami, teraz do końca świata będą musieli tłumaczyć raz na jakiś czas co mieli na myśli.

    • 56 1

    • Wytłumaczenie nazwy

      Powiem Ci dlaczego. Ponieważ niestety wielu ludziom słowo biodegradowalny ciężko jest wymówić, a co dopiero domyślić się o co chodzi. Dlatego nazwa mokre ma być przynajmniej częściowo intuicyjna (bo większość pożywienia jest w pewnym stopniu przynajmniej mokra), ale oczywiście nie zmienia to faktu, że częściowo nazwa ta jest myląca.

      • 2 1

  • (1)

    I tak będę wywalał resztki organiczne do suchych. Trudno aby trzymać np. odpadki mięsne lub rybne inaczej niż w szczelnie zawiązanym worku/siatce foliowej. A biegać między kuchnią a śmietnikiem nie zamierzam. Szkodzić nie zaszkodzę, bo nie zanieczyszczam "mokrych". A mokre w suchych mogą sobie leżeć. I ch.

    • 26 12

    • Trzymaj i wyrzucaj w siatce foliowej do mokrych

      Trzymanie odpadów mokrych wcale nie przeszkadza w wyrzucaniu ich do odpadów mokrych. Z tego co słyszałem, dopuszczalne jest wyrzucanie takich odpadów właśnie w workach foliowych.

      • 1 0

  • Ja oraz moi znajomi nie sortujemy i nie będziemy sortować! (3)

    Wam też nie polecam. Im szybciej zapchamy to wysypisko tym szybciej zostanie zamkniete!
    Nie zgniatajcie butelek i kartonów po napojach! Do szklanych butelek wrzucajcie zawsze jakieś śmieci. Papier mieszajcie z tworzywem sztucznym. Folie z obierkami. Niebawem zniknie zarówno wysypisko śmieci jak i smród z Szadółek który czuć już w całym Gdańsku.

    • 8 53

    • i co, i myslisz ze jak zamkną wysypisko z powodu nadmiaruu smieci to ono przestanie smierdzieć? urwałeś sie z choinki czy co?!

      • 9 2

    • Z Tobą coś jest nie tak,,,

      • 4 1

    • Racja

      A kto mi za to zapłaci????? niech sortują ci co wymyślili foliowe torby , napoje w kartonach itd....Od tego jest Zakład utylizacyjny ,żeby się tym zajął,a nie mieszkańcy !!!! To skandal!!!! To tak jakby jakiś supermarket nakazał klientom przywieść towar od rolnika czy innego producenta , żeby go nam sprzedać. To nie ja śmiecę , tylko sklepy!!! Ja kupuje towar a nie bezsensowne kartony , torby czy styropiany...... prosze bardzo , proszę mi sprzedać mleko w opakowaniu zwrotnym!!!!Proszę mi sprzedać jajka luzem, mi żadne opakowanie nie jest potrzebne!!! Proszę mi sprzedać laptopa, samego ,bez folii i styropianu!!! Prosze mi sprzedać włoszczyznę, bez styropianowej tacki...na cholerę mi ona????????? Nie dośc , że płacimy za durne i kretyńskie czasem opakowania ( oczywiście ten laptop to przerysowany przykład), to jeszcze mam może instalowac w domu drugie wiadro na śmieci???????? Kto mi za to zapłaci? Ja nie mam miejsca w kuchni na kolejne i wielu też nie ma....a nawet jak ma , to przepraszam, ale wkrótce ma obowiązywać podatekj śmieciowy od każdej osoby. Soro tak , to ja niczego segregować nie będę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • 4 2

  • System segregacji w GDANŚKU SZCZYT GŁUPOTY - wyjaśniam: (3)

    Przede wszystkim naciąganie i robienie ludzi w balona - uzasadniam:
    FAKTY:
    1. Miasto najpierw wydało kilkaset milionów na modernizację Szadółek (nie pamietam dokładnie ile ale około 300 na pewno) wmawiając, że nie będzie śmierdzieć, będzie taniej itd...
    2. Po modernizacji wywóz podrożał - to każdy z nas odczuł.
    3. Miało być taniej bo śmieci są segregowane więc odzysk surowców wtórnych, kompostowanie, mniej miejsca do składowania jest potrzebne itd.
    4. G_wno prawda - zdrożało a dodatkowo każdy właściciel ma 2 "kible" pod domem i płaci za obydwa mniej więcej też "razy dwa".
    5. Kibla na mokre nie zapełniam praktycznie nigdy, bo ile można wyprodukować w domu ogryzków, resztek spożywczych itp. ale płacę zawsze za 120 ltr. czasami po koszeniu trawy jest pełny - CZASAMI!
    Myślę, że oszustwo miasta uzasadniłem w pełni...

    • 73 14

    • tabletki odstawiłeś? (1)

      • 1 16

      • Nie on, tylko ty co najwyżej.

        • 0 0

    • Nie głupoty, tylko obłudy ...

      A pospólstwo kupuje tę i inne bzdury, bo zatraciło zdolność do myślenia.

      • 9 2

  • u mnie w Osowej system dualny obowiązuje już jakiś czas (6)

    i już się przyzwyczaiłam. Segregowanie odpadów jest teraz czymś normalnym. Przykładowo: robię jajecznicę, więc odruchowo wrzucam skorupki po jajkach czy resztki cebuli do worka z odpadami mokrymi, nie ma opcji wrzucenia do suchych. Ważne jest natomiast to aby worek z mokrymi wyrzucać minimum co drugi dzień.

    • 32 7

    • Ja też jestem z Osowej ... (3)

      ... na początku segregowałem, mówię SUPER SPRAWA, ale jak zobaczyłem, że ekipa. która ładuje śmieci do samochodu WRZUCA WSZYSTKO DO JEDNEJ PRZEGRODY, a w zasadzie do JEDNEGO WIELKIEGO TYGLA nie patrząc czy biorą mokre czy suche - przestałem. Po co jeżeli moja praca idzie na marne? Jaka to segregacja? Ja robię 50% roboty, a ni ją wyrzucają do kosza (dosłownie), a potem zaczną od początku segregować? Najpierw to zacznijcie edukację od firm, a potem ludzi uczcie na zasadzie - nie posegregowałeś - nie wywozimy :)

      • 12 5

      • przyjrzyj się dokłądniej.. (2)

        Śmieciarka ma jeden otwór ale kilka komór w środku. Nie rozsiewaj głupot i czarnego PRu. "Bo w tej brzydkiej Polsce to się już nic nie opłaca..". Ch.. mnie strzela.

        • 6 4

        • to Ty się przyjrzyj ;)

          System dualny na Osowej lub Wzgórzu Mickiewicza (jakoś artykuł nie wspomina tych nazw...) funkcjonuje już od chyba roku albo więcej, ale tylko dla testów i edukacji (ogłupiania?) ludzi, więc wrzucają wszystko do jednej komory ;)

          BTW. szkło, baterie i makulatura też lądują w jednej komorze.. Tylko plastik oddzielnie

          • 2 3

        • ale na SzadoÓŁkach i tak wszystko idzie na jedna kupę

          • 1 2

    • też jestem z Osowej i tak samo robię:)

      • 1 0

    • To już nie podrzucacie sąsiadom do śmietników :-)

      Miałem niezłą bekę jak w Osowej kumpela zamknęła jakiegoś cwaniaka który z szeregówki śmieci podrzucał do śmietnika na osiedlu. Zamykanego :-)
      Dachem chciał wyjsć :-) a samochód stał obok z włączonym silnikiem taka szybka akcja miała być :-)

      • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane