• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po wypadku na Świętokrzyskiej potrzebne zmiany na drodze

Maciej Naskręt
18 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Skutki wypadku na ul. Świętokrzyskiej. Skutki wypadku na ul. Świętokrzyskiej.

Groźny wypadek, do którego doszło w piątek na ul. Świętokrzyskiej zobacz na mapie Gdańska, nie był pierwszym w tym miejscu. Mieszkańcy proszą o poprawę bezpieczeństwa na feralnym zakręcie.



Co poprawiłoby najbardziej bezpieczeństwo na ul. Świętokrzyskiej?

Roczna dziewczynka pozostaje w śpiączce. Jej matka, będąca w zaawansowanej ciąży, została poddana cesarskiemu cięciu, dzięki czemu ocalało jej nienarodzone dziecko, które jednak doznało wylewu.

Do wypadku, w którym poszkodowana została czteroosobowa rodzina, doprowadził 20-letni mężczyzna bez prawa jazdy, który stracił panowanie nad swoim BMW. Już usłyszał zarzut, za który grozi mu 8 lat więzienia.

O zdarzeniu informowaliśmy obszernie w naszym Raporcie Drogowym.

Do wypadku doszło na zakręcie, a właściwie w miejscu, gdzie są dwa ostre zakręty.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że 20-letni mieszkaniec powiatu gdańskiego - bez uprawnień do kierowania - jadąc ul. Świętokrzyską samochodem BMW w kierunku ul. Małomiejskiej, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym prawidłowo samochodem marki ford fusion, którym kierował 31-letni kierowca - mówi kom. Magdalena Michalewska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Kierujący fordem nie mógł nic zrobić, by zapobiec wypadkowi. Nie miał gdzie uciec przed zderzeniem, gdyż w tym miejscu ul. Świętokrzyska ograniczona jest z jednej strony skarpą, a z drugiej barierą energochłonną.

Na skutek wypadku ciężkich obrażeń doznała pasażerka forda, a także jedno z dzieci. Drugie dziecko oraz kierowca forda doznali ogólnych potłuczeń. Wszyscy trafili do szpitala.

- Na polecenie lekarza wycięto dach oraz lewe tylne drzwi w fordzie, by uwolnić poszkodowaną. Ze względu na ilość oraz rodzaj urazów u poszkodowanej znajdującej się w fordzie, niemożliwe okazało się wyciągnięcie jej z auta. Podjęto więc decyzję o wycięciu drzwi z prawej strony pojazdu i wyciągnięciu jej. Jednocześnie zdemontowano barierę energochłonną, która blokowała dostęp do auta z prawej - o szczegółach akcji ratunkowej opowiada kpt. Karol Ciepiela z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Wycinanie poszkodowanej z forda fusion. Wycinanie poszkodowanej z forda fusion.
Dalsza trauma poszkodowanej rodziny w szpitalu

Z naszych ustaleń, m.in. od osób znających poszkodowaną rodzinę, dowiedzieliśmy się o stanie zdrowia jej członków. Roczna dziewczynka pozostaje w śpiączce farmakologicznej, po tym, jak doznała rozległego urazu czaszki. Drugie dziecko jest przytomne, ale lekarze nie pozwalają mu się poruszać.

31-letnia kobieta, która podróżowała fordem, była w zaawansowanej ciąży. Doznała złamania kręgosłupa i obu kończyn dolnych. Z uwagi na dobro matki i noworodka lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. Okazało się, że dziecko przeszło wylew krwi do mózgu.

  • Miejsce wypadku w poniedziałek.
  • Miejsce wypadku w poniedziałek.
  • Miejsce wypadku w poniedziałek.
  • Miejsce wypadku w poniedziałek.
  • Zakręt na ul. Świętokrzyskiej, z którego wyjechał 20-letni kierowca BMW - sprawca wypadku.
8 lat dla sprawcy wypadku?

Do szpitala na obserwację przewieziono też 20-letniego kierowcę bmw, który doznał stłuczenia klatki piersiowej. W sobotę, zaraz po wyjściu ze szpitala, 20-latek został zatrzymany przez policję. W Wydziale ds. Przestępstw w Ruchu Drogowym i Wykroczeń KMP w Gdańsku usłyszał zarzuty spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem był ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby.

- Mężczyzna został też doprowadzony do Prokuratury Gdańsk - Śródmieście. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Na mężczyznę został także nałożony obowiązek powstrzymania się od kierowania pojazdami mechanicznymi - informuje komisarz Magdalena Michalewska.
Za spowodowaniu wypadku drogowego, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innych osób grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Mieszkańcy proszą o zmiany na ul. Świętokrzyskiej

Oglądaliśmy miejsce wypadku na ul. Świętokrzyskiej i rozmawialiśmy z okolicznymi mieszkańcami. Wszyscy oni zgodnie podkreślają, że są tu potrzebne zmiany, bowiem nie ma tygodnia, by nie doszło tam do stłuczki lub wypadku.

- Sprzyjają temu warunki. Droga biegnie po północnym stoku wzniesienia i dlatego niemal zawsze jest wilgotna, co źle wpływa na przyczepność. Dlatego drogowcy powinni poprawić profil jezdni, by kierujący nie tracili panowania nad pojazdem - uważa właściciel pobliskiego zakładu wulkanizacyjnego.
Mieszkańcy sugerują też wprowadzenie ograniczenia prędkości na zakręcie do 40 km/h. Obecnie jest 50 km/h, ale brak jest jasnego znaku, powtórzenia zakazu, co przypomniałoby kierowcom o zagrożeniu. Ustawienie znaku ostrzegawczego o śliskiej jezdni, możliwym oblodzeniu i niebezpiecznych zakrętach to za mało.

Potrzebna jest też informacja o tym, że w tym miejscu dochodzi do częstych wypadków, a także poprzeczne czerwone linie na jezdni w odległości 50 cm od siebie, które stosowane są powszechnie na drogach krajowych w czarnych punktach, które spełniają podobną funkcję.

Wszystkie sugestie przesłaliśmy do Zarządu Dróg i Zieleni. Czekamy na odpowiedź.

Opinie (684) 9 zablokowanych

  • "działania naprawcze" (3)

    Pracownicy ZDiZ odpowiedzialni za oznakowanie tej drogi powinny już następnego dnia przyjechać na miejsce i pilnie przygotować korektę oznakowania. Zmiany w geometrii, to proces dłużej trwający i znacznie droższy, więc chociaż tyle na początek.
    Tak naprawdę to te działania powinny odbyć się już dawno temu... na tych zakrętach wypadek jest kilka razy w roku, może gdyby działania wykonano wcześniej - nie byłoby tej tragedii!!
    Na dojeździe do zakrętów powinny być ustawione obustronnie zestawy znaków:
    - A-15 (śliska nawierzchnia)
    - B-33(40) + B-25 (ograniczenie prędkości do 40km/h + zakaz wyprzedzania
    Na zakrętach uzupełnione tablice U-3e.
    Wszystkie znaki na fluoroscencyjnych podkładach z folii odblaskowej typ 3.
    (podobne rozwiązanie jest na zakrętach drogi krajowej nr 22 Elbląg-Jegłownik)
    Na barierach uzupełnione odblaski, oznakowanie poziome uzupełnione o punktowe elementy odblaskowe (tzw kocie oczy).
    Ewentualnie dodatkowo na tablicach U-3e wprowadzone ledowe podświetlenie po obrysie symbolu znaku.
    Może takie rozwiązanie nie nauczy kultury jazdy, nie da rozumu głupim użytkownikom aut, bo trudno nazwać kierowcę, kogoś kto nie posiada prawka, ale może chociaż 70% kierowców zwolni, 50% pomyśli, a 30% dostosuje prędkość do warunków jazdy...
    ... może następnym razem nie będzie takiego wypadku, może kolejny wypadek nie będzie z ofiarą śmiertelną... może w ogóle się nie wydarzy.
    Gdyby ktoś zrobił coś wcześniej, dzisiaj ta rodzina bawiłaby się razem :(

    • 13 1

    • wypadek na świetokrzyskiej

      jestem mieszkanką Łostowice, w tym miejscu całe życie były wypadki tam też zabił sie mój kolega . Jest tam duża skarpa, gdzie można poszerzyć ulicę, ale najlepiej budować więcej kościołów niż zapewnić ludziom bezpieczeństwo.

      • 2 1

    • Radar (1)

      Jestes bardzo naiwny myslac ze w Polsce znakami poprawisz idiotyzmy kierowców...jedynie nowa droga albo radar..tyle.

      • 0 1

      • Radar?

        Nie jestem naiwny, dlatego napisałem:
        "może chociaż 70% kierowców zwolni, 50% pomyśli, a 30% dostosuje prędkość do warunków jazdy"
        Radar też nie da Ci 100% skuteczności, a moje rozwiązania są jednymi z tańszych, bo najlepiej i najdrożej wybudować Nową Świętokrzyską, a starą zrobić jako lokalną z maksymalnym uspokojeniem ruchu, a odcinek z zakrętami zamknąć i zaorać!

        • 2 0

  • smutne to

    jedzilem wielokrotnie po tej drodze jako kursant prawa jazdy, bo mieszkam niedaleko. dodam jeszcze, ze byla wtedy zima i wszedzie trzeba było uważać, ale nigdy nie miałem ani jednego problemu z tym odcinkiem. więc uważam tak samo jak inni- to naprawdę jechał idiota; nieodpowiedzialny, bez krzty wiedzy o tym jak prowadzić samochód, ba prowadzić je zimą!
    wzmocnić bezpieczeństwo trzeba teraz na pewno, ale jak ktoś "chce doprowadzić do wypadku, to do niego doprowadzi i tak" niestety..... to chyba podwójny ból tym samym dla rodziny

    • 6 0

  • Utylizować

    Tego gnoja i tyle,nie będe za chwasta podatków płacił.

    • 3 1

  • Dajcie go mi !

    Dajcie go mi:) Tak sie nim zajme ze na sam pomysł o samochodzie bedzie robił pod siebie ze strachu:)

    • 2 1

  • Mieszkaniec Kowal

    Jeżdzę tą drogą codziennie.
    Widziałem różne rzeczy na drogach na całym świecie (lepsze i gorsze rozwiązania) i na tej drodze poza ograniczeniem prędkości nic nie ma aby zapobiec wypadkowi.
    Kierowcy często trzeba pomóc w mysleniu, nie pomagają znaki ostrzegawcze to postawić fotoradar ,na tej drodze akurat by się przydał, lub sygnalizację świetlną, która przy przekroczeniu prędkości wskazywałaby czerwone światło.
    Ważna rzecz to źle wyprofilowana droga!!!

    • 8 0

  • Gdzie był Bóg ???

    Ja pytam ...

    • 2 2

  • Kara

    Prowadził bez uprawnień więc nie powinien odpowiadać za spowodowanie wypadku z ciężkim uszkodzeniem ciała ale za próbę morderstwa 4 osobowej rodziny. Świadomie usiadł za kierownicą przyjmując za to odpowiedzialność i powinien odpowiadać za próbę czterokrotnego morderstwa i za każde sądzony z osobna. Jeżeli by kiedyś wyszedł to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i elektrycznych za jakiekolwiek złamanie zakazu automatyczny wyrok 5 lat

    • 9 1

  • Adamowicz

    Adamowicz powinien odpowiadac za to .Najpierw pozwolił ludziom mieszkac a zapomniał ze dróg tam nie ma...a chwali sie ze miasto sie rozwija...myslec trzeba panie ADAMOWICZ!!!

    • 5 1

  • pokażcie!

    dlaczego nie pokażecie jego parszywej gęby?!!! Niech wszyscy wiedzą jak wygląda MORDERCA z Trójmiasta!!!!

    • 11 0

  • Mieszkaniec tej dzielnicy

    Znaki nic nie dadzą. Wystarczy postawić jeden znak ograniczenia 40 km/h + fotoradar

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane