• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Początek końca plastikowych toreb?

(aria)
12 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić. Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić.
Jednorazowe torby foliowe: część krajów już zakazało korzystania z nich, w innych są one wysoko opodatkowane. Ikea właśnie ogłosiła, że wycofuje się z ich rozdawania. O zakazie korzystania z foliowych toreb myśli także Łódź.

Świadomość tego, że jednorazowa torba foliowa to śmieć, który powstaje w sekundę, używany jest średnio przez dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat dociera do coraz większej grupy osób. Na szczęście także do tych, którzy do tej pory przodowali w zaśmiecaniu nimi ziemi - dużych sieci sklepowych.

Korzystanie z plastikowych reklamówek to:

14 września wszystkie sklepy Ikea w Polsce wycofają jednorazowe i bezpłatne plastikowe torby do pakowania zakupów. Od tej pory za takie torby trzeba będzie płacić.

- Wycofujemy reklamówki w Dniu Sprzątania Świata. Ma to być symboliczny gest na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To nie jest jednorazowa akcja - rezygnujemy z foliowych opakowań na zawsze. Pieniądze, które wydawaliśmy na produkcję plastikowych toreb - w ubiegłym roku rozdaliśmy ich 10 milionów sztuk - pójdą na zasadzenie miliona drzew na Mazurach - mówi Aleksandra Sikora, rzecznik prasowy IKEA.

Od 14 do 16 września IKEA będzie rozdawać kwiaty w zamian za przyniesione do sklepu surowce wtórne. Zostaną oddane do recyklingu i fachowej utylizacji.

Inne sieci handlowe, takie jak Tesco, Carrefour, Bomi czy sklepy z tzw. "produktami bio" już od dawna promują opakowania ekologiczne. Po mału na ulicach pojawiają się torby ekologiczne, czyli takie, które szybko się rozkładają.

Od 17 do 22 września promocję ekologicznych, lnianych toreb przygotowuje Real. M.in. w centrum handlowym Wzgórze będzie można dostać torbę na zakupy z napisem "Gdynia ekologiczna".

Jednak najbardziej radykalny zamach na reklamówki w Polsce szykuje jeden z łódzkich radnych. Postuluje on wprowadzić karę grzywny w wysokości 5 tys zł. za zapakowanie klientowi towaru w jednorazową torebkę foliową. Używanie tych toreb byłoby dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy są niezbędnym opakowaniem towaru, np. mięsa. Wprowadzenie tego przepisu ma zachęcić handlowców do stosowania ekologicznych toreb papierowych.

Powstają w sekundę, giną w 400 lat

- Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów.

- bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku, do produkcji którego potrzebna jest ropa naftowa, gaz, woda i energia.

- Koszt eliminacji toreb jest tej samej wielkości, co koszt ich produkcji

- Podczas spalania toreb powstaje wiele szkodliwych odpadów - dioksyn.

- Jedna torebka foliowa produkowana jest w ciągu jednej sekundy, używana jest średnio dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat.

- Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych wprowadzono w następujących krajach: Australia, Indie (połnocno-wschodnie regiony), Japonia, Korsyka, Mauritius, Nowa Zelandia, RPA, Francja (kilka regionów)

- Zakaz dystrybucji darmowych toreb w Bangladeszu, Holandii, Hongkongu, Irlandii, Islandii, Korei Południowej, Nepalu, Nowej Gwinei.

- Opodatkowanie toreb foliowych w następujących krajach: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Kenia, Niemcy, Malta, RPA, Szwajcaria, Włochy.
(aria)

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

  • sami się uczcie

    Jak słyszę w sklepie "siateczkę poproszę" do kartonu mleka czy słoika z dżemem to zbiera mi sie na hafty

    • 0 0

  • bardzo dobry pomysł!

    jednocześnie brawa dla IKEI za świetną reklamę.

    • 0 0

  • ja mam torbę wielokrotnego użytku.. i nie korzystam z plastykowych siatek.

    w przeciwieństwie do naszego spełeczeństwa, które mówi ciągle: "co z tego, że ja tak nie robię jak inni robią.. przecież ja sam nic nie zmienię" mam wyobraźnię i myślę w dodatku.

    najpierw zacznij od siebie !

    ps. tu jest pies pogrzebany.. przykład z innej bajki:

    w polsce posprzątać po psie to wstyd, a a niemczech nie posprzątać to wstyd - morał ?! niby europa, a jesteśmy w przepaści cywilizacyjnej .. mentalnie jakieś 100lat za murzynami.

    • 0 0

  • popieram !

    • 0 0

  • ?

    A kiedy ekolodzy nakażą nam nie podcierać tyłków papierem toaletowym tylko starymi gazetami albo myć się tylko 2 razy w tygodniu i używać kondomów wielokrotnie?

    • 0 0

  • bez jaj

    U mnie w domu siatki i torby foliowe sa zbierane i w smietniku jest na nie specjalny worek.Na wysypisku smieci w tej fabryce przetwarzania smieci robia z tego....granulat i sztuczne deski dla budownictwa(technologia szwedzka).

    • 0 0

  • od dobrego roku chodze po zakupy z plecakiem-to wystarczy!!!!

    • 0 0

  • Przeczytajcie FAKTY

    1 sekundę zajmuje wyprodukowanie jednej torebki foliowej, która później używana jest przez średnio 25 minut
    55 tys. ton - tyle odpadów tworzy się po wykorzystaniu 10 miliardów torebek
    75 kilogramów - tyle zakupów można umieścić w ekologicznej torbie Green Bag - do kupienia w jednej ze stołecznych sieci sklepów
    2 000 000 - tyle ptaków, ssaków morskich oraz ryb ginie rocznie na świecie od połkniętych plastikowych torebek
    95 proc. - o tyle spadło zużycie toreb plastikowych po wprowadzeniu w Irlandii opłaty 15 eurocentów za jednorazówkę
    10 proc. - to odsetek zużywanych dziennie torebek jednorazowych przez warszawiaków w skali kraju
    115 - tyle metrów może przejechać samochód na ropie, która została wykorzystana do wyprodukowania jednej foliowej torebki
    400 lat - nawet tak długo może rozkładać się torebka foliowa. Podczas tego procesu wytwarzają się groźne substancje
    1,8 mln - tyle torebek dziennie zużywają mieszkańcy Warszawy podczas zakupów. Większość z jednorazówek trafia na wysypiska śmieci

    Źródło danych - dziennik.pl

    • 0 0

  • powinni dawac papierowe

    Pomysl dobry, ale czesciowo. Zamiast plastikowych toreb powinni dawac papierowe. Powiedzmy, niekoniecznie do zakupow za 2 zlote ale do wiekszych obowiazkowo. Takie rozwiazanie to tylko wprowadzenie oszczednosci, zaslaniajac sie srodowiskiem

    • 0 0

  • Bla bla bla, 400 lat. Owszem, jeśli siatka w spokoju rozkładać się będzie pod gołym niebem... ale przecież można by ją jakoś

    sensownie przetworzyć, prawda? Cała ta gadanina o ekologii to zasłona dymna, a skończy się jak na Zachodzie - przerzuceniem kosztu produkcji siatek bezpośrednio na klienta (w ramce pod artykułem nazywa się to ładnie 'opodatkowaniem').

    Fakt konieczności zapłacenia za siatki wyeliminuje ich bezsensowne używanie (typu: siatka do kartonu mleka, jak ktoś słusznie zauważył), ale niech się nikomu nie wydaje, że ludzie zaczną masowo przyjeżdżać do marketów z własnymi płóciennymi torbami.
    Swoją drogą, mocna siatka z tkaniny też się po jakimś czasie zniszczy, a do tego trzeba ją prać, zużywając wodę i stosując detergenty. Ekologia :]

    Znając chociaż odrobinę filozofię 'racjonalizacji wydatków' założyciela firmy IKEA nie można mieć wątpliwości, że gdyby rozdawanie siatek klientom stanowiło dochód, a nie koszt dla firmy, to z pewnością usłyszelibyśmy równie piękne i przekonywujące argumenty za masowym rozdawaniem plastikowych siatek ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane