• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podnajem mieszkań komunalnych. Problem czy sporadyczne przypadki?

Aleksandra Nietopiel
2 kwietnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (351)
Budynek,  w którym przez ostatnie osiem lat mieszkała pani Dorota z dziećmi ma zostać wyburzony. Wcześniej - według jej relacji mieszkanie było podnajmowane komuś innemu. Budynek,  w którym przez ostatnie osiem lat mieszkała pani Dorota z dziećmi ma zostać wyburzony. Wcześniej - według jej relacji mieszkanie było podnajmowane komuś innemu.

Pani Dorota podnajmowała mieszkanie komunalne, a teraz - mimo opłacanych na bieżąco rachunków - została bez dachu nad głową. Prawo jej nie chroni, a ona sama wie, że mieszkała w lokalu nielegalnie. Osoba z prawem do tego mieszkania, która je udostępniła za opłatą, ma dostać w zamian kolejne mieszkanie. To obecne zostanie zburzone.



Czy podnajmowałe(a)ś kiedyś lokal komunalny?

Wynajmowanie "na lewo" lokali komunalnych to żadna nowość. Ci, którzy decydują się tak mieszkać, zwykle są świadomi tego, że zajmują miejsce, do którego nie mają prawa. Wynajmujący z kolei wiedzą, że robią to niezgodnie z przepisami i ryzykują utratę prawa do lokalu komunalnego.

Mimo to proceder kwitnie. Dopóki każda ze stron wywiązuje się ze swoich powinności, takie sprawy nie wychodzą na światło dzienne.

Do czasu.

Problem może pojawić się w przypadku kontroli, ale też wtedy, gdy właściciel - czyli miasto - postanowi wyremontować lub rozebrać budynek.

I właśnie ta sytuacja spotkała panią Dorotę, gdańszczankę z dwójką dzieci.



Mieszkanie na lewo, rachunki o czasie



Przez osiem lat pani Dorota podnajmowała mieszkanie komunalne na Oruni od osoby, której to mieszkanie przyznano. Kobieta wiedziała, że mieszka w nim niezgodnie z przepisami, ale - jak zaznacza - ten proceder trwał na długo, zanim ona tam zamieszkała.

Dzięki temu miała dach nad głową, nie musiała czekać w kolejce po lokal komunalny, jak tysiące innych mieszkańców.

- Nie miałam gdzie się podziać z dziećmi. Pan chciał zdać to miejskie mieszkanie, więc zdecydowałam się w nim zamieszkać. Normalnie płaciłam, dostawał pieniądze do ręki, nie było żadnych problemów - opowiada pani Dorota. - Dwa lata temu zapukały do drzwi panie z Gdańskich Nieruchomości. Sprawdzały czym opala się w budynku. Były zdziwione, że ja tu mieszkam. Nie mogłam kłamać, trzeba było podać PESEL, więc wyszło, że mieszkam nielegalnie - dodaje.
Mieszkania TBS. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać mieszkanie w TBS? Mieszkania TBS. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać mieszkanie w TBS?
Kobieta została wówczas poinformowana, że legalny najemca mieszkania dostanie wypowiedzenie, a ona sama ma czekać na eksmisję.

- Do dzisiaj jednak nie dostałam żadnego pisma w tej sprawie - mówi kobieta.

Wniosek o zamianę mieszkań



Po jakimś czasie, podczas spotkania z pracownicą GN, pani Dorota dowiedziała się, że osoba z prawem do lokalu złożyła wniosek o zamianę mieszkania. Kiedy wyszło na jaw, że pani Dorota wciąż zajmuje to mieszkanie, GN ponownie zapewniła, że umowa najmu zostanie wypowiedziana.

- Do dziś nic się nie wydarzyło - opowiada pani Dorota. - Wiem też, że pan został poinformowany, że albo pozbędzie się lokatorki, czyli mnie, albo nie dostanie mieszkania w zamian za to, które ma być zlikwidowane - dodaje.
Mieszkanie zajmowane przez panią Dorotę znajduje się w budynku przeznaczony do rozbiórki.

Budynek,  w którym przez ostatnie osiem lat mieszkała pani Dorota z dziećmi ma zostać wyburzony. Wcześniej - według jej relacji mieszkanie było podnajmowane komuś innemu. Budynek,  w którym przez ostatnie osiem lat mieszkała pani Dorota z dziećmi ma zostać wyburzony. Wcześniej - według jej relacji mieszkanie było podnajmowane komuś innemu.

Budynek do likwidacji



- Niedawno pojawił się legalny najemca mieszkania i kazał mi się wyprowadzić. Poszłam więc ponownie do GN. Początkowo zaoferowano mi pomoc, ale gdy okazało się o jaki budynek chodzi, to usłyszałam, że muszę lokal opuścić. Gdy zapytałam dokąd mam iść, to dostałam adres domu samotnej matki z dzieckiem. Zapytałam się też dlaczego, skoro nie jestem pierwszą osobą, która podnajmowała lokal w tym mieszkaniu, jego właściciel nie został pociągnięty do odpowiedzialności? Nie dostałam odpowiedzi - mówi pani Dorota.
Po powrocie do domu kobieta zastała wymienione zamki. Wymienił je mężczyzna, który oficjalnie użytkuje miejski lokal.

Zamiana mieszkań komunalnych w aplikacji Zamiana mieszkań komunalnych w aplikacji
- On musi zdać mieszkanie bez lokatora, żeby został przyjęty jego odbiór. Ja odmawiałam wyprowadzki, bo nie miałam dokąd pójść, więc w końcu wymienił mi zamki w drzwiach. Ja naprawdę nie mam dokąd pójść z dziećmi.

Sytuacja patowa



Pani Dorota była u radcy prawnego, ale ten uznał, że nie może jej pomóc.

Kobieta nie otrzyma decyzji o eksmisji, bo nie ma prawa do lokalu. Eksmisja zapewniłaby jej lokal zastępczy.

"Kontrole regularne, podnajmowanie incydentalne"



Historia pani Doroty z jednej strony jest przestrogą przed mieszkaniem "na lewo" w lokalu komunalnym. Pokazuje też palącą potrzebę zwiększenia zasobu lokali gminnych.

700 komunalnych pustostanów w Gdańsku. Ich utrzymanie kosztuje 236 tys. miesięcznie 700 komunalnych pustostanów w Gdańsku. Ich utrzymanie kosztuje 236 tys. miesięcznie
Z informacji przekazanych przez Urząd Miejski wynika, że choć przypadki nielegalnego podnajmu mieszkań komunalnych się zdarzają, to są sporadyczne.

- Przeprowadzane są kontrole lokali pod względem eksploatacji i osób faktycznie w nich zamieszkujących. GN otrzymują zgłoszenia z zewnątrz, ale przeprowadzane są również kontrole wyrywkowe. Nie prowadzimy statystyk, ale zdarzają się jednostkowe przypadki. Przy zgłoszeniach z zewnątrz często okazuje się, że w lokalu nie ma mowy o podnajmie albo sytuacje są niejednoznaczne - przekazał Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Teoria: za podnajem miejskiego lokalu stracisz do niego prawo



Podnajmowanie mieszkań komunalnych bez wymaganej zgody jest niezgodne z prawem. Osoba, która udostępnia taki lokal, traci do niego prawo.

- Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (art.11. pkt 2), nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Co się stanie w tym konkretnym przypadku?



Mimo wysłanych wcześniej pytań nie udało nam się dowiedzieć wprost czy osoba z prawem do lokalu, które podnajmowała pani Dorota zostanie pociągnięta do odpowiedzialności i czy faktycznie dostanie lokal w ramach rekompensaty jeśli budynek zostanie wyburzony.

- Zasady najmu lokali określa uchwała Nr XIII/264/19 rady Miasta Gdańska z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu lokali mieszkalnych w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nie może być tak, że osoby, które dopuszczają się nielegalnych praktyk dostają mieszkanie szybciej niż osoby, które na zasadach opisanych w ww. uchwale składają wnioski i oczekują na lokal (bardzo często po kilka lat) - przekazał J. Sieliwończyk.
*

Według danych GUS z 2022 r. Gdańsk był w pierwszej dziesiątce miast na prawach powiatu gdzie zapotrzebowanie na lokale komunalne jest największe. Pod koniec 2022 r. w kolejce po mieszkanie komunalne czekało ponad 2800 rodzin.

Miejsca

Opinie (351) 9 zablokowanych

  • Zarząd Lokali Komunalnych

    w Gdańsku nie panuje nad tym czym zarządza!!!!!!! Ul. Sternicza czerwony domek i Lipno lokatorzy, którzy przychodzą na balangi, głosne słuchanie muzy tak, by wszyscy słyszeli i światelko na nic zapalone. Fikcja

    • 5 2

  • Stawiajac rozne osiedla komunalne z czynszem, przy ktorym nie starczy nawet na podstawowy remont, nie funduje sie miastu dzielnicy slumsow, faweli itp. ? Z towarzyszacym temu wszystkiemu wachlarzem roznych patologii ... Mieszkanie to dobro rynkowe. Dobro, ktore generuje koszty utrzymania. I to duze koszty ! ... A kogo nie stac, niech idzie mieszkac na wies do kontenerka. No wiec prosze tu nie przesadzac z pomoca za pieniadze podatnika. Polska jest wciaz krajem na dorobku, wiec taki kontener to chyba jedno, na co nasz niezamozny kraj stac.

    • 1 2

  • Na jakiej podstawie GN chcą zrobić zamianę lokalu (2)

    facetowi skoro swoim działaniem udokumentował ze go nie potrzebuje? Za każdym razem gdy GN otrzymują wiedzę że ich lokal jest uzytkowany niezgodnie z przeznaczeniem powinien nastepowac natychmiastowy odbiór lokalu bez prawa do lokalu zastepczego , jak napisałem wyzej nie mieszka tzn ze nie potrzebuje. A po drugie lokale powinny być przydzielane na czas okreslony np na dwa lata i potem weryfikacja czy jest dalej potrzebny żeby nie było jak np. słynna kuratorka z Krakowa ma dom prywatny a mieszka w komunalce.

    • 15 2

    • czytasz ze zrozumieniem?,,GN wypowie panu najem lokalu"i zamiana poszla sie bujac!,ja bym jeszcze domiar dowalil!,w umowie najmu jest punkt o podnajmie!

      • 2 0

    • A niby jakie masz dowody na te 8 lat poza słowami tej kobiety??

      Facet powie, że 3 lata temu dał jej zamieszkać, bo bardzo prosiła, że miało być na pół roku, a on jak raz musiał się gdzie indziej opiekować chorą konkubiną, wymagającą ciągłej pomocy.

      • 2 0

  • (1)

    Nowy budynek TBS na Piotrkowskiej 64 cały oddany do użytku a stoi puste co drugie mieszkanie. Niby kolejka długa i brak wolnych lokali do wynajmu... Warto sprawdź kto tak naprawdę tam mieszka bo skoro kogoś stać na auto za 100tys w garażu to i na mieszkanie z rynku a nie zajmuje mieszkanie komunalne. Wystarczy się tylko przejść jakie fuy stoją na parkingach.

    • 18 0

    • No właśnie dlatego ich stać na te wypasione fury bo nie muszą płacic za wynajem mieszkania ani spłacac kredytu na własne mieszkanie! Cwaniactwo i życie na koszt innych ma się dobrze!

      • 8 0

  • (3)

    Skandalem jest to, że miasto nie reaguje na zgłoszenie które mówi o podnajmowaniu lokalu komunalnego. Taki lokal powinien być natychmiast odebrany takiej osobie. Tłumy ludzi czekają na mieszkanie a miasto nic z tym nie robi. Osoby za to odpowiedzialne po takim zgłoszeniu powinny wylecieć z pracy. Skandal.

    • 255 4

    • Może zbyt wielu powiązanych z układem czerpie na tym zyski

      • 33 0

    • Urzędniczki wiedzą

      Ale dostały swoją dolę i nic nie zrobią.

      • 27 2

    • To jest zwykle układ biznesowo-towarzyski, wynikający z braku kontroli miasta nad pracą urzędników i sposobem użytkowania mieszkań. Dpóki Gdańskie Nieruchomości nie będą funkcjonować tak jak powinny to zasób mieszkań komunalnych nie powinien być powiększany. Patologia tylko będzie narastać jeśli dostaną do dyspozycji mieszkania w nowych inwestycjach komunalnych.

      • 14 0

  • Sopot komunalne nowe zerknijcie kto mieszka w sezonie :) biznes krótkoterminowy się kręci ?

    • 7 2

  • Tylko u nas.

    Skandal, zamiast ukarać obrotnego "cwaniaka", to zastanawiają się, czy przydzielą mu nowy lokal?

    • 12 0

  • To chyba jakiś żart

    "Osoba z prawem do tego mieszkania, która je udostępniła za opłatą, ma dostać w zamian kolejne mieszkanie." - co za patologia, pomimo, iż ta osoba działała nielegalnie, dostanie kolejne mieszkanie?!

    • 16 1

  • (2)

    Nas chcą eksmitowac z dzieckiem niepelnoprawnym mimo że mieszka od urodzenia i jej ojciec mieszka od 43 lat e po śmieci najemcy są problemy żeby to uregulować cyrk na sali

    • 2 3

    • Nie placisz to eksmisja. Proste

      • 2 1

    • Regulować to sobie możesz spadkiem jeśli masz mieszkanie własnościowe! Chcesz sobie rozporządzać cudzym majątkiem? To dziecko jest niepełnosprawne nie wy więc możecie iśc do pracy i zarobić na własne mieszkanie a nie żerowac na innych!

      • 5 1

  • Ten co podnajmował

    To już nie powinien zobaczyć komunalnego mieszkania na oczy. Zaproszenie do US powinien również dostac. Tyle rodzin czeka na mieszkanie komunalne a tu proszę jak proceder kwitnie

    • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane