• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pójdźmy wszyscy na pasterkę

Katarzyna Moritz
24 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Paterka to nie tylko polska domena, na zdjęciu wierni 24 grudnia w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Paterka to nie tylko polska domena, na zdjęciu wierni 24 grudnia w katedrze św. Szczepana w Wiedniu.

Pasterka to najchętniej uczęszczana w roku msza święta w Kościele katolickim. Tradycyjnie odprawiana jest o północy, ale coraz częściej także o wcześniejszych godzinach. Dlaczego zamiast spać lub siąść przed telewizorem tak chętnie na nią chodzimy?



Czy chodzisz na pasterkę?

W Polsce pasterka jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. Może dlatego, że dla wielu z nas wiąże się z nadzieją na lepsze jutro, z życzliwością dla bliźnich, z wiarą, że właśnie to Boże Narodzenie zmieni wszystko na lepsze. Była też często w historii Polski przejawem patriotyzmu. Tak było podczas zaborów, okupacji hitlerowskiej, a nawet w stanie wojennym.

- Zwyczaj odprawiania Pasterki pochodzi jeszcze z chrześcijańskiej gminy w Jerozolimie. Chrześcijanie z Jerozolimy wędrowali do Betlejem, aby tam sprawować w nocy Eucharystię i w ten sposób rozpocząć obchód Świąt Bożego Narodzenia. Sama nazwa wiąże się z przekazem ewangelisty Łukasza, który opisuje, że jako pierwsi do żłóbka przybyli pasterze - tłumaczy ojciec Michał Osek, subprzeor klasztoru dominikanów w Gdańsku.
Jak podaje portal liturgia.pl starożytny Kościół jerozolimski zbierał się nocą w Betlejem w grocie, w której Chrystus według tradycji się narodził, aby tam o północy celebrować Eucharystię. Po jej ukończeniu, o świcie wszyscy wracali do Jerozolimy, aby tam - w kościele Zmartwychwstania Pańskiego sprawować drugą mszę, czcząc godzinę wyjścia Chrystusa z grobu. Wreszcie, w ciągu dnia gromadzili się w głównym kościele "na obchód świąteczny".

Tak powstał zwyczaj celebrowania trzech mszy w uroczystość Narodzenia Pańskiego. Ponadto trzy msze mają przypominać o potrójnym przyjściu Chrystusa.

A jak jest teraz i czy pasterka zawsze jest o północy?



Obecnie Mszał Rzymski dla diecezji polskich przewiduje cztery formularze mszalne na uroczystość Narodzenia Pańskiego: "Wieczorna msza wigilijna", "Msza w nocy", "Msza o świcie" oraz "Msza w dzień". Tak więc msze sprawowane o różnych porach powinny różnić się modlitwami oraz czytaniami. W praktyce, w wielu kościołach mszy wigilijnej nie odprawia się wcale, a mszę w nocy - prawie wszędzie.

- Każda parafia może zbierać się na "Mszę pasterską" o dowolnej godzinie wieczorem dnia poprzedzającego Święta. Przyjęło się tradycyjnie, że jest to północ, ale nie ma takiego wymogu. Na przykład papież odprawia pasterkę o godzinie 22.00 w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie - wyjaśnia ojciec Osek.

Przedświąteczne akcje i imprezy charytatywne



To nie godzina decyduje o tym, czy dana Msza Święta jest Pasterką. Ważniejsze jest to, aby podczas Eucharystii sprawowanej w nocy były użyte odpowiednie formularze modlitw i teksty biblijne wyznaczone tylko dla tej celebracji liturgicznej. Pasterka jest przede wszystkim mszą świętą liturgii bożonarodzeniowej. Ponadto udział w niej jest równoznaczny z udziałem w dniu Narodzenia Pańskiego

Często też się zdarza, że w parafii są celebrowane dwie pasterki, ale o różnych godzinach np. o 16 dla dzieci, a o godz. 24 dla pozostałych. Tak jest np. od wielu lat w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku, czy w młodszych parafiach jak w kościele Błogosławionej Doroty z Mątów w Jasieniu, Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrzeszczu, Opatrzności Bożej na Zaspie. O godz. 17 dzieci mają swoją pasterkę w kościele Matki Boskiej Fatimskiej na Żabiance.

Opinie (429) ponad 50 zablokowanych

  • polityka (1)

    Kiedys chodzilem na pasterki,ale od tej pory jak polityka weszla na ambony to nie chodze wogole do kosciola.Teraz to jest prawdziwa czarna mafia .Rydzyk i ten glodz to juz z ndmiaru kasy nie wiedza jak maja prezesowi w d*pe wejsc aby dostac jeszcze wiecej.

    • 2 5

    • Polityka...

      ...ja nie wiem co wy z tą polityką.
      Chodze do Kosciola czesto ale nic o polityce nie słysze.
      A jak bym słyszal to bym po prostu Kosciol
      zmienil i po problemie

      • 1 1

  • parafia

    Mieszkam w dużej parafii w Gdyni, i w tej parafii był ksiądz, który dostał wyrok 6 lat za molestowanie chłopców. To duży kościół i obecnie ławki świecą pustkami. To efekt molestowania dzieci.

    • 4 0

  • te święta mnie zmieniły i chciłałbym ochrzcić swojego pupila, jest to możliwe?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane