• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polacy - najzdrowszy naród w Europie Środkowej

Katarzyna Moritz
18 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
"Wesołe jest życie staruszka" spiewali Starsi Panowie, lecz w raporcie Lancetu lepiej od panów wypadają panie. Ich długość życia po osiągnięciu pięćdziesiątki, to jeszcze 31 lat, z czego 20 w zdrowiu "Wesołe jest życie staruszka" spiewali Starsi Panowie, lecz w raporcie Lancetu lepiej od panów wypadają panie. Ich długość życia po osiągnięciu pięćdziesiątki, to jeszcze 31 lat, z czego 20 w zdrowiu

Przeciętny 50-letni mieszkaniec Polski ma przed sobą 29 lat życia, z czego przez ponad 18 będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Będzie w lepszej kondycji niż Estończycy, Słoweńcy i Czesi - tak przynajmniej twierdzą eksperci z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii.



O dobrym stanie zdrowia Polaków świadczą ostanie wyniki badań, które publikuje magazyn medyczny "Lancet". Co prawda dłużej niż Polacy będą żyli Słoweńcy i Czesi, ale to jednak my będziemy najdłużej zdrowi. Najgorzej w ekspertyzach naukowców wypada Estonia: 50-letni mężczyzna z tego kraju będzie żył przeciętnie 23 lata, z czego jedynie dziewięć lat w zdrowiu.

Jak na Europę Wschodnią polskie wskaźniki są świetne - ocenia "Rzeczpospolita", która jako pierwsza na swoich łamach opublikowała wyniki Carola Jaggera z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii. Sfinansowała je Komisja Europejska. Jednak w raporcie lepiej od Polaków wypadają Polki. Ich długość życia po osiągnięciu pięćdziesiątki, to jeszcze 31 lat, z czego 20 w zdrowiu. Dla panów ten współczynnik wynosi odpowiednio 24 i 17 lat.

-W województwie pomorskim także można mieć powody do zadowolenia. Odnotowaliśmy wyraźny spadek zachorowań na nowotwory - niestety nie u mężczyzn, ale u kobiet - potwierdza ekspertyzy Jerzy Karpiński lekarz i zarazem dyrektor Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Gdańsku. - Zanika moda na palenie papierosów. Z drugiej strony jest większa świadomość jeśli chodzi o choroby układu krążenia. Ludzie mierzą sobie ciśnienie, badają poziom cholesterolu i wiedzą, że brak regularnych badań stwarza zagrożenie. Przełożyło na lepszą jakość i na dłuższe życie mieszkańców naszego regionu - wyjaśnia Karpiński.

Ekspertyzy wykazują, że wyraźna poprawa kondycji naszego zdrowia nastąpiła w latach 90. Poza lepszą opieką kardiologiczną jest większy dostęp do leków. Polacy mniej jedzą tłuszczy zwierzęcych, nie piją już tyle mocnych alkoholi.

- Ogromny wpływ ma także wykształcenie. Im wyższe tym większa znajomość zagrożeń. Bardziej dba się o swoje zdrowie, częściej poddaje badaniom kontrolnym. Statystyki wprawdzie podają dużą wykrywalność nowotworów w aglomeracji trójmiejskiej, na tle innych pomorskich powiatach, lecz wynika to z tego, że zwiększa się korzystanie z badań diagnostycznych i tym samym wykrywalność - tłumaczy Karpiński. .

Dzięki temu, że w naszym kraju przybywać będzie osób starszych rodzi to także problemy. Opieka geriatryczna w naszym regionie jest dla nich nie wystarczająca, mamy tylko trzy takie punkty. Takich poradni w naszym województwie jest stanowczo za mało. Specyfika leczenia osób starszych jest zupełnie inna niż osób w przedziale 20 - 50 lat. Ponadto brakuje lekarzy - nie ma zainteresowania tą specjalnością. Głównie chodzi tu o pieniądze. Lekarze są bardziej zdeterminowani na specjalności z których mogą utrzymać siebie i rodziny. Tutaj larum wznosi okręgowa izba lekarska i pielęgniarska że jest zbyt duża ucieczka od specjalizacji geriatrycznej - wyjaśnia Karpiński.

Mimo że jesteśmy liderami w Europie Wschodniej, to brytyjscy eksperci oceniają, że dużo brakuje nam do osiągnięć Zachodu - gdzie o dziesięć lat dłużej od nas będą żyć liderzy rankingu - Duńczycy. Tygodnik "Lancet" poskreśla że "Stan zdrowia ludzi jest silnie związany z dochodami całego kraju", czyli im bogatszy będzie nasz kraj tym zdrowsi będą Polacy.

Opinie (47)

  • To jest po prostu ściema...

    To jest po prostu ściema... pokutuje tu dostęp do lekarza. Do specjalisty za 2 - 3 m-ce, do lekarza pierszego kontaktu za 2 tygodnie i aż się nie chce chodzić do lekarzy. To i satystyka jest wyższa!!!
    Po prostu manipulacja tu działa w postaci mediów.

    • 0 0

  • Paniei Panowie

    Poszukajcie średniej życia w Polsce porównajcie ze średnią w Austrii Niemczech Wlk. Brytanii...

    Na tle reszty EUROPY ŚRODKOWEJ może i jesteśmy jako tako. Ale do EUROPY ZACHODNIEJ brakuje bardzo dużo... No, ale jak tyle ludzi zasuswa w robocie od 6 przez 6 dni w tygodniu to jak ma być...

    • 0 0

  • Ależ pierdoły!

    Jak w temacie.O lekarzach i pigułach,to lepiej nie wspominajcie.To zwykła chołota.Ostatnio przebywałam w szpitalu i od pacjentów słyszałam wciąż o jakiejś"cegiełce"...Zapytałam,o co tu chodzi?No i się dowiedziałam-to koperta dla pana ordynatora.Ci dranie już od dawna nie mają żadnych wartości.Sama byłam pielęgniarką(bardzo dobrą),ale zawsze pamiętałam,co mi wpojono przez 5 lat w LM.Teraz pielęgniarka,to urzędniczka.Nie klepcie tych debilnych durnoctw.Ten kraj jest cały bardzo,bardzo chory.

    • 0 0

  • Hołota oraz RZyganie

    nauczcie się wreszcie pisać!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane