• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policja wychodzi z krzaków

Tadeusz Gruchalla
7 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Radny walczy o fotoradary na Grunwaldzkiej w Oliwie
Zarówno policjanci, jak i kierujący pojazdami muszą mieć równe szanse - uważa śląska policja i na swojej stronie internetowej wprowadziła wykaz 419 miejsc wyznaczonych na obszarze tego województwa do dokonywania statycznego pomiaru prędkości radarami.

W innych miejscach wykonywanie tych czynności jest niedozwolone. - Czas skończyć z mitami o czajeniu się w krzakach policjantów z radarami w ręce - powiedział "Głosowi" kom. Grzegorz Olejniczak, rzecznik prasowy śląskiego komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Gdańscy "drogowcy" nie emocjonują się śląską inicjatywą.

Internetowy wykaz umieszczono pod nazwą "komunikaty, ogłoszenia". Z precyzją wskazano w nim (z podziałem na powiaty) wykaz tych wszystkich miejsc, w których mogą pojawiać się policjanci z radarami. Jeśli okaże się, że pomiar taki (chodzi jednak o statyczny pomiar prędkości, czyli z wyłączeniem wideoradarów) został dokonany przez policjantów w miejscu innym niż wskazany, jak zaznacza rzecznik śląskiej policji, może spowodować unieważnienie pomiaru a policjantów narazić na postępowanie dyscyplinarne.

- Chodzi o poprawę bezpieczeństwa ruchu i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych - zapewnia "Głos" kom. Grzegorz Olejniczak. - Chodzi wreszcie o to, żeby kierować się jasnymi regułami, otworzyć karty i grać w sposób uczciwy. Często dziennikarze zwracali się do nas z zastrzeżeniami, iż tworzy się tak zwana policja krzakowa z radarem w ręce. Chcemy także takim zjawiskom przeciwdziałać.

Każdy kierowca ma teraz dostęp do kompletnego wykazu miejsc, w których może spotkać policjanta z radarem. Toteż musi się liczyć z konsekwencjami, jeśli popełni wykroczenie.

- Istotne jest także to, że w jednym miejscu taki patrol może być przez około godzinę, po czym ma obowiązek przemieścić się w inny punkt pomiarowy - dodaje rzecznik śląskiej policji. - Tylko w takiej sytuacji służba pełniona jest w sposób dynamiczny, na niewiele się zda ostrzeganie światłami kierowców jadących z przeciwka.

Niezależnie od takich pomiarów, na drogi woj. śląskiego każdego dnia wyjeżdża także kilkanaście nieoznakowanych wideoradarów. Auta wyposażone są w odpowiedni sprzęt do rejestrowania obrazu i dźwięku. Prędkość kontrolowanego auta jest namierzana wiązką laserową. Dodatkowo niebawem na drogach tego województwa pojawią się fotoradary stacjonarne, ale o tym, czy także te miejsca zostaną podane do wiadomości publicznej, zdecyduje komendant wojewódzki.

Pomorscy "drogowcy" śląskim pomysłem zachwyceni nie są. - Wydaje mi się, że kontrola radarowa ma polegać na tym, aby zlikwidować zagrożenia na drogach, w wyniku których dochodzi do wypadków - twierdzi nadkom. Janusz Staniszewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Trudno więc mówić, że wyznaczymy jakieś miejsca, gdzie wolno dokonywać takich pomiarów podczas gdy po chwili okaże się, że zagrożenie wystąpiło w innym miejscu, nie objętym wykazem. I co? Rozszerzać taki wykaz? Każdy z komendantów miejskich i powiatowych dysponując danymi z analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego wie najlepiej, gdzie ma wystawiać patrole.

- Proszę zauważyć, że w Gdańsku od dawna nie przeprowadza się kontroli prędkości przy użyciu radarowych mierników. Odchodzi się od takich statycznych "posterunków" przypominających dawne czasy.

St. sierż. Zbigniew Korytnicki z Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku także nie jest zachwycony katowicką inicjatywą. - Być może wyznaczenie określonych miejsc ma znaczenie prewencyjne, ale ze względów praktycznych ta inicjatywa nie jest wskazana.

Pytanie "Głosu", czy śląskim śladem będzie podążać policja z woj. warmińsko-mazurskiego, rzeczniczka prasowa olsztyńskiej policji Bożena Przyborowska zinterpretowała jako próbę wymuszenia oceny suwerennej decyzji katowickiego komendanta, niemal jako napaść na policję... Sprawę "uratował" podinsp. Zygmunt Daniluk z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. - Miejsce kontroli pomiaru prędkości określa się na podstawie analizy bezpieczeństwa na danym terenie - powiedział. - Czy ma być oznakowane tablicą z napisem "kontrola radarowa" czy w inny sposób, właściwe jednostki policji ustalają we własnym zakresie. Zagadnienia tego nie regulują żadne przepisy.
Głos WybrzeżaTadeusz Gruchalla

Opinie (37)

  • Gallux,

    zapomniałeś o łysych pałach, ci są jeszcze gorsi. U mnie na osiedlu jeżdża takie palanty (wynajmują sobie lokum) ok.100, strach pomyśleć, czym to się kiedyś może skończyć, jak znienacka pojawi się dzieciak na rowerku (co zdarza się dość często).
    Z tym, żeby nie być szują zgadzam się w 100%, ale nie wierzę, by tak mogło być za naszego żywota.

    • 0 0

  • problem jest zbyt złożony
    ściśnięci na 30-40 metrach kwadratowych
    kiedy psy mają za mało miejsca zaczynają się gryźć
    dopóki nie ustaną przyczyny naszej nerwowosci "każdy na własnym krzaku" nic sie nie zmieni
    już w windzie rano można od sąsiada usłyszeć wiąchę
    przecież życie w takich blokowiskach musi ZMIENIAĆ LUDZIOM PSYCHIKE

    • 0 0

  • hehe kurna ale pierdoly

    • 0 0

  • chłopaki z radarami....

    Banda!

    • 0 0

  • Fata mrugana

    To jast odwrócenie naszej uwagi od szarości życia codziennego.Zdarza sie to niestety coraz cześciej.

    • 0 0

  • Euro mandaty

    Spoko Panowie i Panie !
    Jak Polska wejdzie do UNI, to nawet w krzakach nie beda czekac.
    Przeciez do lapy beda brac w EUR-o.
    BINGO !!! Oczywiscie, nasi dzielni policmajstry.
    Oczywiscie jesli przestana rozbijac radiowozy, albo zaczna "szybciej" wlaczac koguty.

    • 0 0

  • 14 punktów

    Przestroga dla wszystkich!!!!!!
    Po gdańskiej obwodnicy śmiga sobie granatowy Ford Mondeo V6 i tylko czycha na Waszą kasę. Ja dziś zostałem pozbawiomy 300zł i 14 punktów za prędkość oczywiście!!!!
    Panowe z radiowozu o nr rej GD 35... należą do gdyńskiej policji i są bardzo, bardzo niemili.

    Uważajcie!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane