• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika chce dziewczyn, dziewczyny chcą na Politechnikę?

Marzena Klimowicz-Sikorska
9 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Podczas zeszłorocznej akcji "Dziewczyny na politechniki" uczelnię odwiedziło kilkaset młodych kobiet, które myślą o studiach na Politechnice Gdańskiej. Podczas zeszłorocznej akcji "Dziewczyny na politechniki" uczelnię odwiedziło kilkaset młodych kobiet, które myślą o studiach na Politechnice Gdańskiej.

Gimnazjalistki i licealistki - wszystkie młode kobiety, które myślą o studiowaniu kierunków technicznych, mogą wziąć udział w akcji "Dziewczyny na politechniki", która rusza na Politechnice Gdańskiej.



"Dziewczyny na politechniki"...

Ponad 30 wykładów i laboratoriów ("Kobiecy dylemat. Czy politechnika jest dla kobiet?", "Auto marzeń? Zaprojektuj je sama!", "Człowiek, czy maszyna? - Implanty w roli głównej"), spotkania ze studentkami i absolwentkami Politechniki Gdańskiej, a także ciekawe konkursy tj: "Skomponuj perfumy" i "Zostań twarzą dnia otwartego" - to niektóre z atrakcji jakie uczelnia przygotowała by w ciągu jednego dnia - 22 kwietnia - przekonać młode kobiety do studiów na tej właśnie uczelni.

"Dziewczyny na politechniki" to ogólnopolski projekt organizowany przez polskie uczelnie techniczne i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Pomysł na stworzenie nietypowej akcji promującej wciąż mało popularne wśród kobiet studia techniczne, zrodził się trzy lata temu. Główny cel jaki mu przyświecał to zachęcenie uczennic, przede wszystkim szkół ponadgimnazjalnych, do podejmowania studiów inżynierskich najbardziej potrzebnych, przyszłościowych i intratnych kierunkach technicznych.

Żeby zachęcić przedstawicielki płci pięknej do studiowania na PG uczelnia przygotowała nie tylko ciekawe wykłady i zajęcia w laboratoriach - tylko z udziałem dziewczyn, ale i ciekawe konkursy. Jednym z nich jest konkurs na... skomponowanie własnych perfum. - Studentki z koła naukowego studentów biotechnologii wytłumaczą jak skomponować bazę pod perfumy, a potem uczestniczki konkursu w zespołach trzyosobowych będą mogły samodzielnie skomponować kompletny zapach. Wygra ta kompozycja, która przypadnie do gustu jury - mówi Joanna Odya, koordynatorka akcji. - Przewidziano również nagrody. Jakie? To niespodzianka.

Aktualnie blisko 35 proc. studentów PG stanowią kobiety. Najwięcej studiuje ich na Wydziale Chemicznym, a najmniej bo tylko 4 proc. - na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Jednak dzięki takim akcjom jak "Dziewczyny na Politechniki" jest ich coraz więcej - uczelnie, które wzięły udział w programie odnotowały podczas rekrutacji w roku akademickim wzrost liczby studentek o średnio 7 proc.

- Dlaczego polecałabym dziewczynom studia na Politechnice Gdańskiej? Przede wszystkim dlatego, że są tam ciekawe kierunki, łatwiej jest znaleźć po nich interesującą i dobrze płatną pracę - mówi Monika Czech, absolwentka PG, która podczas akcji poprowadzi panel pt. "Auto marzeń? Zaprojektuj je sama!". - Podczas warsztatów dziewczyny będą mogły korzystając z profesjonalnego programu do trójwymiarowego modelowania samochodów "złożyć" sobie dowolny samochód.

Także i zainteresowanie samym programem jest coraz większe. - W zeszłym roku w akcji "Dziewczyny na politechniki" wzięło udział blisko 400 dziewczyn - to ok. stu więcej więcej niż w poprzedniej edycji - mówi Joanna Odya, koordynatorka akcji.- Również i w tym roku liczę, że zainteresowanie będzie duże.

Co, gdzie kiedy?

Dzień otwarty na Politechnice Gdańskiej w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki odbędzie się 22 kwietnia. Żeby wziąć w niej udział konieczna jest rejestracja. Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona.

Zobacz program akcji Dziewczyny na politechnikę (.doc)

Rejestracja dostępna jest na stronie www.dziewczynynapolitechniki.pl

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (123) ponad 10 zablokowanych

  • (2)

    haha, wieśniaki :)
    i tak nigdy nie dorównacie Nam, stołecznym studentom :)

    • 1 8

    • to prawda, samowolnie nikt się nie zniży do poziomu białostocko-warszawskiego

      • 6 1

    • Tym cieniasom z UW czy UJ, którzy myślą, że są lepsi? I tutaj jesteście w błędzie. Na UG czy PG do innych uczelni wysiada tylko organizacja. Też kiedyś myślałem, że macie tam w stolicy lepiej, ale MOST rozbudował moją wiedzę na to :)

      • 1 1

  • (1)

    A ludzie z UG dalej zabieraja nam prace w Mcdonaldzie ... cale szczescie my zostajemy pozniej dyrektorami firm, kierownikami, projektantami my tworzymy wasza rzeczywistosc bez nas nie bylo by waszych nowych samochodow, mieszkan nowoczesnych technologii.

    • 0 1

    • A potem przychodzicie do nas psychologów bo nie ogarniacie rzeczywistości i nie dajecie rady z tempem życia. Socjolog bada wam target, specjalista od PR organizuje reklamę a politolog tłumaczy sytuacje w relacjach Polski z UE bo nie odróżniacie Rady Europy o Rady Unii Europejskiej. Z waszą wiedzą techniczną bez pomocy nas humanistów nic byście nie zrobili.

      • 0 0

  • popieram ! dziewczyny - jesteście mądrzejsze i bystrzejsze niż niejeden pseudocwaniaczek, który musi ryć 3 razy więcej żeby się czegoś nauczyć. kobiety szybciej się uczą, są bardziej kreatywne i dostrzegają więcej rozwiązań - co na studiach technicznych jest bardzo ważne. a skąd to wiem? sama studiuję na PG już na 5 roku i widzę różnice między płciami.
    DZIEWCZYNY NA POLIBUDY - pomysł bardzo udany.

    • 2 1

  • Powiem tak- Politechnika kształci dobrych inżynierów ktorzy jeśli nie na miejscu, to ze sporym sukcesem mogą szukać pracy za granicą. Polska nie potrzebuje więcej plebsu i roboli (nazywajac rzeczy po imieniu) i kasjerką w żabce może zostać każdy. Powinniśmy wspierać rozwój ludzi ambitnych bo oni mogą budować nową, lepszą Polskę.

    • 1 0

  • Po skończeniu PG nie ma żadnych perspektyw. Dobrze Wam radze nie idzicie na tą uczelnię, chyba że chcecie robić fizycznie za marne grosze z robolami. W naszym kraju nie brakuje inżynierów tylko ludzi do roboty a ważne techniczne decyzje i tak podejmują ludzie którzy nie maja z tym nic wspólnego.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane