• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polskie podatki wcale nie są takie wysokie

erka
3 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Polskie przepisy podatkowe są skomplikowane i niejasne, jednak stawki podatków nie należą do najwyższych w Europie. Polskie przepisy podatkowe są skomplikowane i niejasne, jednak stawki podatków nie należą do najwyższych w Europie.

Belgia, Szwecja i Austria to kraje UE, w których podatki są najwyższe. Fiskus odbiera tam pracującym nawet ponad jedną trzecią dochodów. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła. Wyliczona przez analityków Tax Care efektywna stopa podatkowa wynosi 16 proc., co plasuje nas w połowie stawki. Najlepiej mają mieszkańcy Cypru i Malty, którzy na rzecz państwa oddają jedynie kilka procent swoich rocznych dochodów.



Efektywna stopa opodatkowania - stosunek kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. Informuje o faktycznym oprocentowaniu dochodu podatnika. Efektywna stopa opodatkowania - stosunek kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. Informuje o faktycznym oprocentowaniu dochodu podatnika.
Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku. Przykłady państw o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych uwzględniających kwotę wolną od podatku.
Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych. Przykłady państw o liniowym systemie opodatkowania dochodów osobistych.
Polacy narzekają na wysokość płaconych podatków. Mimo redukcji stawek na przestrzeni ostatnich lat, cały czas uważamy, że płacimy za dużo. Porównując jednak efektywne stawki opodatkowania liczone na podstawie średniego wynagrodzenia w różnych krajach Unii Europejskiej, można dojść do wniosku, że Polska wypada całkiem dobrze. Inną kwestią pozostaje jakość polskiego systemu podatkowego, w tym przede wszystkim niejasność przepisów podatkowych, zakres obowiązków podatników itd.

Badanie przeprowadzone przez Tax Care, którego rezultatem jest prezentacja efektywnych stawek opodatkowania, polegało na wyliczeniu kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych dla średnich rocznych dochodów brutto. Stawka efektywna wynika natomiast z podzielenia wyliczonego podatku przez dochód brutto podatnika w różnych krajach UE. W badaniu uwzględniono wyłącznie średni roczny dochód brutto. Wszelkiego rodzaju odliczenia od dochodu i podatku pominięto.

Na tle krajów UE Polska ze stawką 16 proc. nie wypada najgorzej. Można wskazać kraje, w których średnio zarabiający obywatel musi oddawać fiskusowi prawie 40 proc. swoich zarobków (np. Belgia). Biorąc pod uwagę fakt, że polscy podatnicy chętnie korzystają z ulg, stawka efektywna będzie jeszcze niższa. Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009r. wynika, że stawka efektywna po uwzględnieniu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynosi tylko 6,16 proc.

Nie można jednak zapomnieć o krajach, w których życie wydaje się być idealne pod względem podatkowym. Malta i Cypr to państwa, w których obciążenie podatkami jest minimalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w tych krajach w skali podatkowej uwzględniona jest relatywnie wysoka kwota wolna w stosunku do średniego wynagrodzenia za pracę.

Niestety Polska na tle państw, które uwzględniają kwotę wolną nie przedstawia się konkurencyjnie. U nas kwota wolna od opodatkowania wynosi 3091 zł co stanowi zaledwie 7,5 proc. średniego rocznego wynagrodzenia. Na Cyprze natomiast kwota wolna to aż 74 proc. średniego wynagrodzenia brutto. Podobnie jest w Finlandii i na Malcie.

Wśród naszych sąsiadów są państwa, które stosują podatek liniowy do opodatkowania dochodów osobistych. Mimo, że jest to podatek prosty, nie wymagający skomplikowanych wyliczeń, stawka efektywna nie zawsze jest dla podatnika korzystna. Przykładem może być Słowacja (19 proc.) lub Łotwa (25 proc.). W tym przypadku podatek liniowy nie oznacza podatku niskiego. Na tle państw UE o progresywnym systemie opodatkowania dochodów osobistych kraje z liniową stawką podatkową nie wypadają konkurencyjnie. Wyjątek stanowi tutaj Bułgaria ze stawką 10 proc.
erka

Opinie (147) 6 zablokowanych

  • POLSKA-WYSPY (1)

    ZA 1h PRACY NA WYSPACH DOSTAJE SIĘ NAJMNIEJ 8-9 e I KUPUJE SIĘ ZA TO OK 5-6 LITRÓW PALIWA, W POLSCE ZARABIA SIĘ 10 zł NA GODZINĘ I KUPUJE 2 LITRY, WIĘC JAK TAKA JAZDA TO W DU..IE MAM PODATKI :-)

    • 6 0

    • w leicester 1.39 funta za litr ale tankowalem juz za 1.49 funta

      • 0 0

  • Te zestawienie ma sporo błędów i nieścisłości

    Przecież w Polsce PIT to 19% dochodów, nie uwzględniono innych przymusowych świadczeń ( np. ZUS ) który też jest formą podatku. Chyba że te 16% może wyszło z uśrednienia płaconego PIT-u? ( Ludzie o zbyt niskich dochodach, plus ci płacący 19% minus zwolnienia, plus ci najbogatsi). Poza tym w zestawieniu brakuje Nieniec oraz Danii najbardziej sfiskalizowanego kraju świata. A co do Szwecji, to Szwedzi płacą te 30%, ale dodatkowe 30% pensji płaci pracodawca, co daje razem prawie dwie trzecie wypłaty!

    • 2 0

  • TUBA PO i tyle !

    Co pozneij napiszecie ? Ze jestesmy Zieloną Wyspa z najlepsza gospodarka w UE ?
    I bedziecie pisac o tym jak bardzo dobrze zyje sie polakom w POlsce na tle innych krajów europejskich i ze u nas żyje sie ludziom najlepiej w europie ? A rzeczywistosc jaka jest to kazdy widzi - coraz wiecej zakazów, nakazów, coraz wyzsze podatki i inne opłaty. Dokrecanie śruby trwa !

    • 1 0

  • ALE SĄ CORAZ WYŻSZE!!!

    Przynajmniej za rządów Donalda.

    • 3 0

  • Luxemburg czy Luksemburg?

    Jak powinno być poprawnie napisane?

    • 1 0

  • podatki rosną a miały malec

    np. Belka miała być zniesiona. A od nowego roku zniesione będą lokaty antyBelkowe.

    O dzieki Ci zaTuskańcu zbyt drogo mnie kosztujesz

    • 3 0

  • ale co nam zostaje po zapłaceniu tych podatków?

    Ja mogę płacić nawet i 90%, ale pod warunkiem że za to co mi zostanie będę mogła pozwolić sobie na życie na poziomie, co roku wakacje w ciepłych krajach - na takim poziomie żyją ludzie pracujący zawodowo z wyższym wykształceniem za granicą. Mnie, mając wyższe wykształcenie i odpowiedzialne stanowisko - nie stać na to wszystko, na co mogą sobie pozwolić ludzie na podobnych stanowiskach za granicą.

    • 5 0

  • ja mogę płacić nawet 90% podatków

    - ważne ile na ręke mi potem zostanie :)

    • 1 0

  • odcinek pensji (3)

    brutto 3500 pln na reke 2100 zona na reke 1300 = 3400pln
    mieszkanie 812pln (kowale) zostaje 2588 wszystkie raty 1007pln zostaje 1581pln
    media przelicznik na miesiac internet(42),tv(29),woda,prad,ogrzewanie(120)telefony((4x25) bo dzieci mamy wiek 13,10 lat)=291pln zostaje 1290 paliwo sama praca 9l na 100 srednio (kowale- gdansk 18km w jedna strone w tygodniu 180km czyli jakies 100pln tyg)
    (moja praca kowale lotnisko 16km jedna strona czyli 160km = 80pln tyg)
    miesiecznie na paliwo 720 pln( sama praca) ZOSTAJE 570 PLN no i teraz zakupy czyli jedzenie biedronka i szukanie okazji w hipermarketach kazdy z nas cos tam zjada zeby zyc u nas dla cztero osobowej rodziny i pies liczac i wydzielajac 120 tygodniowo x 4 =480pln
    zostaje 90 pln na ubrania bielizne srodki czystosci papier toaletowy skladki w szkole wycieczki dzieci z klasa , czasami dzieci chca tez cos zeby im kupic i wiecznie nie mozemy im mowic ze pozniej, imprezy nasze , grilowanie , wakacje, swieta, moze ktos zaprosi na urodziny , wesele , czasami chorujemy, ale niezbyt czesto bo sie nie oplaca to oczywiste ale ALE MOI DRODZY PANSTWO! MAMY SIE Z CZEGO CIESZYC , W TV SA SWIETNE PROGRAMY JAK SUPER FILMY !NASZ RZAD SIE CIAGLE CHWALI JAK JEST DOBRZE I ZE NA ZACHODZIE JEST FATALNA SYTUACJA ZE MUSIMY BYC DUMNI Z KONSTYTUCJI I NASZEGO KRAJU NO I PODATKI SA BARDZO MALE !
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH

    • 2 1

    • uuuu

      szanowny Panie pan jest bogaczem :) nie ma Pan zle powinien Pan sie cieszyc z takiego stanu sytuacji

      • 0 1

    • chyba czasami czegos niezaplacisz co ?

      • 1 0

    • a jak zucimy jedzenie i picie bedziemy zyc w dobrobycie!!!

      • 1 0

  • trzeba wiedzieć co ze sobą porównywać

    Wszystko fajnie tylko dlaczego porównujemy same stawki procentowe podczas gdy wynagrodzenia mamy średnio o 100% niższe niż w Europie zachodniej a ceny takie same jeśli nie w wielu wypadkach wyższe? Przeciętnego obywatela nie stać na robienie oszczędności, bo wszystko wydaje na życie, raty kredytowe za mieszkanie, przedszkole płatne dla dziecka itd. a poziom życia niestety dużo poniżej średniej europejskiej. To właśnie dlatego jeździmy na zmywaki do Anglii, na budowy do Norwegii, do szpitali do Niemiec. Można by wyliczać i wyliczać. Choć zapewne znajdą się tacy co mają gorzej ;-)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane