• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port nie radzi sobie z pyłem nad Gdańskiem

Maciej Korolczuk
2 lipca 2024, godz. 07:00 
Opinie (233)
Przy wietrznej pogodzie chmura ze składowanych hałd z miałem węglowym wzbija się w powietrze i wędruje nad zabudowania mieszkalne. Przy wietrznej pogodzie chmura ze składowanych hałd z miałem węglowym wzbija się w powietrze i wędruje nad zabudowania mieszkalne.

Pył węglowy znów daje się we znaki mieszkańcom przyportowych dzielnic. Zdaniem mieszkańców nowe władze gdańskiego portu nie radzą sobie z problemem. - Jest gorzej niż było. W wielu kwestiach jesteśmy oszukiwani, a w mieście na temat pyłu i uciążliwości z nim związanych panuje zmowa milczenia - mówią mieszkańcy. W ramach sprzeciwu w środę organizują w tej sprawie "spontaniczny spacer".



Pył nad Gdańskiem:

Nowe władze, stary problem - tak w skrócie wygląda "walka" władz gdańskiego portu z pyłem węglowym nad Gdańskiem. Chmury czarnego pyłu w powietrzu nie udało się ograniczyć ani poprzednim władzom portu - nominowanym jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości - ani nowym - już z nadania Koalicji 15 października.

Mieszkańcy przyportowych dzielnic uważają nawet, że jest gorzej, niż było.

- W ubiegłym roku krytycznych dni z pyłem było raptem kilka. W tym roku problem jest w zasadzie bez przerwy - mówi Anna Motyl, mieszkanka Nowego Portu i organizatorka ubiegłorocznych protestów. - Władze portu nas okłamują, mówiąc o rzekomych działaniach, które mają ograniczać pylenie. To nieprawda. Codziennie monitorujemy sytuację, jesteśmy po kilka razy na terenie portu, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy. Mamy ogromny materiał dowodowy świadczący o tym, że władze portu lekceważą problem i mieszkańców.
19:55 16 MAJA (aktualizacjaakt. 20:37)

Coraz większy obszar z gorszą jakością powietrza (30 opinii)

Czy Gdańsk zamierza już zapylić całe trójmiasto i część kaszub. Wyraznie widać gdzie jest epicentrum skażenia powietrza . Nagrywajcie filmy z portu i publikujcie. Czy wiecej tym wieksza szansa ze coś z tym zrobią. Ps, z okolic gdyńskiego portu słychać głośne przesypywanie czegoś. To juz działają na dwa fronty ?
Czy Gdańsk zamierza już zapylić całe trójmiasto i część kaszub. Wyraznie widać gdzie jest epicentrum skażenia powietrza . Nagrywajcie filmy z portu i publikujcie. Czy wiecej tym wieksza szansa ze coś z tym zrobią. Ps, z okolic gdyńskiego portu słychać głośne przesypywanie czegoś. To juz działają na dwa fronty ? Zobacz więcej

Jako przykład podaje armatki wodne do zraszania hałd w okolicy ul. Śnieżnej.

- W chwili gdy port nas zapewniał, że hałdy są zraszane, armatka stała nieużywana przez ok. tydzień. Takich przykładów jest więcej - mówi.
Pył węglowy rozgrzewa też internetowe fora. Pod postami Portu Gdańsk w mediach społecznościowych mieszkańcy umieszczają zdjęcia brudnych parapetów, a na działaniach portu nie pozostawiają suchej nitki.

Port: kontynuujemy restrykcyjną politykę



Jeszcze w maju, gdy kontaktowaliśmy się z przedstawicielami portu, ówczesny rzecznik prasowy Artur Dziambor zapewniał nas, że w porcie jest prowadzona restrykcyjna polityka dotycząca pojazdów transportujących węgiel, a operatorzy działający na terenie portu otrzymują codziennie prognozy ryzyka pylenia i akumulacji pyłów.

Ponadto na terenach portowych mają pracować nieustannie ciągniki z beczkami oraz zamiatarki, które zawilgacają place i ciągi komunikacyjne, a także zbierają odpady do własnego zbiornika.

- Bez względu na prognozy place składowe oraz hałdy są polewane za pomocą armat wodnych. Ponadto uruchamiane są kutyny wodne. Dzięki nim pylenie nie przedostaje się poza teren portu. Do zraszania hałd stosowany jest preparat celulozowy i polimerowy redukujący zapylenie, a w przypadku hałd, które pod wpływem dużej ilości wylewanej na nie wody zaczynają parować i dymić, muszą być zagęszczane po to, aby odciąć dopływ tlenu do tlących się ognisk. Może to generować dym i wydzielanie pary wodnej, co ustanie po ustabilizowaniu się takiej hałdy. Zagęszczanie jest prowadzone zgodnie z technologią zaimplementowaną od firm na co dzień zajmujących się składowaniem węgla. Surowiec dłużej składowany jest laminowany, co powoduje powierzchniowe związanie go i znaczne uodpornienie na wpływ wiatru - podkreślał Dziambor, który obecnie... kończy pracę w porcie.
Artur Dziambor odchodzi z Portu Gdańsk Artur Dziambor odchodzi z Portu Gdańsk

  • Parapety pełne kurzu i pyłu z węgla - tak wygląda codzienność mieszkańców Nowego Portu czy Letnicy.
  • Tak wyglądają filtry powietrza po trzech miesiącach użytkowania.

Okoliczne firmy też mają dość



Do oddolnych działań mieszkańców przyłączają się też okoliczne firmy, dla których sąsiedztwo portu stało się w ostatnich miesiącach wyjątkowo uciążliwe.

Pył utrudnia im codzienne funkcjonowanie, zapycha sprzęt biurowy. Pracownicy biur z ulicy Śnieżnej wskazują na fatalny stan nawierzchni, brak chodników i degradację miejskiej infrastruktury, m.in. zapchane pyłem i brudem studzienki kanalizacji deszczowej, które nie są w stanie odprowadzać po deszczu wody opadowej.

Pod koniec kwietnia Dorota Pyć, nowa prezes gdańskiego portu, w piśmie do radnych Letnicy, Stogów, Przeróbki i Nowego Portu wyraziła nadzieję, że "przeszłość uda się zostawić za sobą, nawiązać konstruktywny dialog i wypracować realne kierunki dalszych działań".

- Obiecano współpracę z mieszkańcami, a od tamtej pory odbyło się jedno spotkanie z radami dzielnic. Uważamy, że w mieście panuje zmowa milczenia na ten temat. Nikomu nie zależy, by pomóc mieszkańcom. Chcemy z portem nawiązać dialog, chcemy, by zaczął nas traktować poważnie. Póki co widzimy, że nie jesteśmy dla nich partnerem do rozmów - dodaje Motyl.

Pył węglowy nad Gdańskiem (42 opinie)

Zamykać okna! Dzieci i osoby starsze idźcie do domu.
Zamykać okna! Dzieci i osoby starsze idźcie do domu.

Pismo, w którym nowa prezes portu wyraża nadzieję, że przeszłość uda się zostawić za sobą. Pismo, w którym nowa prezes portu wyraża nadzieję, że przeszłość uda się zostawić za sobą.

W środę spontaniczny spacer



Być może pierwszą okazją do nowego otwarcia będzie środowy spacer, jaki mieszkańcy chcą zorganizować w okolicy ul. Śnieżnej.

- Jeszcze myślimy nad formułą tego wydarzenia. Protestować nie będziemy, ale spaceru nikt nam nie może zabronić - dodaje Motyl.
Początek zaplanowano na godz. 10:00.


Chmura pyłu nad Gdańskiem - choć w porcie zmieniły się władze, problemu nie udało się zminimalizować. Chmura pyłu nad Gdańskiem - choć w porcie zmieniły się władze, problemu nie udało się zminimalizować.

Spotkanie z radnymi dzielnic



Kilka dni temu z przedstawicielami portu spotkali się za to radni dzielnicy Nowy Port, a także Stogów, Przeróbki i Letnicy. O jego przebiegu rozmawiamy z Łukaszem Wojachem z Rady Dzielnicy Nowy Port. Jak mówi, było to robocze spotkanie, na którym pracownicy portu zaprezentowali podejmowane działania, mające na celu zminimalizowanie problemu z pyłem.

- Usłyszeliśmy m.in. że armatki wodne zraszające hałdy miału i węgla nie mogą pracować w pełnym wymiarze, bo wiązałoby się to ze spadkami ciśnienia wody w całej dzielnicy - mówi Wojach. - Z kolei na nasz postulat, by wodę pozyskiwać z kanału, padła odpowiedź, że na takie rozwiązanie nie zgadzają się Wody Polskie.
Nie obyło się też bez wpadki. Jak mówiły inne osoby uczestniczące w spotkaniu, zaprezentowano im pokaz slajdów z... ubiegłego roku, na którym nie zmieniono nawet dat. Radni dziwili się też, dlaczego nikt z portu nie odpowiada na maile wysyłane na specjalnie utworzoną skrzynkę do kontaktu z mieszkańcami. Okazało się, że osoba, która miała ją obsługiwać... straciła pracę.

Radni dzielnic usłyszeli też zapewnienie, że wolumen przeładunków węgla spada i problem z pyłem nad Gdańskiem powinien być mniejszy.

Miejsca

Opinie (233) ponad 20 zablokowanych

  • Dawniej pył był zły, bo pisowski

    obecny jest lepszy - uśmiechnięty... ludzie, przecież to wy sami wybraliście takie a nie inne osoby - ciągle narzekacie, że jest źle a ciągle wybieracie tych samych... na ściąganie ludzi z Azji czy Afryki też narzekacie a jedyna partia, która oficjalnie i niezmiennie opowiada się, za zablokowaniem tej fali emigrantów dostała 7% poparcia...

    • 27 5

  • Odwołać prezes. Nieradzi sobie.

    Brawo mieszkańcy. Zablokować port na 24h. Może się ogarną.

    • 16 1

  • PiS kupił pył węglowy (4)

    Poprzedni rząd kupił pył i błoto węglowe - nikt nie poniósł konsekwencji za ten zakup a władze miasta a przede wszystkim mieszkańcy mają duży problem.

    • 30 14

    • (1)

      A ten inny nie pyli ?? ciekawe

      • 10 4

      • inny nie pyli bo jest lepszej jakości

        • 3 1

    • Powinni ponieść surowe kary, za marnowanie publicznych pieniędzy. Kupili za miliardy coś, co byle wiatr rozwiewa po mieście zanieczyszczając środowisko oraz naraża mieszkańców na utratę zdrowia.

      • 10 4

    • władze ? a co ich to obchodzi gorzej jak by to był niemiecki pył...

      • 4 4

  • Teraz to jest uśmiechnięty pył. (2)

    Taki pył cieszy.
    Nie ten pisowski, który był udręką.

    • 23 4

    • Przekroczone normy przeładunków,port gdański chwali się?

      Wysłać do stolicy,tam gdzie idzie kasa z przeładunków portowych.

      • 2 1

    • Ale to jest ten pisowski bo nikt go nie chce

      • 0 1

  • Tylko naiwny (4)

    myśli iż jaką kolwiek władza sobie z tym poradzić. Port to port od zarania zawsze się rozwija i wprowadza coraz to inne przeładunki.
    Nie sądzę by te dane pomiarowe były prawdziwe. Gdybyśmy widzieli prawdziwe dane i składy wszystkiego to co drugi dawno by odleciał bez dopalaczy.
    Te płuca ludzie przez to to taka mała fabryka tablicy Mendelejewa do chodowli raka.

    • 93 8

    • Wielki skandal.

      • 7 0

    • Chyba hodowli

      • 4 0

    • weź to napisz jeszcze raz, tym razem po polsku

      • 5 0

    • "fabryka tablicy Mendelejewa"

      Taaa, najgorsze to węgiel, tlen i wodór. Spójrz w lustrze co z tych mendelejewowych pierwiastków zostało na nasze nieszczęście zbudowane.

      • 1 2

  • Festyn zrobic

    • 13 2

  • mial weglowy do Polski, kontenery do niemiec. a to dopiero 0,5 roku rzadow

    • 13 3

  • Stara polityka Warszawy

    Zyski ida do warsiafki a koszta zostawiamy w regionach.W mazowieckiej biedzie rosnie las wiezowcow,a w Gdansku najglosniejsza inwestycja to zebra na asfalcie.Pierwsze pytanie powinno byc zasadnicze-do kogo nalezy port,kto z portu ciagnie zyski i kto za port tym samym odpowiada?? Jakie wymierne korzysci ma miasto Gdansk z Lotosu i z portu-bo dymy i pyly z obu zakladow wdychamy, a jakos kasy nie ma nawet na plywalnie dla Srodmiescia czy Wrzeszcza,na szpital na gornym tarasie,remonty drog i chodnikow itd.

    • 19 0

  • Przecież zakaz palenia czarnym złotem.

    • 9 0

  • To sa realne problemy mieszkańców (12)

    I co można z tym zrobić? Może trzeba się przebić do mediów krajowych żeby zatrzymać napływ turystów ?może wtedy ktoś się ocenie?

    • 107 8

    • Pewnie na Sląsku jest teraz czyściej niż u nas.

      • 16 0

    • (1)

      Ja sie wyprowadzilem z Gdanska,problem I brudne powietrze zniknelo.

      • 13 0

      • I jednego wsioka mniej. Niestety sporo jeszcze zostało.

        No i rozumiem, że u ciebie na wsi jest centralne ogrzewanie i ludzie w piecach nie palą?

        • 2 3

    • Ciekawi mnie, czy ludzie wciąż kupują mieszkania na Letnicy (4)

      Płacisz jakiś milion za apartamencik i wyjść na balkon czy taras nie możesz, bo po kilku krokach masz z stopy jak mieszkaniec Afryki

      • 13 3

      • A skąd takie doświadczenia / marzenia? Gdyby Cię było stać to byś się przekonał jak tu się mieszka, ale musisz zadowolić się swoją klitką na południu

        • 3 11

      • Ukłon w stronę nachodzcow, namiastka domu

        • 5 2

      • Kupują, kupują. Ta dzielnica to urbanistyczna porażka. Jak miasto mogło się na to zgodzić. ?

        • 2 0

      • a pod mostem mają mieszkać?

        • 2 0

    • Bliska mi osoba mieszka w Letnicy, na Suchej dokładnie (1)

      Mówi, że u niej nie ma tego problemu. Tak przynajmniej było w zeszłym roku. Jak ją odwiedzałam też nigdy nie zwróciłam uwagi na zapylenie okolicy. Jednak problem wydaje się niepokojący.

      • 1 15

      • Wszystko zależy od kierunku wiatru, usytuowaniu mieszkania. Przy Suchej są wieżowce, część ma okna wychodzące w strone zatoki, wtedy nie będzie dotykać jej ten problem. W ciągu ostatnich ulew chmura pyłu szła w stronę Stogów, raz podczas imprezy w Stoczni mocno dało się odczuć zapylenie. Dlatego zawsze trzeba przeciwdziałać i reagować, tu chodzi o zdrowie

        • 7 0

    • Raczek, raczek, nieboraczek

      Jak uszczypnie w płuco, będzie znaczek

      • 6 0

    • Niestety Platforma nie ma kasy na Gdańsk

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane