• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powstaje skansen "Zamczysko"

Katarzyna Korczak
9 kwietnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Zrekonstruowaną głowę gdańszczanki z XIII wieku zaprezentowano w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Kształt czaszki, rysy twarzy, kolor oczu, włosy kobiety zostały wiernie odtworzone w oparciu o materiał antropologiczny uzyskany w trakcie badań cmentarzyska pod Halą Targową. Jest to początek rekonstrukcji około czterdziestu całych postaci z tego okresu, które umieszczone zostaną za trzy-cztery lata w projektowanym skansenie "Zamczysko".

- Podczas badań pod Halą Targową narodziła się myśl, aby wybrać najlepiej zachowane czaszki i szkielety i w oparciu o badania antropologiczne dokładnie odtworzyć ich wygląd - powiedział Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - A więc ci ludzie, którzy przechadzali się po Gdańsku w XII-XIII wieku zostaną tam z powrotem osadzeni.

Prace prowadzi zespół antropologów wrocławskich przy współpracy lekarzy i artystów plastyków. Zachowane czaszki i szkielety przebadane będą również pod kątem zmian chorobowych.

- Najpierw wykonujemy gipsowe kopie czaszek - mówi dr Barbara Kwiatkowska z Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - Na modele ta nakładamy duże mięśnie związane z okolicą skroniową i boczną okolicą twarzy, co pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie zarysu twarzy, owalu twarzy, a także kształtu policzków i brody.
Specjaliści starają się na podstawie kości nosowych i okolicy nosa ustalić kształt nosa. Szczegółowe badania antropologczne pozwalają na określenie, jakiego typu rasowego była odtwarzana osoba. Ta informacja przydaje się przy ustalaniu kolorystyki włosów, oczu i karnacji twarzy. Wyniki porównane będą z materiałem antropologicznym uzyskanym w innych miejscach z tego samego okresu.

W podziemnej trasie ekspozycyjnej w skansenie "Zamczysko" przy ul. Rycerskiej obejrzeć będzie można relikty zamku krzyżackiego oraz fragmenty wczesnośredniowiecznego grodu gdańskiego siedziby książąt gdańskich. Prezentowana będzie zabudowa grodu, warsztaty rzemieślnicze, kościół grodowy (najstarszy kościół gdański) itp. Na tym tle umieszczone zostaną odtworzone postaci zaaranżowane w taki sposób, aby można było sobie wyobrazić, jak ówcześnie pracowano i wypoczywano.

Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Miejsca

Opinie (33)

  • baja

    To już pożółkła kartka z kalendarza. Nie warto!
    Człowieka też się poznaje po jego wrogach .. a więc nie warto po raz wtóry.
    A ten z góry to żaden cham tylko ham!
    Mam przyjaciółkę, która potrafi to doskonale akcentować .. od razu widać różnicę :))

    pozdr.

    • 0 0

  • Świetny pomysł. Jako antropolog fizyczny twierdzę,

    że takie projekty są innym sposobem opowiadania o przeszłości, szczególnie dla tak wielu w dzisiejszych czasach, ludzi bez wyobraźni. :) Dla mnie ludzkie szczątki są jak księga. ..i muszę przyznać (z szacunkiem dla naszych przodków), że "lubię takie księgi czytać".

    • 0 0

  • DOBRY POMYSŁ

    To całkiem dobry pomysł!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane