• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozwolenia na broń dla myśliwych i sportowców, rzadko do obrony

Szymon Zięba
11 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zaledwie dziewięć pozwoleń na broń do ochrony osobistej wydano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przez ostatnie trzy lata. W tym czasie odrzucono dziesięć wniosków. Zdecydowanie łatwiej o zgodę, gdy jest się myśliwym, sportowcem czy kolekcjonerem, co wykorzystują zainteresowani posiadaniem broni. Tylko w 2021 r. wydano ponad 1,3 tys. "sportowych" i "myśliwskich" zezwoleń.



Dostęp do broni dla przeciętnego obywatela:

Debata dotycząca dostępności do broni w Polsce toczy się od lat.

  • Zwolennicy zliberalizowania przepisów podkreślają, że w ten sposób poprawi się bezpieczeństwo obywateli, którzy skuteczniej będą mogli bronić się np. przed napaścią. A i tych miałoby być mniej - potencjalny przestępca będzie musiał założyć, że ofiara może być uzbrojona.
  • Przeciwnicy łatwiejszego dostępu do broni alarmują, że w przypadku poluzowania przepisów będziemy częściej słyszeć o nieszczęśliwych wypadkach, przypadkowych postrzeleniach czy nawet aktach terroru.

I choć temat zmiany przepisów ustawy o broni i amunicji wraca co jakiś czas jak bumerang, na razie nic nie wskazuje na to, by regulacje miały się zmienić.

Co trzeba zrobić, żeby dostać pozwolenie na broń?



Zgodnie z przepisami, by uzyskać pozwolenie na broń, należy zwrócić się do właściwej jednostki policji.

- Właściwy organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni - tłumaczy Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dokąd na strzelnicę? Gdańsk, Gdynia, Sopot



Cele pozwoleń określono w ustępie 2 ustawy o broni i amunicji, gdzie wymieniono m.in. ochronę osobistą.

Warunki wydania pozwolenia na broń. Co mówi ustawa?



Broń do ochrony osobistej. Więcej odmów niż zgód



- Za ważną przyczynę posiadania broni do celów ochrony osobistej uważa się w szczególności stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Osoba składająca wniosek o pozwolenie na broń w konkretnym celu musi spełnić te warunki - tłumaczy policjantka.

Otwarcie strzelnicy w Gdyni, nagranie z 2018 r.

Co ciekawe, z policyjnych statystyk wynika, że osoby ubiegające się o taką "kategorię" zezwolenia na broń częściej od policjantów słyszały odmowę niż zgodę. Niewiele było też samych wniosków.

Od 2019 r. wydano dziewięć zgód na broń w celu ochrony osobistej. Odmawiano 10 razy. Warto wspomnieć, że w 2021 r. w KWP wydano cztery negatywne decyzje i ani jednej pozytywnej.

Testowaliśmy strzelnicę w Gdyni



Setki wniosków od myśliwych, kolekcjonerów i sportowców



Ochrona osobista to jednak tylko jedna z przesłanek, która może stanowić powód ubiegania się o pozwolenie na broń. Ustawa określa bowiem, że "pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach":

  • ochrony osobistej;
  • ochrony osób i mienia;
  • łowieckich;
  • sportowych;
  • rekonstrukcji historycznych;
  • kolekcjonerskich;
  • pamiątkowych;
  • szkoleniowych.

Z przekazanych nam danych przez policję wynika, że dużo częściej o pozwolenie na broń ubiegali się myśliwi, sportowcy i kolekcjonerzy. W sumie od 2019 r. w KWP w Gdańsku rozpatrzono setki takich wniosków, większość pozytywnie.

Wiele wskazuje na to, że taka rozbieżność w statystykach ma drugie dno.

- Znam z 10 osób, które mają pozwolenie na broń i każda z nich jest "sportowcem" - bo tak po prostu znacznie łatwiej uzyskać pozwolenie. Ten, kto o tym nie wie, wnioskuje o broń pod ochronę osobistą i odbija się od procedur - mówi pan Maciej, który od lat pasjonuje się militariami i strzelectwem. - Cały sport "strzelców" kończy się na tym, że raz w roku trzeba wziąć udział w zawodach - zdecydowana większość z nich to swego rodzaju fikcja. Takie osoby przychodzą sobie postrzelać, zajmują 32. miejsce i idą do domu. A dzięki temu pozwolenie jest automatycznie przedłużone - dodaje.

Broń czarnoprochowa. Potrzebne zezwolenie?



Ciekawostką może być brak wniosków w sprawie zezwolenia na broń historyczną. Grupy rekonstrukcyjne często korzystają z atrap albo broni czarnoprochowej.

Zgodnie z prawem każdy pełnoletni obywatel Polski może kupić broń czarnoprochową wyprodukowaną przed 1885 r. (albo jej replikę). Nie musi mieć na to żadnego specjalnego zezwolenia.

Kiedy łatwiej o pozwolenie na broń? Ekspert tłumaczy



Dr Wojciech Wosek. Dr Wojciech Wosek.
Dr Wojciech Wosek, były policjant, ekspert ds. kryminalistyki i zwalczania terroryzmu z WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni:

Żeby uzyskać zgodę na broń myśliwską czy sportową, w pierwszym przypadku - należy być czynnym myśliwym, w drugim - członkiem np. klubu sportowego czy wykazać się udziałem w zawodach sportowych.

Spełnienie tych formalności jest na pewno łatwiejsze niż wypełnienie przesłanek towarzyszących ubieganiu się o zezwolenie na broń do ochrony osobistej. Tu trzeba bowiem wykazać realne zagrożenie, które może być podstawą do uzyskania zgody na broń palną.

Miejsca

Opinie (477) ponad 10 zablokowanych

  • Pozwolenie

    A od kiedy cel wydania pozwolenia jest adekwatny do obrony koniecznej ? Nawet w celu do obrony nie zwalnia od odpowiedzialności tak jak w innych przypadkach. Kwestia przemieszczania się z bronią i realne zagrożenie to już inna strona medalu.

    • 0 0

  • Broń i amunicja dla każdego zdrowego na umyśle

    Mam pytanie czy drab ,lub kawał drania będzie się starał o pozwolenie na broń , napeno nie tylko kupi sobie gnata na lewo i nie będzie się płaszczyk i skomlał jakby mu jaśnie pan i władca łaskę robił czy co ,tylko z tym że jak na razie tak jest że zależy to od widzimisię policji czy tam komendanta .Moim zdaniem każdy który skończył 21 lat powinien mieć możliwość takiego gnata kupić po uprzedniej wizycie u psychiatry psychologa ,jeżeli jest zdrowy psychicznie to powinna być tylko formalność i kropka.

    • 0 0

  • Hehe

    A ja na codzień do obrony noszę palke teleskopowe,a w domu na złodziei mam maczetę,I co kto mi co zrobi?;) A tak poważnie to jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem w Europie,I dlugo się to nie zmieni bo "wladza" się boi,że ludzie ich w końcu za mordę wezma

    • 0 0

  • Pozwolenie na broń

    Powina być przy urzędzie miasta komurka broni która wydaje pozwolenia wniosko dawca powinien być sprawdzony niekatalności WPAniepowino wydawać pozwoleń mogą nie wydać bez podania przyczyny . Badania psychologiczne myśliwi będą robić co pięć lat to jest wyciąganie pieniędzy z kieszeni .Weśmy lata 1970 -1990 nie było wypadków ale w lesie nikt nie chodził o 1-2-3wnocy teraz każdy chdzi z pupilem na spacer do lasu w nocy puszczają pieski luzem i to jest niebespieczne.

    • 0 0

  • K woli ścisłości,na przedłużenie licecji zawodniczej potrzeba czterech startów w roku dlą konkurencji wiodącej i dwa dla pozostałych

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane