• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozwolenia na broń dla myśliwych i sportowców, rzadko do obrony

Szymon Zięba
11 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zaledwie dziewięć pozwoleń na broń do ochrony osobistej wydano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przez ostatnie trzy lata. W tym czasie odrzucono dziesięć wniosków. Zdecydowanie łatwiej o zgodę, gdy jest się myśliwym, sportowcem czy kolekcjonerem, co wykorzystują zainteresowani posiadaniem broni. Tylko w 2021 r. wydano ponad 1,3 tys. "sportowych" i "myśliwskich" zezwoleń.



Dostęp do broni dla przeciętnego obywatela:

Debata dotycząca dostępności do broni w Polsce toczy się od lat.

  • Zwolennicy zliberalizowania przepisów podkreślają, że w ten sposób poprawi się bezpieczeństwo obywateli, którzy skuteczniej będą mogli bronić się np. przed napaścią. A i tych miałoby być mniej - potencjalny przestępca będzie musiał założyć, że ofiara może być uzbrojona.
  • Przeciwnicy łatwiejszego dostępu do broni alarmują, że w przypadku poluzowania przepisów będziemy częściej słyszeć o nieszczęśliwych wypadkach, przypadkowych postrzeleniach czy nawet aktach terroru.

I choć temat zmiany przepisów ustawy o broni i amunicji wraca co jakiś czas jak bumerang, na razie nic nie wskazuje na to, by regulacje miały się zmienić.

Co trzeba zrobić, żeby dostać pozwolenie na broń?



Zgodnie z przepisami, by uzyskać pozwolenie na broń, należy zwrócić się do właściwej jednostki policji.

- Właściwy organ policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni - tłumaczy Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dokąd na strzelnicę? Gdańsk, Gdynia, Sopot



Cele pozwoleń określono w ustępie 2 ustawy o broni i amunicji, gdzie wymieniono m.in. ochronę osobistą.

Warunki wydania pozwolenia na broń. Co mówi ustawa?



Broń do ochrony osobistej. Więcej odmów niż zgód



- Za ważną przyczynę posiadania broni do celów ochrony osobistej uważa się w szczególności stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Osoba składająca wniosek o pozwolenie na broń w konkretnym celu musi spełnić te warunki - tłumaczy policjantka.

Otwarcie strzelnicy w Gdyni, nagranie z 2018 r.

Co ciekawe, z policyjnych statystyk wynika, że osoby ubiegające się o taką "kategorię" zezwolenia na broń częściej od policjantów słyszały odmowę niż zgodę. Niewiele było też samych wniosków.

Od 2019 r. wydano dziewięć zgód na broń w celu ochrony osobistej. Odmawiano 10 razy. Warto wspomnieć, że w 2021 r. w KWP wydano cztery negatywne decyzje i ani jednej pozytywnej.

Testowaliśmy strzelnicę w Gdyni



Setki wniosków od myśliwych, kolekcjonerów i sportowców



Ochrona osobista to jednak tylko jedna z przesłanek, która może stanowić powód ubiegania się o pozwolenie na broń. Ustawa określa bowiem, że "pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach":

  • ochrony osobistej;
  • ochrony osób i mienia;
  • łowieckich;
  • sportowych;
  • rekonstrukcji historycznych;
  • kolekcjonerskich;
  • pamiątkowych;
  • szkoleniowych.

Z przekazanych nam danych przez policję wynika, że dużo częściej o pozwolenie na broń ubiegali się myśliwi, sportowcy i kolekcjonerzy. W sumie od 2019 r. w KWP w Gdańsku rozpatrzono setki takich wniosków, większość pozytywnie.

Wiele wskazuje na to, że taka rozbieżność w statystykach ma drugie dno.

- Znam z 10 osób, które mają pozwolenie na broń i każda z nich jest "sportowcem" - bo tak po prostu znacznie łatwiej uzyskać pozwolenie. Ten, kto o tym nie wie, wnioskuje o broń pod ochronę osobistą i odbija się od procedur - mówi pan Maciej, który od lat pasjonuje się militariami i strzelectwem. - Cały sport "strzelców" kończy się na tym, że raz w roku trzeba wziąć udział w zawodach - zdecydowana większość z nich to swego rodzaju fikcja. Takie osoby przychodzą sobie postrzelać, zajmują 32. miejsce i idą do domu. A dzięki temu pozwolenie jest automatycznie przedłużone - dodaje.

Broń czarnoprochowa. Potrzebne zezwolenie?



Ciekawostką może być brak wniosków w sprawie zezwolenia na broń historyczną. Grupy rekonstrukcyjne często korzystają z atrap albo broni czarnoprochowej.

Zgodnie z prawem każdy pełnoletni obywatel Polski może kupić broń czarnoprochową wyprodukowaną przed 1885 r. (albo jej replikę). Nie musi mieć na to żadnego specjalnego zezwolenia.

Kiedy łatwiej o pozwolenie na broń? Ekspert tłumaczy



Dr Wojciech Wosek. Dr Wojciech Wosek.
Dr Wojciech Wosek, były policjant, ekspert ds. kryminalistyki i zwalczania terroryzmu z WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni:

Żeby uzyskać zgodę na broń myśliwską czy sportową, w pierwszym przypadku - należy być czynnym myśliwym, w drugim - członkiem np. klubu sportowego czy wykazać się udziałem w zawodach sportowych.

Spełnienie tych formalności jest na pewno łatwiejsze niż wypełnienie przesłanek towarzyszących ubieganiu się o zezwolenie na broń do ochrony osobistej. Tu trzeba bowiem wykazać realne zagrożenie, które może być podstawą do uzyskania zgody na broń palną.

Miejsca

Opinie (477) ponad 10 zablokowanych

  • To nie brak broni ale brak możliwości obrony jest prawdziwym problemem

    Co z tego, że dostaniecie już pozwolenie na broń, jeśli przepisy dotyczące samoobrony praktycznie nie pozwalają Wam jej użyć? Polskie prawo jest tak śliskie w tym zakresie, że wyciągnięcie broni palnej przeciwko osobie, która nie ma tego rodzaju broni skazuje Was z miejsca na przegraną w sądzie. No chyba że jesteście takim prokuratorem wojskowym mieszkającym przy Lelewela, wtedy możecie wszystko.

    • 4 0

  • Zezwolenia w KWP Gdańsk lol

    To od zawsze były jaja i bez znajomosci to mogłeś być i aniołem stróżem i wszystko i nigdy nie dostałeś pozwolenia. Nawet byli policjanci jeśli nie mieli dobrych pleców to mogli jedynie pomarzyć. Jedyna możliwość były układy. I jak widzę dużo się nie zmieniło.

    • 3 0

  • Obie strony konfliktu mogą się puknąć w czoło. (1)

    Tak jak w temacie, i Ci, co są za pozwoleniem udzielanym za dowód osobisty, i Ci co są za pełnym zakazem to ludzie, kompletnie nie mający pojęcia o broni jak i przesłankach wynikających ze statystyk. W miejacach na świecie, gdzie jest najwięcej legalnej broni wśród obywateli, jest de facto, najbezpieczniej (występuje tam o wiele mniejsza ilość przestępstw). Taki Sebuś 10 razy się zastanawia, czy warto na kogoś napadać, wiedząc, że ofiara może go poczęstować kulką. Z kolei tam gdzie uzyskać legalnie broń jest najtrudniej - przestępca i tak ją sobie załatwi, nielegalnie i to bez problemu. W tym miesiącu podchodzę do egzaminu na patent, więc myślę, że coś tam mogę się wypowiedzieć. Z kolei druga sprawa, to mit o tym, że w Polsce jest niezwykle trudno uzyskać broń. Otóż nie. Sam tak myślałem. Ale zamiast siedzieć na d*pie, to się doedukowałem w tym temacie i już działam w tym kierunku. Jedynie to, co mogę zarzucić ustawodawcom, to "ważne przyczyny posiadania broni". Uważam, ze jeśli ktoś spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa, przejdzie egzamin z teorii jak i praktyki, to powinien takie pozwolenie uzyskać. Bez zbędnego nabijania kasy pzss i przymusowego startowania w zawodach by utrzymać licencję. Ktoś powie - to niech robi kolekcjonerkę. Spoko, ale egzaminy w wpa często są przeprowadzane tak by tylko ulać pretendenta, a nie sprawdzić jego wiedzę oraz umiejętności posługiwania się bronią. Po prstu widać, że w polskiej policji wciąż jest zabetonowane myślenie - cywil uzbrojony, to zły cywil, bo może się nam zbuntować, jak mu coś zrobimy. Reasumując, idźmy po rozum do głowy. Myślmy. Edukujmy i sami sprawdzajmy informacje zanim będziemy krzyczeć jakieś banialuki.

    • 3 1

    • Ale czemu bezpozwoleniowy dostęp jest zły? Np. w Stanach przed każdym zakupem sprawdzają twoją historię kryminalną i psychiatryczną i jak jesteś czysty to dopiero możesz kupić. I co w tym złego?

      • 0 0

  • Psychopaci ograniczają swobodę oddychania

    a wy piszecie o dostępie do broni. Tak dostęp do broni powinien być powszechny, a urzędnik powinien majątkiem swoim odpowiadać za decyzje jakie podejmuje.

    • 1 0

  • Ten naród nie dorósł do tego żeby pić alkohol w miejscach publicznych a co dopiero
    do tego żeby posiadać broń. Gdyby ktoś dał im broń to by się sami powystrzelali.

    • 3 0

  • Ameryki się zachciało... (1)

    Przynajmniej nie trzeba się bać że Ciebie ktoś zastrzeli. Polecam Tik toki z Ameryki na temat broni. Nie ma cenzury, ludzkie prawdę opowiadają jak to jest. Głupi ludzie z bronią to najgorsza rzecz na świecie... W stanąć średnio codziennie są trzy strzelaniny w szkole. Przypadkowe kule lecące przez miasto bo ktoś w butelkę nie trafił. Nerwowi sasiedzi strzelający do aut itp. Pełni tego... W filmach tego nie pokazują.

    • 1 0

    • XD

      To ciekawe jakich i**otów oglądasz na tym TikToku. Strzelaniny w szkołach są bardzo rzadkimi zdarzeniami, większość zabójstw z użyciem broni to przestępczość zorganizowana, więc z broni nielegalnej. A strzelaniny dzieją się właśnie w szkołach, bo są to "strefy wolne od broni", więc psychopata wie że nikt go nie powstrzyma.

      • 0 0

  • Takie przemyślenia

    W 2021r. wydano 228 pozwoleń na broń łowiecką. Gdzie ci mordercy zajęcy, saren, dzików, dzikich kaczek, kuropatw jeżdżą na polowania? Kuropatw na polach już nie ma, zająca zobaczyć też już nie można. Jedynie dziki są liczne. Dziki też odstrzelano, argumentujac to roznoszoną przez nich chorobą, co miało zabepieczyć jej roznoszeniu. Ale wtedy "łowcy" pakowali zwierza do bagażnika i wieźli w drugi koniec Polski na sprzedaż, przyczyniając się do jeszcze większego roznoszenia zarazy.

    • 0 0

  • Dostęp do broni

    Wystarczy poczytać statystyki ilu realnie jest posiadaczy broni w PL, a ile jest przestępstw z użyciem broni. Trend jest taki, że od lat ilość posiadaczy rośnie, a przestępstw z bronią maleje. Te które się zdarzają popełniane są z broni posiadanej nielegalnie. Nie chodzi też o to żeby dawać broń każdemu tak samo jak nie daje się każdemu prawa jazdy. Trzeba spełnić odpowiednie kryteria, w szczególności być niekarany i być zdrowym psychicznie. Strzelectwo to piękny sport. Polecam każdemu wizytę na strzelnicy. Pozdrawiam

    • 1 0

  • już widzę przestrzeganie przepisów przez posiadaczy broni jak i kierowców za kierownicą.albo ok ale policjant strzela bez ostrzezenia.

    • 0 0

  • Dostęp do broni jest nielimitowany, tylko broń palna podlega ograniczeniom

    Każdy w domu ma noże i jakieś ciężkie przedmioty. Ręce i nogi to też broń. Każdy bez problemu może kupić łuk taki, z którego można zabić. Dlaczego takie utrudnienia związane z bronią palna? Ja bym zostawił takie przepisy jak te dotyczące broni sportowej i zamienił obowiązek brania udziału w zawodach na obowiązkowe okresowe strzelanie na strzelnicy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane