• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Radio idzie śladami telewizji cyfrowej

Michał Jelionek
24 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Cyfryzacja radia oznacza nową jakość. Cyfryzacja radia oznacza nową jakość.

Rok temu zakończyła się era naziemnej telewizji analogowej w Polsce, a na dobre rozpoczął się czas telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku los telewizji podzieli również radio. Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia nowoczesnej technologii DAB+ w Trójmieście?



Odbiorniki cyfrowe z wyglądu nie różnią się od starych odbiorników analogowych. Odbiorniki cyfrowe z wyglądu nie różnią się od starych odbiorników analogowych.
Proces cyfryzacji radia jest nieunikniony. Dlatego, jeżeli planujesz zakup drogiego radioodtwarzacza FM lub urządzenia wyposażonego w radio FM - wstrzymaj się. Już teraz warto zaopatrzyć się w sprzęt nowszej generacji, z dekoderem pozwalającym odbierać sygnał radiowy w technologii DAB+.

Sygnał radiowy w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting) nadawany jest obecnie w kilku europejskich krajach. W Polsce to wciąż temat, o którym mówi się niewiele.

Zacznijmy od wyjaśnienia: czym jest tajemniczo brzmiący DAB+? Obecnie nasze odbiorniki obsługują analogowy sygnał FM. DAB+ w odróżnieniu od FM będzie gwarantem doskonałego i czystego dźwięku bez irytujących zakłóceń i szumów.

- Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Wysoki stopień zajętości pasma częstotliwości wykorzystywanego przez tradycyjne radio analogowe oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej. DAB+, oprócz emisji dźwięku cyfrowego, oferuje szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów czy informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu - wyjaśnia Izabela Wojciechowska z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Czy w związku z cyfryzacją radia kupisz nowy odbiornik?

Porównywanie radiofonii analogowej z cyfrową - to jak zestawienie ze sobą archaicznego Poloneza z luksusowym Bentleyem. W zasadzie porównania nie ma. Dzięki technologii DAB+ będziemy mogli dowolnie kształtować jakość dźwięku w zależności od rodzaju audycji. Przykładowo, słuchając muzyki poważnej, poczujemy rewelacyjne brzmienia, niczym z odtwarzanej płyty CD.

- W porównaniu do radia analogowego, radio cyfrowe oferuje większy wachlarz możliwości i wiele usług dodatkowych, znacznie wykraczających poza możliwości transmisji FM, wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego odbiorcy - dodaje.

DAB+ to zmodyfikowana, lepsza wersja pierwotnej technologii DAB. Co prawda, DAB+ wykorzystuje te same nadajniki i technologię nadawania, co DAB, jednak obie technologie zasadniczo się różnią. DAB konwertuje pliki dźwiękowe do plików cyfrowych posługując się kodekiem MPEG-1 Audio Layer 2. Z kolei DAB+ wykorzystuje zdecydowanie bardziej wydajny kodek MPEG-4 HEAAC v2 (zwany również AAC+ lub aacPlus). Różnica w jakości emitowanego sygnału jest wyraźna.

To doskonała alternatywa dla stacji radiowych, które niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników - będą mogły emitować więcej programów. Prekursorem zmian w naszym kraju jest Polskie Radio. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zakłada, że wdrożenie nowoczesnej technologii w Polsce zakończy się do 2020 roku.

Aktualnie zasięg emisji DAB+ w naszym kraju obejmuje zaledwie 6,7 proc. całego terytorium Polski, a sygnał może odbierać blisko 9 mln populacji kraju. Plan wdrożenia nowej technologii został rozłożony na 7 etapów. W pierwszej kolejności sygnałem objęte zostały Warszawa i Katowice. Dzisiaj nową technologią może pochwalić się również aglomeracja szczecińska i wrocławska. Trzeci etap inwestycji przewiduje poszerzenie zasięgu m.in. o Gdańsk.

Kiedy zatem sygnał dotrze do Trójmiasta?

- W Gdańsku nadawanie cyfrowe powinno rozpocząć się zgodnie z harmonogramem - 1 października 2014 roku. Ze względu na unieważnienie postępowania przetargowego na emisję sygnału radiowego na obszarach Gdańska zostanie ogłoszone nowe postępowanie przetargowe - dodaje.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że nadawanie cyfrowe w Trójmieście rozpoczniemy już w sierpniu br. Musieliśmy jednak unieważnić przetarg. Swoją ofertę złożyła jedna firma. Nie mogliśmy jednak zaakceptować zaoferowanych stawek. Stąd też przetarg został unieważniony - zdradza Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Obecnie w systemie DAB+ dostępne są wszystkie programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz dostępne tylko w ofercie cyfrowej: informacyjne Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio Rytm, o profilu muzyczno-informacyjnym.

Jak już wspominaliśmy, cyfryzacja telewizji zakończyła się w ubiegłym roku. Czy proces wdrożenia zmian w radiofonii będzie podobny do telewizyjnego? Zdecydowanie nie. Wyłączenie telewizji analogowej zostało uwarunkowane międzynarodowo i należało podporządkować się wyznaczonym terminom. W przypadku cyfryzacji radia - kraje indywidualnie wyznaczają sobie okres wdrożenia nowej technologii. Głównym problemem, który blokuje szersze nadawanie sygnału DAB+ jest kosztowna budowa nowej infrastruktury nadawczej.

- Dodatkowo, zdecydowana większość gospodarstw domowych musi dysponować urządzeniami zapewniającymi dostęp do sygnału radiofonii cyfrowej - tłumaczy Wojciechowska.

Planując zakup radioodbiornika cyfrowego musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 120 zł.

Opinie (177) 2 zablokowane

  • wysoka jakosc g... przekazu.

    wiekszosc polskich stacji radiowych to dno dna. na szczescie jest jeszcze trojka,dwojka i pare innych.

    • 17 1

  • Tylko radio internetowe ma potencjal!!! (1)

    Polskie radio masakra ciagle to samoo 1 piosenka leci caly dzien to jest tortura jakas to radio a na youtube miliony piosenek ciagle cos nowego raj a radio to komuna niby hity radio umarlo juz dawno to samo tv oooo nowosci ciagle to samo ludzie wlaczajcie radia internetowe!!! Wykonczmy te pudla z niczym np w samochodzie podlanczajcie smartfony do radia wejscia aux a muza z np open fm aplikacji na telefony internet za free od virgin ja tak robie zmiecmy te pl.radia jak tsunami internetem!!!!

    • 9 3

    • radio to nie tylko muzyka...

      .. może posłuchałbyś jakiegoś ciekawego wywiadu lub komentarzy. Ewentualnie pogawędek na temat poprawnej polszczyzny np. Miodka lub Bralczyka - przydałoby Ci się ;)

      • 3 3

  • Nie wrócą. Radio obecnie to takie samo szambo jak telewizja.

    Same reklamy, muzyka z automatu, po której można poznać godzinę oraz mierni, wręcz debilni prowadzący, którzy chyba tylko dla gimbazy nadają.

    • 16 0

  • przewaga transmisji analogowej nad cyfrową.

    W miejscach, gdzie sygnał jest słaby, telewizji cyfrowej praktycznie nie da się oglądać. Nawet mając dobrą antenę. Kolorowe kwadraciki na ekranie i kaszanka. Za analoga, to ekran trochę śnieżył, ale DAŁO się obejrzeć. Obawiam się, że z radiem będzie to samo.

    • 14 1

  • ,,Proces cyfryzacji radia jest nieunikniony'' (1)

    A tfu nieuki skonczone. Powinno być,, Cyfrowy przekaz audycji radiowych będzie jedynym standardem.''

    • 3 2

    • Dodam jeszcze

      Rodzi się po przeczytaniu tego zdania arcy ważne pytanie, po co te cyfry mają być w radiu , gdzie one będą, ile ich bedzie?

      • 0 2

  • Radio Ma Ryja - katolicki głos w twoim domu

    • 3 11

  • Dużo naprawdę oddających sedno sprawy komentarzy już tu jest-patrz powyżej-zgadzam się z krytycznymi wypowiedziami

    na 100proc.Można jeszcze dodać że nawet ten chłam muzyczny jaki puszczają rzadko ma szansę dolecieć do końca(tu już nie wiem czy się cieszyć czy martwić) bo gdzieś tak po połowie piosenki ze swoim mega uwodzicielskim głosem wejdzie pan lub pani starający/ca się uwieść nas, uderzając w seksualizm słuchowy(lepiej działa to na kobiety) głosem rasowego Casanovy bądź G.Szapołowskiej z prościuteńką zajawką na poziomie żłobka typu jak tam dzionek,pogoda,jak się bawicie na plaży bo my tylko o tym możemy pomarzyć itp
    .Poza tym współcześni radiowcy są często na bakier z językiem polskim i nie tylko nie rozumieją co mówią ale nawet prawidłowe akcentowanie podobnie jak większości ludzi w Polsce sprawia im już duży kłopot
    Radio to istniało jeszcze do lat 90-tych a potem od playlist i pozbycia się nie pasujących do wesolutkiego kiczu radiowców wszystko się zaczęło w sensie poszło się je..ć.Potem się dziwią że w dobie internetu nikt ich nie słucha (radio) i nie ogląda (TV).A po co tracić czas na usypiające dyrdymały,stanowiące przerywnik dla reklam?Trójka i Dwójka jeszcze się jakoś tam bronią...

    • 13 1

  • internet rzadzi radio to dinozaury (2)

    Dla czego w radiu nie ma Nowosci!!!!????Gdzie sa mlode nowe talenty?? Biesiady??Hip hop?? z Usa np cos z Uk??? ile mozna sluchac np Stachurskiego np jak na festiwalu zenada dla kogo jest to radio???? Dla reklam i kopi piosenek to samo jest.w.tv okropnosc i tortury dajcie ludziom spokoj z tym gowne....pliss nalezy puszczac muze taka jaka chca sluchacze a nie niby hity 360 razy na dobe zmiencie sobie w glowach odpowiadajcie na glos ludu albo smierc radia bo teraz to jest reanimacja intensywna ale watpie w sukces czytajcie komentarze i zrobcie cos w koncu bo jestescie w slepej uliczce radia polskie buahaha co to ma byc

    • 9 2

    • Twardy komentarz bez znaków przystankowych!! \m/

      PS: Zgadzam się z wymową, aczkolwiek z USA/UK puszcza się też sporo, tyle że również stolca.

      • 3 0

    • Przecież w radiu właśnie dlatego leci taki chłam bo ludzie CHCĄ tego słuchać. Pomyśl logicznie, nikt by nie puszczał szajsu w radiu jakby nikt tego słuchać nie chciał. Radio jak każda inna firma jest stworzona w celu zarabiania pieniędzy, te pochodzą oczywiście od reklamodawców którzy płacą za promowanie swoich produktów. Żeby reklama była jak najskuteczniejsza potrzebna jest jak największa ilość słuchaczy, a tych się przyciąga właśnie puszczaniem takiej muzyki której oni chcą słuchać - czyli tego co obecnie "lata" w radiu.

      • 2 1

  • Od kilku lat słucham tylko stacji radiowych internetowych.

    Bez relkam i zbednego gadania.

    • 9 0

  • Kolejny masowy pomysł

    Żeby masa kupiła nowe urządzenia

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane